NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Тонът на времето Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
247
Тонът на времето

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.  Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс". Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс". "Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер"

| 24 Октомври 2024, 12:07 ч.
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Снимка © АP / Richard Shotwell / Invision

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Певицата Тейлър Суифт ще закрие европейската част от турнето си Eras с пет концерта на стадион "Уембли" в Лондон, предаде ДПА.

Това се случва, след като 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт миналия месец, при което три момичета загинаха след нападение с нож във ваканционен клуб, посветен на певицата.

През пролетта и лятото Суифт обикаляше пълните стадиони на Стария континент, докато в началото на месеца трите й концерта във Виена не бяха отменени заради предполагаем заговор, припомня ДПА.

Концертите на певицата на "Уембли" ще са първите след това. Тя се качва на сцената на 15, 16, 17, 19 и 20 август.

По-рано този месец кметът на Лондон Садик Хан заяви пред Скай нюз, че британската столица "ще продължи" да бъде домакин на концертите на Суифт.

"Имаме огромен опит в полицейската охрана на таки

Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация. 

В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов. 

На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. 

За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от

В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен на 21 октомври ще бъде открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров. Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович и др.

Портретите на възрожденците са символи на национална чест и гордост, посочват от библиотеката. Чрез прецизната техника на реалистичния портрет на художника Станимиров, е постигната неповторима индивидуалност и изразителност на рисунъка. Поради отдалечеността на времето, в което тези бележити личности за живели и оскъдните описания за голяма част от тях запазени в документални

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.

Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.

Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко разл

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги ми казваше "не", допълва документалистът, описвайки Уилямс като "един много скромен човек", който "внушава праволинейност", "не обича много да го хвалят", нито пък "гледа зад гърба си". 

Международният театрален фестивал за монодрама „Към звездите“ ще представи два спектакъла на Театър „Българска армия“ във Варна тази събота и неделя, съобщават домакините от Фестивалния комплекс. 

В първата вечер с постановката „Кралицата майка“ ще бъде отбелязана 85-годишнината на актрисата Мария Стефанова. Пиесата на Манлио Сантанели е режисирана от Стефан Спасов, музиката е на Добрин Векилов - Дони. 

На следващия ден гостува моноспектакълът „Глас“ с участието на Антоанета Добрева - Нети. Автор на текста е Елена Алексиева, режисьор е Ивайло Христов, композитор е отново Дони. 

Постановката разказва за дубльорката на Мария Калас Виктория Глас. В нея се отразяват битките и триумфите на всеки артист, който се осмелява да мечтае. Виктория Глас е жена с изключително силен характер, която показва какво е

Музика от френското класическо кино ще звучи в концерта "Любовна история" на 12 юли под диригентството на Деян Павлов. 

Събитието е второто, с което Държавна опера - Бургас се включва в поредицата "Купон на острова" на о. Света Анастасия, съобщават от културната институция в морския град. 

На откритата сцена сопраното Нона Кръстникова и тенорът Яни Николов заедно с оркестровия състав на операта с концертмайстор Христо Белчев ще пресъздадат мелодии от някои от най-обичаните френски филми. На пианото ще свири Нина Райхел, а водещ на сцената, но и като глас зад кадър ще е Петър Тихолов.

Програмата на концерта включва теми от филмите: „Шатовалон“, „Беглъците“, „Крилце или кълка“ на композитора Владимир Козма, тема от филма „Мулен Руж“ на Жорж Орик, Ma chere Helene на Мишел Ман, музикална тема от филма „Фантомас“, „Живот в розово“ и легендарната песен н

Групата „Оейзис“ обяви още три допълнителни дати към турнето си във Великобритания и Ирландия поради огромния интерес от страна на феновете, които много искат да ги видят на живо за първи път от 15 години, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. 

Новите концерти ще бъдат в „Хийтън парк“ в родния град на групата Манчестър, Англия, на 16 юли 2025 г., на лондонския стадион „Уембли“ на 30 юли и на стадион  „Мърифийлд“ в Единбург на 12 август. 

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe бе издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел Галахър каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на „Оейзис“ Лиъм.

