Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
Художникът Георги Лечев е една приказка за морето. Това каза Вежди Рашидов по време на откриването на експозицията „Лято“, която представя 16 творби на Лечев.
Събитието се състоя в галерия Vejdi тази вечер.
Според думите на Рашидов Георги Лечев е една морска душа.
„Целият му живот е морето и синьото небе. То се отразява неминуемо в неговите картини“, добави още той.
Вежди Рашидов определи автора на експозицията като един от малкото художници, които той лично проследява вече 50 години.
„Мой приятел от студентските години. Животът ни мина заедно да творим, животът ни мина да вървим по нелек път на утвърждаване. Жоро е един от изключителните съвременни майстори на българската живопис и може би едно от най-добрите имена на варненската школа“, каза Вежди Рашидов.
„Аз съм един от художниците, които ням
Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.
В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.
Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.
Екипът на галерията посредни
Доминиканският музикант, певец, композитор и продуцент Хуан Луис Гера е звезда не само в родината си, но и в цяла Латинска Америка, като четири десетилетия песните му са неизменна част от живота там. Неговите мелодии, комбинация от типични карибски ритми, са се превърнали в саундтрак на живота на много хора - поне на две поколения, в тази част на света, пише изданието "Латинамерикан пост".
Музиката на Хуан Луис Гера е известна като "социално меренге", тъй като засяга проблеми, с които латиноамериканците се сблъскват ежедневно. "Не пиша за хормоните, а за житейски ситуации от ежедневието, от квартала. Целта ми е да не правя песни с изтекъл срок на годност", казва той пред електронното издание "Латин лайф".
Хуан Луис Гера стана големият победител на церемонията за връчването на тазгодишните награди "Грами" за латино музика, като спечели общо четири отличия, сред които за
Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание.
Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.
Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара).
Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.
Поздрав към участниците отправи почетният предсе
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участие в международната изложба The Big Blue, която ще бъде открита на 2 ноември във Висока Плана, Сърбия, съобщи Мичева.
Както информира, български и румънски младежи представиха в края на юни в Шумен изложба в рамките на пленера "Мостове на приятелството“. На 27 май изложба на деца, възпитаници на осем арт школи в България, беше открита в столицата, в градина "Кристал". Двадесет и четири деца от България и Румъния участваха през юли в художествен пленер в град Синая.
Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.
Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея.
Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.
Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.
"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.
Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.
Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл
Селекция на наградени творби от единадесетото издание на Международен фото салон Пловдив 2024г. ще бъде представена тази вечер в арт галерия „Кръг“ в Кърджали, каза галеристът Галина Димова.
Тя припомни кърджалийската следа на фото салона – негови организатори са брат и сестра от родопския град – Антон и Любка Савови, които ще присъстват и на откриването на изложбата. След 10 проведени издания на Международния фото салон, двамата са удостоени със сребърен плакет на Международната федерация за фотографско изкуство (FIAP).
Кърджали е първата спирка на пътуващата фото експозиция, а събитието е част от програмата за Деня на Кърджали – 21 октомври.
В Международен фото салон Пловдив 2024 г. са участвали над 5 хиляди фотографии на 350 автори от 37 държави.
„Голямата новина за българската фотография е, че купата н
Нидерландската полиция арестува един заподозрян за кражбата на две творби на Анди Уорхол, съобщи АФП.
В началото на ноември от галерията в град Ойстервейк бяха откраднати две ситопечатни творби от серията "Кралици".
Заподозреният е на 23 години. Засега полицията не коментира дали откраднатите картини са открити.
При кражбата е използван експлозив, който е позволил проникването в галерията "Марк Пит Висер".
Двата портрета са били експонирани преди продажбата им на панаира за изкуство, антики и дизайн в Амстердам, който се провежда в края на ноември.
Единият портрет е на кралица Елизабет Втора, а другият - на датската кралица Маргрете Втора.
Серията на Уорхол включва портрети на четири кралици - този на нидерландската кралица Беатрикс и на кралицата на Свазиленд (днес Есватини) Нтфомби Тфвала също са били изнесени, но впо
Италианският оперен певец Фабио Армилиато, участвал във филм на Уди Алън, ще гостува на сцената на Културен дом НХК с рецитала "Кантанго", който съчетава тангото и италианската традиция на белкантото, съобщават организаторите от "Арт ателие".
В „Кантанго“ участват още пианистът Фабрицио Моката, Стоян Караиванов на бандонеон, актрисата Цветана Горкиева и Симфониета-Враца с диригент Христо Павлов.
По думите на Армилиато рециталът "Кантанго" прави опит да покаже хронологията в развитието на модерното танго пеене от Тито Скипа до Карлос Гардел.
"Живял дълго време в Буенос Айрес, италианският певец и композитор Тито Скипа е бил влюбен в аржентинското танго. Тази своя любов той предал и на ученика си Карлос Гардел, който мечтаел да стане прочут оперен певец. Поддържал приятелства с оперни величия като Енрико Карузо, Тита Руфо, Артуро Тосканини и т.н., но