NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
6183
Тонът на времето

Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име. Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“

| 24 Октомври 2024, 21:48 ч.
Изложбата
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Снимка © БТА

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.

Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.

"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите. 

Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.

Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“. 

Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници. 

По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък. 

Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

Около шестдесет активисти се приковаха с вериги на входа на „Райксмузеум“ в Амстердам тази сутрин, което наложи затваряне на музея „до второ нареждане“, съобщава нидерландският всекидневник Ен Ер Се (NRC). 

Организаторите на протеста - климатичното движение „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) – твърдят, че е неприемливо музеят да има финансова подкрепа от Ай Ен Джи (ING) - банка, която според протестиращите инвестира в изкопаеми горива, като по този начин задълбочава кризата с климата.

Протестиращите не се подчиниха на полицейското разпореждане да напуснат.

Според говорител на полицията Законът за публичните демонстрации е бил нарушен и полицията е решила да пристъпи към арести малко след обяд. „На протестиращите беше дадено време, но за съжаление не се съобразиха с указанието и полицията пристъп

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс. През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа.

Подобно на други творци, и за Жорж Папазов обаче може да се каже, че никой не е пророк в собствената си страна. Защо е нужно тепърва да преоткриваме неговото изкуство и да го популяризираме, разказа в интервю изкуствоведът Мария Василева, която е гост-куратор на изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“.

Жорж Папазов е наричан „сюрреалист преди сюрреалистите“. Неговото изкуство обаче се разпростира отвъд тази парадигма, смята Мария Василева. По думите въпреки това, трябва да използваме тази рамка, за да го популяризираме: „Особено в настоящата 2024 г., когато се навършва век от прочутия „Манифест“ на Андре Бретон, който налива основите на сюрреализма през 1924 г.“

„Той е много типичен представител на модерното изкуство от началото на 20-и век, което тотално разчупва границите, което не се съобразява с никакви предишни стереотипи и натрупвания в историята на изкуството. Самият Папазов има доста разнообразно творчество в различни посоки. Естествено сюрреализмът присъства много активно, това е нещо, с което самият той се гордее“, допълни изкуствоведът.

Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.

АВТОРЪТ

Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.

Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.

Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той

С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съобщиха от музея.  

Отворена ще бъде изложбата „Петьофи обикаля света“, която е за известния унгарски поет и революционер Шандор Петьофи, изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”.

Посетителите ще могат да посетят и „Времето на Алафрангата“ – изложба на Регионалния етнографски музей в Пловдив, представяща времето през 19 век, когато стилът „Алафранга” става популярен и отразява влиянието на европейската култура.

В зала „Традиции и съвременност“ е изложено новопостъпилото дарение от наследниците на гайдаря Стою Чонга

Италианският тенор Андреа Бочели празнува 30 години в музиката през 2024 г. с дуети с популярни оперни, поп и кънтри изпълнители и с турне, част от което е и концертът му в София на 14 септември.

Албумът Duets, който предстои да излезе, ще бележи три десетилетия музикална кариера на Бочели и включва 32 песни, писа ЮПИ. В края на август излезе видеото към дуета, който Бочели записа с колумбийската певица Карол Джи. Смятаната за един от най-влиятелните регетон и поп изпълнители, лауреат на „Грами”, пет латино награди „Грами” и четири музикални награди на „Билборд”, пее с Бочели Vivo por ella. Песента е испански превод на популярната италианска песен Vivo per lei, която Бочели преди записа с Марта Санчес.

Освен дуетът с Карол Джи, Duets на Болечи ще включва излизали преди популярни колаборации и нови изпълнения с Крис Стейпълтън, Гуен Сте

Коледното дърво пред Центъра "Рокфелер" в Ню Йорк тази година ще дойде от Уест Стокбридж, щата Масачузетс, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на съобщение от управата на Центъра "Рокфелер".

Обикновеният смърч ще бъде отсечен на 7 ноември и ще поеме на юг по 225-километровото трасе до Ню Йорк, където се очаква да пристигне в сърцето на Манхатън на 9 ноември. Запалването на коледните светлини на дървото ще се излъчва по телевизията на живо на 4 декември.

Коледното дърво пред Центъра "Рокфелер" е в центъра на коледните празнични събития в Ню Йорк от 30-те години на миналия век и привлича множество посетители всяка година. Тази година коледното дърво ще пристигне от Масачузетс за първи път от 1959 г., посочват от Центъра "Рокфелер".

Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата" ще гостува в Плевен на 22 октомври.

Това съобщи Петя Лакова, организатор събития в Народно читалище „Съгласие“, където ще се състои концертът.

На сцената на зала „Емил Димитров“ в читалището плевенската публика ще има възможност да чуе песните на популярни български изпълнители - Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, дует "Шик", Милена Славова, Росица Ганева, дует Weil, Искрен Пецов, Коцето Калки, oует с кауза, вокално трио Deja vu, група "Спринт", група "Хоризонт", Красимир Недялков, група "ЖестиМ". 

