NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
5971
Цветни аспекти

Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението

Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите. „Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата

| 24 Октомври 2024, 11:50 ч.
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Снимка © Галерия „Арте“

Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.

В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова. 

„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Италианска поп група Matia Bazar тръгва на световно турне, с което отбелязва над четири десетилетия на сцена.

На 21 февруари музикантите гостуват в софийския клуб Joy Station, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

По думите им ще звучат култови хитове от миналото и нови интерпретации на любими песни. Турнето ще премине през най-големите европейски столици. „На сцената ще посрещнем две от най-разпознаваемите лица на групата – оригиналният китарист и композитор Карло Марале и пленителната вокалистка Силвия Мецаноте, чиито глас и харизма са запазена марка за групата през годините“, коментират от СМЕ.

Matia Bazar е създадена през 1975 г. в Генуа. Печели сърцата на милиони с хитовете Ti Sento, Vacanze Romane и Solo Tu, които предизвикват фу

В годината, в която се отбелязва 100-годишнината от рождението на италианския композитор Джакомо Пучини, Държавната опера в Бургас представя "Бохеми" с гостуващи чуждестранни солисти от Литва и Венецуела, съобщават от културната институция в морския град.

На 23 октомври под диригентската палка на Иван Кожухаров на сцената ще излязат гостуващият тенор от Венецуела Рейналдо Дроз, който е възпитаник на Райна Кабаиванска и победител в 12-ия международен оперен конкурс "Анита Черкуети" в Монтекозаро в Италия, а от няколко сезона е и щатен солист в Държавната опера на Варна. 

Вторият гостуващ солист от Литва е баритонът Миндаугас Мишкинис, който е лауреат от Втория национален конкурс за млади оперни певци с международно участие "Стоян Попов" от 2023 г. Той ще изпълни образа на художника Марсел, а участието му е част от наградата му като лауреат на конкурса. 

<

„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозанов.

По думите му именно оттук идва тази особена мистична дълбочина в творчеството на Гюзелев: която и книга да илюстрира – „Пътуване към центъра на Земята“, „Големите надежди“, „Дама пика“, „Баскервилското куче“…, далечният хоризонт на значенията опира до възникването на човека от думите, до неговото „битие в езика“, където единствено може да придобие човешката си идентичност, да се състои.

„В съвременния комуникативен „бум“ изкуството на Ясен Гюзелев е реплика – с убедителността на яркия талант, срещу противопоставянето на четенето и гледането, на словото и образа, на книгата и интернет, която демонстрира, че такова противопоставяне всъщност няма, че то е само „пяна на дните“ върху неизменната природа на човешкото битие. Самото „вътрешно въображаемо“ на четенето поражда образи, а образите на свой ред трябва да бъдат разчетени. И това е валидно, както ако те са инспирирани от волята на писателя, така и на художника. Само че, ако в основата им е литературата и особено класическата, която Гюзелев предпочита, нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадени във въображението на читателя“, казва още доц. Лозанов.

Според него в този смисъл работата на илюстратора е двойна, защото той не просто трябва да се хареса на публиката, а да може да променя представите й. И тя да види с неговите очи Алиса, Оливър Туист, Дон Кихот, Сократ…, времето, на което принадлежат и мястото им във вселената-библиотека.

Организаторите на изложбата отбелязват, че публиката на галерия „Арте“ ще има възможността да се разходи заедно с Ясен Гюзелев по „разклонените пътеки на текста“, където ще срещне образи, превърнали се в хитове, и други, непоказвани досега.

Николай Гърков откри самостоятелна изложба „Хартия и керамика“ в художествена галерия „Илия Бешков“. Тя е в рамките на 12-ото Международно биенале на малките форми - Плевен 2024.

Гърков спечели Голямата награда на 11-ото издание на биеналето и по регламент има право на самостоятелна изложба в рамките на настоящото.

В експозицията съм изложил рисунки, колажи, папие маше, работа с хартиена каша, обемни пастели – маслен и сух, акварел и керамика. Таблата са създадени специално за изложбата. С хартиена каша се работи много добре. Може да се оцветява, да се моделира, да се отпечатва, каза творецът.

Керамиката е правена праз годините. Много трудно мога да направя петнадесетина творби в рамките на една година, при това да са и качествени. Избрал съм неща, които не са показвани през годините. Те са собственост на мои колеги и приятели, кои

„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.

В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.

В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.

„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд

Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.

Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.

"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.

Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.

Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме

Художникът Ангел Герджиков ще открие своя нова самостоятелна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Летни следобеди", а вернисажът е предвиден за 14 ноември, съобщиха от галерията. 

Роден в Пловдив през 1969 г., Ангел Герджиков завършва Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". През 1988 г. продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където следва до 1995 г. специалност "Живопис" в класа на проф. Никола Русчуклиев.

Герджиков е член на Дружеството на пловдивските художници и вече има зад гърба си над 25 самостоятелни изложби и многобройни участия в общи експозиции. Носител е на наградата "Пловдив" за постижения в живописта за 2019 г., допълват в информацията за него от бургаската галерия. 

Певицата Мими Иванова ще бъде специален гост на традиционния двоен концерт-спектакъл "Песента на Коледа", който тази година Стефан Диомов организира на 9 декември.

Подробната програмата бе обявена на официалната страница на композитора, а за плановете си за концерта той разказа в интервю още в края на август тази година.

Домакин на събитието отново ще бъде сцената на Държавна опера - Бургас. Поради обичайно големи интерес концертите ще са два поредни за една вечер.

Спектакълът ще бъде записан и излъчен от bTV на 26 декември като част от празничната програма, обяви композиторът.

Двете нови песни, които Диомов е подготвил, ще бъдат изпълнени от дуета на Дишо и Иван, както и от Мина Пенкова от формацията "Петте сезона", която ще влезе и в ролята на водещ на концерта.  

Публиката ще чуе още Боян Михайлов, Дани Огнянов и Виктория Главчева.<

Ясен Гюзелев е роден през 1964 година в София. След завършването на Националната художествена академия в София, Гюзелев заминава за Италия и работи там няколко години. В периода 1990-1993 г. илюстрира книги, карти Таро и работи за списания в Милано, Торино и Флоренция. Големият му пробив идва с „Алиса в Страната на чудесата“ от Луис Карол. Канадското издание печели сребърен медал от Американското общество на илюстраторите и Гран при за оформление на корица от Американския институт за графично изкуство. Сред по-важните му отличията са диплом от „Златния молив на Белград“ през 2001 г. и Independent Publisher Book Award в САЩ през 2002 г.

Ясен Гюзелев работи най-вече по класически творби като „Дон Кихот“ от Сервантес, „Пинокио“ от Карло Колоди, „Оливър Туист“ от Дикенс, „Баскервилското куче“ от Артър Конан Дойл, „Декамерон“ от Бокачо, „Пътешествие до центъра на Земята“ от Жул Верн и др. Участвал е в много изложби. Имал е самостоятелни изложби в галерии в София, Париж, Виена, Москва, Лос Анджелис, Рюселхайм, Белград.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
Повече от 80 картини, сред които шедьоври на Салвадор Дали, Анди Уорхол, Кристо и Джорджо де Кирико, конфискувани от мафията, ще бъдат изложени от днес в "Палацо Реале" в Милано, п ...
„Рейнско злато“ закрива 54-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Спектакълът „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер ще постави край на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора утре вечер, 4 декември. Постановката е на ...
Юбилейна изложба на художника Тодор Цонев
Изложба по повод 90 години от рождението на художника Тодор Цонев ще бъде открита на 6 декември в Художествена галерия – Балчик, съобщават от Историческия музей в града. Око ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на лондонска сцена за пръв път от 17 години, съобщи Пи Ей медиа/ДПА. Звездата от "Трейнспотинг" ще уч ...
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Тикер в 23:00 ч.
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на ...
Начало Цветни аспекти
5971
Цветни аспекти

Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението

Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“.Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

| 24 Октомври 2024, 11:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Снимка © Галерия „Арте“

Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.

„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозанов.

В Свищов днес започват празниците „Свищовски лозници“, които ще продължат до 29 септември. За поредна година Общината организира програма с концерти на различни изпълнители и музикални жанрове, както и традиционни конкурси и изложби. 

Тя днес ще започне в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ с откриване на изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“.

