Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.
На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в
Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.
В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.
„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р
Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.
Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.
Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“.
Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двиг
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и солистът на балетната трупа Теодор Цеков ще изпълнят главните роли съответно на принцеса Аврора и принц Дезире в балетния спектакъл "Спящата красавица" на 30 октомври в Държавната опера в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
След представленията на балетната класика в Балчик и Враца спектакълът по класическата приказка се завръща на бургаската сцена. За Теодор Цеков, получил наградата на Община Бургас по случай 24 май за постижения в областта на културата, дебютът в ролята на принц Дезире бе през октомври в Балчик. В Бургас публиката ще може да го гледа за първи път в образа.
Балетът „Спящата красавица“ е създаден по сюжета на приказката на Шарл Перо, а в оригинала си музиката за балета на П. И. Чайковски е с продължителност четири часа, като във версията на проф. Хикмет Мехме
Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.
Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.
“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът.
Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку
Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.
Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.
Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.
По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната визия.
„Представените в изложбата неща са различни като живописни и рисувъчни похвати, но имат обща черта в пространствена изобразителност и откровеност в образите, които създават спокойствие за сетивата на съвременния зрител, който има голяма нужда от покой и съзерцателност. Затова класическата кавалетна живопис, напук на всички постмодернистични твърдения, все повече се превръща в търсен оазис на човешкото и доброто в неговата природа“, каза Векова и изрази увереност, че тази си роля тя няма да загуби никога.
С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.
Това е 27-ото издание на форума.
По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.
Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.
Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето
Новият сингъл на Рейчъл Роу е личен разказ за вътрешната битка със страхове, съмнения и перфекционизъм – теми, които са познати на мнозина, разказват от екипа на певицата.
По думите им Run е емоционална изповед, изтъкана от епичен струнен аранжимент и модерни електронни елементи. Песента пресъздава филмово звуково преживяване, озвучаващо реални моменти от живота на Рейчъл Роу.
Сингълът има две версии – оригинална баладична песен, с участието на струнен оркестър и по-динамичната радио версия.
Музиката и текстът са написани от Рейчъл Роу, която е дъщеря на Камелия Тодорова. Аранжиментът е съвместна работа със Страхил Велчев (KiNK). Струнните аранжименти са на Румен Бояджиев-син, който дирижира камерния оркестър Drop Down Community.
Режисьор на клипа е Петър Вълче
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор
Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.
За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.
„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора. За м
Екпозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Куратор на изложбата е Христина Бобокова. В нея са включени произведения от колекцията на фондация „Процес - Пространство", както и премиерното видео „Лъвска закуска" на Силвия Богоева.
Своите артистични визии представят още Димитър Грозданов, Майкъл Уикерсън от САЩ, Гьонюл Нюолу от Турция, Христо Шапкаров, Любен Фързулев, Виргиния Пенчева и Лора Димова.
Изложбата е част от големия проект на Художествената галерия „Глад“. Тя е вдъхновена от есето на Георги Марков „Пиеса за иките... и за българите", а художниците интерпретират темите за храната, хляба и трапезата като метафора на душевната п
Според нея в съвременното изкуство вървят десетки разнопосочни смислово и стилово процеси, които отразяват атомизацията в обществото, сложната многослойна природа на събитията у нас и в света, които са фон на нашия живот, както и изключително малкото време, в което трябва да обозначим какво е важното от случващото се и да направим своя избор. Тя намира, че слънчевите работи в изложбата ще заредят публиката.
Векова подчерта, че Димитър Николов излага свои творби за първи път от години и изрази надежда той да открие в бъдеще и самостоятелна изложба. Николов е възпитаник на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, учил е във Великотърновския университет, след което завършва пространствен дизайн във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Дълги години работи по дизайна на обложки за музикални албуми за чужбина.
Ирена Димитрова и Кремена Николова представиха съвместна изложба с творби от предишния пленер в галерия „Во“. Георги Христов има самостоятелни изяви във Варна и София. Николай Русев и Марина Русева са известни със своите картини по исторически сюжети и портрети на именити български владетели.