NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
5599
Цветни аспекти

Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.  Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу.  „Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства

| 24 Октомври 2024, 17:42 ч.
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Снимка © Милена Стойкова

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.

Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.

В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен  от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.

В експозицията ще бъдат подредени маслени платна

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Сред обектите, с които северната ни съседка ще участва в изложбата, са сребърен параден шлем, кнемида (наколенник) със сребърна позлата, сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци.

“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Американските колеги са изключителни професионал

Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.

Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.

Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.

„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това започва масово производство на „Правец“ 82. От ИМКО 2 се пускат около 300 екземпляра експериментално. Той е произведен в София, докато следващите компютри са произведени в Правец, отбеляза той и допълва, че в експозицията са включени графични станции, а също така и някои специализирани микрокомпютри.

„Преди години компютрите се деляха на микрокомпютри и големи машини за професионални цели. Тогава не беше толкова ясно, че компютрите ще станат достатъчно мощни, за да се използват за графика, за анимация и като сървъри. Тогава те се ползваха предимно за домашни цели, за игри и големите машини – суперкомпютрите, които заемаха половин стая или цяла стая, те се използваха за професионални цели“, разказа още Петков.

В изложбата е показан и компютърът, по аналог на който е направен „Правец“ 82 - Apple IIe. Той е с няколко години по-стар, създаден през 1979 - 1980 година. Този компютър получава широко разпространение.

Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието.

Това е най-дълго задържалото се парче начело в чарта през 2024 г. и е шестото, останало толкова дълго на върха в 66-годишната история на чарта. 

A Bar Song (Tipsy) зае първото място в класацията през месец юли. Това е първият хит, с който Шабузи стига до върха на подреждането Хот 100 на "Билборд". 

Били Айлиш е на второто място в подреждането с Birds of a Feather. От три седмици тя заема тази позиция.

Третата позиция заема Сабрина Карпентър със сингъла си Espresso, като се изкачва позиция спрямо подреждането Хот 100 от миналата седмица. Певицата и актриса успява да класира и още две свои парчета в челната десетка на чарта - на осма позиция е Taste, а на десета - Pl

След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.

„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на „Киномания 2024”.

Актрисата беше посрещната от делегация, предвождана от Марко ди Стефано, общински съветник на Рим и заместник-министъра на културата Илко Ганев, който подчерта значението на визитата на Сандрели, наричайки я „вдъхновение за поколения киномани”.

Актрисата, която наскоро участва в новия филм на Паоло Сорентино – „Партенопа“, показан на фестивала „Синелибри“ , ще се включи в няколко специални събития. Един от акцентите е отбелязването на 100-годишнината от рождението на легендарния Марчело Мастрояни. В тази връзка част от програм

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

„Представен е също така и компютър, който вдигна значително много рейтинга и състоянието на Applе – един прекрасен, чаровен компютър iMac. В този монитор е събрано всичко. Това е един мултимедиен компютър, който съчетава в себе си възможности за саунд, обработка за графика, за анимация, има CD ROM. Това е от началото на 90-те години, един изключително удачен и като дизайн, и като функции модел“, разказва Петков.

Стоян Ангелов показа два екземпляра на UNIX работни станции. И двете са от периода на 1993 - 1994 година, като работните станции по това време най-вече са били използвани за персонални цели.

„Т.е. един потребител ги е използвал. За времето си те имат много по-бързо действие, с много повече процесори, с много повече памет, с графични ускорители и за разлика от домашните компютри, обикновено са се използвали за научна цел. Използвали са се например за обработка на дизайн, на видео, на предпечатна подготовка. За времето си те имаха много бързи дискове. Това е първата работна станция, която има камера и може да се използва за видеоконферетни цели, за прикачване на малки видеофайлове и звук към електронна поща“, казва той.

Някои от машините са толкова добре направени, че работят след толкова години. Но дори и за времето си, освен за работни станции, повечето от тях бяха използвани и като сървъри и работеха денонощно. Така че това са култови машини за времето си, отбелязва още Ангелов.

Евгени Атанасов разказа за Amiga 500 – серия компютри, произвеждани от 1987 г. „Известен е с това, че за времето си той е бил една от най-мощните, най-многофункционални машини, продавани на пазара. Това, което го прави специален е, че за разлика от останалото, което е било на пазара, този е имал отделен чип, който се използва за графиката, отделен чип, който се използва за звука, което му е помагало да добие способности много над останалото, което се е предлагало в този момент  на пазара“, разказва той.

По думите на Атанасов по-специалното за този компютър е, че са продадени няколко милиона броя. Вътре се съдържа 1 мегабайт рам памет, което за времето си, за домашен компютър е било изключително много.

„За времето си е бил революционен и изключително бърз. Той предоставя до 32 цвята на дисплея от палитра от 4096. Отново в сравнение други на пазара те са били или до 16 цвята от палитра 16, или са били черно-бели с различни нюанси на сиво. Бил е предпочитан най-вече от ентусиасти, които са се занимавали с графичен дизайн, графика, създаване на филми и на музика“, разказва още той.

В рамките на събитието са показани и ретро игри, създадени от българи в началото на 90-те години.  

Изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от днес до 26 октомври в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. В събота ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Повече от 80 картини, сред които шедьоври на Салвадор Дали, Анди Уорхол, Кристо и Джорджо де Кирико, конфискувани от мафията, ще бъдат изложени от днес в "Палацо Реале" в Милано, п ...
„Рейнско злато“ закрива 54-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Спектакълът „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер ще постави край на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора утре вечер, 4 декември. Постановката е на ...
Юбилейна изложба на художника Тодор Цонев
Изложба по повод 90 години от рождението на художника Тодор Цонев ще бъде открита на 6 декември в Художествена галерия – Балчик, съобщават от Историческия музей в града. Око ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на лондонска сцена за пръв път от 17 години, съобщи Пи Ей медиа/ДПА. Звездата от "Трейнспотинг" ще уч ...
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Тикер в 23:00 ч.
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на ...
Начало Цветни аспекти
5599
Цветни аспекти

Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“.„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри.

| 24 Октомври 2024, 17:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Снимка © Милена Стойкова

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.

Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.

В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен  от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.

В експозицията ще бъдат подредени маслени платна

С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.

„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).

От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Сред обектите, с които северната ни съседка ще участва в изложбата, са сребърен параден шлем, кнемида (наколенник) със сребърна позлата, сребърни съдове с изображения на митологични приказни животни, части на сбруя със стилизирани изображения на коне и вълци.

“Получихме поканата за участие от музея “Гети” преди няколко години и приехме с радост, защото темата е много интересна - светът на траките и връзките с класическия гръцки свят. Американските колеги са изключителни професионал

Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.

Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.

Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.

„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това започва масово производство на „Правец“ 82. От ИМКО 2 се пускат около 300 екземпляра експериментално. Той е произведен в София, докато следващите компютри са произведени в Правец, отбеляза той и допълва, че в експозицията са включени графични станции, а също така и някои специализирани микрокомпютри.

Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието.

Това е най-дълго задържалото се парче начело в чарта през 2024 г. и е шестото, останало толкова дълго на върха в 66-годишната история на чарта. 

A Bar Song (Tipsy) зае първото място в класацията през месец юли. Това е първият хит, с който Шабузи стига до върха на подреждането Хот 100 на "Билборд". 

Били Айлиш е на второто място в подреждането с Birds of a Feather. От три седмици тя заема тази позиция.

Третата позиция заема Сабрина Карпентър със сингъла си Espresso, като се изкачва позиция спрямо подреждането Хот 100 от миналата седмица. Певицата и актриса успява да класира и още две свои парчета в челната десетка на чарта - на осма позиция е Taste, а на десета - Pl

След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.

„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник

Камерен оркестър "Орфей" ще открие своя 50-и юбилеен музикален сезон днес, 25 септември, в Тържествената зала на Минна дирекция в Перник, съобщи маестро Райчо Христов.

В програмата са включени класически произведения от световноизвестни композитори, както и български автори, изиграли ключова роля в музикалното наследство на страната. 

