NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп „Киномания“ обяви специалните си събития
2903
Калейдоскоп

„Киномания“ обяви специалните си събития

„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.  На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения –  “Човекът, който не можеше повече да мълчи”. Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване

| 28 Октомври 2024, 16:57 ч.
„Киномания“ обяви специалните си събития
„Киномания“ обяви специалните си събития
Снимка © НДК

„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание. 

Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите. 

Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.

В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.

Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.

Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и

Използването на изкуствен интелект тревожи Холивуд, но това не попречи на Том Ханкс да се изуми от тази "невероятна" технология, която направи възможно подмладяването и състаряването му в реално време в най-новия му филм, предаде АФП.

В "Тук" (Here) двукратният носител на "Оскар" се впуска заедно с актрисата Робин Райт в пътешествие през времето в интимния свят на двойка, с нейните радости, скърби и съмнения, разпределени в няколко десетилетия.

Технологията позволява на Том Ханкс да интерпретира героя си през поколенията - от идиличен тийнейджър до крехък старец. 

Създателите на филма обединяват усилия със студио Metaphysic, за да разработят инструмент, наречен Metaphysic Live, който прави възможно подмладяването или състаряването на актьорите по команда.

"Невероятното беше, че всичко се случваше в реално време", казва 68-годишният Том Ханкс.

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения –  “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.

Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.

Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна – продуцента Катя Тричкова, Гео Карл Павлов - художник по костюмите, София Жечева - асистент на звукорежисьора, Кристина Самсарова - асоцииран продуцент, Иван Андреев - звуков дизайн и микс.

На 17 ноември в “Люмиер” е вечерта на  “Бруталистът” – филмът, удостоен със „Сребърен лъв“ от фестивала във Венеция за режисурата на Брейди Корбет, с участието на Ейдриън Броуди и Фелисити Джоунс в главните роли. Когато унгарският архитект-визионер от еврейски произход Ласло Тот и съпругата му Ержебет бягат от Европа, за да станат свидетели на раждането на съвременна Америка, животът им се променя завинаги. Обаятелният индустриалец Харисън Ван Бюрен предлага на Ласло да проектира грандиозен модернистичен паметник и да остави своя отпечатък в архитектурата на страната, която сега нарича свой дом. Най-амбициозният проект в кариерата на Ласло отвежда него и семейството му както до монументални висоти, така и до опустошителни спадове.

Също на 17 ноември, но Дома на киното, е българската премиера на “Отговор на всички въпроси” на Димитър Коцев-Шошо. Стеснителната Велина е готова на всичко, за да успее като актриса, но това я прави лесна жертва на манипулатори. Лабилната Сара търси любовта, но не разбира защо не я намира и изпада в полюсни състояния - радост и смях се редуват с плач и истерия. Дивата Настя експериментира с наркотици, секс, нощен живот и всякакви екстремни преживявания, за които невинаги е готова. Три млади жени търсят адреналин, любов и слава. И намират отговор на всички въпроси. И му се отдават напълно. 

Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.

Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.

В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък. 

Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.

За първа година отличията ще бъдат повече от едно.

Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.

Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.

„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа. 

Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале

Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.

Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.  

Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина. 

Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.

Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.

За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше об

На 18 ноември в “Люмиер” е прожекцията на документалния филм “Отвъд предела”, който проследява житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън, Антарктида. Филмът се вглежда в историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев, обстоятелствата около работата на българските антарктици през годините и първото плаване в световните океани на български военен научноизследователски кораб. Режисьор е Еленко Касалийски.

На 19 ноември в “Одеон” фестивалната програма представя “Цветана Манева. През времето”. Филмът на Ема Константинова по сценарий на Георги Тошев разказва за богатия и пъстър 80-годишен живот на Цветана Манева без претенция за изчерпателност.

На 27 ноември ще бъде представена наскоро монтираната лента “И после светлина – режисьорска версия” на Константин Божанов. Във филма Бари Киoгън прави една от първите си главни роли в киното –  на 16-годишния Павел, момче от аутистичния спектър, което мечтае да стане художник и бяга от дома си, за да се срещне със своя идол Арно. Когато надеждите му се сблъскват с реалността, той се изправя пред предела на емоционалните си сили.

На 1 декември в Дома на киното е прожекцията на “И това е за тази Коледа” – филм на Петър Вълчев, продуциран съвместно с Невелин Вълчев, и заснет от Кирил Проданов. Докато подготвя вещите за собственото си погребение, героят на Любомир Бъчваров разбира, че ще посрещне Коледа сам. Неспособен да заспи, той решава да прекара празника на гроба на починалата си съпруга.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
Изложба, посветена на Димитър Пешев е показана в Израел
130-годишнината от рождението на Димитър Пешев беше отбелязана в Музея на еврейския народ в Тел Авив, Израел, съобщи кюстендилският историк доц. д-р Ангел Джонев от Института за ис ...
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Тикер в 23:00 ч.
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизве ...
Начало Калейдоскоп
2903
Калейдоскоп

„Киномания“ обяви специалните си събития

„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения –  “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.

| 28 Октомври 2024, 16:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Киномания“ обяви специалните си събития
„Киномания“ обяви специалните си събития
Снимка © НДК

„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание. 

