Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.
Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.
Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.
Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“. На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.
„Загу
Русенският театър „Сава Огнянов“ гостува на разградска сцена със спектакъла „Натюрморт със затлъстял племенник“. Комедията ще бъде представена на сцената на Общинския културен център (ОбКЦ) в лудогорския град на 10 октомври, съобщиха от ОбКЦ.
Това е една комедия, която разказва забавната, но и малко тъжна история за един племенник и неговите три лели, които са посветили живота си на това да бъдат най-добрите родители. С чувство за хумор и с неочаквани обрати, авторът Йон Сапдару навлиза в живота на едни уж обикновени хора, за да разкрие измеренията и щетите на това да обичаш и да бъдеш обичан, както и за необяснимото в обичта между хората.
Изненадата, която трите лели са подготвили за племенника си, отключва поредица от ситуации, които се оказват изпитание за всички герои, включително и за „Изненадата“, посочват организаторите.
Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.
Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.
Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.
През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.
Днес виртуозният пианист Иван Янъков ще свири музика на Бетовен на сцената на старозагорската опера. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувани на официалния сайт на културната институция. Меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Гост-концертмайстор ще бъде изтъкнатият български цигулар и педагог Мичо Димитров.
Ще бъдат представени музика на Бетовен и Дворжак с техните знакови произведения. В първата част на програмата ще прозвучи Концертът за пиано и оркестър N 5 на Лудвиг ван Бетовен със солист Иван Янъков. Във втората част на празничната симфонична вечер почитателите на класическата музика ще се срещнат с Осма симфония на Антонин Дворжак.
Припомняме, че през май т.г. къща музей „Панчо Владигеров&ldquo
Художествени произведения на млади творци от Националната художествена академия, чрез които споделят своето виждане по темата за трансформациите за устойчиво бъдеще, ще бъдат представени в столичната галерия Nova Art Space. Експозицията ще бъде открита на 29 октомври и ще остане там до 10 ноември, съобщават организаторите.
Изложбата „Трансформации за по-устойчиво утре“ е съвместно събитие на „Промени картинката“ - информационната кампания на „Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България. „Гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с фактите за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци и да разберат как могат да „променят картинката“ чрез интерактивната видео инсталация на кампанията“, отбелязват от екипа.
„Филип Морис&ldquo
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“, добави тя.
Димитър Павлов представя изложбата си „Писма и ноктюрни“ в галерия „Сердика“ в обновена част на Женския пазар в София. Експозицията може да бъде разгледана от 22 ноември до 14 декември, съобщават организаторите.
„Настоящата си изложба в галерия „Сердика“ озаглавих „Писма и ноктюрни“ по съвсем праволинейни подбуди, защото това са двете основни серии картини в експозицията“, разказва той. По думите му серията „Писма“ представя образи, които се появяват от повърхности, напомнящи листове хартия, огрени от слънцето по различен начин и композиционно следващи посоката на изписани редове.
„Вторият ми цикъл работи озаглавих „Ноктюрни“ от една страна, защото творбите следват минорната гама в живописта, т. нар. „тиха гама“, която силно ме вълнува. От друга страна, терм
След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън".
Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г.
"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."
По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да
Музиката на Ценко Минкин е с фантазия, хрумвания, в нея има експеримент. Това каза композиторът Ясен Козев. Днес Минкин, който е председател на Съюза на българските композитори (СБК), навършва 65 години.
„Ценко Минкин е един позитивен, весел човек, поет в общия смисъл на думата, включително в музиката, и е чудесен другар. Музиката му е такава“, посочи Козев. По думите му Минкин винаги се опитва да е в синхрон с обстоятелствата, да има мир и да защитава всичко, в което вижда талант и перспектива.
По думите на Ясен Козев Ценко Минкин е отговорен човек и приятел, както и „весел композитор“, който пише различни форми - и по-леки, и по-големи, и оркестрови, и камерни, и театрални. „.Той е широка палитра талант“, допълни Козев. В момента той е председател на управителния съвет на сдружението за колективно управление на авторски п
В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.
Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.
Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.
Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.
Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябв
Студентите са работили по пет постановки. Тази на Театър „Българска армия“ – „Колко е важно да бъдеш сериозен“, е била обща задача за всички. Индивидуалната работа е била върху театрални представления на Държавен куклен театър – Пловдив, Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново и Драматичен театър „Адриана Будевска“- Бургас.
Според Петър Денчев, който е магистър плакетист от филиала в Бургас на Националната художествена академия, а сега там учи магистратура по живопис, предизвикателството пред автора на плакати е в развитието на идеята. „Трябва да се стигне до някаква конкретна идея на база на анализ на творбата, която в случая е театрална постановка, да се достигне до есенцията й, и преди реализацията да се опрости възможно най-много, за да бъде разбрана от всички“, сподели той.
Плакатите на студентите ще станат част от богатия фонд на галерията в Димитровград, където се съхраняват над 1300 произведения на плакатното изкуство. „Плакатите остават във фонда на нашата галерия, тъй като, както знаете, нашата галерия съхранява архива на българския театрален плакат от осемдесетте години до деветдесетте. Това е благодарение на Биеналето на българския театрален плакат, което се е провеждало тук, в Димитровград, в миналото“, обясни Емилия Стоева.
Основната цел на проекта е създадените от студентите плакати да „заработят“ в естествената си среда. Театрите, за чиито постановки са изработени те, имат възможност да ги използват при представянето им, като част от цялостния творчески проект, добави уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев".
След дебюта й в Димитровградския театър, изложбата "Плакатът работи" ще бъде показана пред широката публика и в останалите театри, по чиито пиеса са работили студентите.