Маестро Христов допълни, че в юбилейния сезон са включени разнообразни концерти, майсторски класове, срещи с ученици от пернишките училища и специални участия на млади солисти от Национално музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“ и Национална музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“. Оркестърът ще продължи традицията да обогатява културния живот на Перник и да запознава новите поколения с красотата на класическата музика, отбеляза той.

Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на „Киномания 2024”.

Актрисата беше посрещната от делегация, предвождана от Марко ди Стефано, общински съветник на Рим и заместник-министъра на културата Илко Ганев, който подчерта значението на визитата на Сандрели, наричайки я „вдъхновение за поколения киномани”.

Актрисата, която наскоро участва в новия филм на Паоло Сорентино – „Партенопа“, показан на фестивала „Синелибри“ , ще се включи в няколко специални събития. Един от акцентите е отбелязването на 100-годишнината от рождението на легендарния Марчело Мастрояни. В тази връзка част от програм

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

„Преди години компютрите се деляха на микрокомпютри и големи машини за професионални цели. Тогава не беше толкова ясно, че компютрите ще станат достатъчно мощни, за да се използват за графика, за анимация и като сървъри. Тогава те се ползваха предимно за домашни цели, за игри и големите машини – суперкомпютрите, които заемаха половин стая или цяла стая, те се използваха за професионални цели“, разказа още Петков.

В изложбата е показан и компютърът, по аналог на който е направен „Правец“ 82 - Apple IIe. Той е с няколко години по-стар, създаден през 1979 - 1980 година. Този компютър получава широко разпространение.

„Представен е също така и компютър, който вдигна значително много рейтинга и състоянието на Applе – един прекрасен, чаровен компютър iMac. В този монитор е събрано всичко. Това е един мултимедиен компютър, който съчетава в себе си възможности за саунд, обработка за графика, за анимация, има CD ROM. Това е от началото на 90-те години, един изключително удачен и като дизайн, и като функции модел“, разказва Петков.

Стоян Ангелов показа два екземпляра на UNIX работни станции. И двете са от периода на 1993 - 1994 година, като работните станции по това време най-вече са били използвани за персонални цели.

„Т.е. един потребител ги е използвал. За времето си те имат много по-бързо действие, с много повече процесори, с много повече памет, с графични ускорители и за разлика от домашните компютри, обикновено са се използвали за научна цел. Използвали са се например за обработка на дизайн, на видео, на предпечатна подготовка. За времето си те имаха много бързи дискове. Това е първата работна станция, която има камера и може да се използва за видеоконферетни цели, за прикачване на малки видеофайлове и звук към електронна поща“, казва той.

Някои от машините са толкова добре направени, че работят след толкова години. Но дори и за времето си, освен за работни станции, повечето от тях бяха използвани и като сървъри и работеха денонощно. Така че това са култови машини за времето си, отбелязва още Ангелов.

Евгени Атанасов разказа за Amiga 500 – серия компютри, произвеждани от 1987 г. „Известен е с това, че за времето си той е бил една от най-мощните, най-многофункционални машини, продавани на пазара. Това, което го прави специален е, че за разлика от останалото, което е било на пазара, този е имал отделен чип, който се използва за графиката, отделен чип, който се използва за звука, което му е помагало да добие способности много над останалото, което се е предлагало в този момент  на пазара“, разказва той.

По думите на Атанасов по-специалното за този компютър е, че са продадени няколко милиона броя. Вътре се съдържа 1 мегабайт рам памет, което за времето си, за домашен компютър е било изключително много.

„За времето си е бил революционен и изключително бърз. Той предоставя до 32 цвята на дисплея от палитра от 4096. Отново в сравнение други на пазара те са били или до 16 цвята от палитра 16, или са били черно-бели с различни нюанси на сиво. Бил е предпочитан най-вече от ентусиасти, които са се занимавали с графичен дизайн, графика, създаване на филми и на музика“, разказва още той.

В рамките на събитието са показани и ретро игри, създадени от българи в началото на 90-те години.  

Изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от днес до 26 октомври в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. В събота ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
„Рейнско злато“ закрива 54-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Юбилейна изложба на художника Тодор Цонев
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.