NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Авансцена След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева
5666
Авансцена

След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева

След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“. Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор

| 25 Октомври 2024, 09:55 ч.
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева
Снимка © Плевенски театър „Иван Радоев“

След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .

Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т

Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града. 

Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.

В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.

"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.

Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба.

Експозицията „Мария Столарова. Отстоявана естетика“ ще бъде открита на 28 ноември и ще продължи до февруари 2025 г., съобщават от Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

От екипа посочват, че през 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод Софийска градска художествена галерия и галерия „Дечко Узунов“ представят експозиция с живописни платна, обхващащи както нейни ранни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди.

Организаторите припомнят, че Мария Столарова има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия в експозиции в чужбина – Лондон, Берлин, Рим, Будапеща, Прага и др. Носител е на

Литература, изобразително изкуство, кино, музика и театрални работилници ще предложи петото издание на инициативата „Фестивал на младите в изкуството”, която ще се проведе в Бургас между 8 и 12 октомври.

За първи път в програмата ще се включат артисти от Чешката република, съобщават от организаторите от филиала на Националната художествена академия в Бургас, общината и един от местните хотели.

Официалното откриване на поредицата от събития ще постави прожекция на филмите, създадени по време на работилницата на Театрален колеж "Любен Гройс".

Публиката ще може да ги гледа в Графична база "Тодор Александров".

В следващите три дни на остров "Св. Анастасия" ще има пленер.

На 9 октомври в Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде прожектиран тазгодишният филм, създаден от Киноклас в рамките на "София филм фест на брега". 

Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор.

„В работната ми тетрадка стои една-единствена дума – чувствата. Търсех връзка, която има силен емоционален заряд и която нито за миг не се управлява от разум, или външна логика. Мисля, че я намерих във взаимоотношенията майка и дъщеря, свързани една с друга от омраза, обич, гузна съвест, неразгадаемо поведение. Нищо не е явно или очевидно, те се търсят пипнешком, удрят се, казват неистини, казват истини, надяват се и изпадат в отчаяние, накратко – държат се като човешки същества. Да станеш свидетел на такъв поток от душевни и телесни движения би трябвало да е изкушаващо. Или пък не?“, пише Ингмар Бергман.

„Какъв е ефектът върху човек от чувството на непринадлежност към съществото, с което се идентифицира и самоопределя в първите етапи от живота си – майката? Пораства ли човек, който се е чувствал изоставен и самотен в детството си, или застива в момента на травмата? В какво се превръща реалността, ако човек продължи да живее с чудовищата от ъглите на детската стая? Какво следва след като съживим труповете в гардероба? Възможна ли е прошката? Върху тази вихрушка, ту овладяна, ту отприщваща разрушителната си мощ, се изгражда и развива тази история за любовта като изначална човешка потребност“, казва режисьорката Детелина Станева

Срещата й с творческия екип на „Есенна соната" се случва в академията. Петя Диманова е неин преподавател по вокал, а Теодора Федя Цанова създава мултимедията за първия сценичен опит по текста на Бергман по време на обучението им в трети курс. 

„Като говоря за "Есенна соната", трябва да започна от актьорите, защото това е текст, който изисква от режисьора смирение и преклонение към природата, инстинктите и опита на актьорите срещу себе си. Веднага ми изникват блестящите очи на Йоана Буковска, докато ми преразказва думите на големия Младен Киселов – че тази история може да бъде „изсвирена" по различни начини, спрямо това, което изразяват изпълнителите. В случая, с онази „Есенна соната", разказва ми Йоана, докато четем заедно текста; той е подбрал актьорите си по един общ белег, който е видял във всеки един от тях - „нуждата да обичат и да бъдат обичани. Нужда голяма и красива, като самия текст на Бергман“, казва  Детелина Станева

Светлана Брезашка открива самостоятелна изложба живопис в столичната галерия Heritage. Събитието ще се състои на 15 октомври и ще продължи до 28-и, информират организаторите.

На вернисажа ще се състои и концерт на домакините Благовест Зерлиев (Веско) - второ поколение художник и музикант („Атлас“, „Акустика“) и рок изпълнителката Tanya Di, отбелязват от екипа.