Първият концерт ще бъде в Кардиф на 4 юли следващата година. Група „Оейзис“ ще изнесе общо

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев

Само един бърз поглед в огледалото за обратно виждане е достатъчен: 54 номинации за "Оскар", надминати само от "Уолт Дисни", музика за над сто игрални филма - почти всички на Стивън Спилбърг, почти 20 класически концерта, творби, изпълнявани от оркестри по целия свят и разпознаваеми още от първите ноти, припомня АФП.

Роденият в Ню Йорк Джон Уилямс разказва и за детството си, белязано от музиката с баща перкусионист, за началото на кариерата си като джаз пианист и телевизионен аранжор, за смъртта на първата си съпруга - актрисата Барбара Руик, за работата си начело на оркестъра "Бостън попс" през 80-те години на миналия век... и, разбира се, за решаващата си среща със Стивън Спилбърг, който му поверява първия си филм на голям екран - "Шугърленд Екпрес", преди 50 години. Той го запознава и с Джордж Лукас, създателят на "Междузвездни войни".

Тези двама режисьори са сред многото участници в документалния филм, които разказват за работата си с Джон Уилямс. Фронтменът на групата "Колдплей" Крис Мартин и цигуларят Ицхак Пърлман говорят за въздействието на неговата "вечна" музика, както казва Лоран Бузеро.

За Уилямс повратната точка е през 1977 г., когато Лосанджелиската филхармония изпълнява за първи път публично "Междузвездни войни".

Парадоксално е, но Джон Уилямс "не е киноман", казва Лоран Бузеро, цитиран от АФП. "Той не е човек, който ходи на кино". Но пък харесва процеса на създаване на филми. "И особено ... на режисьори като Стивън или Джордж Лукас, с които изведнъж се получава нещо като алхимия", отбелязва Бузеро.

Връзката на композитора със Стивън Спилбърг е "уникална", отбелязва режисьорът. "Те се наричат братя. (...) Не са много хората, които са имали такива отношения", допълва Бузеро, цитиран от АФП..

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция. П ...
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Рапърката и носителка на "Грами" Карди Би е била приета в болница по спешност и се налага да отмени участието си в събота вечер на музикален фестивал в Атланта, предаде Асошиейтед ...
Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк беше домакин на филмов бенефис, посветен на Самюъл Л. Джаксън
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес. Семейството и приятели почетоха нег ...
Христо Бойчев: Дойдох с удоволствие, защото се чувствам като у дома си
„За мен е чест да видя такава прекрасна публика и такъв прекрасен спектакъл. Много съм впечатлен от режисьора, от постановката, от играта на актьорите. Внушителен град е Врац ...
Бразилски художник нарисува огромен стенопис с пепел от пожари и кал от наводнения
Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП. Идеята на Мундано е по т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърн ...
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция. П ...
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Рапърката и носителка на "Грами" Карди Би е била приета в болница по спешност и се налага да отмени участието си в събота вечер на музикален фестивал в Атланта, предаде Асошиейтед ...
С изложбата "Приливи и отливи" Мария Алексиева се фокусира върху кръговрата на живота
За най-новата си самостоятелна изложба бургаската художничка Мария Алексиева избира заглавието "Приливи и отливи", защото много от картините в нея напомнят на морски пейзажи. Това ...
Николай Янакиев представя изложбата „Фрагменти от пътя“
Картини на Николай Янакиев, създадени през последните четири години, ще бъдат показани в изложбата „Фрагменти от пътя“. Експозицията ще бъде представена от 28 октомври ...
Тикер в 18:00 ч.
Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Национал ...
Начало Тонът на времето
247
Тонът на времето

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс"."Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

| 24 Октомври 2024, 12:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Снимка © АP / Richard Shotwell / Invision

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Певицата Тейлър Суифт ще закрие европейската част от турнето си Eras с пет концерта на стадион "Уембли" в Лондон, предаде ДПА.

Това се случва, след като 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт миналия месец, при което три момичета загинаха след нападение с нож във ваканционен клуб, посветен на певицата.

През пролетта и лятото Суифт обикаляше пълните стадиони на Стария континент, докато в началото на месеца трите й концерта във Виена не бяха отменени заради предполагаем заговор, припомня ДПА.

Концертите на певицата на "Уембли" ще са първите след това. Тя се качва на сцената на 15, 16, 17, 19 и 20 август.

По-рано този месец кметът на Лондон Садик Хан заяви пред Скай нюз, че британската столица "ще продължи" да бъде домакин на концертите на Суифт.

