Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.
Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.
За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес. Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
Емоцията е онова, което различава нашият филм от много други биографични филми. „Гунди – легенда да любовта“ има три жанра – романтична комедия в началото, после – драма, после – трагедия. Това каза режисьорът на филма Димитър Димитров след предпремиерна прожекция на лентата в кино „Одеон“.
Има дълги филми, които са интересни, има и къси филми, които са скучни, добави той по повод дължината на продукцията – два часа и четиридесет и пет минути. Най-трудната сцена за заснемане беше сцената на предложението за брак, което се случва по време на пребиваването на Георги Аспарухов в Пловдив и годините му в казармата, каза актьорът Павел Иванов (в ролята на Гунди).
„За мен целият процес беше изключително емоционален. Като започнем от срещата със самата Величка Ма
Ямболският Камерен оркестър „Дианополис” открива творческия си сезон с концерт на 6 октомври, съобщиха от формацията. При новата среща с публиката ще гостуват двама млади инструменталисти, носители на международни отличия – Виктор Теодосиев, валдхорна и Михаил Богданов, обой.
В програмата са включени произведения от Волфганг Амадеус Моцарт (Дивертименто Ре мажор и Концерт № 2 за валдхорна и оркестър Ми бемол мажор), от Алесандро Марчело – Концерт за обой и оркестър, както и Сюита за струнен оркестър от Кристофър Уилсън.
Ямболският струнен оркестър очаква своята публика в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен”.
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.
„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов.
Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.
„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед
Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.
Цветелина Георгиева, позната с артистичния си псевдоним Флоралин, представя сингъла No Limit, дни преди премиерата на дебютния й албум, съобщават от екипа на певицата.
Това е третият сингъл от Fire: Phoenix и е единствената песен в албума, която не е аранжирана от тандема Флоралин - Денис Попстоев. Тя е поверена на Бен Стaнкомб, чийто лейбъл в Бирмингам – AMS Music Group, е носител на награда за най-добър независим лейбъл в Англия, и с когото Флоралин е работила и по песента Enough Of You.
„No Limit не се роди като музика или текст, а като настроение. И остана такава до финалния си вариант. Настроение, в което да пуснеш контрола над всичко, за да изживееш момента. Да се потопиш в него и светът да изчезне“, казва Флоралин
Вили Николов подрежда нова изложба живопис в столичната галерия „Минерва“.
Експозицията ще бъде открита на 12 септември и ще продължи до 9 октомври, съобщават организаторите.
Вили Николов е роден на 22 януари 1976 година в София. Изявява се в областта на графиката, живописта, илюстрацията и рисунката. Работи с масло, темперни бои, акварелни бои, пастел. Негови творби са притежание на испанската кралица София, на бившия испански премиер Хосе Мария Аснар, на българското посолство в Мадрид, посолството на Венецуела в България, както и в частни колекции в България, Германия, Австралия, Гърция, Франция, Италия, Нова Зеландия, Русия, Турция, Украйна, Узбекистан, Йордания, САЩ.
/ВСР
Дуо „Ранас“ от Аржентина гостува в София по повод 20-годишния юбилей от отбелязването на Световния ден на тангото. Събитието е на 9 ноември в залата на ул. „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Пианистът Пабло Скиафино и бандонеонистът Леандро Шнайдер ще представят едни от най-емблематичните произведения на легендарния Астор Пиацола, класически танга и авторски композиции, които ще пренесат публиката в сърцето на Буенос Айрес. Сред тях ще бъдат Libertango, Oblivion, Adios Nonino, La Cumparsita и други, представени чрез диалог между бандонеона и пианото – най-важните инструменти за тангото.
Дуото има 30 международни турнета и стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка.
Леандро Шнайдер е възпитаник на консер
Милица Гладнишка ще има специално участие в мюзикъла „Дух“ на 12 ноември в на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“.
Актрисата влиза в ролята на медиума Ода Мей Браун.
„Мюзикълът е изключително удоволствие и невероятен подарък в моя път в изкуството, защото от малка много обичам госпъла и тук имам възможност да се изявявам в този стил“, казва Милица Гладнишка.
По отношение на предизвикателството да влезе в роля, изпълнявана от световнопризнатата комедийна актриса Упи Голдбърг, коментира с усмивка: „Не я имитирам, крада от нея”.
Безусловна любов, предателство, убийство, измами и възмездие се преплитат в спектакъла , който се играе със специално предоставени материали и пълни права за сценична реализация от Theatrical Rights Worldwide (T
Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.
Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.
„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.
Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки