Стоянка Кънчева: Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си
Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.
Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя.
Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора
Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.
Режисьорката Лилия Абаджиева започна репетиции на „Тартюф“ в Малък градски театър „Зад канала“, съобщават от трупата.
Участват актьорите Александър Кадиев, Христо Пъдев, Леонид Йовчев, Христина Караиванова, Георги Кацарски, Владимир Димитров, Богдан Бухалов, Таня Пашанкова, Цветина Петрова, Александър Карасански, Магдалена Бучкова, Калина Георгиева.
„Вдъхновяващ екип, първа репетиция на „Тартюф” в театър „Зад канала”. Вълнуваме се“, коментира Лилия Абаджиева.
Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев, сценичната адаптация и музикалната картина са на Лилия Абаджиева.
Обявиха 11-те финалистите в първите награди SoAlive Music Video Awards. Изборът е направен измежду стотици кандидатури от цяла Югоизточна Европа от международно жури, допълват организаторите.
Сред финалистите има групи – Flygood с „Жив късмет“, Flying Nomads с Redwall и Woomb с Last Rays.
Както информирахме, победителят ще бъде обявен на церемония, на 3 октомври. Събитието е част от музикалната конференция SoAlive (SAMC), която ще се състои от днес до 4 октомври 2024 г. в София и се очаква да посрещне над 400 международни делегати.
Победителят ще получи грант в размер на 10 000 евро за създаване на нов музикален видеоклип с подкрепата на Magic Shop. Той ще бъде предоставен под формата на наем на оборудване. Това включва всякакъв вид оборудване
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.
По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил.
„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.
Яна Борисова припомня, че
Преди двайсет и пет години Лорън Уайзбъргър, която мечтае да пише, започва работа като асистентка на главната редакторка на сп. „Вог“ Ана Уинтур. Годината е 1999 г. и „Ана нямаше компютър“, споделя по-късно Уайзбъргър, цитирана от „Гардиън“.
Асистентите имат задачата да разнасят компютрите на най-прочутия моден редактор в света, известна и до днес като законодателка в модата.
Двайсет и пет години по-късно светът, описан в романа „Дяволът носи „Прада“, направил Уайбъргър звезда на литературния небосклон в полето на бестселърите, изглежда почти романтично. Токсичната среда, довела до постоянен, денонощен стрес у начинаещата асистентка, се е променила до неузнаваемост.
Списанията, и не само модните, днес са пометени от онлайн медиите, а „високите и изумително изглеждащи хора“, работещи по стра
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.
Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя.
Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева.
Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъра само два са аранжирани допълнително.
Според нея на село размахът е различен, грижата е различна, дори времето не е едно и също.
Град Гера в източната германска провинция Тюрингия ще почете един от най-известните художници на 20-и век - Ото Дикс, с голяма ретроспективна изложба, която ще бъде открита на 4 октомври, предаде ДПА.
Роденият в града през 1891 г. живописец и график е известен с това, че изобразява предизвикателствата на живота по време на Ваймарската република и бруталността на войната.
Заедно с Георг Грос и Макс Бекман той е смятан за един от най-важните художници от движението „Нова предметност“, възникнало през 20-те години на миналия век в Германия като реакция срещу експресионизма, припомня ДПА.
Макар че неговият стил се променя многократно през целия му живот, в основата на творчеството на Дикс винаги стои стремежът към реализъм.
В чест на 120-ата годишнина от рождението на твореца изложбата "Ото Дикс: Вярвай на очите си" ще включва оригинални т
Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъде представен в Монтана, съобщи директорът Центъра за подкрепа и личностно развитие – Обединен детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана Миглена Георгиева.
Концертът ще се състои на 18 октомври в залата на драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана. Начело на отбора ще бъде капитанът Симеон Славеев от Горна Оряховица, като освен него ще участват и талантливи деца и младежи от детския комплекс в Монтана, които бяха голяма част от българския отбор на световния шампионат по сценични изкуства.
С концерта ще се отбележи началото на учебната 2024/2025 година на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" в Монтана, а също и 25-тата годишнина от създаването на детск
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.
Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.