Специални гости ще бъдат децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен, с ръководител Доротея Люцканова, които заедно със звездите на България ще изпеят някои от най-големите им хитове. Концертът е под съпровода на оркестър "София". Съ

Отскоро Жорж Папазов е представен в културното сърце на Париж. Платното му „Мечтание“ от 1925 г. вече е част от експозицията на Националния музей за модерно изкуство на Франция в Центъра „Жорж Помпиду“. Това се случва с усилията на Мария Василева и дарение на картината от колекционера Георги Василев. 

„Това е изключително постижение. Не само заради това, че една картина е представена. Подобни музеи не вземат работи като дарение просто така. Те наистина искат да знаят какво ще правят с тези картини и как да ги социализират. Важното е, че в кураторския екип и директора има едно осъзнаване, че сюрреализмът не може да бъде свързан само с кръга около Андре Бретон“, посочи Мария Василева.

Изкуствоведът припомни, че Жорж Папазов отказва да бъде част от кръга около Бретон, към който се присъединяват художници, писатели, поети, скулптури, фотографи, театрални и кинодейци, имена като Андре Масон, Салвадор Дали, Марсел Дюшан, Макс Ернст, Хуан Миро, Жак Превер и много и други.

„Заради неговият, може би ямболски характер – цветен, непокорен, отказва да бъде част от тази група. Това му осигурява свобода, но в известен смисъл го изважда от сюрреализма в историята на изкуството. Това е една сериозна битка, която трябва тепърва всички ние да водим“, каза още Мария Василева.

Според нея забележителното творчество на Жорж Папазов трябва да бъде широко рекламирано и представяно от българската държава зад граница. Всички музеи по света искат да преоткриват големи имена и тук е нашата роля – да се опитаме да направим всичко възможно наистина Жорж Папазов да бъде оценен по достойнство: „Това е едно велико име, с което България може да се гордее. За съжаление, нашата култура, като че ли не може да посочи нито един художник от епохата на модернизма, който да бъде разпознаваем. Почти няма друга държава, която да остава в такава степен анонимна в това отношение. Жорж Папазов е една изключителна възможност в тази посока, но това не можем да го правим само с индивидуални стъпки.“

През май 2025 г. изложба на Жорж Папазов ще бъде представена в Националната галерия в хърватската столица Загреб, каза още Мария Василева: „През 30-те години той прави там изложба. Има една много хубава негова работа, която е откупена и се намира в колекцията на Националната галерия на Хърватия.“ 

Изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“ може да бъде видяна в ямболската художествена галерия до 10 декември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Тикер в 00:00 ч.
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще ...
Начало Тонът на времето
6183
Тонът на времето

Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе.Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият.

| 24 Октомври 2024, 21:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Снимка © БТА

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.

Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.

"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите. 

Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета

Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".

От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта. 

Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс. 

Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф. 

Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама". 

Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив

Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.

Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“. 

Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници. 

По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък. 

Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га

Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.

Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.

„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.

Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ

Около шестдесет активисти се приковаха с вериги на входа на „Райксмузеум“ в Амстердам тази сутрин, което наложи затваряне на музея „до второ нареждане“, съобщава нидерландският всекидневник Ен Ер Се (NRC). 

Организаторите на протеста - климатичното движение „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) – твърдят, че е неприемливо музеят да има финансова подкрепа от Ай Ен Джи (ING) - банка, която според протестиращите инвестира в изкопаеми горива, като по този начин задълбочава кризата с климата.

Протестиращите не се подчиниха на полицейското разпореждане да напуснат.

Според говорител на полицията Законът за публичните демонстрации е бил нарушен и полицията е решила да пристъпи към арести малко след обяд. „На протестиращите беше дадено време, но за съжаление не се съобразиха с указанието и полицията пристъп

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс. През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа.

Подобно на други творци, и за Жорж Папазов обаче може да се каже, че никой не е пророк в собствената си страна. Защо е нужно тепърва да преоткриваме неговото изкуство и да го популяризираме, разказа в интервю изкуствоведът Мария Василева, която е гост-куратор на изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“.

Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.

АВТОРЪТ

Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.

Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.

Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той

С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съобщиха от музея.  

Отворена ще бъде изложбата „Петьофи обикаля света“, която е за известния унгарски поет и революционер Шандор Петьофи, изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”.

Посетителите ще могат да посетят и „Времето на Алафрангата“ – изложба на Регионалния етнографски музей в Пловдив, представяща времето през 19 век, когато стилът „Алафранга” става популярен и отразява влиянието на европейската култура.

В зала „Традиции и съвременност“ е изложено новопостъпилото дарение от наследниците на гайдаря Стою Чонга

Италианският тенор Андреа Бочели празнува 30 години в музиката през 2024 г. с дуети с популярни оперни, поп и кънтри изпълнители и с турне, част от което е и концертът му в София на 14 септември.

Албумът Duets, който предстои да излезе, ще бележи три десетилетия музикална кариера на Бочели и включва 32 песни, писа ЮПИ. В края на август излезе видеото към дуета, който Бочели записа с колумбийската певица Карол Джи. Смятаната за един от най-влиятелните регетон и поп изпълнители, лауреат на „Грами”, пет латино награди „Грами” и четири музикални награди на „Билборд”, пее с Бочели Vivo por ella. Песента е испански превод на популярната италианска песен Vivo per lei, която Бочели преди записа с Марта Санчес.

