NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Авансцена Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
5729
Авансцена

Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя

| 26 Октомври 2024, 13:02 ч.
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Снимка © DFA

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.

Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.

Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к

От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.

Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.

Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.

Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати. 

Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.

Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ. 

Но елзаската комп

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допълни Кънчева. 

Фотосалонът е нейното първо голямо предизвикателство като директор на Музея на фотографията след поставянето на първите изложби през септември. По думите и организацията определено е по-лесна, когато вече има положени основи и събитието е изградило своя имидж през годините. Стоянка Кънчева напомни, че миналата година журито е трябвало да селектира измежду 176 творби на 64 участници, каза тя и изрази надежда в това издание те да са повече. Най-малкият участник тогава е била Росица Петкова на 6 и половина години, посочи още директорът и отбеляза, че Седмият фотосалон също няма ограничения нито във възрастта, нито в жанра, нито в периода на направа на снимките. „Важно е да се спазват етичните норми и предоставените файлове да не са с голяма дигитална обработка. Условията за участие могат да се открият на сайта на музея, както и в информацията на самото събитие във Фейсбук, напомни Кънчева.

Според нея фотографското изкуство в Казанлък е било винаги на високо ниво. „Градът на розите в миналото и сега е роден град на много големи имена в тази област, познати не само в страната ни, но и в чужбина, а фотосалонът е повод да се демонстрира стремежа на фотографите тук - били те любители или професионалисти, да градят, да се усъвършенстват, но и да общуват помежду си“, каза тя.

Нейната визия за развитието на Музея на фотографията и на фотографското изкуство в Казанлък е „напред и нагоре“. Като културен институт сме подкрепяни от Община Казанлък и се надявам да успея да реализирам проекта за развитие, който представих на конкурса за длъжността, посочи Стоянка Кънчева. Тя отбеляза, че идната година институцията ще отбележи своята десета годишнина, а подготовката вече е започнала. 

Към момента тече промяна в експозиционната част на музея с тенденция към увеличение на площта за позициониране на експонати, разказа директорът. Работи се и по преводната част на информацията в културния институт, за да бъде по-достъпна за чуждоезичните публики. От началото на годината тече и дигитализация на снимковия архив и предстои тя да се надгради с дигитализация на инфомацията и за останалите експонати.

„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.

По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов. 

В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.

Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

За 32-и път Плевен се превръща в столица на музикалното изкуство с над 600 участници, с повече от 60 лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят.

За първи път Лауреатски дни "Катя Попова" са с по-голям мащаб, имайки предвид продължителността на фестивала и броя на участниците, което за нас е чест, каза при откриване на фестивала заместник-кметът с ресор "Хуманитарни дейности" в Община Плевен Елина Димитрова.

Тя подчерта, че реализацията на фестивала е в резултат от общите усилия и партньорство на Министерството на културата, Община Плевен и Плевенска филхармония. 

"Община Плевен винаги ще подкрепя събития, които просвещават и възпитават младите хора, позволяват на гражданите и гостите на Плевен да се докоснат до магията на класическата музика,

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Нови искове са подадени срещу Шон "Диди" Кумс, включително един, в който рапърът и някога влиятелен американски хип-хоп продуцент е обвинен в сексуално посегателство над непълнолетно лице, съобщи адвокат, цитиран от световните агенции.

Гражданските искове, подадени в Ню Йорк от шестима души, са част от поредица от производства, включващи над 100 предполагаеми жертви, обявени наскоро от американски адвокат, след като Диди беше обвинен и вкаран в затвора през септември.

Срещу Кумс са повдигнати криминални обвинения за ръководене в продължение на години на насилствена система за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и изнудване.

"Планираме да подадем множество други жалби през следващите седмици срещу г-н Кумс и други обвиняеми", предупреждава адвокат Тони Бъзби.

Исковете, подадени от две жени и четирима мъже, чиято самоличност не се разкрива, обхващ

Стоянка Кънчева изрази надежда да бъде осъществен и проектът за фотолаборатория, който е заложен в първоначалната концепция на музея. Според нея това ще покаже на публиката и друга страна от магията на фотографския процес. Тя изрази мнение още, че библиотеката, която е част от фонда на музея, трябва да бъде отчасти достъпна за посетителите. „Изключително важно е младите хора да преоткрият културния институт като място за споделяне на възгледи, идеи, обучения и за създаване на приятелства. Извън екраните“, каза Кънчева. 

Тя допълни, че е динамична и работата по изложбената част на дейността на музея. Календарът за изложби в залата за временни експозиции през 2025 г. е почти запълнен, получени са запитвания дори за 2026 година. И напомни за всички жители и гости на Казанлък, че всеки последен понеделник от месеца Музеят на фотографията работи с вход свободен. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Беседа, посветена на пъстрата история на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България, ще се проведе в Националната галерия/Двореца в София на 10 декемв ...
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
Бившият влиятелен холивудски продуцент Харви Уайнстийн е бил приет в болница за лечение след направен кръвен тест, който е дал "тревожен" резултат и е наложил "незабавна"  мед ...
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота“ 2024 в Пазарджик, а носител на званието „Абсолютен фаворит“ на събитието е Преслав Д ...
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА.  Около 6 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Александрина Михайлова - ученичка на Райна Кабаиванска, спечели голямата награда в конкурса „Магда Оливеро“ в Милано
Младото сопрано Александрина Михайлова, многократен участник в майсторските класове на Райна Кабаиванска и Нов български университет (НБУ), спечели голямата награда в шестнадесетот ...
Тикер в 23:00 ч.
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен конце ...
Начало Авансцена
5729
Авансцена

Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина.Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева.

| 26 Октомври 2024, 13:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Снимка © DFA

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допълни Кънчева. 

