NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
3184
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).

Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.

Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година. 

Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

„Записки от подземието“ от Достоевски ще има премиерни представления на 19 и 20 ноември в „Червената къща“. 

Моноспектакълът на Александър Притуп е режисиран от Мартина Георгиева, съобщават от пространството за култура.

По думите им пиесата е дисекция на дълбините на човешката екзистенция и нейното място в обществото: „Философска центрофуга от неразрешими въпроси и невъзможни отговори. Подземие на човешката мисъл и човешката потенция…  Един самоизолирал се индивид, отправящ провокация към самия себе си и към публиката с безкомпромисна искреност и жажда за избавление от целия този въртоп. Жажда за глътка въздух на „повърхността“ на съзнанието“.

„Морфин“ на Петър Петров-Перо (режисьор Кристина Белом

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Дженифър Хъдсън, Кайли Миноуг и Били Портър ще участват в парада на магазините "Мейсис" за Деня на благодарността в Ню Йорк, съобщи АП. 

На шествието ще има гигантски балони, но големите звезди ще бъдат на улицата. Организаторите обявиха, че актрисата и певица Дженифър Хъдсън, поп иконата Кайли Миноуг и звездата от "Бродуей" Били Портър ще бъдат част от празника, който ще бъде много по-представителен откъм присъствие на знаменитости в сравнение с предишни години. 

Хъдсън, Миноуг и Портър ще бъдат пред централата на "Мейсис" на "Харалд скуеър". Част от парада ще бъдат и Синтия Ериво, и Коул Ескола. 

Сред другите обявени звезди са още Ариана Мадикс, хип-хоп изпълнителят Ти-Пейн, състезателки от женската национална баскетболна асоциация и кънтри дуета Дан и Шей. 

Сред изпълнителите на парада ще са Лиа Салонга, Кайли Кантрал, Коко Джоунс

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
3184
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник.Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).

Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.

Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година. 

Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

„Записки от подземието“ от Достоевски ще има премиерни представления на 19 и 20 ноември в „Червената къща“. 

Моноспектакълът на Александър Притуп е режисиран от Мартина Георгиева, съобщават от пространството за култура.

По думите им пиесата е дисекция на дълбините на човешката екзистенция и нейното място в обществото: „Философска центрофуга от неразрешими въпроси и невъзможни отговори. Подземие на човешката мисъл и човешката потенция…  Един самоизолирал се индивид, отправящ провокация към самия себе си и към публиката с безкомпромисна искреност и жажда за избавление от целия този въртоп. Жажда за глътка въздух на „повърхността“ на съзнанието“.

„Морфин“ на Петър Петров-Перо (режисьор Кристина Белом

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Дженифър Хъдсън, Кайли Миноуг и Били Портър ще участват в парада на магазините "Мейсис" за Деня на благодарността в Ню Йорк, съобщи АП. 

На шествието ще има гигантски балони, но големите звезди ще бъдат на улицата. Организаторите обявиха, че актрисата и певица Дженифър Хъдсън, поп иконата Кайли Миноуг и звездата от "Бродуей" Били Портър ще бъдат част от празника, който ще бъде много по-представителен откъм присъствие на знаменитости в сравнение с предишни години. 

Хъдсън, Миноуг и Портър ще бъдат пред централата на "Мейсис" на "Харалд скуеър". Част от парада ще бъдат и Синтия Ериво, и Коул Ескола. 

Сред другите обявени звезди са още Ариана Мадикс, хип-хоп изпълнителят Ти-Пейн, състезателки от женската национална баскетболна асоциация и кънтри дуета Дан и Шей. 

Сред изпълнителите на парада ще са Лиа Салонга, Кайли Кантрал, Коко Джоунс

Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.

Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран. 

Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.

Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си

Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно. 

„Цената на независимостта е самотата. В случая, м

Група "Субдибула" и певицата Ели Раданова за първи път ще гостуват на сцена "Арт лято" във Велико Търново, съобщиха организаторите на концерта.

В сценичната си изява на 29 август музикантите ще представят специално подбрана селекция от своя авторска музика.

Публиката ще чуе както утвърдени и разпознаваеми песни на "Субдибула", сред които "Бавно", "Пия за вас" и "Аз или ти", така и голяма част от реализираните през последните няколко години парчета, които ще бъдат включени в предстоящия албум на групата.

Заедно с гост музикантите Владимир Митин и Петър Щерев, "Субдибула" ще представи и дебютния албум на Ели Раданова - Alibi.

Той имаше своята премиера през месец май и още с появата на първия сингъл Funkylicuous предизвика любопитството на меломаните, припомниха организаторите.

На сцената във Велико Търново присъстващите на концерта ще мо

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.