След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.
Рапърът Нели е арестуван по подозрение в притежание на наркотици по време на престой в казино в района на Сейнт Луис, съобщи АП.
Полицейски патрул от Мисури е открил у изпълнителя четири таблетки екстази. 49-годишният рапър и актьор е задържан в предградие на Сейнт Луис в 04:45 ч. местно време.
Говорителят на Нели не направи коментар.
Нели, чието рождено име е Корнъл Хайнс Втори, е израснал в района на Сейнт Луис. Той е трикратен носител на "Грами" и е познат с хитове като Hot in Herre и Just A Dream. Нели има четири хита номер едно в класацията на "Билборд" и е носител на девет награди на изданието. Той имаше и поредица съвместни изпълнения с Джанет Джексън като специален гост на турнето й.
Освен с музикалните си изяви Нели е известен и с участието във филми и телевизионни сериали. През април той и певицата и актриса Ашанти обявиха, ч
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.
Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.
„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.
В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“.
„За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с
Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор.
„В работната ми тетрадка стои една-единствена дума – чувствата. Търсех връзка, която има силен емоционален заряд и която нито за миг не се управлява от разум, или външна логика. Мисля, че я намерих във взаимоотношенията майка и дъщеря, свързани една с друга от омраза, обич, гузна съвест, неразгадаемо поведение. Нищо не е явно или очевидно, те се търсят пипнешком, удрят се, казват неистини, казват истини, надяват се и изпадат в отчаяние, накратко – държат се като човешки същества. Да станеш свидетел на такъв поток от душевни и телесни движения би трябвало да е изкушаващо. Или пък не?“, пише Ингмар Бергман.
„Какъв е ефектът върху човек от чувството на непринадлежност към съществото, с което се идентифицира и самоопределя в първите етапи от живота си – майката? Пораства ли човек, който се е чувствал изоставен и самотен в детството си, или застива в момента на травмата? В какво се превръща реалността, ако човек продължи да живее с чудовищата от ъглите на детската стая? Какво следва след като съживим труповете в гардероба? Възможна ли е прошката? Върху тази вихрушка, ту овладяна, ту отприщваща разрушителната си мощ, се изгражда и развива тази история за любовта като изначална човешка потребност“, казва режисьорката Детелина Станева.
Срещата й с творческия екип на „Есенна соната" се случва в академията. Петя Диманова е неин преподавател по вокал, а Теодора Федя Цанова създава мултимедията за първия сценичен опит по текста на Бергман по време на обучението им в трети курс.
„Като говоря за "Есенна соната", трябва да започна от актьорите, защото това е текст, който изисква от режисьора смирение и преклонение към природата, инстинктите и опита на актьорите срещу себе си. Веднага ми изникват блестящите очи на Йоана Буковска, докато ми преразказва думите на големия Младен Киселов – че тази история може да бъде „изсвирена" по различни начини, спрямо това, което изразяват изпълнителите. В случая, с онази „Есенна соната", разказва ми Йоана, докато четем заедно текста; той е подбрал актьорите си по един общ белег, който е видял във всеки един от тях - „нуждата да обичат и да бъдат обичани. Нужда голяма и красива, като самия текст на Бергман“, казва Детелина Станева.
Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.
Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.
Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak, с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г
Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.