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.

Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.

Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к

От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.

Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.

Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса

Холивудската актриса Деми Мур присъства на премиерата в Париж на новия си филм "Веществото" - сатиричен боди хорър за тиранията на красотата и младостта, предаде АФП.

"Америка е изградена върху пуританството", каза звездата на представянето във Френската филмотека на филма, който разбива оковите на холивудската скромност.

"Като цяло сексуалността остава табу. В Америка има много страхове, свързани с тялото, които никога не съм разбирала", продължи Деми Мур. 

Според американската преса "Веществото" на френската режисьорка Корали Фаржа може да предложи на 61-годишната Деми Мур неочакван билет за наградите "Оскар". 

"Бих искала киното да спре да третира жените като предмети, това са стари, изтъркани клишета", добави актрисата, прочула се с ролите си във филми като "Дух" с Патрик Суейзи и "Неприлично предложение" с Уди Харелсън и Робърт Редфорд.&n

Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.

Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати. 

Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.

Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ. 

Но елзаската комп

Фотосалонът е нейното първо голямо предизвикателство като директор на Музея на фотографията след поставянето на първите изложби през септември. По думите и организацията определено е по-лесна, когато вече има положени основи и събитието е изградило своя имидж през годините. Стоянка Кънчева напомни, че миналата година журито е трябвало да селектира измежду 176 творби на 64 участници, каза тя и изрази надежда в това издание те да са повече. Най-малкият участник тогава е била Росица Петкова на 6 и половина години, посочи още директорът и отбеляза, че Седмият фотосалон също няма ограничения нито във възрастта, нито в жанра, нито в периода на направа на снимките. „Важно е да се спазват етичните норми и предоставените файлове да не са с голяма дигитална обработка. Условията за участие могат да се открият на сайта на музея, както и в информацията на самото събитие във Фейсбук, напомни Кънчева.

Според нея фотографското изкуство в Казанлък е било винаги на високо ниво. „Градът на розите в миналото и сега е роден град на много големи имена в тази област, познати не само в страната ни, но и в чужбина, а фотосалонът е повод да се демонстрира стремежа на фотографите тук - били те любители или професионалисти, да градят, да се усъвършенстват, но и да общуват помежду си“, каза тя.

„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.

По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов. 

В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.

Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

За 32-и път Плевен се превръща в столица на музикалното изкуство с над 600 участници, с повече от 60 лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят.

За първи път Лауреатски дни "Катя Попова" са с по-голям мащаб, имайки предвид продължителността на фестивала и броя на участниците, което за нас е чест, каза при откриване на фестивала заместник-кметът с ресор "Хуманитарни дейности" в Община Плевен Елина Димитрова.

Тя подчерта, че реализацията на фестивала е в резултат от общите усилия и партньорство на Министерството на културата, Община Плевен и Плевенска филхармония. 

"Община Плевен винаги ще подкрепя събития, които просвещават и възпитават младите хора, позволяват на гражданите и гостите на Плевен да се докоснат до магията на класическата музика,

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Нови искове са подадени срещу Шон "Диди" Кумс, включително един, в който рапърът и някога влиятелен американски хип-хоп продуцент е обвинен в сексуално посегателство над непълнолетно лице, съобщи адвокат, цитиран от световните агенции.

Гражданските искове, подадени в Ню Йорк от шестима души, са част от поредица от производства, включващи над 100 предполагаеми жертви, обявени наскоро от американски адвокат, след като Диди беше обвинен и вкаран в затвора през септември.

Срещу Кумс са повдигнати криминални обвинения за ръководене в продължение на години на насилствена система за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и изнудване.

"Планираме да подадем множество други жалби през следващите седмици срещу г-н Кумс и други обвиняеми", предупреждава адвокат Тони Бъзби.

Исковете, подадени от две жени и четирима мъже, чиято самоличност не се разкрива, обхващ

Нейната визия за развитието на Музея на фотографията и на фотографското изкуство в Казанлък е „напред и нагоре“. Като културен институт сме подкрепяни от Община Казанлък и се надявам да успея да реализирам проекта за развитие, който представих на конкурса за длъжността, посочи Стоянка Кънчева. Тя отбеляза, че идната година институцията ще отбележи своята десета годишнина, а подготовката вече е започнала. 

Към момента тече промяна в експозиционната част на музея с тенденция към увеличение на площта за позициониране на експонати, разказа директорът. Работи се и по преводната част на информацията в културния институт, за да бъде по-достъпна за чуждоезичните публики. От началото на годината тече и дигитализация на снимковия архив и предстои тя да се надгради с дигитализация на инфомацията и за останалите експонати.

Стоянка Кънчева изрази надежда да бъде осъществен и проектът за фотолаборатория, който е заложен в първоначалната концепция на музея. Според нея това ще покаже на публиката и друга страна от магията на фотографския процес. Тя изрази мнение още, че библиотеката, която е част от фонда на музея, трябва да бъде отчасти достъпна за посетителите. „Изключително важно е младите хора да преоткрият културния институт като място за споделяне на възгледи, идеи, обучения и за създаване на приятелства. Извън екраните“, каза Кънчева. 

Тя допълни, че е динамична и работата по изложбената част на дейността на музея. Календарът за изложби в залата за временни експозиции през 2025 г. е почти запълнен, получени са запитвания дори за 2026 година. И напомни за всички жители и гости на Казанлък, че всеки последен понеделник от месеца Музеят на фотографията работи с вход свободен. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Под прожектора
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.