NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Авансцена Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
1530
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника. 

Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя. 

Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.

Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота. 

&

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.  

Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.

По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A  до Z  - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.

Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо

Белослава представя нов сингъл и видеоклип на песента I will be there for you. „Песента е за пътя на душата и обичта към нас самите. Крачейки смело по пътя на годините, научих, че обичта и отношението към собствената ми душа са силата и двигателя, които ме карат да не спирам да живея истински“, казва певицата.

По думите й I will be there for you е песен за съзерцанието, затова нейната премиера е изключително специална. Текстът е на Белослава, а музиката и аранжимента – на Антони Рикев.

Видеото към песента е заснето е на кинолента в каросерията на пикап, обикалящ далечен и ветровит остров в Гърция. Режисьори и оператори са Борис Калайджиев, Николай Найденов и Рашко Раков.

На 6 октомври в Sofia Live Club е премиерата на поредица от есенно-зимни концерт

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

Години наред се смяташе, че кооперативното движение и кооперациите са отречени, аз се радвам, че не само в България, но и в Европа те имат своя ренесанс. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на документална изложба, посветена на 105-годишнината на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България (НС на ТПК), в сградата на Държавна агенция „Архиви“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента.

Особено след тежката икономическа финансова криза през 2008 г., от която смятам, че още не сме се отърсили, те показаха своята жизненост, каза още Йотова. По думите кооперациите имат изключително важна философия – на социалното и солидарността.

В тези години, в които живеем, в един доста объркан свят и нелека ситуация в страната, подбирате изложби сякаш казвате на взимащите решения: „Елате и ги вижте“, защото Държав

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Тематични маршрути, свързани обекти и разкази за наследството са част от предвидените инициативи, с които Регионалният исторически музей в Русе се включва в Европейските дни на наследството. Това съобщи пиарът на културния институт Силвия Костадинова.

Тя уточни, че всяка година през втората половина на месец септември милиони хора по стават част от активности, насърчаващи представянето, интерпретирането и взаимодействието с различните форми на наследство. Мотото на инициативата през 2024 г. е „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.

Първата разходка из историята на региона ще представи най-новите проучвания свързани с късноантичната и средновековна крепост Кале Широково. Тематичният разказ на археолога Деян Драгоев за Кале Широково ще започне тази сутрин пред читалището в едноименното село.

На 24 септември предстои разходка в централната градска ча

С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен. 

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".

Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.

Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес. "Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална зв ...
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата. Използв ...
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието ...
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навс ...
В Плевен известни български изпълнители участваха в концерт, посветен на две каузи
Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Джакомо Пучини става "суперзвезда" на операта благодарение на медиите на своето време
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съо ...
Левент Море. Да се оцветим
Изложбата „Да се оцветим“ на Левент Море ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 26 октомври. Това съобщиха от културния институт в официалната си фейсбу ...
Мотко Бумов. Поглед към ателието
С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в & ...
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.  Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музикат ...
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите ...
Тикер в 14:00 ч.
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операт ...
Начало Авансцена
1530
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник.Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника. 

Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя. 

Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.

Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота. 

&

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Микробиологът Силвия Ветренска демонстрира рисуване с бактерии, като представи цяла изложба, включваща различни картини. Това се случи в Младежки дом - Пазарджик и е част от есенния форум за култура, образование и екология "Екоцентрика".

Десетки деца наблюдаваха процеса по създаване на произведения на изкуството по този необичаен начин и слушаха разказа на авторката за света на микробиологията.

Силвия Ветренска е носител на второ място с проекта си "Моторът на Ели" в националния конкурс "Агар Арт" за рисунка с микроорганизми.

Днес форумът продължава с работилница "Млад археолог".

Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.  

Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.

По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A  до Z  - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.

Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо

Белослава представя нов сингъл и видеоклип на песента I will be there for you. „Песента е за пътя на душата и обичта към нас самите. Крачейки смело по пътя на годините, научих, че обичта и отношението към собствената ми душа са силата и двигателя, които ме карат да не спирам да живея истински“, казва певицата.

По думите й I will be there for you е песен за съзерцанието, затова нейната премиера е изключително специална. Текстът е на Белослава, а музиката и аранжимента – на Антони Рикев.

Видеото към песента е заснето е на кинолента в каросерията на пикап, обикалящ далечен и ветровит остров в Гърция. Режисьори и оператори са Борис Калайджиев, Николай Найденов и Рашко Раков.

На 6 октомври в Sofia Live Club е премиерата на поредица от есенно-зимни концерт

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Години наред се смяташе, че кооперативното движение и кооперациите са отречени, аз се радвам, че не само в България, но и в Европа те имат своя ренесанс. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на документална изложба, посветена на 105-годишнината на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България (НС на ТПК), в сградата на Държавна агенция „Архиви“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента.

Особено след тежката икономическа финансова криза през 2008 г., от която смятам, че още не сме се отърсили, те показаха своята жизненост, каза още Йотова. По думите кооперациите имат изключително важна философия – на социалното и солидарността.

В тези години, в които живеем, в един доста объркан свят и нелека ситуация в страната, подбирате изложби сякаш казвате на взимащите решения: „Елате и ги вижте“, защото Държав

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Тематични маршрути, свързани обекти и разкази за наследството са част от предвидените инициативи, с които Регионалният исторически музей в Русе се включва в Европейските дни на наследството. Това съобщи пиарът на културния институт Силвия Костадинова.

Тя уточни, че всяка година през втората половина на месец септември милиони хора по стават част от активности, насърчаващи представянето, интерпретирането и взаимодействието с различните форми на наследство. Мотото на инициативата през 2024 г. е „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.

Първата разходка из историята на региона ще представи най-новите проучвания свързани с късноантичната и средновековна крепост Кале Широково. Тематичният разказ на археолога Деян Драгоев за Кале Широково ще започне тази сутрин пред читалището в едноименното село.

На 24 септември предстои разходка в централната градска ча

С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен. 

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".

Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.

Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
В Плевен известни български изпълнители участваха в концерт, посветен на две каузи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Джакомо Пучини става "суперзвезда" на операта благодарение на медиите на своето време
Калейдоскоп
Левент Море. Да се оцветим
Калейдоскоп
Мотко Бумов. Поглед към ателието
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.