Освен дуетът с Карол Джи, Duets на Болечи ще включва излизали преди популярни колаборации и нови изпълнения с Крис Стейпълтън, Гуен Сте

Коледното дърво пред Центъра "Рокфелер" в Ню Йорк тази година ще дойде от Уест Стокбридж, щата Масачузетс, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на съобщение от управата на Центъра "Рокфелер".

Обикновеният смърч ще бъде отсечен на 7 ноември и ще поеме на юг по 225-километровото трасе до Ню Йорк, където се очаква да пристигне в сърцето на Манхатън на 9 ноември. Запалването на коледните светлини на дървото ще се излъчва по телевизията на живо на 4 декември.

Коледното дърво пред Центъра "Рокфелер" е в центъра на коледните празнични събития в Ню Йорк от 30-те години на миналия век и привлича множество посетители всяка година. Тази година коледното дърво ще пристигне от Масачузетс за първи път от 1959 г., посочват от Центъра "Рокфелер".

Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата" ще гостува в Плевен на 22 октомври.

Това съобщи Петя Лакова, организатор събития в Народно читалище „Съгласие“, където ще се състои концертът.

На сцената на зала „Емил Димитров“ в читалището плевенската публика ще има възможност да чуе песните на популярни български изпълнители - Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, дует "Шик", Милена Славова, Росица Ганева, дует Weil, Искрен Пецов, Коцето Калки, oует с кауза, вокално трио Deja vu, група "Спринт", група "Хоризонт", Красимир Недялков, група "ЖестиМ". 

Специални гости ще бъдат децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен, с ръководител Доротея Люцканова, които заедно със звездите на България ще изпеят някои от най-големите им хитове. Концертът е под съпровода на оркестър "София". Съ

Жорж Папазов е наричан „сюрреалист преди сюрреалистите“. Неговото изкуство обаче се разпростира отвъд тази парадигма, смята Мария Василева. По думите въпреки това, трябва да използваме тази рамка, за да го популяризираме: „Особено в настоящата 2024 г., когато се навършва век от прочутия „Манифест“ на Андре Бретон, който налива основите на сюрреализма през 1924 г.“

„Той е много типичен представител на модерното изкуство от началото на 20-и век, което тотално разчупва границите, което не се съобразява с никакви предишни стереотипи и натрупвания в историята на изкуството. Самият Папазов има доста разнообразно творчество в различни посоки. Естествено сюрреализмът присъства много активно, това е нещо, с което самият той се гордее“, допълни изкуствоведът.

Отскоро Жорж Папазов е представен в културното сърце на Париж. Платното му „Мечтание“ от 1925 г. вече е част от експозицията на Националния музей за модерно изкуство на Франция в Центъра „Жорж Помпиду“. Това се случва с усилията на Мария Василева и дарение на картината от колекционера Георги Василев. 

„Това е изключително постижение. Не само заради това, че една картина е представена. Подобни музеи не вземат работи като дарение просто така. Те наистина искат да знаят какво ще правят с тези картини и как да ги социализират. Важното е, че в кураторския екип и директора има едно осъзнаване, че сюрреализмът не може да бъде свързан само с кръга около Андре Бретон“, посочи Мария Василева.

Изкуствоведът припомни, че Жорж Папазов отказва да бъде част от кръга около Бретон, към който се присъединяват художници, писатели, поети, скулптури, фотографи, театрални и кинодейци, имена като Андре Масон, Салвадор Дали, Марсел Дюшан, Макс Ернст, Хуан Миро, Жак Превер и много и други.

„Заради неговият, може би ямболски характер – цветен, непокорен, отказва да бъде част от тази група. Това му осигурява свобода, но в известен смисъл го изважда от сюрреализма в историята на изкуството. Това е една сериозна битка, която трябва тепърва всички ние да водим“, каза още Мария Василева.

Според нея забележителното творчество на Жорж Папазов трябва да бъде широко рекламирано и представяно от българската държава зад граница. Всички музеи по света искат да преоткриват големи имена и тук е нашата роля – да се опитаме да направим всичко възможно наистина Жорж Папазов да бъде оценен по достойнство: „Това е едно велико име, с което България може да се гордее. За съжаление, нашата култура, като че ли не може да посочи нито един художник от епохата на модернизма, който да бъде разпознаваем. Почти няма друга държава, която да остава в такава степен анонимна в това отношение. Жорж Папазов е една изключителна възможност в тази посока, но това не можем да го правим само с индивидуални стъпки.“

През май 2025 г. изложба на Жорж Папазов ще бъде представена в Националната галерия в хърватската столица Загреб, каза още Мария Василева: „През 30-те години той прави там изложба. Има една много хубава негова работа, която е откупена и се намира в колекцията на Националната галерия на Хърватия.“ 

Изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“ може да бъде видяна в ямболската художествена галерия до 10 декември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.