Археологическата експозиция към Регионален исторически музей- Бургас представя три артефакта в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.
Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.
„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.
Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.
Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
С концерт на Софийска филхармония по диригентската палка на Вилиана Вълчева тази вечер завършва Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“ в Плевен. Това съобщиха от Плевенска филхармония.
Солист ще бъде цигуларката Лора Маркова. Тя е завършила с отличие Националното музикално училище “Любомир Пипков“ в класа на Благородна Танева. От 2022 г. е студент на проф. Коля Блахер в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.
Лауреат е на редица национални и международни конкурси - „Млади виртуози“, „Проф. Недялка Симеонова“, „Андреа Постакини“ и „Пиколо Виолино“ (Италия), „Антон Рубинщайн“ (Германия), „Одеса“ (Украйна), „Концертино Прага“ (Чехия), „Леонид Коган“ (Белгия) и други. Носител е на голямата награда за „Полет в
Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения.
В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си.
„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев.
В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял
Иван Кънев е уникален в нашата живопис, каза изкуствоведът проф. Чавдар Попов на откриването на изложбата „Живопис“ в зала „Васил Геров“ на Националния дарителски фонд „13 века България“.
По думите на проф. Чавдар Попов Иван Кънев действително показва творчество, което буди възхищение и е едно от високите постижения в нашето изкуство.
„Една от представителните извадки в нашето изкуство“, отбеляза той.
Изкуствоведът подчерта, че колекцията е подредена от автора. Според Попов тази подборка дава една много добра представа за творчеството на Кънев.
Основното, което Иван Кънев подбира като мотиви, е онази архитектура в бита, в ежедневието на човека в България. Това са български пейзажи и основно е липсата на фигури, но ако би имало фигури тук и там, те биха се получили като шум, обясни изкуствоведът.
„Нашият район е изключително богат на археология. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол имат основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", каза в интервю Мирослав Класнаков, уредник на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас.
Той допълни, че находката с най-ранната датировка, която е изпратена от музея в Бургас, е меден слитък с формата на разпъната волска кожа от края на бронзовата епоха и началото на ранножелязната епоха.
Културната институция в морския град вече е изпратила трите ценни предмета, които ще бъдат показани в САЩ. Сред тях, посочи Класнаков, са още фрагмент от декрет между тракийския династ Садала и Месамбрия, както и т.нар. „Стела на даскала“ – надгробна стела от III в. пр. Хр., на която е изобразен седнал човек с отворена книга, гледащ надясно.
Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха организаторите на форума.
Той е известен с филми като "Далеч от рая" и "Май, декември" с участието на Джулиан Мур и Натали Портман.
Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори.
"Тод Хейнс е поразително талантлив сценарист и режисьор с впечатляващ размах", казва Триша Тътъл, директор на Международния филмов фестивал в Берлин.
"След като дебютният му филм "Отрова" спечели наградата "Теди" през 1991 г., "Берлинале" следи и обича неговото кино. Щастливи сме, че той се присъединява към фестивала като председател на международното жури за 75-ото ни издание".
"Берлинале" е планирано
Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.
От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.
Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли „Царски времена“ и „Ахилес“.
„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а
Изложба "Добри Желязков Фабрикаджията - първият български предприемач" ще бъде открита на площад „Цар Освободител“ в Сливен на 16 октомври, съобщиха организаторите от Националния текстилен музей в града.
Тя се реализира със съдействието на Община Сливен.
Експозицията представя историческото значение на делото на Добри Желязков, неговия жизнен път и значението на Сливен за промишления преход. Представлява 10 винилови платна за експониране на открито.
Посвещава се 190-ата годишнина от началото на българската индустриализация. По повод годишнината на 21 октомври в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ ще бъде открита юбилейна изложба „190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите“.
На юбилея е посветен и тазгодишното тридесето издание на Традиционния ученически конкурс за рисунка „Аз и м
Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.
„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.
Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.
От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.
Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т