Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.
77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.
„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“
Мей каза, ч
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
Дни на българското кино на открито започват на 20 август в Ловеч.
В три последователни вечери за гражданите ще има безплатни прожекции на съвременни филми, съобщават от общинската администрация.
Първата лента, която ще бъде показана на 20 август, е трилърът „Борсови играчи“. На следващия ден зрителите ще видят драмата „Диада“, а на 22 август - „Пулсът на танца“. Прожекциите ще бъдат на площад „Тодор Кирков“ от девет вечерта.
Филмът „Борсови играчи“ е с режисьор Георги Костов, участват Александър Алексиев, Мариан Вълев, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Димитър Баненкин, Боряна Братоева, Пламен Манасиев.
Режисьор на „Диада“ е Яна Титова, а участват Маргарита Стойкова, Петра Църноречка, Силвия Лулчева, Иван Бърнев, Васил Бинев, Цветан Алексиев, Ирмена Чичикова, Жаклин
Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.
В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.
В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.
Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен колекционер.
През 1975 г. монетният двор в Сан Франциско изработва повече от 2,8 милиона специални комплекти, които включват шест монети и се продават за седем щатски долара. Няколко години по-късно колекционерите откриват, че на две монети от комплекта липсва отличителния знак на този монетен двор.
Диригентът Даниел Орен, италианското сопраното и носителка на „Пучини“ Анна Пироци и тенорът Хорхе де Леон излизат на сцената на Софийската опера и балет в спектакъла "Турандот" на Джакомо Пучини, с който се открива новият сезон, каза на пресконференция днес директорът акад. Пламен Карталов. В нея взеха участие също диригентът Орен, Пироци (която влиза в образа на Турандот) и Хорхе де Леон (когото публиката ще види като принц Калиф).
Всички тези имена пристигат, за да бъдат част от сърцето на Софийската опера, отбеляза той. Карталов анонсира, че веднага след "Турандот", ще бъдат представени „Ромео и Жулиета“, „Фалстаф“, „Матилда“.
„Тези артисти аз ги чаках много отдавна. С маестро Орен сме работили два пъти в Италия и винаги съм мечтал да дойде музикално да ръководи това, което иска в този театър“, каза Пламен
Посетителите на единствения плаващ музей на Балканите ще бъдат посрещнати с питка и мед в неделя, 22 септември, каза ръководителят на изнесена териториална структура на НИМ „Параход Радецки“ Кирил Трифонов. „Нарисувай българската Независимост“ е събитие, което ще се проведе в рамките на целия ден за нашите посетители, допълни още Трифонов.
Той уточни, че мероприятието е в партньорство с арт галерия Dali Vino, Враца. Гостите на „Радецки“ ще могат да нарисуват картини с български мотиви и ще получат чаша вино по случай празничния ден, допълни още Трифонов. Специална беседа е подготвена и за всички, които в неделя ще посетят НМП „Радецки“.
Припомняме, че на 30 октомври 1965 година започва изграждането на параход „Радецки“ в корабостроителния и кораборемонтен завод „Иван Димитров“, Русе. То
Можем ли заедно да променим средата си? Може ли актът на творчество да бъде споделен с някой, който ти е напълно непознат? Тези въпроси поставя интерактивният перформанс-инсталация „Epiphania: Магията на свързаността“, чиято премиера е на 19 октомври в градината пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават от „Жар театър“, копродуцент на проекта, заедно със Stalker Teatro от Торино (Италия).
„Става дума за оригинална творческа интервенция в публичната среда. Артистите, заедно с всички присъстващи на събитието зрители, които имат желание да се включат, ще създадат текстилна инсталация. Тя трансформира пространството по неочакван начин и демонстрира силата на общността, на малките общи действия, които могат да създадат – сякаш от нищото - съществена, значима и краси
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.
Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.
"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.
Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.
Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.
Шварценегер благодари на препълнената зала за оказаната му чест и каза, че това, което го е направило най-щастлив в живота, не е успехът като културист и холивудска звезда, или спечелените милиони, а възможността да бъде полезен на другите.
Бившият републикански губернатор на американския щат Калифорния допълни, че неговата задача в живота е да бъде полезен на другите. Той добави, че има още един житейски урок, който иска да сподели. „Не слушайте скептиците“, каза Шварценегер.
Германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек лично връчи дипломана Шварценегер като признание за работата му в областта на изменението на климата и насърчаването н
Йън Ръсел каза, че сестрите от Охайо, които пожелали да останат анонимни, му казали, че са наследили една от тези две монети. Техният брат и майка им купили първата открита монета с грешка през 1978 г. за 18 200 щатски долара, което днес би се равнявало на около 90 000 щатски долара. Родителите им, които управлявали млечна ферма, гледали на монетата като на финансова сигурност, отбелязва Асошиейтед прес.