На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Започна 19-ото издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“ в Народно читалище „Орфееви гори – 1870“. Свои творби представят 13 майстори занаятчии от цялата Смолянска област.
Изложбата-базар е традиционна и се прави два пъти годишно – през май и през октомври.
Всички творби са изработени ръчно и са уникални. Тази година имаме много гоблени, терлици, всякакъв вид украси. Сред творбите има плъст-картини и акварел, много магнити, бижута, гипсови форми и ароматизирани свещи.
За първи път от много години има бродерии, каза председателят на читалището Цветанка Илиева.
Всички майстори много обичат да се събират на тези срещи, за да видят кой докъде е стигнал със своето изкуството, обменят си информация за материали.
Всички участници в изложението получиха грамоти.
Изложбата-базар ще бъде експонирана
Обща изложба на Дружеството на троянските художници е подредена в залите на галерия „Серякова къща“.
Творците се представят с близо 80 произведения в разнообразни жанрове и направления - живопис, икони, скулптура, художествена керамика, керамична пластика, художествена фотография.
„Тези изложби са изключително важни за Дружеството на троянските художници от много гледни точки. Аз смея да кажа, че в този малък град има художествен живот и това се случва точно в дружеството на троянските художници. Това става видно за обществеността именно на тези общи художествени изложби, на които всички ние – творците, събрани в тази общност можем да покажем какви са били нашите търсения в ателиетата“, каза Нина Донковска, художник и преподавател в Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Тя посочи,
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествената галерия към музея и е посветена на 110 години от рождението на Димитър Македонски. Той е роден в мездренското село Дърманци, впоследствие основава Софийската градска художествена галерия и е неин дългогодишен директор, разказа кураторът Христо Божков, допълвайки, че творби на Македонски има не само в България, а и в други страни по света, сред които Унгария, Бразилия. В изложбата се представени 26 картини, по-голямата част от които са от фонда на Врачанската художествена галерия, а девет са от Мездренската галерия.
Според Божков художникът е бил широко скроен човек и това може да се види и в неговите творби. Македонски е рисувал пейзажи, портрети, натюрморти, цветя, напълно в реалистичен с
Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си.
Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.
Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.
Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.
"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януари.
Дейвис спечели похвали за поредица от завладяващи персонажи във филми като "Прегради", "Майката на блуса", "Жената воин", като същевременно завладява телевизионната аудитория чрез юридическата драма "Как да ни се размине за убийство".
Президентът на наградите "Златен глобус" Хелън Хоун нарече Дейвис "светило" и изрази възхищението си от отдадеността на актрисата на занаята и влиянието й върху индустрията. "Смелостта на Вайола да пресъздава сложни и силни персонажи преодолява бариери и проправя нови пътища, което я превръща в емблема на съвършенството и идеален носител на тази престижна награда", каза Хоун.
Наградата "Сесил Б. Демил" е присъждана на 69 от най-големите та
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в схватка. Било написано страстно, хем истинско, хем с чувство за хумор. Обаче, още докато четял текста, на режисьора му се приискало да разтвори още малко ветрилото. И решил до човека и администратора, да сложи и министъра. Да ги види вкупом. Да ги събере, да проследи действията и логиките им. Да усети болките и желанията, ама не на този или онзи, а на всички. Защото той ги познавал всичките, защото е бил част от всичките. Защото може да ги разбере всичките. И направил една страхотна комедия! С едни изключителни актьори! В един истински театър! Да живее театърът!“, казват от екипа на представлението, постановено от Боил Банов.
Ролите изпълняват Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов и Петър Калчев.
Сценографията е на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров.
Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.
Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика.
Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.
Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в
Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.
Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.
В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.
„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато
Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.
Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г.
Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.
Пернишкият скулптор Евгени Димов ще дари статуя на сурвакар от светъл гранит на Община Перник, това съобщи заместник-кметът Стефан Кръстев.
По време на последното заседание на общинския съвет, бе взето решението пред сградите на Община Перник и Областната администрация, да бъде изграден фундамент, висок около метър, на който да бъде поставена статуята.
„По този начин ще се получи разнообразяване и стилизиране на градската среда. Позитивно е, че общинският съвет прие докладната записка, очакваме в най-кратки срокове да изградим фундамента и статуята да бъде монтирана навреме“, допълни заместник-кметът.
Скулптурата ще бъде висока около три метра. Кръстев уточни, че все още се изработва, но скоро ще бъде представена на обществеността.
Стефан Кръстев допълни, че преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ –
Археологическата експозиция към Регионален исторически музей- Бургас представя три артефакта в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Нашият район е изключително богат на археология. Да не забравяме, че големите селища в района като Месембрия, Поморие, Созопол, Ахтопол имат основно гръцко, но и сериозно тракийско население. Във всеки един от тях тази класическа епоха, а след това и елинизмът, са силно отразени", каза в интервю Мирослав Класнаков, уредник на Археологическата експозиция към Регионален исторически музей - Бургас.
Той допълни, че