"Имаме огромен опит в полицейската охрана на таки

Концерт-спектакълът по проект на Хилда Казасян - "Световното кино в музика", ще събере почитателите на филмовата музика в Радомир на 28 октомври, в залата на Народно читалище "Напредък 1895 г.", съобщиха от общинската администрация. 

В програмата му ще прозвучат мелодии от филмите "Флашданс", "Хубава жена", "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", филмите на Чарли Чаплин ("Модерни времена") и много други, с изцяло нов аранжимент, създаден специално за проекта от Христо Йоцов. 

На сцената освен Плевенска филхармония, под диригентството на Борислав Йоцов и солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров, ще бъдат и едни музикантите: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. 

За още по-силно въздействие на концертите е вплетена и мултимедия, подготвена от

В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен на 21 октомври ще бъде открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров. Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович и др.

Портретите на възрожденците са символи на национална чест и гордост, посочват от библиотеката. Чрез прецизната техника на реалистичния портрет на художника Станимиров, е постигната неповторима индивидуалност и изразителност на рисунъка. Поради отдалечеността на времето, в което тези бележити личности за живели и оскъдните описания за голяма част от тях запазени в документални

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

Столичната Intro gallery представя изложба по повод 80 години от рождението на Никифор Русков и Маргарит Цанев.

Експозицията се открива на 14 октомври и ще продължи до 21, съобщават организаторите.

Никифор Русков разказва: „Как станах детски художник, чиито илюстрирани книжки децата харесват? Като студент живеех на таван. Съседите ми имаха две малки дъщери. Идваха при мен и стояха с часове да гледат как рисувам. „Това цвете е мръсно", каза веднъж едната. „Това конче е тъжно" каза другата. В този момент осъзнах, че това са моите първи критици. Оправих цветето. Нарисувах друго, весело конче. Това време, прекарано на тавана, рисувайки, ме научи какви и към кого са посланията на моите картини. Така по-късно започнах и да показвам рисунките си на дъщеря ми за първо мнение и експертна оценка... Днес в моето ателие на скалите над морето денят ми е малко разл

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

Международният театрален фестивал за монодрама „Към звездите“ ще представи два спектакъла на Театър „Българска армия“ във Варна тази събота и неделя, съобщават домакините от Фестивалния комплекс. 

В първата вечер с постановката „Кралицата майка“ ще бъде отбелязана 85-годишнината на актрисата Мария Стефанова. Пиесата на Манлио Сантанели е режисирана от Стефан Спасов, музиката е на Добрин Векилов - Дони. 

На следващия ден гостува моноспектакълът „Глас“ с участието на Антоанета Добрева - Нети. Автор на текста е Елена Алексиева, режисьор е Ивайло Христов, композитор е отново Дони. 

Постановката разказва за дубльорката на Мария Калас Виктория Глас. В нея се отразяват битките и триумфите на всеки артист, който се осмелява да мечтае. Виктория Глас е жена с изключително силен характер, която показва какво е

Музика от френското класическо кино ще звучи в концерта "Любовна история" на 12 юли под диригентството на Деян Павлов. 

Събитието е второто, с което Държавна опера - Бургас се включва в поредицата "Купон на острова" на о. Света Анастасия, съобщават от културната институция в морския град. 

На откритата сцена сопраното Нона Кръстникова и тенорът Яни Николов заедно с оркестровия състав на операта с концертмайстор Христо Белчев ще пресъздадат мелодии от някои от най-обичаните френски филми. На пианото ще свири Нина Райхел, а водещ на сцената, но и като глас зад кадър ще е Петър Тихолов.

Програмата на концерта включва теми от филмите: „Шатовалон“, „Беглъците“, „Крилце или кълка“ на композитора Владимир Козма, тема от филма „Мулен Руж“ на Жорж Орик, Ma chere Helene на Мишел Ман, музикална тема от филма „Фантомас“, „Живот в розово“ и легендарната песен н

Групата „Оейзис“ обяви още три допълнителни дати към турнето си във Великобритания и Ирландия поради огромния интерес от страна на феновете, които много искат да ги видят на живо за първи път от 15 години, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес. 

Новите концерти ще бъдат в „Хийтън парк“ в родния град на групата Манчестър, Англия, на 16 юли 2025 г., на лондонския стадион „Уембли“ на 30 юли и на стадион  „Мърифийлд“ в Единбург на 12 август. 

Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe бе издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел Галахър каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на „Оейзис“ Лиъм.

Първият концерт ще бъде в Кардиф на 4 юли следващата година. Група „Оейзис“ ще изнесе общо

Ролята на киното е не само да представяме себе си, а да излагаме различни гледни точки. Важно за мен е в процеса на създаването на творбата да вляза в различни перспективи, сподели полската режисьорка Кинга Дембска, която гостува на варненския филмов фестивал „Любовта е лудост“, за да представи своя последен филм „Празник на огъня“, който бе показан снощи във Фестивалния и конгресен център.

Лентата е по едноименния роман на 40-годишния Якуб Малецки и разказва за двете сестри Настка, болна от церебрална парализа, и Луция, която е балерина. Режисьорката е получила покана да работи по проекта от продуцента на успешните полски заглавия „Студена война“ и „Ида“, които имат номинации и награди "Оскар".

Дембска призна, че смятала да откаже, защото винаги пише сценариите си сама, но когато прочела ръкописа, видяла, че той е съкров

Завистниците умират, завистта – никога. Който печели време, е спечелил всичко. От всички безумия, най-голямото е да се опиташ да направиш света по-добро място.

Това са само част от афоризмите на Молиер, останали непреходни във времето и увековечени в творчеството на френския драматург, режисьор и актьор (1622-1673).

„Буржоата благородник“ влиза в афиша на Сатирата, в режисьорската интерпретация на Бойка Велкова.

„Пиесата е изключително актуална, без да е от най-познатите и най-масовите заглавия на Молиер. За сметка на това е много смешна и хаплива, представя човека такъв, какъвто е бил, какъвто е в момента, и какъвто ще продължава да бъде – не можещ да се откъсне от собствения си егоизъм“, казва драматургът Михаил Тазев

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги ми казваше "не", допълва документалистът, описвайки Уилямс като "един много скромен човек", който "внушава праволинейност", "не обича много да го хвалят", нито пък "гледа зад гърба си". 

Само един бърз поглед в огледалото за обратно виждане е достатъчен: 54 номинации за "Оскар", надминати само от "Уолт Дисни", музика за над сто игрални филма - почти всички на Стивън Спилбърг, почти 20 класически концерта, творби, изпълнявани от оркестри по целия свят и разпознаваеми още от първите ноти, припомня АФП.

Роденият в Ню Йорк Джон Уилямс разказва и за детството си, белязано от музиката с баща перкусионист, за началото на кариерата си като джаз пианист и телевизионен аранжор, за смъртта на първата си съпруга - актрисата Барбара Руик, за работата си начело на оркестъра "Бостън попс" през 80-те години на миналия век... и, разбира се, за решаващата си среща със Стивън Спилбърг, който му поверява първия си филм на голям екран - "Шугърленд Екпрес", преди 50 години. Той го запознава и с Джордж Лукас, създателят на "Междузвездни войни".

Тези двама режисьори са сред многото участници в документалния филм, които разказват за работата си с Джон Уилямс. Фронтменът на групата "Колдплей" Крис Мартин и цигуларят Ицхак Пърлман говорят за въздействието на неговата "вечна" музика, както казва Лоран Бузеро.

За Уилямс повратната точка е през 1977 г., когато Лосанджелиската филхармония изпълнява за първи път публично "Междузвездни войни".

Парадоксално е, но Джон Уилямс "не е киноман", казва Лоран Бузеро, цитиран от АФП. "Той не е човек, който ходи на кино". Но пък харесва процеса на създаване на филми. "И особено ... на режисьори като Стивън или Джордж Лукас, с които изведнъж се получава нещо като алхимия", отбелязва Бузеро.

Връзката на композитора със Стивън Спилбърг е "уникална", отбелязва режисьорът. "Те се наричат братя. (...) Не са много хората, които са имали такива отношения", допълва Бузеро, цитиран от АФП..

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк беше домакин на филмов бенефис, посветен на Самюъл Л. Джаксън
Христо Бойчев: Дойдох с удоволствие, защото се чувствам като у дома си
Бразилски художник нарисува огромен стенопис с пепел от пожари и кал от наводнения
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Компютър, създаден преди 42 години, е сред експонатите в изложбата „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“
Тонът на времето
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Тонът на времето
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.