На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения –  “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.

Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите. 

Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.

В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.

Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.

Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и

Използването на изкуствен интелект тревожи Холивуд, но това не попречи на Том Ханкс да се изуми от тази "невероятна" технология, която направи възможно подмладяването и състаряването му в реално време в най-новия му филм, предаде АФП.

В "Тук" (Here) двукратният носител на "Оскар" се впуска заедно с актрисата Робин Райт в пътешествие през времето в интимния свят на двойка, с нейните радости, скърби и съмнения, разпределени в няколко десетилетия.

Технологията позволява на Том Ханкс да интерпретира героя си през поколенията - от идиличен тийнейджър до крехък старец. 

Създателите на филма обединяват усилия със студио Metaphysic, за да разработят инструмент, наречен Metaphysic Live, който прави възможно подмладяването или състаряването на актьорите по команда.

"Невероятното беше, че всичко се случваше в реално време", казва 68-годишният Том Ханкс.

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.

Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна – продуцента Катя Тричкова, Гео Карл Павлов - художник по костюмите, София Жечева - асистент на звукорежисьора, Кристина Самсарова - асоцииран продуцент, Иван Андреев - звуков дизайн и микс.

Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.

Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.

В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък. 

Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.

За първа година отличията ще бъдат повече от едно.

Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.

Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.

„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа. 

Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале

Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.

Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.  

Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина. 

Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.

Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.

За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше об

На 17 ноември в “Люмиер” е вечерта на  “Бруталистът” – филмът, удостоен със „Сребърен лъв“ от фестивала във Венеция за режисурата на Брейди Корбет, с участието на Ейдриън Броуди и Фелисити Джоунс в главните роли. Когато унгарският архитект-визионер от еврейски произход Ласло Тот и съпругата му Ержебет бягат от Европа, за да станат свидетели на раждането на съвременна Америка, животът им се променя завинаги. Обаятелният индустриалец Харисън Ван Бюрен предлага на Ласло да проектира грандиозен модернистичен паметник и да остави своя отпечатък в архитектурата на страната, която сега нарича свой дом. Най-амбициозният проект в кариерата на Ласло отвежда него и семейството му както до монументални висоти, така и до опустошителни спадове.

Също на 17 ноември, но Дома на киното, е българската премиера на “Отговор на всички въпроси” на Димитър Коцев-Шошо. Стеснителната Велина е готова на всичко, за да успее като актриса, но това я прави лесна жертва на манипулатори. Лабилната Сара търси любовта, но не разбира защо не я намира и изпада в полюсни състояния - радост и смях се редуват с плач и истерия. Дивата Настя експериментира с наркотици, секс, нощен живот и всякакви екстремни преживявания, за които невинаги е готова. Три млади жени търсят адреналин, любов и слава. И намират отговор на всички въпроси. И му се отдават напълно. 

На 18 ноември в “Люмиер” е прожекцията на документалния филм “Отвъд предела”, който проследява житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън, Антарктида. Филмът се вглежда в историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев, обстоятелствата около работата на българските антарктици през годините и първото плаване в световните океани на български военен научноизследователски кораб. Режисьор е Еленко Касалийски.

На 19 ноември в “Одеон” фестивалната програма представя “Цветана Манева. През времето”. Филмът на Ема Константинова по сценарий на Георги Тошев разказва за богатия и пъстър 80-годишен живот на Цветана Манева без претенция за изчерпателност.

На 27 ноември ще бъде представена наскоро монтираната лента “И после светлина – режисьорска версия” на Константин Божанов. Във филма Бари Киoгън прави една от първите си главни роли в киното –  на 16-годишния Павел, момче от аутистичния спектър, което мечтае да стане художник и бяга от дома си, за да се срещне със своя идол Арно. Когато надеждите му се сблъскват с реалността, той се изправя пред предела на емоционалните си сили.

На 1 декември в Дома на киното е прожекцията на “И това е за тази Коледа” – филм на Петър Вълчев, продуциран съвместно с Невелин Вълчев, и заснет от Кирил Проданов. Докато подготвя вещите за собственото си погребение, героят на Любомир Бъчваров разбира, че ще посрещне Коледа сам. Неспособен да заспи, той решава да прекара празника на гроба на починалата си съпруга.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Изложба, посветена на Димитър Пешев е показана в Израел
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Цветни аспекти
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Калейдоскоп
Виена отново е в ритъма на валса
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.