В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.
Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.
Музикантите
Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.
Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.
Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.
Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден
„Целта на близките кадри е да придаде самото усещане да присъстваш там на момента, да се заредиш със спокойствие, а детайлите извън рамките да те отведат в кухнята или в двора на село“, каза Стоянка Кънчева.
По думите и кадрите целят да върнат по-големите посетители в тяхното детство или да накарат по-младите да пожелаят да отидат на гости при някого от село.
„На село“ е втората самостоятелна изложба на Стоянка Кънчева, а първата е през 2013 година в София. Когато е заявила експозицията в Музея на фотографията миналата година, не е очаквала нещата да се развият така, че при откриването й тя да е директор на културния институт.
„В момента съм и двойно по-радостна. Няколко месеца преди да дойде редът й, се явих на конкурса за директор и така се оказа, че на откриването бях и домакин, и автор“, посочи Кънчева.
Тя сподели, че интересът й към фотографското изкуство се е родил още като малка със снимките на Балкана. Фотографията се е превърнала в нейна професия през 2001 година във Варна.
„Там имах възможност да попадна на страхотни фотографи, от които съм се учила. След няколко години обаче се сдобих с диплома на икономист и се установих в София, а фотографията някак остана на заден план. Но винаги до мен“, коментира Стоянка Кънчева. И допълни, че през годините е снимала студийни, продуктови и семейни фотосесии.
Бъдещите и проекти са свързани изцяло с развитието на Музея на фотографията, като основната и цел е те да надградят досегашния облик на институцията.
„Бих била много щастлива, ако с работата си успея да привлека нови публики и други вдъхновения“, каза още тя.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП.
Първоначалната оценка на тв ...
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както вин ...
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Стоянка Кънчева: Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността.
Фотографията е моят начин да пресъздам усещанията си.
Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията в Казанлък Стоянка Кънчева по повод изложбата си „На село“, която може да бъде разгледана до 10 ноември в залата на културния институт.
Режисьорката Лилия Абаджиева започна репетиции на „Тартюф“ в Малък градски театър „Зад канала“, съобщават от трупата.
Участват актьорите Александър Кадиев, Христо Пъдев, Леонид Йовчев, Христина Караиванова, Георги Кацарски, Владимир Димитров, Богдан Бухалов, Таня Пашанкова, Цветина Петрова, Александър Карасански, Магдалена Бучкова, Калина Георгиева.
„Вдъхновяващ екип, първа репетиция на „Тартюф” в театър „Зад канала”. Вълнуваме се“, коментира Лилия Абаджиева.
Сценографията и костюмите са на Васил Абаджиев, сценичната адаптация и музикалната картина са на Лилия Абаджиева.
Обявиха 11-те финалистите в първите награди SoAlive Music Video Awards. Изборът е направен измежду стотици кандидатури от цяла Югоизточна Европа от международно жури, допълват организаторите.
Сред финалистите има групи – Flygood с „Жив късмет“, Flying Nomads с Redwall и Woomb с Last Rays.
Както информирахме, победителят ще бъде обявен на церемония, на 3 октомври. Събитието е част от музикалната конференция SoAlive (SAMC), която ще се състои от днес до 4 октомври 2024 г. в София и се очаква да посрещне над 400 международни делегати.
Победителят ще получи грант в размер на 10 000 евро за създаване на нов музикален видеоклип с подкрепата на Magic Shop. Той ще бъде предоставен под формата на наем на оборудване. Това включва всякакъв вид оборудване
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.
По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил.
„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.
Яна Борисова припомня, че
Преди двайсет и пет години Лорън Уайзбъргър, която мечтае да пише, започва работа като асистентка на главната редакторка на сп. „Вог“ Ана Уинтур. Годината е 1999 г. и „Ана нямаше компютър“, споделя по-късно Уайзбъргър, цитирана от „Гардиън“.
Асистентите имат задачата да разнасят компютрите на най-прочутия моден редактор в света, известна и до днес като законодателка в модата.
