NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“
5748
Творчески отражения

Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“. Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев. Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив

| 25 Октомври 2024, 18:53 ч.
Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“
Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“
Снимка © БТА

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.

Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.

Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“. 

Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двиг

Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.   

Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме

Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.

Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.

“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът. 

Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната визия.

„Представените в изложбата неща са различни като живописни и рисувъчни похвати, но имат обща черта в пространствена изобразителност и откровеност в образите, които създават спокойствие за сетивата на съвременния зрител, който има голяма нужда от покой и съзерцателност. Затова класическата кавалетна живопис, напук на всички постмодернистични твърдения, все повече се превръща в търсен оазис на човешкото и доброто в неговата природа“, каза Векова и изрази увереност, че тази си роля тя няма да загуби никога. 

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Новият сингъл на Рейчъл Роу е личен разказ за вътрешната битка със страхове, съмнения и перфекционизъм – теми, които са познати на мнозина, разказват от екипа на певицата.

По думите им Run е емоционална изповед, изтъкана от епичен струнен аранжимент и модерни електронни елементи. Песента пресъздава филмово звуково преживяване, озвучаващо реални моменти от живота на Рейчъл Роу.

Сингълът има две версии – оригинална баладична песен, с участието на струнен оркестър и по-динамичната радио версия.

Музиката и текстът са написани от Рейчъл Роу, която е дъщеря на Камелия Тодорова. Аранжиментът е съвместна работа със Страхил Велчев (KiNK). Струнните аранжименти са на Румен Бояджиев-син, който дирижира камерния оркестър Drop Down Community. 

Режисьор на клипа е Петър Вълче

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница. 

Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.

Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова. 

Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п

Според нея в съвременното изкуство вървят десетки разнопосочни смислово и стилово процеси, които отразяват атомизацията в обществото, сложната многослойна природа на събитията у нас и в света, които са фон на нашия живот, както и изключително малкото време, в което трябва да обозначим какво е важното от случващото се и да направим своя избор. Тя намира, че слънчевите работи в изложбата ще заредят публиката. 

Векова подчерта, че Димитър Николов излага свои творби за първи път от години и изрази надежда той да открие в бъдеще и самостоятелна изложба. Николов е възпитаник на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, учил е във Великотърновския университет, след което завършва пространствен дизайн във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Дълги години работи по дизайна на обложки за музикални албуми за чужбина. 

Ирена Димитрова и Кремена Николова представиха съвместна изложба с творби от предишния пленер в галерия „Во“. Георги Христов има самостоятелни изяви във Варна и София. Николай Русев и Марина Русева са известни със своите картини по исторически сюжети и портрети на именити български владетели. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Стефания Сандрели пристигна в България
Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на &bdqu ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, екстремни спортове и приключения „Банско филм фест“ пренесе публиката до кътчета от планет ...
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Тикер в 18:00 ч.
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, ек ...
Начало Творчески отражения
5748
Творчески отражения

Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“.

| 25 Октомври 2024, 18:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“
Варненски художници подредиха изложба под наслов „Началото на есента“
Снимка © БТА

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.

Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.

„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.

Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.

Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“. 

Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двиг

Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.   

Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме

Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.

Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.

“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът. 

Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Новият сингъл на Рейчъл Роу е личен разказ за вътрешната битка със страхове, съмнения и перфекционизъм – теми, които са познати на мнозина, разказват от екипа на певицата.

По думите им Run е емоционална изповед, изтъкана от епичен струнен аранжимент и модерни електронни елементи. Песента пресъздава филмово звуково преживяване, озвучаващо реални моменти от живота на Рейчъл Роу.

Сингълът има две версии – оригинална баладична песен, с участието на струнен оркестър и по-динамичната радио версия.

Музиката и текстът са написани от Рейчъл Роу, която е дъщеря на Камелия Тодорова. Аранжиментът е съвместна работа със Страхил Велчев (KiNK). Струнните аранжименти са на Румен Бояджиев-син, който дирижира камерния оркестър Drop Down Community. 

Режисьор на клипа е Петър Вълче

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев. 

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.

За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.

„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора.  За м

Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница. 

Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.

Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова. 

Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната визия.

„Представените в изложбата неща са различни като живописни и рисувъчни похвати, но имат обща черта в пространствена изобразителност и откровеност в образите, които създават спокойствие за сетивата на съвременния зрител, който има голяма нужда от покой и съзерцателност. Затова класическата кавалетна живопис, напук на всички постмодернистични твърдения, все повече се превръща в търсен оазис на човешкото и доброто в неговата природа“, каза Векова и изрази увереност, че тази си роля тя няма да загуби никога. 

Според нея в съвременното изкуство вървят десетки разнопосочни смислово и стилово процеси, които отразяват атомизацията в обществото, сложната многослойна природа на събитията у нас и в света, които са фон на нашия живот, както и изключително малкото време, в което трябва да обозначим какво е важното от случващото се и да направим своя избор. Тя намира, че слънчевите работи в изложбата ще заредят публиката. 

Векова подчерта, че Димитър Николов излага свои творби за първи път от години и изрази надежда той да открие в бъдеще и самостоятелна изложба. Николов е възпитаник на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, учил е във Великотърновския университет, след което завършва пространствен дизайн във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Дълги години работи по дизайна на обложки за музикални албуми за чужбина. 

Ирена Димитрова и Кремена Николова представиха съвместна изложба с творби от предишния пленер в галерия „Во“. Георги Христов има самостоятелни изяви във Варна и София. Николай Русев и Марина Русева са известни със своите картини по исторически сюжети и портрети на именити български владетели. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Стефания Сандрели пристигна в България
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
Авансцена
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Калейдоскоп
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.