Великотърновският музей получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски", съобщиха от културната институция.
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ.
Основната цел на проекта е да запознае американците с украинската култура и да изрази благодарност за подкрепата им към Украйна.
Един от първите концерти от програмата на турнето се състоя във вторник в американската столица Вашингтон.
„Започваме втората част от турнето си в Америка с концерт в Украинския дом във Вашингтон. В първата част обхванахме северните щати, а сега турнето ни е планирано основно в южните части на САЩ“, каза Николай Серга, основател и ръководител на „Културен десант“.
Той подчерта, че основното послание на музикалното турне е да се изрази благодарност към американците, представители на украинската диаспора, за това, че подкрепят Украйна.
Майстори от страната представят продукция в Седемнадесетата традиционна занаятчийска среща „Живата традиция“ в Нова Загора, съобщиха от Община Нова Загора, които са организатори на изложението, заедно с фирма „Експоконтакт“.
От 9 до 14 октомври на централната пешеходна алея в града са разположени щандовете на гостуващите майстори от различни краища на България, които показват своите занаятчийски умения в дърворезбата, керамиката, грънчарството, бижутерството, стъклописа и др.
В рамките на изложението няколко вечери Община Нова Загора организира ателиета на открито и демонстрационни техники на грънчарство, тъкачество, свещолеене, дърворезба, декориране на керамични съдове и др.
Целта е занаятчиите от различни етнографски райони да покажат своите умения, популяризирайки и съхранявайки жив интереса към българските традиции и занаяти.
<
Рослана Дамянова открива дебютната си фотографска изложба „Сапунено цвете“ на 22 ноември.
Събитието ще се проведе в столичното Cafe Synthesis, съобщават организаторите от BECA (Before Creating Academy) Foundation.
„Сапунено цвете“ е фотографски разказ за сложните човешки взаимоотношения в рамките на един род, който ни кани да забавим за момент устремения си поглед към бъдещето, да превъзмогнем страховете на днешния ден и да се върнем назад към нашите корени. Макар да изглежда лесно, това пътуване често ни изправя пред емоционални спомени, неизказани думи и забравени връзки“, казват от екипа.
Те отбелязват, че чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много време.
„Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопи
Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитринки", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Джереми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах спечелиха за втори пореден път награди "Еми" за най-добър комедиен актьор и поддържащ актьор.
"Този сериал промени живота ми и ми вдъхна вяра, че промяната е възможна", заяви Уайт, докато приемаше наградата си на сцената на театъра Пийкок в центъра на Лос Анджелис.
И двамата получиха същите награди на предишните "Еми", които се проведоха през януари, след като стачка в Холивуд попречи на нормалното им провеждане.
Лиза Колон-Заяс спечели изненадващо трета награда "Еми" за мечката, за най-добра поддържаща комедийна актриса.
Публиката аплодира Джийн Смарт на крака, след като тя получи третата си наг
Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за 12-ата непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието.
Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.
Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Втората си позиция е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май.
Американската певица и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso е на трето място. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Please Please Please и Taste, които заемат съответно на осма и девета позиции.
Ч
В навечерието на Деня на народните будители Регионалният исторически музей-Велико Търново получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски" от Българския частен монетен двор "Булминт".
Дарението бе официално връчено от представители на фирмата на директора на музея д-р Иван Църов в музей "Възраждане и Учредително събрание".
"Медалът е най-новото попълнение в колекцията “Православни светии” на "Булминт". Отсечен е във висше мат-гланцово качество от 31.1 г чисто сребро проба 999.9, с диаметър 38.6 мм“, уточниха от музея.
На аверса стои свети Димитър в най-разпространения му иконографски образ - в ролята на конник в доспехи, пронизващ “царя на неверниците” или антихриста, представен в образа на вражески воин.На реверса е пресъздаден богато орнаментираният иконостас в църквата "Рождество Богородично" в Рилския манастир, изработен в периода 1839 - 1844 г. от видния дърворезбар Атанас Теладур от Самоковската художествена школа.
Сребърният медал "Свети Димитър Солунски" ще бъде представен пред посетителите на музея в рамките на традиционната изложба, която музеят показва всяка година в Деня на народните будители – 1 ноември. Експозицията представя всички дарения, постъпили към музея през изминаващата година. Изложбата ще бъде открита на 1 ноември. През миналата година фондовете на Великотърновския музей са получили над 200 дарения, които бяха представени в изложба.
В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби.
Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.
Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти.
Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .
Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.
Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс.
"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.
Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.
"Всички фрагменти бяха от
Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.
Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва
Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.
В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.
Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.
„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала&