NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Цветни аспекти Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
540
Цветни аспекти

Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.  Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу.  „Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства

| 24 Октомври 2024, 17:42 ч.
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Снимка © Милена Стойкова

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитринки", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Джереми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах спечелиха за втори пореден път награди "Еми" за най-добър комедиен актьор и поддържащ актьор.

"Този сериал промени живота ми и ми вдъхна вяра, че промяната е възможна", заяви Уайт, докато приемаше наградата си на сцената на театъра Пийкок в центъра на Лос Анджелис.

И двамата получиха същите награди на предишните "Еми", които се проведоха през януари, след като стачка в Холивуд попречи на нормалното им провеждане.

Лиза Колон-Заяс спечели изненадващо трета награда "Еми" за мечката, за най-добра поддържаща комедийна актриса.

Публиката аплодира Джийн Смарт на крака, след като тя получи третата си наг

Концерт под надслов „Среща в приказка(та)“ ще изнесат тази вечер в Шумен в двора на Къщата музей „Панчо Владигеров“ Симфониета - Шумен, солистът на тромбон Велислав Стоянов и джаз трио в състав Милен Кукошаров – пиано, Атанас Попов – барабани и Борис Таслев – контрабас. Програмата включва творби от различни периоди на Цанков, които са оркестрирани от Милен Кукошаров. Диригент ще бъде Любомир Денев – син.

„Среща в приказка(та)“ е музикален проект, който отдава почит на композитора Йосиф Цанков, приживе наричан „патриарха на българската популярна музика”, съобщиха от Симфониета - Шумен. Проектът вече е представен в София, Плевен и на Банско джаз фестивал. След Шумен ще бъде представен във Варна на 11 юли и в Добрич на 12 юли.

Тромбонистът Велислав Стоянов, внук на Йосиф Цанков, каза , че концертът и програмата са предпоследна част от инициатива, наречена „Срещи с Деди Йо

Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров. 

Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев. 

„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.

Министър Найден Тодоров

Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.

„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.

Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр

"Пришълецът: Ромул" вече втора седмица е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Развиващото се действие между първите филми от 1979 и 1986 година е привлякло към екраните вече 25 980 зрители, а приходите са 356 102 лева.

На втора позиция е "Дедпул & Върколака", който вече прехвърли месец сред най-гледаните филми у нас. Комбинацията между Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съчетана с повече схватки и нецензурни думи, е била гледана от 144 921 зрители и има 2 142 864 лева приходи.

На трета позиция е първата премиера от миналия петък - "Гарванът", римейк на филма с Брандън Лий от 1994 година. Следващият комиксите на Джеймс О`Бар филм е с вече 5 208 зрители и 71 571 лева приходи.

Четвърто поред в топ 10 е "Аз, проклетникът 4", който е вече втори месец в кината. Историята на Гру, миньоните и новата им задача, спечелена чрез изнудване от малк

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това започва масово производство на „Правец“ 82. От ИМКО 2 се пускат около 300 екземпляра експериментално. Той е произведен в София, докато следващите компютри са произведени в Правец, отбеляза той и допълва, че в експозицията са включени графични станции, а също така и някои специализирани микрокомпютри.

„Преди години компютрите се деляха на микрокомпютри и големи машини за професионални цели. Тогава не беше толкова ясно, че компютрите ще станат достатъчно мощни, за да се използват за графика, за анимация и като сървъри. Тогава те се ползваха предимно за домашни цели, за игри и големите машини – суперкомпютрите, които заемаха половин стая или цяла стая, те се използваха за професионални цели“, разказа още Петков.

В изложбата е показан и компютърът, по аналог на който е направен „Правец“ 82 - Apple IIe. Той е с няколко години по-стар, създаден през 1979 - 1980 година. Този компютър получава широко разпространение.

Изложба-базар на ръчно изработени изделия е подредена в Регионалната библиотека (РБ) „Петър Стъпов“ в Търговище. Тя посреща посетителите още на входа на културната институция, като им предлага разнообразие от изделия за декорация или такива с домашна приложимост.

