Картата на лондонското метро е представена в нова изложба, която проследява развитието на емблематичния й дизайн, вдъхновил гидовете на транспортните мрежи по целия свят, предаде Ройтерс.
Режисьорът Тим Бъртън разкри по време на откриване на изложба с негови творби в Лондон, че се страхува от изкуствения интелект (ИИ), предаде Асошиейтед прес.
Въображението на Бъртън създава духове и призраци, марсианци, чудовища и неудачници. Всички те са представени на експозицията, която се открива точно навреме за Хелоуин. Това обаче, от което се страхува режисьорът, е изкуственият интелект. Бъртън разказа, че е видял уебсайт, който е използвал изкуствен интелект, за да смеси негови рисунки с героите на Дисни. Това го е разтревожило изключително много.
Режисьорът сподели, че според него ИИ е неудържим, защото „щом един човек може да го направи, всички хора ще го направят“. Но той се засмя на въпроса дали би използвал технологията в своята работа. „И да превземе света?!“, каза той.
Изложбата разкрива Бъртън като аналогов художник
Единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ ще се състои в областния град на 28 и 29 септември, съобщиха от Народно читалище “Добри Войников -1856“, което организира събитието с финансовата подкрепа на община Шумен и със съдействието на Министерството на културата.
Оттам отбелязват, че всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да подадат документи за участие до 25 септември на адреса на читалището в Шумен (пл. „Възраждане“ №4) или на имейл: dvfestivals@gmail.com.
Участниците ще се състезават в два раздела. Първият ще е конкурс за изпълнители в две категории - съвременна забавна музика и популярна градска песен, а вторият - конкурс за авторска песен.
В конкурса за изпълнители на съвременна забавна музика участниците ще са разпределени в няколко въ
Днес, 20 септември, жителите на Букурещ отбелязват своеобразния рожден ден на града. Навършват се 565 години от първото писмено свидетелство за неговото съществуване.
По този повод в събота, 21 септември, ще се проведе най-голямото 3D мапинг шоу в света - светлинно и технологично представление на площ от 23 000 квадратни метра на фасадаta на втората по големина административна сграда в света - тази на румънския парламент.
Гостите и жителите на града ще могат да наблюдават шоуто напълно безплатно между 16:00 ч. и 23:00 ч. местно (и българско) време. Изкуствен интелект ще говори на зрителите от прожекционната повърхност. В събитието iMapp Bucharest ще участва и българското студио за визуални ефекти MP-Studio, които родната публика познава като организатори на фестивала на светлините Lunar.
В два поредни дни (събота и неделя) на “Площада на конституция
Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.
Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).
Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи
Фотоизложбата "На село" на Стоянка Кънчева ще бъде представена в Музея на фотографията в Казанлък на 15 октомври.
Това съобщи авторката, която отскоро е и директор на културния институт.
Експозицията ще остане в музея до 5 ноември.
"На село" е разказ в снимки за едно ежедневие на село, съвсем обикновено. Или не съвсем", каза тя.
Кънчева посочи, че "На село" не е име, а място, дом, в който всички ние, които имаме необикновен късмет, се завръщаме рано или късно. Подбраните кадри в изложбата ще преведат публиката през един двор и една кухня по време на четирите сезона.
"Ако чрез снимките усетите ароматите на селото, значи са ви докоснали. Ако след изложбата се обадите на някого от село, значи тя е постигнала целта си. А ако след обаждането сте почувствали обичта, значи сте щастливци", каза още авторката.
Стоянка Кънчева е
Окачена в станциите, във влаковете и на листовките за пътници, картата остава популярен начин за планиране на пътуванията из британската столица дори и в ерата на смартфоните.
В анкета на Би Би Си от 2006 г. британците избраха картата на метрото за втория любим местен дизайн на 20-и век след самолета "Конкорд", изпреварвайки изтребителя "Спитфайър" и червената телефонна кабина, припомня Ройтерс.
Експозицията "Картографиране на метрото: 1863-2023" се открива днес. В нея ще бъдат показани и продадени редки карти и плакати на метрото, включително ръкопис на автора на картата Хари Бек от 1933 г., чиято цена е 75 000 британски лири.
Дизайнът, създаден от него, променя начина, по който се представят транспортните мрежи по целия свят. Той превръща диаграмата от криволичещи линии от географските карти в прави линии, които позволяват на пътниците бързо да разберат как да стигнат от една до друга метростанция.
"Неговата концепция е, че когато пътникът е под земята, няма значение къде се намира, стига да се озове на станцията, до която се опитва да стигне", казва кураторът на изложбата Чарлз Робърт. Според него проектът на Бек продължава, копиран и развит от почти всяка друга транспортна мрежа по света.
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.
Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.
„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска.
„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич
Четиринадесет документални истории са събрани в пиесата „Малки красиви неща“, която се играе за първи път у нас и е по едноименния роман на Черил Стрейд.
Премиерата е на 10 ноември в „Театро отсам канала“, съобщават продуцентите от „Квазар студио“.
По думите им това е едно от най-поставяните заглавия на американска сцена в последните години, адаптирано за сцена от Ния Вардалос („Моята голяма гръцка сватба“)..
Участват актьорите Владимир Михайлов, Бойко Кръстанов, Маргита Гошева и Каталин Старейшинска, под режисурата на Кристина Беломорска.
Вдъхновена от превърналата се във феномен анонимна онлайн рубрика за съвети Dear Sugar, пиесата разказва реалните истории н
След шоуто в НДК през май, гръцката звезда Константинос Аргирос ще изпее най-големите си хитове и в зала „Арена София“, съобщават организаторите на гастрола от агенция „Ажур пико“.
Събитието е на 5 декември.
„След страхотния концерт в НДК беше естествено продължение да помислим за най-голямата зала у нас и за още по-грандиозно събитие, защото публиката го заслужава. С Константинос Аргирос и екипа му се работи изключително лесно и за нас е щастие, че ни гласуват доверие за изявите си. Подготвили сме много изненади за 5 декември и един концерт, за който ще се говори дълго“, коментира продуцентът Кирил Кирилов.
Константинос Аргирос е роден на 21 май 1986 г. в Атина. Израснал е със семейството си в родния
Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП.
Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.
Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.
Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.
Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта. Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
Въпреки това, транспортните власти в Лондон я намират за прекалено радикална и първоначално отхвърлят проекта на Бек. По-късно обаче го приемат, след като успешно е тестван.
Заслугите на Бек, който се занимава с техническо чертане, не са признати, докато той е жив, въпреки че на днешните карти на метрото е отбелязан неговият дизайн.
Изложбата, която съвпада с 50-годишнината от смъртта на Хари Бек, продължава до 30 ноември, отбелязва Ройтерс.