Светлана Верисова (Брезашка) е родена през 1974 г. в Русия. От 1997 г. живее и работи в България. Член е на Професионалния съюз на художниците на Русия (ПСХР). В периода 1993 - 1997 г. Светлана е учител по рисуване в общообразователно училище в гр.Горячий Ключ, Русия. През 2000 - 2023 г. в България се занимава с живопис като хоби. Участва в онлайн изложби и колективни изложби в частни галерии.

/ВСР

Българският пианист проф. Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт на 28 ноември в Бургас, съобщават от пресцентъра на градската администрация в морския град. 

Домакин на проявата ще е залата на Областна управа, където обичайно се организират акустични концерти. В програмата си пианистът ще включи произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други.

Проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Носител е на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). През години свири в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау” в Амстердам, „Плейел” и &bd

Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново.

След появилия се в разгара на пандемията проект Change the Way и последвалия го On the Way, триото JP3 продължава да провокират сетивата и да превръща света в едно по-красиво и мечтателно място с музиката и от новия албум, съобщиха организаторите.

Албумът е с музика към саундтрака на филма на режисьора и сценарист Димитър Стоянович „Плът”.

В интервю Живко Петров разказа, че е получил поканата от Дими Стоянович  да напише музиката към филма.

„Когато прочетох сценария разбрах, че това ще бъде много хубав филм. Така този сценарий се превърна в предизвикателство за мен, защото това е мой дебют в киното, като композитор“, допълни Живко Петров.

За първи път пиша музика за един цял филм, защото досе

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше пре

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Беседа, посветена на пъстрата история на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България, ще се проведе в Националната галерия/Двореца в София на 10 декемв ...
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
Бившият влиятелен холивудски продуцент Харви Уайнстийн е бил приет в болница за лечение след направен кръвен тест, който е дал "тревожен" резултат и е наложил "незабавна"  мед ...
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота“ 2024 в Пазарджик, а носител на званието „Абсолютен фаворит“ на събитието е Преслав Д ...
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА.  Около 6 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на лондонска сцена за пръв път от 17 години, съобщи Пи Ей медиа/ДПА. Звездата от "Трейнспотинг" ще уч ...
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Тикер в 23:00 ч.
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на ...
Начало Авансцена
5666
Авансцена

След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева

След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева.

| 25 Октомври 2024, 09:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева
След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път в ролята на Ева
Снимка © Плевенски театър „Иван Радоев“

След повече от 20 години Йоана Буковска отново е в „Есенна соната“, този път – в ролята на Ева. Софийската премиера на представлението е тази вечер в арт център „Сити марк“, съобщават от плевенския театър „Иван Радоев“.

Текстът на Ингмар Бергман е в превод на Васа Ганчева. Участват още Мариета Калъпова - Шарлота, Камелия Хатиб - Хелена, и Адриан Филипов - Виктор.

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .

Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т

Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града. 

Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.

В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.

"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.

Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Столичната галерия „Дечко Узунов“ отбелязва стогодишнината от рождението на Мария Столарова с юбилейна изложба.

Експозицията „Мария Столарова. Отстоявана естетика“ ще бъде открита на 28 ноември и ще продължи до февруари 2025 г., съобщават от Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

От екипа посочват, че през 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод Софийска градска художествена галерия и галерия „Дечко Узунов“ представят експозиция с живописни платна, обхващащи както нейни ранни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди.

Организаторите припомнят, че Мария Столарова има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия в експозиции в чужбина – Лондон, Берлин, Рим, Будапеща, Прага и др. Носител е на

Литература, изобразително изкуство, кино, музика и театрални работилници ще предложи петото издание на инициативата „Фестивал на младите в изкуството”, която ще се проведе в Бургас между 8 и 12 октомври.

За първи път в програмата ще се включат артисти от Чешката република, съобщават от организаторите от филиала на Националната художествена академия в Бургас, общината и един от местните хотели.

Официалното откриване на поредицата от събития ще постави прожекция на филмите, създадени по време на работилницата на Театрален колеж "Любен Гройс".

Публиката ще може да ги гледа в Графична база "Тодор Александров".

В следващите три дни на остров "Св. Анастасия" ще има пленер.

На 9 октомври в Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде прожектиран тазгодишният филм, създаден от Киноклас в рамките на "София филм фест на брега". 