Подобен базар под надслов „Хубави неща“ се организира за поредна година в библиотеката в Търговище, като поводът винаги е Денят на занаятите. Участници са творци от региона, които влагат умения, старание и въображение в изработката на своите изделия. Тази година свои щандове са подредили екипът и потребителите на Комплекса за психично-здравни грижи в общността (КПЗГО) от търговищкия квартал Бряг и Ивелина Кънчева.

Традиционно КПЗГО представят пред търговищенци разнообразие от плетени и шити играчки, керемиди за декорация, несесери, картини, бижута. „Дрехи“ за книги и чаши от плат, както и богат асортимент от п

Концерт подари на търговищенци общинският духов оркестър „Васил Абрашев“.

По този начин творческият колектив отбеляза Международния ден на музиката. В навечерието му почитатели на оркестъра слушаха изпълнения от различни стилове. 

Българска естрада, народни хора, танго, суинг звучаха в концертната зала на оркестъра.

Музикалната проява трябваше да се състои на централния площад „Свобода“ в областния град, но рязкото влошаване на времето и прогнозата за валеж наложиха промяна в мястото на събитието. Изявата беше в наскоро обновена зала. 

Всяка пиеса диригентът на състава д-р Росица Бояджиева-Вълева анонсираше с цитат от световноизвестни музиканти, писатели, философи. От посочените думи присъстващите се уверихме още веднъж, че музиката е емоция, вдъхновение и любов, че добрата песен няма възраст, а вълнува вечно. 

Художниците Михаил и Гергана Лалови ще гостуват в бургаската галерия „Ателие R” със съвместна изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.

Тя ще бъде открита на 22 август, съобщиха от културното пространство.

Авторите, баща и дъщеря, ще представят творчеството си с живопис и керамика, които определят като „рисуване с цветовете на лятото“.

Изложбата „Зелено, синьо, жълто“ може да бъде разгледана в галерия „Ателие R“ в Бургас до 15 септември.

Припомняме, че миналата година Гергана Лалова представи изложбата си „Летен полъх“ в Бургас. Година по-рано баща Михаил Лалов подреди експозицията с платна „Тя и никоя друга“.

Михаил Лалов е роден на 14 юли 1952 г. в София. Свои работи е излагал на изложби у нас, в Германия, Кипър, Франция, Лондон, Латвия, Люксемб

Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.

Двете половинки на дуото -  Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.

Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.

Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.

Продължава реализацията на проекта „Лауреатите“, информират организаторите от „Кантус фирмус“. На 13 октомври е  завършил майсторският клас по камерна музика, в който ментори бяха цигуларят Максим Цеков (България/Австрия) и пианистът Джулиан Тревелиян (Великобритания).

Двамата музиканти са в България за поредица от изяви, в които се срещат с българската публика и споделят своя опит с по-млади колеги. „Беше изключително полезно, интересно, получихме много нови знания и идеи!“, споделят младите български изпълнители, участвали в обучението. Част от него бе и лекцията „Конкурсите и пътят към успеха“, която Джулиан Тревелиян изнесе пред младежите. Наскоро той взе пета награда, след като се е подготвил само за две седмици за участие в Международни

„Представен е също така и компютър, който вдигна значително много рейтинга и състоянието на Applе – един прекрасен, чаровен компютър iMac. В този монитор е събрано всичко. Това е един мултимедиен компютър, който съчетава в себе си възможности за саунд, обработка за графика, за анимация, има CD ROM. Това е от началото на 90-те години, един изключително удачен и като дизайн, и като функции модел“, разказва Петков.

Стоян Ангелов показа два екземпляра на UNIX работни станции. И двете са от периода на 1993 - 1994 година, като работните станции по това време най-вече са били използвани за персонални цели.

„Т.е. един потребител ги е използвал. За времето си те имат много по-бързо действие, с много повече процесори, с много повече памет, с графични ускорители и за разлика от домашните компютри, обикновено са се използвали за научна цел. Използвали са се например за обработка на дизайн, на видео, на предпечатна подготовка. За времето си те имаха много бързи дискове. Това е първата работна станция, която има камера и може да се използва за видеоконферетни цели, за прикачване на малки видеофайлове и звук към електронна поща“, казва той.

Някои от машините са толкова добре направени, че работят след толкова години. Но дори и за времето си, освен за работни станции, повечето от тях бяха използвани и като сървъри и работеха денонощно. Така че това са култови машини за времето си, отбелязва още Ангелов.

Евгени Атанасов разказа за Amiga 500 – серия компютри, произвеждани от 1987 г. „Известен е с това, че за времето си той е бил една от най-мощните, най-многофункционални машини, продавани на пазара. Това, което го прави специален е, че за разлика от останалото, което е било на пазара, този е имал отделен чип, който се използва за графиката, отделен чип, който се използва за звука, което му е помагало да добие способности много над останалото, което се е предлагало в този момент  на пазара“, разказва той.

По думите на Атанасов по-специалното за този компютър е, че са продадени няколко милиона броя. Вътре се съдържа 1 мегабайт рам памет, което за времето си, за домашен компютър е било изключително много.

„За времето си е бил революционен и изключително бърз. Той предоставя до 32 цвята на дисплея от палитра от 4096. Отново в сравнение други на пазара те са били или до 16 цвята от палитра 16, или са били черно-бели с различни нюанси на сиво. Бил е предпочитан най-вече от ентусиасти, които са се занимавали с графичен дизайн, графика, създаване на филми и на музика“, разказва още той.

В рамките на събитието са показани и ретро игри, създадени от българи в началото на 90-те години.  

Изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от днес до 26 октомври в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. В събота ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия. Автор на прод ...
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.  Експозициите са подредени на втория и четвъ ...
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала ...
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите ...
Време в бод. Машините, които шиеха истории
В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „Бъ ...
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите. Припомнят, че гостите о ...
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия. Автор на прод ...
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club. Музикантът има седем издадени ...
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.  Експозициите са подредени на втория и четвъ ...
Тикер в 22:00 ч.
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се съ ...
Начало Цветни аспекти
540
Цветни аспекти

Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри.

| 24 Октомври 2024, 17:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Снимка © Милена Стойкова

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитринки", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Джереми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах спечелиха за втори пореден път награди "Еми" за най-добър комедиен актьор и поддържащ актьор.

"Този сериал промени живота ми и ми вдъхна вяра, че промяната е възможна", заяви Уайт, докато приемаше наградата си на сцената на театъра Пийкок в центъра на Лос Анджелис.

И двамата получиха същите награди на предишните "Еми", които се проведоха през януари, след като стачка в Холивуд попречи на нормалното им провеждане.

Лиза Колон-Заяс спечели изненадващо трета награда "Еми" за мечката, за най-добра поддържаща комедийна актриса.

Публиката аплодира Джийн Смарт на крака, след като тя получи третата си наг

Концерт под надслов „Среща в приказка(та)“ ще изнесат тази вечер в Шумен в двора на Къщата музей „Панчо Владигеров“ Симфониета - Шумен, солистът на тромбон Велислав Стоянов и джаз трио в състав Милен Кукошаров – пиано, Атанас Попов – барабани и Борис Таслев – контрабас. Програмата включва творби от различни периоди на Цанков, които са оркестрирани от Милен Кукошаров. Диригент ще бъде Любомир Денев – син.

„Среща в приказка(та)“ е музикален проект, който отдава почит на композитора Йосиф Цанков, приживе наричан „патриарха на българската популярна музика”, съобщиха от Симфониета - Шумен. Проектът вече е представен в София, Плевен и на Банско джаз фестивал. След Шумен ще бъде представен във Варна на 11 юли и в Добрич на 12 юли.

Тромбонистът Велислав Стоянов, внук на Йосиф Цанков, каза , че концертът и програмата са предпоследна част от инициатива, наречена „Срещи с Деди Йо

Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров. 

Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев. 

„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.

Министър Найден Тодоров

Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.

„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.

Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр

"Пришълецът: Ромул" вече втора седмица е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Развиващото се действие между първите филми от 1979 и 1986 година е привлякло към екраните вече 25 980 зрители, а приходите са 356 102 лева.

На втора позиция е "Дедпул & Върколака", който вече прехвърли месец сред най-гледаните филми у нас. Комбинацията между Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съчетана с повече схватки и нецензурни думи, е била гледана от 144 921 зрители и има 2 142 864 лева приходи.

На трета позиция е първата премиера от миналия петък - "Гарванът", римейк на филма с Брандън Лий от 1994 година. Следващият комиксите на Джеймс О`Бар филм е с вече 5 208 зрители и 71 571 лева приходи.

Четвърто поред в топ 10 е "Аз, проклетникът 4", който е вече втори месец в кината. Историята на Гру, миньоните и новата им задача, спечелена чрез изнудване от малк

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това започва масово производство на „Правец“ 82. От ИМКО 2 се пускат около 300 екземпляра експериментално. Той е произведен в София, докато следващите компютри са произведени в Правец, отбеляза той и допълва, че в експозицията са включени графични станции, а също така и някои специализирани микрокомпютри.

Изложба-базар на ръчно изработени изделия е подредена в Регионалната библиотека (РБ) „Петър Стъпов“ в Търговище. Тя посреща посетителите още на входа на културната институция, като им предлага разнообразие от изделия за декорация или такива с домашна приложимост.

Подобен базар под надслов „Хубави неща“ се организира за поредна година в библиотеката в Търговище, като поводът винаги е Денят на занаятите. Участници са творци от региона, които влагат умения, старание и въображение в изработката на своите изделия. Тази година свои щандове са подредили екипът и потребителите на Комплекса за психично-здравни грижи в общността (КПЗГО) от търговищкия квартал Бряг и Ивелина Кънчева.

Традиционно КПЗГО представят пред търговищенци разнообразие от плетени и шити играчки, керемиди за декорация, несесери, картини, бижута. „Дрехи“ за книги и чаши от плат, както и богат асортимент от п

Концерт подари на търговищенци общинският духов оркестър „Васил Абрашев“.

По този начин творческият колектив отбеляза Международния ден на музиката. В навечерието му почитатели на оркестъра слушаха изпълнения от различни стилове. 

Българска естрада, народни хора, танго, суинг звучаха в концертната зала на оркестъра.

Музикалната проява трябваше да се състои на централния площад „Свобода“ в областния град, но рязкото влошаване на времето и прогнозата за валеж наложиха промяна в мястото на събитието. Изявата беше в наскоро обновена зала. 

Всяка пиеса диригентът на състава д-р Росица Бояджиева-Вълева анонсираше с цитат от световноизвестни музиканти, писатели, философи. От посочените думи присъстващите се уверихме още веднъж, че музиката е емоция, вдъхновение и любов, че добрата песен няма възраст, а вълнува вечно. 

Художниците Михаил и Гергана Лалови ще гостуват в бургаската галерия „Ателие R” със съвместна изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.

Тя ще бъде открита на 22 август, съобщиха от културното пространство.

Авторите, баща и дъщеря, ще представят творчеството си с живопис и керамика, които определят като „рисуване с цветовете на лятото“.

Изложбата „Зелено, синьо, жълто“ може да бъде разгледана в галерия „Ателие R“ в Бургас до 15 септември.

Припомняме, че миналата година Гергана Лалова представи изложбата си „Летен полъх“ в Бургас. Година по-рано баща Михаил Лалов подреди експозицията с платна „Тя и никоя друга“.

Михаил Лалов е роден на 14 юли 1952 г. в София. Свои работи е излагал на изложби у нас, в Германия, Кипър, Франция, Лондон, Латвия, Люксемб

Корейското дуо „Олот“ ще изнесе концерт в Троян на 15 септември, съобщи Тереза Георгиева, главен специалист „Култура“ към общинската администрация.

Двете половинки на дуото -  Хангул Ким и Санчан Ю се определят като мултиинструментални изпълнители. Те ще представят новаторска минималистична музика, изпълнена с корейски народни инструменти. Творчеството им се базира на традиционната корейска музика, с фокус върху звуковите експерименти, разказа тя.

Входът за концерта, който ще се проведе в парка пред Туристическия информационен център в Троян, е безплатен.

