NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас
4305
Калейдоскоп

Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“. Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”

| 27 Октомври 2024, 12:13 ч.
Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас
Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас
Снимка © Софийска филхармония

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.

Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.

„След  страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.

По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп

Актрисата Мег Райън ще получи почетната награда "Сърцето на Сараево“ на 30-ия филмов фестивал в Сараево като признание за нейния изключителен принос към киноизкуството, съобщи босненският вестник "Дневни аваз". 30-ото издание на филмовия фестивал ще се проведе от 16 до 23 август 2024 г.

Холивудската звезда, известна със своя естествен чар във всяка роля, която играе, ще представи специална прожекция на своята хитова романтична комедия от 1998 г. "Имаш поща" в лятното кино в Сараево, отбелязва вестникът.

Известната актриса ще поздрави публиката на същото място, където този филм беше прожектиран преди 25 години – на 5-ия филмов фестивал в Сараево през 1999 г.

Райън ще проведе и майсторски клас, модериран от известния босненски режисьор Данис Танович, носител на Оскар за филма "Ничия земя".

Майсторският клас ще бъде специална възможност за запознанство с к

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени професията си и разбира, че трябва да свърже живота си с музиката. Работи известно време с великия Херберт фон Караян, за когото си спомня:

„Караян беше изключително трудолюбив, музикантите го уважаваха за това, че може да работи 10 часа подред. Като асистент на неговите симфонични концерти и оперни постановки, аз добих колосален опит. Спомням си, веднъж маестро Караян закъсняваше за репетиция и аз си позволих да поема отговорността да започна репетицията сам. Когато с известно закъснение той влезе в залата, не ме спря, а се заслуша и ми позволи да довърша работата“, разказва Антони Вит.

Антони Вит е роден на 7 февруари 1944 г. в Краков, Полша. Учи във Висшето училище по музика в Краков, в класа по дирижиране на Хенрик Чижа и в класа по композиция на Кшищоф Пендерецки, а също така – в юридическия факултет на Ягелонския университет. След това заминава за Париж, където работи с Надя Буланже. Кариерата му на диригент започва от асистентското място при Витолд Ровицки. През 1971 става Лауреат на международния конкурс за диригенти на името на Херберт фон Караян и това му отваря вратите за международна кариера. Гастролира в много страни по света, сътрудничи с оркестри като Берлинската филхармония, Дрезденската държавна капела, Лондонския Кралски филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Би Би Си, оркестъра при академия „Санта Чечилия“, Петербургската филхармония и Симфоничния оркестър на NHK. Ръководи оркестъра и хора на Полското радио и телевизия в Краков (1977-1983) и Симфоничния оркестър на Полското национално радио в Катовице (1983–2000). От 2002 е начело на Варшавската филхармония. Работи също с Orquesta Sinfónica de Navarra в периода 2010-2017 като техен главен гост-диригент. През май 2013 е номиниран за Артистичен директор на испанския ансамбъл “Памплона“.

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х

Оркестър „Митонисимо“  с диригент Огнян Митонов открива новия си сезон с концерт, посветен на 100-годишнината от смъртта на големия оперен композитор Джакомо Пучини, съобщават от оркестъра.

Участват солистите Петя Миленова – сопрано, Пеньо Пирозов – тенор, и Добромир Момеков – баритон. Те ще изпълнят любими арии и дуети от оперите „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“, „Турандот“, „Манон Леско“, „Сестра Анджелика“, „Джани Скики“, „Момичето от златния Запад“, както и от първите опери на Пучини – „Вилиси“ и „Едгар“.

Специален акцент в концерта ще бъдат оркестрови изпълнения на малко познати, но много интересни инс

Антони Вит има обширна дискография, включваща произведения на Бела Барток, Лудвиг ван Бетовен (всичките клавирни концерти), Йоханес Брамс, Хенрик Миколай Гурецки, Антонин Дворжак, Мечислав Карлович, Войцех Килар, Витолд Лютославски (всички симфонии) , Густав Малер, Кшищоф Майер, Феликс Менделсон-Бартолди, Оливие Месиен, Морис Равел, Сергей Рахманинов, Камий Сен-Санс, Пьтор Илич Чайковски, Бедржих Сметана, Сергей Прокофиев, Фридерик Шопен, Дмитрий Шостакович и Роберт Шуман (всички симфонии).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Тикер в 23:00 ч.
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София& ...
Начало Калейдоскоп
4305
Калейдоскоп

Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония.Концерт е в зала „България“.

| 27 Октомври 2024, 12:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас
Носителят на „Грами“ – Антони Вит отново ще зарадва публиката у нас
Снимка © Софийска филхармония

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.

Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.

„След  страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.