Двайсет и пет години по-късно светът, описан в романа „Дяволът носи „Прада“, направил Уайбъргър звезда на литературния небосклон в полето на бестселърите, изглежда почти романтично. Токсичната среда, довела до постоянен, денонощен стрес у начинаещата асистентка, се е променила до неузнаваемост.
Списанията, и не само модните, днес са пометени от онлайн медиите, а „високите и изумително изглеждащи хора“, работещи по стра
Едни от любимите ми моменти са, когато успея да уловя как светлината си проправя път и рисува, посочи тя.
Според авторката фотографията и селото имат обща черта – за нея те са опора. В забързаното екранно ежедневие, в което живеем, селото е своеобразно връщане към земното, мост към нормалността. А фотографията, както и селото, може да бъде дом, отбеляза Кънчева.
Град Гера в източната германска провинция Тюрингия ще почете един от най-известните художници на 20-и век - Ото Дикс, с голяма ретроспективна изложба, която ще бъде открита на 4 октомври, предаде ДПА.
Роденият в града през 1891 г. живописец и график е известен с това, че изобразява предизвикателствата на живота по време на Ваймарската република и бруталността на войната.
Заедно с Георг Грос и Макс Бекман той е смятан за един от най-важните художници от движението „Нова предметност“, възникнало през 20-те години на миналия век в Германия като реакция срещу експресионизма, припомня ДПА.
Макар че неговият стил се променя многократно през целия му живот, в основата на творчеството на Дикс винаги стои стремежът към реализъм.
В чест на 120-ата годишнина от рождението на твореца изложбата "Ото Дикс: Вярвай на очите си" ще включва оригинални т
Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъде представен в Монтана, съобщи директорът Центъра за подкрепа и личностно развитие – Обединен детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана Миглена Георгиева.
Концертът ще се състои на 18 октомври в залата на драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана. Начело на отбора ще бъде капитанът Симеон Славеев от Горна Оряховица, като освен него ще участват и талантливи деца и младежи от детския комплекс в Монтана, които бяха голяма част от българския отбор на световния шампионат по сценични изкуства.
С концерта ще се отбележи началото на учебната 2024/2025 година на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" в Монтана, а също и 25-тата годишнина от създаването на детск
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.
Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.
В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.
Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.
Музикантите
Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.
Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.
Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.
Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден
Фотоизложбата „На село“ е разказ в снимки за едно обикновено или не съвсем обикновено ежедневие през четирите сезона на годината, разказа авторката и подчерта, че това ежедневие е съвсем истинско. От общо 33 кадъра само два са аранжирани допълнително.
Според нея на село размахът е различен, грижата е различна, дори времето не е едно и също.
„Целта на близките кадри е да придаде самото усещане да присъстваш там на момента, да се заредиш със спокойствие, а детайлите извън рамките да те отведат в кухнята или в двора на село“, каза Стоянка Кънчева.
По думите и кадрите целят да върнат по-големите посетители в тяхното детство или да накарат по-младите да пожелаят да отидат на гости при някого от село.
„На село“ е втората самостоятелна изложба на Стоянка Кънчева, а първата е през 2013 година в София. Когато е заявила експозицията в Музея на фотографията миналата година, не е очаквала нещата да се развият така, че при откриването й тя да е директор на културния институт.
„В момента съм и двойно по-радостна. Няколко месеца преди да дойде редът й, се явих на конкурса за директор и така се оказа, че на откриването бях и домакин, и автор“, посочи Кънчева.
Тя сподели, че интересът й към фотографското изкуство се е родил още като малка със снимките на Балкана. Фотографията се е превърнала в нейна професия през 2001 година във Варна.
„Там имах възможност да попадна на страхотни фотографи, от които съм се учила. След няколко години обаче се сдобих с диплома на икономист и се установих в София, а фотографията някак остана на заден план. Но винаги до мен“, коментира Стоянка Кънчева. И допълни, че през годините е снимала студийни, продуктови и семейни фотосесии.
Бъдещите и проекти са свързани изцяло с развитието на Музея на фотографията, като основната и цел е те да надградят досегашния облик на институцията.
„Бих била много щастлива, ако с работата си успея да привлека нови публики и други вдъхновения“, каза още тя.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.