Концертът се организира с подкрепата на Държавната фондация за Корейски традиционни сценични изкуства, Хана Арт Нетуърк и Община Троян.

Продължава реализацията на проекта „Лауреатите“, информират организаторите от „Кантус фирмус“. На 13 октомври е  завършил майсторският клас по камерна музика, в който ментори бяха цигуларят Максим Цеков (България/Австрия) и пианистът Джулиан Тревелиян (Великобритания).

Двамата музиканти са в България за поредица от изяви, в които се срещат с българската публика и споделят своя опит с по-млади колеги. „Беше изключително полезно, интересно, получихме много нови знания и идеи!“, споделят младите български изпълнители, участвали в обучението. Част от него бе и лекцията „Конкурсите и пътят към успеха“, която Джулиан Тревелиян изнесе пред младежите. Наскоро той взе пета награда, след като се е подготвил само за две седмици за участие в Международни

„Преди години компютрите се деляха на микрокомпютри и големи машини за професионални цели. Тогава не беше толкова ясно, че компютрите ще станат достатъчно мощни, за да се използват за графика, за анимация и като сървъри. Тогава те се ползваха предимно за домашни цели, за игри и големите машини – суперкомпютрите, които заемаха половин стая или цяла стая, те се използваха за професионални цели“, разказа още Петков.

В изложбата е показан и компютърът, по аналог на който е направен „Правец“ 82 - Apple IIe. Той е с няколко години по-стар, създаден през 1979 - 1980 година. Този компютър получава широко разпространение.

„Представен е също така и компютър, който вдигна значително много рейтинга и състоянието на Applе – един прекрасен, чаровен компютър iMac. В този монитор е събрано всичко. Това е един мултимедиен компютър, който съчетава в себе си възможности за саунд, обработка за графика, за анимация, има CD ROM. Това е от началото на 90-те години, един изключително удачен и като дизайн, и като функции модел“, разказва Петков.

Стоян Ангелов показа два екземпляра на UNIX работни станции. И двете са от периода на 1993 - 1994 година, като работните станции по това време най-вече са били използвани за персонални цели.

„Т.е. един потребител ги е използвал. За времето си те имат много по-бързо действие, с много повече процесори, с много повече памет, с графични ускорители и за разлика от домашните компютри, обикновено са се използвали за научна цел. Използвали са се например за обработка на дизайн, на видео, на предпечатна подготовка. За времето си те имаха много бързи дискове. Това е първата работна станция, която има камера и може да се използва за видеоконферетни цели, за прикачване на малки видеофайлове и звук към електронна поща“, казва той.

Някои от машините са толкова добре направени, че работят след толкова години. Но дори и за времето си, освен за работни станции, повечето от тях бяха използвани и като сървъри и работеха денонощно. Така че това са култови машини за времето си, отбелязва още Ангелов.

Евгени Атанасов разказа за Amiga 500 – серия компютри, произвеждани от 1987 г. „Известен е с това, че за времето си той е бил една от най-мощните, най-многофункционални машини, продавани на пазара. Това, което го прави специален е, че за разлика от останалото, което е било на пазара, този е имал отделен чип, който се използва за графиката, отделен чип, който се използва за звука, което му е помагало да добие способности много над останалото, което се е предлагало в този момент  на пазара“, разказва той.

По думите на Атанасов по-специалното за този компютър е, че са продадени няколко милиона броя. Вътре се съдържа 1 мегабайт рам памет, което за времето си, за домашен компютър е било изключително много.

„За времето си е бил революционен и изключително бърз. Той предоставя до 32 цвята на дисплея от палитра от 4096. Отново в сравнение други на пазара те са били или до 16 цвята от палитра 16, или са били черно-бели с различни нюанси на сиво. Бил е предпочитан най-вече от ентусиасти, които са се занимавали с графичен дизайн, графика, създаване на филми и на музика“, разказва още той.

В рамките на събитието са показани и ретро игри, създадени от българи в началото на 90-те години.  

Изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от днес до 26 октомври в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. В събота ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Време в бод. Машините, които шиеха истории
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
Калейдоскоп
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Цветни аспекти
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.