Тази вечер на централния площад „Алеко“ в града ще започне и първата концертна проява. На сцената ще излезе групата D2 с концерта 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев

Данийл Хармс е успявал да гледа на ужасното през чувството за хумор. Дори на собствения си провал е гледал отгоре, отчуждено, през хумора. Това казва режисьорът Ростислав Георгиев по повод премиерата на „За явленията и съществуванията“ в „Сфумато“.

В представлението по текстове на големия руски писател–абсурдист (1905-1942) участват наскоро завършилите млади актьори Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки и София Джустрова. 

„Струва ми се, че диктаторите нямат чувство за хумор и самоирония. В едни такива напрегнати времена, чувството за хумор е нещо, което може да съхрани човечността у човека“, казва още Георгиев. По думите му спектакълът е създаден на колажен принцип, от най-различни текстове,

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Италианска поп група Matia Bazar тръгва на световно турне, с което отбелязва над четири десетилетия на сцена.

На 21 февруари музикантите гостуват в софийския клуб Joy Station, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

По думите им ще звучат култови хитове от миналото и нови интерпретации на любими песни. Турнето ще премине през най-големите европейски столици. „На сцената ще посрещнем две от най-разпознаваемите лица на групата – оригиналният китарист и композитор Карло Марале и пленителната вокалистка Силвия Мецаноте, чиито глас и харизма са запазена марка за групата през годините“, коментират от СМЕ.

Matia Bazar е създадена през 1975 г. в Генуа. Печели сърцата на милиони с хитовете Ti Sento, Vacanze Romane и Solo Tu, които предизвикват фу

В годината, в която се отбелязва 100-годишнината от рождението на италианския композитор Джакомо Пучини, Държавната опера в Бургас представя "Бохеми" с гостуващи чуждестранни солисти от Литва и Венецуела, съобщават от културната институция в морския град.

На 23 октомври под диригентската палка на Иван Кожухаров на сцената ще излязат гостуващият тенор от Венецуела Рейналдо Дроз, който е възпитаник на Райна Кабаиванска и победител в 12-ия международен оперен конкурс "Анита Черкуети" в Монтекозаро в Италия, а от няколко сезона е и щатен солист в Държавната опера на Варна. 

Вторият гостуващ солист от Литва е баритонът Миндаугас Мишкинис, който е лауреат от Втория национален конкурс за млади оперни певци с международно участие "Стоян Попов" от 2023 г. Той ще изпълни образа на художника Марсел, а участието му е част от наградата му като лауреат на конкурса. 

<

По думите му именно оттук идва тази особена мистична дълбочина в творчеството на Гюзелев: която и книга да илюстрира – „Пътуване към центъра на Земята“, „Големите надежди“, „Дама пика“, „Баскервилското куче“…, далечният хоризонт на значенията опира до възникването на човека от думите, до неговото „битие в езика“, където единствено може да придобие човешката си идентичност, да се състои.

„В съвременния комуникативен „бум“ изкуството на Ясен Гюзелев е реплика – с убедителността на яркия талант, срещу противопоставянето на четенето и гледането, на словото и образа, на книгата и интернет, която демонстрира, че такова противопоставяне всъщност няма, че то е само „пяна на дните“ върху неизменната природа на човешкото битие. Самото „вътрешно въображаемо“ на четенето поражда образи, а образите на свой ред трябва да бъдат разчетени. И това е валидно, както ако те са инспирирани от волята на писателя, така и на художника. Само че, ако в основата им е литературата и особено класическата, която Гюзелев предпочита, нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадени във въображението на читателя“, казва още доц. Лозанов.

Николай Гърков откри самостоятелна изложба „Хартия и керамика“ в художествена галерия „Илия Бешков“. Тя е в рамките на 12-ото Международно биенале на малките форми - Плевен 2024.

Гърков спечели Голямата награда на 11-ото издание на биеналето и по регламент има право на самостоятелна изложба в рамките на настоящото.

В експозицията съм изложил рисунки, колажи, папие маше, работа с хартиена каша, обемни пастели – маслен и сух, акварел и керамика. Таблата са създадени специално за изложбата. С хартиена каша се работи много добре. Може да се оцветява, да се моделира, да се отпечатва, каза творецът.

Керамиката е правена праз годините. Много трудно мога да направя петнадесетина творби в рамките на една година, при това да са и качествени. Избрал съм неща, които не са показвани през годините. Те са собственост на мои колеги и приятели, кои

„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.

В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.

В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.

