Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера“ в чест на Кирил Маричков, който си отиде в петък вечерта. Инициативата бе част от Sofia Guitar Fest в парка пред НДК.
„Всичко се случи много спонтанно, тъй като господин Маричков беше потвърдил, че ще е участник във фестивала. Преди това ние бяхме поискали от него официално разрешение да изпълним „Клетва“, и имахме неговата благословия“, каза организаторът на фестивала Ния Младенова.
„Чудехме се дали да изпълним песента, но решихме, че това е най-добрият начин тя да премине към вечността и да почетем паметта на този велик музикант. Надяваме се, че е докоснало хората. Разбира се, че ние искаме да отдаваме заслужена почит на всички велики музиканти и приживе, така че тази лини
Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.
Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.
„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.
Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.
„Сцената беше пре
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Сопраното Йоана Железчева и тенорът Георги Динев ще си партнират в главните роли на операта от три действия на Джакомо Пучини „Мадам Бътерфлай“ на 19 ноември, съобщават от Държавна опера - Бургас.
Двамата солисти ще изпълнят съответно ролите на Мадам Бътерфлай и на Пинкертон. Диригент на спектакъла, режисиран от доц. д-р Александър Текелиев, ще е Иван Кожухаров.
В останалите роли ще се изявят баритонът Александър Крунев като Шарплес и мецосопраното Йоана Кадийска.
В постановката участват и съставите на оркестъра и хора на Държавна опера - Бургас. Автор на сценографията е Борис Стойнов, а художник на костюмите - Цветанка Петкова-Стойнова.
Диригент на хоровия състав ще бъде Александър Чепанов, а концертмайстор на оркестъра ще е Христо Белчев.
Събитието е поредното, с което културният институт в морския град отбелязва 100-годишни
Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.
Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.
През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.
Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време майсторите се опитват да разширят възможностите на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.
В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини, съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.
В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена с морета от три страни, художниците разполагат с богат избор от материали за изработването на мозайка манньонхва, като създават красиви пейзажи и фигурални композиции от седеф. Днес манньонхва заема достойно своето място в корейското изкуство и придобива широка популярност в много страни по света, посочват още от музея.
Корейската бродерия е част от националното изкуство, отразяващо красотата и финеса на корейските жени. Развитието на оригиналната корейска живопис има дълга история. Корейските живописни рисунки се отличават не само с динамично и красиво изобразяване, но и с разнообразие от техники на рисуване, които придават яркост и сбитост на изображението.
Легенда разказва, че преди 1200 години корейският художник Сол Го рисува бор на стената на храм с такава яркост и правдивост, че птиците летят към него и падат на земята, блъскайки се в стената, казват още за изложбата от Исторически музей - Батак.
От утре в залата на експозиция „Нова история“ ще бъде експонирана изложбата „Ордени, медали, награди и отличия от фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик“, съобщават от културната институция.
Акцент на изложбата са високи държавни отличия, с които са наградени граждани на Пазарджик и региона през годините в периода от Освобождението на България през 1878 г. до края на ХХ век, добавят още те.
Представени са ордени и възпоменателни медали по повод на годишнини от Априлската епопея от 1876 г., отличия за участие в Освободителната война от 1877–1878 година, медали по повод на Съединението на България и Сръбско-българската война от 1885–1886 година, възпоменателни медали за Независимостта на Царство България от 1908 година.
Периодът на войните е отбелязан с издаването на ордени и медали за храброст и военни з
Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова и балетистът-солист Теодор Цаков ще изпълнят за първи път главните роли в класическия балет "Лебедово езеро" на сцената на Държавна опера - Бургас на 8 ноември, съобщават от културната институция в морския град.
Двамата ще са съответно Одилия и принц Зигфрид в творбата по музика на Пьотър Илич Чайковски и с режисьор Хекмет Мехмедов. Те имат опит в ролите от турнета на трупата на операта в други градове, но за първи път ще се представят в тях на своята титулярна сцена в Бургас.
"Лебедово езеро" ще гостува със същия състав в Троян на 25 ноември, както и в Плевен - на 26 ноември.
Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова. Репетитор на балетния състав на „Лебедово езеро“ е Галина Калчева, дългогодишна примабалерина на бургаската опера, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са де
Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.
Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к
Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.
Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който покорява публиката по света с изумителния си глас.
Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".
Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри
Както информирахме, в музея в рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби. Това се случва по повод Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024.