Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
Били Айлиш, Снуп Дог и "Ред хот чили пепърс" ще участват в закриващата церемония на Олимпийските игри в Париж в неделя, съобщи АП. Участието на американските изпълнители е част от предаването на игрите на Лос Анджелис, където ще се проведе олимпиадата през 2028 г.
Всеки от музикантите е роден в Калифорния, включително певицата H.E.R., която би трябвало да изпее националния химн на САЩ на живо на "Стад дьо Франс".
Това е значим момент, тъй като олимпийският флаг преминава от Париж в Лос Анджелис, каза председателят на организационния комитет на Игрите в Лос Анджелис Кейти Всерман в свое изявление. Васерман изрази благодарност към Били Айлиш, "Ред хот чили пепърс", Снуп Дог и H.E.R. за участието им в грандиозното шоу за публиката, "което ще даде представа на феновете какво ще се случи през 2028-а".
Церемонията по откриването на Олимпи
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.
Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището.
Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.
Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко
Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.
Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.
Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.
Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса.
Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското културно наследство и олицетворяват част от украинската идентичност и уникалност, проучването на традициите и символите, запазени от предишните поколения.
Проектът датира от 2014 г. и в рамките му са организирани различни тематични изложби и изложения в 35 държави по света. Сред тях са Латвия, Полша, Франция, Чехия, Япония, Люксембург, а сега и България.
Фотографиите с украинските носии са включвани и в календари, като средствата от техните продажби са използвани за изпращането на подкрепа на ранени военни, както и за дейността на редица културни институции като Музея на народното творчество „Михайло Струтицки“, Новоайдарския краеведски музей и Националния център на народната култура „Музей на Иван Гончар“.
Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА.
Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика.
Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.
Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м
Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио.
Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.
Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.
„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".
"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло.
"За мен това е провокацията - как да подх