„В работната ми тетрадка стои една-единствена дума – чувствата. Търсех връзка, която има силен емоционален заряд и която нито за миг не се управлява от разум, или външна логика. Мисля, че я намерих във взаимоотношенията майка и дъщеря, свързани една с друга от омраза, обич, гузна съвест, неразгадаемо поведение. Нищо не е явно или очевидно, те се търсят пипнешком, удрят се, казват неистини, казват истини, надяват се и изпадат в отчаяние, накратко – държат се като човешки същества. Да станеш свидетел на такъв поток от душевни и телесни движения би трябвало да е изкушаващо. Или пък не?“, пише Ингмар Бергман.

„Какъв е ефектът върху човек от чувството на непринадлежност към съществото, с което се идентифицира и самоопределя в първите етапи от живота си – майката? Пораства ли човек, който се е чувствал изоставен и самотен в детството си, или застива в момента на травмата? В какво се превръща реалността, ако човек продължи да живее с чудовищата от ъглите на детската стая? Какво следва след като съживим труповете в гардероба? Възможна ли е прошката? Върху тази вихрушка, ту овладяна, ту отприщваща разрушителната си мощ, се изгражда и развива тази история за любовта като изначална човешка потребност“, казва режисьорката Детелина Станева

Светлана Брезашка открива самостоятелна изложба живопис в столичната галерия Heritage. Събитието ще се състои на 15 октомври и ще продължи до 28-и, информират организаторите.

На вернисажа ще се състои и концерт на домакините Благовест Зерлиев (Веско) - второ поколение художник и музикант („Атлас“, „Акустика“) и рок изпълнителката Tanya Di, отбелязват от екипа.

Светлана Верисова (Брезашка) е родена през 1974 г. в Русия. От 1997 г. живее и работи в България. Член е на Професионалния съюз на художниците на Русия (ПСХР). В периода 1993 - 1997 г. Светлана е учител по рисуване в общообразователно училище в гр.Горячий Ключ, Русия. През 2000 - 2023 г. в България се занимава с живопис като хоби. Участва в онлайн изложби и колективни изложби в частни галерии.

/ВСР

Българският пианист проф. Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт на 28 ноември в Бургас, съобщават от пресцентъра на градската администрация в морския град. 

Домакин на проявата ще е залата на Областна управа, където обичайно се организират акустични концерти. В програмата си пианистът ще включи произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други.

Проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Носител е на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). През години свири в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау” в Амстердам, „Плейел” и &bd

Живко Петров трио с особено вълнение представя своя нов албум, който е и част от филма „Плът“, във Велико Търново.

След появилия се в разгара на пандемията проект Change the Way и последвалия го On the Way, триото JP3 продължава да провокират сетивата и да превръща света в едно по-красиво и мечтателно място с музиката и от новия албум, съобщиха организаторите.

Албумът е с музика към саундтрака на филма на режисьора и сценарист Димитър Стоянович „Плът”.

В интервю Живко Петров разказа, че е получил поканата от Дими Стоянович  да напише музиката към филма.

„Когато прочетох сценария разбрах, че това ще бъде много хубав филм. Така този сценарий се превърна в предизвикателство за мен, защото това е мой дебют в киното, като композитор“, допълни Живко Петров.

За първи път пиша музика за един цял филм, защото досе

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше пре

Срещата й с творческия екип на „Есенна соната" се случва в академията. Петя Диманова е неин преподавател по вокал, а Теодора Федя Цанова създава мултимедията за първия сценичен опит по текста на Бергман по време на обучението им в трети курс. 

„Като говоря за "Есенна соната", трябва да започна от актьорите, защото това е текст, който изисква от режисьора смирение и преклонение към природата, инстинктите и опита на актьорите срещу себе си. Веднага ми изникват блестящите очи на Йоана Буковска, докато ми преразказва думите на големия Младен Киселов – че тази история може да бъде „изсвирена" по различни начини, спрямо това, което изразяват изпълнителите. В случая, с онази „Есенна соната", разказва ми Йоана, докато четем заедно текста; той е подбрал актьорите си по един общ белег, който е видял във всеки един от тях - „нуждата да обичат и да бъдат обичани. Нужда голяма и красива, като самия текст на Бергман“, казва  Детелина Станева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.