По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп

Актрисата Мег Райън ще получи почетната награда "Сърцето на Сараево“ на 30-ия филмов фестивал в Сараево като признание за нейния изключителен принос към киноизкуството, съобщи босненският вестник "Дневни аваз". 30-ото издание на филмовия фестивал ще се проведе от 16 до 23 август 2024 г.

Холивудската звезда, известна със своя естествен чар във всяка роля, която играе, ще представи специална прожекция на своята хитова романтична комедия от 1998 г. "Имаш поща" в лятното кино в Сараево, отбелязва вестникът.

Известната актриса ще поздрави публиката на същото място, където този филм беше прожектиран преди 25 години – на 5-ия филмов фестивал в Сараево през 1999 г.

Райън ще проведе и майсторски клас, модериран от известния босненски режисьор Данис Танович, носител на Оскар за филма "Ничия земя".

Майсторският клас ще бъде специална възможност за запознанство с к

Българи спечелиха медали на световния шампионат по сценични изкуства в Рим.

Елмира Маринова-Elma участва в шампионата и влиза в X-Factor – Италия, а Симеон Славеев от „Гласът на България“ стана абсолютен шампион, разказват от Directo Agency.

Общо 40 български таланти са в италианската столица, за да се състезават с представители от цял свят. Кастингът в България бе през април в София и на него се явиха над 400 кандидати. Международно жури селектира талантите, които сега представят страната ни с индивидуални и дуетни изпълнения.  

Още в първите дни на своето представяне, български участници донесоха награди за България. Тимъти Атков вече е със златен медал в дисциплината „Актьорско майсторство“, а Джовани Ганчев, Грейс Аткова и Ивайла Николова

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени професията си и разбира, че трябва да свърже живота си с музиката. Работи известно време с великия Херберт фон Караян, за когото си спомня:

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Т

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х

Оркестър „Митонисимо“  с диригент Огнян Митонов открива новия си сезон с концерт, посветен на 100-годишнината от смъртта на големия оперен композитор Джакомо Пучини, съобщават от оркестъра.

Участват солистите Петя Миленова – сопрано, Пеньо Пирозов – тенор, и Добромир Момеков – баритон. Те ще изпълнят любими арии и дуети от оперите „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“, „Турандот“, „Манон Леско“, „Сестра Анджелика“, „Джани Скики“, „Момичето от златния Запад“, както и от първите опери на Пучини – „Вилиси“ и „Едгар“.

Специален акцент в концерта ще бъдат оркестрови изпълнения на малко познати, но много интересни инс

„Караян беше изключително трудолюбив, музикантите го уважаваха за това, че може да работи 10 часа подред. Като асистент на неговите симфонични концерти и оперни постановки, аз добих колосален опит. Спомням си, веднъж маестро Караян закъсняваше за репетиция и аз си позволих да поема отговорността да започна репетицията сам. Когато с известно закъснение той влезе в залата, не ме спря, а се заслуша и ми позволи да довърша работата“, разказва Антони Вит.

Антони Вит е роден на 7 февруари 1944 г. в Краков, Полша. Учи във Висшето училище по музика в Краков, в класа по дирижиране на Хенрик Чижа и в класа по композиция на Кшищоф Пендерецки, а също така – в юридическия факултет на Ягелонския университет. След това заминава за Париж, където работи с Надя Буланже. Кариерата му на диригент започва от асистентското място при Витолд Ровицки. През 1971 става Лауреат на международния конкурс за диригенти на името на Херберт фон Караян и това му отваря вратите за международна кариера. Гастролира в много страни по света, сътрудничи с оркестри като Берлинската филхармония, Дрезденската държавна капела, Лондонския Кралски филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Би Би Си, оркестъра при академия „Санта Чечилия“, Петербургската филхармония и Симфоничния оркестър на NHK. Ръководи оркестъра и хора на Полското радио и телевизия в Краков (1977-1983) и Симфоничния оркестър на Полското национално радио в Катовице (1983–2000). От 2002 е начело на Варшавската филхармония. Работи също с Orquesta Sinfónica de Navarra в периода 2010-2017 като техен главен гост-диригент. През май 2013 е номиниран за Артистичен директор на испанския ансамбъл “Памплона“.

Антони Вит има обширна дискография, включваща произведения на Бела Барток, Лудвиг ван Бетовен (всичките клавирни концерти), Йоханес Брамс, Хенрик Миколай Гурецки, Антонин Дворжак, Мечислав Карлович, Войцех Килар, Витолд Лютославски (всички симфонии) , Густав Малер, Кшищоф Майер, Феликс Менделсон-Бартолди, Оливие Месиен, Морис Равел, Сергей Рахманинов, Камий Сен-Санс, Пьтор Илич Чайковски, Бедржих Сметана, Сергей Прокофиев, Фридерик Шопен, Дмитрий Шостакович и Роберт Шуман (всички симфонии).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Калейдоскоп
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.