Моята борба е за сто процента българска музика в ефира на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съсредоточават вниманието върху тях.
Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“.
Сред забележителните постижения на Алекс Белини е преминаването на Атлантическия океан от Генуа, Италия, до Форталеза, Бразилия, което пътуване от 11 хиляди километра е завършено за 227 дни.
Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона. През 2019 г. участва в проекта 10 rivers 1 Ocean, с цел преминаване по десетте най-замърсени с пластмаса реки в света.
Експедициите
Рядка колекция от сериграфски принтове на Анди Уорхол, изобразяващи кралици, сред които Беатрикс Нидерландска и Елизабет Втора, са изложени в Нидерландия, съобщава АФП.
Експозицията се намира в двореца Хет Лоо, бившата нидерландска кралска резиденция в Апелдорн, Централна Нидерландия.
Озаглавената Royal Edition („Кралско издание“) изложба включва общо 16 гравюри, направени от пионера на попарта малко преди смъртта му през 1987 г., на които са изобразени четири кралици, управляващи по това време.
Освен Беатрикс, бившата кралица на Нидерландия, която присъстваше на откриването на изложбата в четвъртък, и Елизабет Втора, серията включва и портрети на датската кралица Маргрете Втора и кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала.
Особеност на тази колекция, която допринася за нейния кралски статут, е блестящият ефект, придаден на всеки
Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.
Двете половинки на дуото - Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.
Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.
Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
Дискусия, посветена на присъствието на източноевропейското кино на големите фестивали, бе част от програмата на 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна.
Разговора води филмовият критик и преподавател проф. Божидар Манов. Включиха се изпълнителният директор на Националния филмов център (НФЦ) и директор на форума Петър Тодоров, творческият директор Александър Донев, членовете на журито Стефан Командарев, Ада Соломон, Атина Карталу-Адуку.
Проф. Манов припомни, че преди промените в социалистическия блок през 1989 г. българското кино се е представяло главно на фестивалите в Карлови вари и Москва и е получавало престижни награди. По-късно се създават нови форуми или секции на фестивали в Германия, а в Карлови вари, където вече се състезават продукции от цял свят, се появява категорията „На Изток от Запад“.  
Това каза по време на концерта си в Самоков тази вечер изпълнителката Силвия Кацарова. Тя гостува в града заедно с дъщеря си Теди Кацарова и Дичо. Тримата изпълниха любими песни от своя репертоар и на обичани български музиканти.
Те гостуваха на самоковци по случай Деня на народните будители – 1 ноември. Концертът се състоя в салона на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“.
Българската музика трябва да бъде и да пребъде и ние всички да се учим тук от такива творци като моята майка, каза дъщерята на Силвия Кацарова - Теди Кацарова. Изпълнителката представи своята нова песен – „Намирай ме“ и пя в дует с Дичо.
Силвия Кацарова три пъти смени тази вечер сценичните си тоалети. Тя изпя песните от новия си албум – „70 нюанса любов“, който е посветен на нейната 70-годишнина. Кацарова изпълни и най – новата си песен, която е написана от Евгени Минчев – „Обича ме, не ме обича“.
Силни аплодисменти получи на песента „Обещай ми любов“, последва и песента „Това е моят свят“.
На 2 декември в габровската зала „Възраждане“ е насрочено провеждането на петото издание на благотворителната инициатива „Ангелски сърца“. Това съобщават организаторите.
Благотворителното събитие се организира с цел да съберат средства за лечение на младото момче Краси от ПТГ "Д-р Никола Василиади", което претърпя тежък пътен инцидент, посочват от Младежки център – Габрово.
Цената за входен билет ще бъде дарение за каузата, като билети могат да се закупят от Младежки център – Габрово, както и на входа на зала „Възраждане“ в деня на концерта.
Организаторите посочват, че желаещите да дарят по-голяма сума, могат да го направят и по банкова сметка.
Припомняме, че миналото издание благотворителен концерт под мотото „Ангелски сърца“ бе на 27 януари. В началото на годината концертът бе в п
В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.
Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.
Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.
Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп
На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори
С изложба под наслов "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", в галерията на Българския културно-информационен център в Скопие тази вечер беше отбелязан денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия – 6 септември.
„Шести септември ни напомня за българския национален въпрос, който изразява идеала на възрожденските българи – обединение на всички земи, населени с българи. Това е може би най-българското решение на управляващото тогава ръководство. Дръзкият политически акт на нашите предци от 6 септември 1885 година всъщност ни обединява и вдъхновява в усилията ни да изградим и съхраним свободна, стабилна България”, каза при откриването на изложбата директорът на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Не забравяме, че Съединението е един спонтанен, чисто български акт, проти
Концерт подари на търговищенци общинският духов оркестър „Васил Абрашев“.
По този начин творческият колектив отбеляза Международния ден на музиката. В навечерието му почитатели на оркестъра слушаха изпълнения от различни стилове.
Българска естрада, народни хора, танго, суинг звучаха в концертната зала на оркестъра.
Музикалната проява трябваше да се състои на централния площад „Свобода“ в областния град, но рязкото влошаване на времето и прогнозата за валеж наложиха промяна в мястото на събитието. Изявата беше в наскоро обновена зала.
Всяка пиеса диригентът на състава д-р Росица Бояджиева-Вълева анонсираше с цитат от световноизвестни музиканти, писатели, философи. От посочените думи присъстващите се уверихме още веднъж, че музиката е емоция, вдъхновение и любов, че добрата песен няма възраст, а вълнува вечно.
Силвия Кацарова каза, че тази вчер оставя най – хубавите си песни за накрая и изпълни „Топъл дъжд“ и „Големият кораб минава“.
В края на концерта последва и общо селфи на всички изпълнители със самоковската публика. Самоковци скандираха „още и още“, а Кацарова каза, че ги очаква на концерта в София на 4 ноември, който ще бъде с много изненади.