NRD Начало
Вторник, 3 Декември 2024
Начало Авансцена Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
3186
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.

Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора. 

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.

Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., съобщи ДПА, 

Официалното предаване беше в град Бад Ишъл в Австрия, който тази година сподели титлата с Бодьо в Норвегия и Тарту в Естония.

Официалното откриване на столицата на културата в Кемниц е планирано за 18 януари. Програмата включва около 150 проекта и 1000 събития.

Очакват се около 2 милиона посетители.

Организаторите са планирали Европейска работилница за култура и демокрация, както и изложба на норвежкия художник Едвард Мунк.

На около 550 км южно от Кемниц съседните градове Нова Горица в Словения и Гориция в Италия подготвят програма, насочена към границите и преодоляването им.

Световноизвестният виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ ще гостува в Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София, съобщават организаторите.

В навечерието на Коледа публиката ще чуе знаменитите Щраусови композиции в характерното изпълнение на музикантите от един от най-реномираните оркестри в света – „Виена Шьонбрун оркестра“. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус- син. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор. 

Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително вкл

„През времето“ е заглавието на изложбата, която Греди Асса показва в галерия „Нюанс“. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 1 декември, съобщават организаторите.

„С тази експозиция авторът ще ни пренесе в своя свят, в който времето и пространството се преплитат в изящни композиции, разказващи истории без думи“, казват от екипа на галерия „Нюанс“.

„Неусетно отминават празнични дни и периоди, изпълнени с работа, световни събития и лични преживявания… Вълненията от тях се превеждат в цветове и докосвания на платното: съсредоточеност на погледа и лекота на допира. Опитът ми през годините кристализира в стремежа да превърна картината в магнит за сетивата. Поредицата от картини измерва хода на времето. Всяка една от тях е кристализирала енергия, сгъстени чувства и кратки истории: времеви срез, до вр

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес. 

Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.

Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто. 

Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път. 

През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината. 

Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв

За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата.

„Наобратно“ е импровизиран криминален трилър, който разказва една история, но отзад напред. Първо бива прочетен и изигран финала, който е специално написан за формата (един от три текста), а след това актьорите създават на момента, заедно с публиката началото на историята.  

Премиерата е на 26 ноември в „Топлоцентрала”.

След създаването на формата „ОнтарбоаН“, в края на 2023 г. и предизвикателството пред актьорите, тази година решихме да си го направим още по-сложно и да включим драматурзи. На конкурсен принцип избрахме трима текстописци, които да създадат специално за нас три финала, на три отделни пиеси. Това

Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.

„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.

Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.

„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач, са Яна Маринова и Петър Петров-Перо в постановката „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев. Премиерните представления са на 5 и ...
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Беседа, посветена на пъстрата история на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България, ще се проведе в Националната галерия/Двореца в София на 10 декемв ...
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
Бившият влиятелен холивудски продуцент Харви Уайнстийн е бил приет в болница за лечение след направен кръвен тест, който е дал "тревожен" резултат и е наложил "незабавна"  мед ...
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
Приключи Международна музикална академия – конкурс “Нота по нота“ 2024 в Пазарджик, а носител на званието „Абсолютен фаворит“ на събитието е Преслав Д ...
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
ЮНЕСКО започна разисквания в столицата на Парагвай Асунсион относно включването на културни практики в списъка си на нематериалното културно наследство, предаде ДПА.  Около 6 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на лондонска сцена за пръв път от 17 години, съобщи Пи Ей медиа/ДПА. Звездата от "Трейнспотинг" ще уч ...
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
За първи път ще има солист на ударни инструменти на празничния новогодишен концерт в Националния дворец на културата (НДК). Това каза маестро Емил Табаков по повод събитието, което ...
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градск ...
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят принтове и дървени фигурки в кратка следобедна изложба-базар
Лиляна Дворянова и Климент Христов представят „Кратка следобедна изложба-базар“. Тя ще се състои само на 7 декември в галерия „Етюд“, съобщават организатор ...
Катедралата "Нотр Дам" в Париж разказва изненадващи истории
Прочутата катедрала "Нотр Дам" в Париж може да разкаже няколко изненадващи истории, преди да отвори врати този уикенд след петгодишна реставрация, предаде Асошиейтед прес.  К ...
Тикер в 23:00 ч.
Шотландският актьор Юън Макгрегър каза, че е "така развълнуван" да се завърне на ...
Начало Авансцена
3186
Авансцена

Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник.Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.

| 23 Октомври 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
Снимка © БТА

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Струнният квартет „Кукал“ представя премиерно в България Струнен квартет № 1, оп. 9 от Ондржей Кукал, създаден през 1988 година.