„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд

Британският скулптор Антъни Гормли, който от днес показва свои творби в галерия в Пекин, заяви пред АФП, че е загрижен за "тъмните аспекти" на държавния контрол в Китай.

Творецът, който е на 74 години, възприема изкуството като сила за разбирателство между обществата. Той казва, че иска да продължи да излага творбите си в азиатската страна.

"Това е абсолютно необходимо, защото изкуството е мост между сърцата и умовете, както и между хора, които идват от напълно различни идеологии, но и от съвсем различни места", добави Гормли.

Изложбата, озаглавена Body Buildings, ще продължи от днес до средата на април в галерия в квартал "798" в Пекин. Това е четиринадесетата експозиция на скулптора в страната, която той посещава редовно от средата на 90-те години на миналия век, отбелязва АФП.

Сред творбите е "Място за почивка II" от 132 човешки фигури в реален разме

Художникът Ангел Герджиков ще открие своя нова самостоятелна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Летни следобеди", а вернисажът е предвиден за 14 ноември, съобщиха от галерията. 

Роден в Пловдив през 1969 г., Ангел Герджиков завършва Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов". През 1988 г. продължава образованието си във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, където следва до 1995 г. специалност "Живопис" в класа на проф. Никола Русчуклиев.

Герджиков е член на Дружеството на пловдивските художници и вече има зад гърба си над 25 самостоятелни изложби и многобройни участия в общи експозиции. Носител е на наградата "Пловдив" за постижения в живописта за 2019 г., допълват в информацията за него от бургаската галерия. 

Певицата Мими Иванова ще бъде специален гост на традиционния двоен концерт-спектакъл "Песента на Коледа", който тази година Стефан Диомов организира на 9 декември.

Подробната програмата бе обявена на официалната страница на композитора, а за плановете си за концерта той разказа в интервю още в края на август тази година.

Домакин на събитието отново ще бъде сцената на Държавна опера - Бургас. Поради обичайно големи интерес концертите ще са два поредни за една вечер.

Спектакълът ще бъде записан и излъчен от bTV на 26 декември като част от празничната програма, обяви композиторът.

Двете нови песни, които Диомов е подготвил, ще бъдат изпълнени от дуета на Дишо и Иван, както и от Мина Пенкова от формацията "Петте сезона", която ще влезе и в ролята на водещ на концерта.  

Публиката ще чуе още Боян Михайлов, Дани Огнянов и Виктория Главчева.<

Според него в този смисъл работата на илюстратора е двойна, защото той не просто трябва да се хареса на публиката, а да може да променя представите й. И тя да види с неговите очи Алиса, Оливър Туист, Дон Кихот, Сократ…, времето, на което принадлежат и мястото им във вселената-библиотека.

Организаторите на изложбата отбелязват, че публиката на галерия „Арте“ ще има възможността да се разходи заедно с Ясен Гюзелев по „разклонените пътеки на текста“, където ще срещне образи, превърнали се в хитове, и други, непоказвани досега.

Ясен Гюзелев е роден през 1964 година в София. След завършването на Националната художествена академия в София, Гюзелев заминава за Италия и работи там няколко години. В периода 1990-1993 г. илюстрира книги, карти Таро и работи за списания в Милано, Торино и Флоренция. Големият му пробив идва с „Алиса в Страната на чудесата“ от Луис Карол. Канадското издание печели сребърен медал от Американското общество на илюстраторите и Гран при за оформление на корица от Американския институт за графично изкуство. Сред по-важните му отличията са диплом от „Златния молив на Белград“ през 2001 г. и Independent Publisher Book Award в САЩ през 2002 г.

Ясен Гюзелев работи най-вече по класически творби като „Дон Кихот“ от Сервантес, „Пинокио“ от Карло Колоди, „Оливър Туист“ от Дикенс, „Баскервилското куче“ от Артър Конан Дойл, „Декамерон“ от Бокачо, „Пътешествие до центъра на Земята“ от Жул Верн и др. Участвал е в много изложби. Имал е самостоятелни изложби в галерии в София, Париж, Виена, Москва, Лос Анджелис, Рюселхайм, Белград.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Конфискувани от мафията картини, сред които творба на Кристо, ще бъдат показани в Милано
„Рейнско злато“ закрива 54-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство
Юбилейна изложба на художника Тодор Цонев
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.