Събитието е на 4 октомври, в Централния военен клуб, в рамките на „Европейски музикален фестивал“, съобщават организаторите от „Кантус фирмус“.

Другите произведения в програмата са Струнен квартет №1 „Из моя живот“ от Сметана, който има автобиографичен характер, и Струнен квартет №14 от Дворжак, който е последният квартет на композитора. 

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор и диригент Ондржей Кукал.

Неговата дъщеря Елишка Кукалова е част от формацията. Тя привлича общественото внимание като дебютант на международния музикален фестивал „Дворжакова Прага&ld

Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).

Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.

“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз

Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., съобщи ДПА, 

Официалното предаване беше в град Бад Ишъл в Австрия, който тази година сподели титлата с Бодьо в Норвегия и Тарту в Естония.

Официалното откриване на столицата на културата в Кемниц е планирано за 18 януари. Програмата включва около 150 проекта и 1000 събития.

Очакват се около 2 милиона посетители.

Организаторите са планирали Европейска работилница за култура и демокрация, както и изложба на норвежкия художник Едвард Мунк.

На около 550 км южно от Кемниц съседните градове Нова Горица в Словения и Гориция в Италия подготвят програма, насочена към границите и преодоляването им.

Световноизвестният виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ ще гостува в Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София, съобщават организаторите.

В навечерието на Коледа публиката ще чуе знаменитите Щраусови композиции в характерното изпълнение на музикантите от един от най-реномираните оркестри в света – „Виена Шьонбрун оркестра“. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус- син. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор. 

Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително вкл

„През времето“ е заглавието на изложбата, която Греди Асса показва в галерия „Нюанс“. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 1 декември, съобщават организаторите.

„С тази експозиция авторът ще ни пренесе в своя свят, в който времето и пространството се преплитат в изящни композиции, разказващи истории без думи“, казват от екипа на галерия „Нюанс“.

„Неусетно отминават празнични дни и периоди, изпълнени с работа, световни събития и лични преживявания… Вълненията от тях се превеждат в цветове и докосвания на платното: съсредоточеност на погледа и лекота на допира. Опитът ми през годините кристализира в стремежа да превърна картината в магнит за сетивата. Поредицата от картини измерва хода на времето. Всяка една от тях е кристализирала енергия, сгъстени чувства и кратки истории: времеви срез, до вр

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разпознаваемите автори в нея, наред с Кристо, са Иван Милев, Генко Генков, Георги Янакиев, Любен Зидаров, Светлин Русев, Атанас Яранов, Дечко Узунов. Включени са още творби на Борис Михайлов, Андрей Николов, Александър Божинов, Илия Бешков, Кеазим Исинов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. 

Бургас е също силно представен в изложбата като града, с който са свързани някои от авторите в нея. Такива са например доайенът на Дружеството на бургаските художници Роланд Шнеевайс, проф. Димитър Трендафилов, както и Георги Янакиев, наблегна доц. Атанасов. Той призова присъстващите да се присъединят към петицията в подкрепа на предложението Георги Янакиев да бъде обявен посмъртно за почетен гражданин на Бургас.

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Темата за войната и изкуството е акцент във временната изложба „В сянката на войната“, която която Националният военноисторически музей показва. Експозицията е разположена на първия етаж на музея и ще остане там до края на януари 2025 г., информират от екипа.

В изложбата са представени произведения на български художници класици като Александър Мутафов, Борис Денев, Владимир Димитров – Майстора, Георги Машев, Иван Вълчанов, Константин Щъркелов, Никола Кожухаров, Никола Танев, Райко Алексиев и Стоян Райнов.

„Техните творби са наситени с болката и раните от войната, те са зов за мир и любов към и между хората. Те казват „Не“ на войната по различни начини. Тази изложба показва един от тях. Творбите в нея не представят военни сцени и герои, а красотата на природата и живота като антипод на войната, като извисяващ се глас срещу болката, р

Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес. 

Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.

Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто. 

Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път. 

През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината. 

Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв

За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата.

„Наобратно“ е импровизиран криминален трилър, който разказва една история, но отзад напред. Първо бива прочетен и изигран финала, който е специално написан за формата (един от три текста), а след това актьорите създават на момента, заедно с публиката началото на историята.  

Премиерата е на 26 ноември в „Топлоцентрала”.

След създаването на формата „ОнтарбоаН“, в края на 2023 г. и предизвикателството пред актьорите, тази година решихме да си го направим още по-сложно и да включим драматурзи. На конкурсен принцип избрахме трима текстописци, които да създадат специално за нас три финала, на три отделни пиеси. Това

Евгени Генчев посвещава песента „Докога ще продължаваш?" на борбата с вътрешните демони. Процесът на писане започва в края на лятото, когато артистът се вдъхновява от сюитата „Пер Гинт“ на Григ.

„Там се разказва за борбата с вътрешните демони на главния герой и това да се изправиш пред себе си. Използвахме този мотив както като музика, така и като драматургия в песента“, казва Евгени Генчев.

Музиката е създадена съвместно с Йоан Николаев (L Padr3), който е помогнал за оформянето на стила и звученето на песента. Текстът е на Ваня Щерева.

„В миналото си имах момент, в който изпаднах в една от най-дълбоките дупки, в които съм бил някога. Спал съм по чужди подове половин година. Бях в безтегловност. Чувствах се безсилен. Най-близките ми ме виждаха като разочарова

Проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас, изтъкна, че музеят на академията рядко изпраща колекциите си в страната и се радва, че на откриването в морския град вижда толкова много млади хора, както и на по-стари бургазлии, сред които и изтъкнати и утвърдени художници. "Някои от изложените автори нямат творчество освен онова, което е запазено от учебния им период. За сметка на това има други автори, които са маркирани като репери в съвременното ни изкуство", допълни той. 

Доц. Милена Балчева обясни, че музейната колекция на НХА съществува още от основаването на Държавното рисувано училище и до днес в нея вече се съхраняват над 15 хиляди музейни единици. "Това, което виждате тук, е малка част от нашия фонд "Графика", който е почти 8000 музейни единици. За съжаление, музеят не разполага със собствена изложбена площ и нямаме възможност за постоянна експозиция, затова всяка година показваме една или две изложби, свързани с нашата колекция", коментира тя .  

По думите селектирането на произведенията, които да бъдат включени в пътуващата изложба, не е бил никак лесен процес, тъй като в музея се съхраняват учебните етюди на едни от най-изтъкнатите имена в българското изкуство. "Затова подбрахме не само някои от най-известните възпитаници на академията, но и качеството на рисунките. Сред най-старите етюди са тези на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия. Макар той да не е бил възпитаник на академията, тъй като по това време Висше училище за изкуства не е съществувало, рисунките му са служили дълги години като еталон за обучаващите се в Художествената академия. "Решихме да поставим началото именно с този етюд и да преминем през следващите десетилетия, за да покажем как се е променял начинът на рисуване и отношението към рисунката, стигайки до 80-те на ХХ век", допълни доц. Балчева. 

Тя обяви още, че след голямата изложба за Илия Павлов, музеят на НХА ще продължи с утвърждаването на традицията да гостува в Бургас. Така през следващата година предстоящата изложба, посветена на връзката между царското семейство и художествената академия, ще бъде представена през юни и юли в Културен център "Морско казино". 

След посещението си в Пловдив по-рано и престоя си в Бургас настоящата изложба "Вечният конферанс" ще посети Ловеч, а през декември ще бъде представена и в Галерия "Академия" в София. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В постановката „Слънчева линия“ Яна Маринова и Петър Петров-Перо са съпрузи, участващи в метафоричен боксов мач
Беседа за отбелязването на първата модерна Коледа в България ще се проведе в Националната галерия
Бившият холивудски продуцент Харви Уайнстийн е приет в болница
“Нота по нота“ 2024 обяви победителите си
ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Юън Макгрегър се завръща на лондонската театрална сцена след 17 години
Под прожектора
Маестро Емил ТабаковЗа: За първи път ще има солист на ударни инструменти на новогодишния концерт в НДК
Цветни аспекти
Обявиха номинираните за отличието "Художник на годината" в Бургас
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.