NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Авансцена Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
3115
Авансцена

Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас

| 23 Октомври 2024, 12:36 ч.
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Снимка © Милена Стойкова / БТА

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.

"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.

Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610). 

Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барбе

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Във Венеция започна дефилето на звездите по червения килим на кинофестивала, който се открива официално по-късно тази вечер, съобщиха световните осведомителни агенции.

Сред първите звезди, пристигнали в града за откриването, бяха забелязани Уинона Райдър и Майкъл Кийтън.

Те участват във филма "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, с чиято премиера в 20 ч. българско време тази вечер се открива 81-вото издание на кинофестивала.

Освен тях Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

 

Режисьорът Джон Фавро представи нов филм от поредицата "Междузвездни войни", озаглавен The Mandalorian And Grogu ("Мандалорецът и Грогу"), съобщи ДПА. 

Във филма участва актьорът Педро Паскал. 

Дванайсет хиляди фенове посрещнаха актьора пред центъра "Хонда" в Калифорния. Публиката успя да види тийзър на новата лента. 

Фавро каза, че снимките на новата продукция са започнали преди няколко седмици. Премиерата на филма би трябвало да бъде през май2026 г. 

Междувременно творческият директор на "Пиксар" Пийт Докттър обяви, че е започнала работата по анимационния филм "Феноменалните 3".  Игралният римейк на "Лило и Стич" би трябвало да излезе по кината през лятото на 2025 г.

Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков. 

„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.

В колекцията на изложбата са предст

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния сектор и на частни инициативи.

Организатори на форума са Институтът по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

Според министър Тодоров дипломация и култура са неразривно свързани. В приветственото си слово той спомена и мотото на Европейския съюз, което често бива забравяно, а именно  - ``eдинни в разнообразието``.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Kогато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, oтбеляза министър Тодоров.

Американският рапър Тейлър дъ Криейтър е начело на британската класация за албуми с продукцията си Chromakopia, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Това е осмият студиен албум на изпълнителя от Калифорния, който се изявява и като музикален продуцент. За първи път Тейлър дъ Криейтър успя да стъпи на върха на британската класация за албуми. Chromakopia излезе на пазара на 28 октомври.

Втората позиция в подреждането е за групата "Кортийнърс" и продукцията им, озаглавена Pink Cactus Cafe. Това е седмият албум на британската формацията и още с дебюта си в чарта стъпи на второ място. 

Трета тази седмица се нарежда американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. Миналата седмица тя беше начело на британската класация за алб

Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.

Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.

Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet  на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.  

Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.

На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit

Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител.

По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с премерена доза хип хоп и фънк емоция, и е преход към следващите музикални проекти на артиста. 

„Тази песен е провокирана от пренареждането на моя личен вътрешен свят и откриването на нови хоризонти. Донякъде „Промяната“ повдига и една много важна не само за мен, но и за цялото общество днес, тема – тази за психичното здраве“, казва изпълнителят.

Той е автор на музиката и текста, а по аранжимента работи заедно с Емилио Мархолев, Христо Нейчев. Парчето е записано в Sing Song Studio, където с гласовете си като беквокали се присъединяват и Миглена Русева от трио Trinity,

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .

Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т

Портрети на известни личности – актьори, музиканти, модели, са представени във фотографска изложба под наслов The Iconografer в Плевен. Автор е популярният британски фотограф Анди Готс. Организатор на експозицията е фондация MadePro с подкрепата на Община Плевен.

Изложбата бе открита лично от Анди Готс в София през месец април, каза Ивелин Илиев, един от учредителите на фондация MadePro. "Поканихме го на наша фотографска конференция, която организираме вече няколко години, и нямаше как да дойде такава знаменитост и да не организираме негова изложба. Костваше ни страшно много усилия, но си заслужава", допълни той.

В експозицията са включени общо 45 портрета. "Много труден беше изборът кои портрети да бъдат показани, защото Анди Готс е снимал над 7000 знаменитости и трябваше да курираме тези, които биха се харесали на българската публика", каза още Илиев. Сред избр

Според него без култура дипломацията винаги ще има проблем, а без дипломация човешката цивилизация няма да оцелее.

“Без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно”, каза Найден Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни.“ Това каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Темата на конференцията не би могла да бъде по- актуална, особено на фона на влошения международен климат, на който сме свидетели, и на въоръжените конфликти и човешки жертви, които са тъжната реалност, недалеч от нашите граници“, каза тя.

По думите й в сложния и все по-фрагментиран свят, в който живеем, културният обмен, човешкото общуване и контакти могат да са ключ към мир, толерантност и разбирателство.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева.

Тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика в международните отношения. Ролята й е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

“По отношение на подобряване на координацията като институции на национално ниво, в областта на българската културна дипломация, значение има и подписаното през декември 2023 г. Споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, чиято основна цел е да бъдат обединени усилия за по- ефективна културна политика и присъствие на България зад граница”, отбеляза Невяна Митева.

“Националната галерия притежава голяма колекция на изкуство, не само от България, но и от другите страни. Всяко колекциониране и всяко събиране, за разлика от другите дейности, е резултат от дипломация и преговори. Няма музей, който да е изграден без уменията на дипломацията, възможностите на преговарящите, и базисната представа за това, че светът е много по-голям отколкото е една локация, на която се намираме”, отбеляза директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова.

Тя акцентира, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

“Прекрасно би било да се сещаме, че това, което ние правим днес, влиза в историята, и в бъдещето ще го разглеждаме по един много особен и критичен начин“, каза Ярослава Бубнова. Тя изрази увереността си, че културната дипломация е онова нещо, което ще помогне на човешкото общество и ще даде  възможност на хората да се разбират един друг в рамките на  едни много по-големи мащаби.

 “Заедно само можем да постигаме успешни проекти и да показваме, че вървим в една посока”, каза Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България. Тя бе модератор на първия панел на конференцията. Участниците в него, ръководители на международни организации, на които и България е член, обясниха как културната дипломация и културата е част от техния дневен ред.

Андрю Манинг, директор на Европейската мрежа на националните културни институти (EUNIC), разказа за изграждането на доверие и международно разбирателство чрез културата. В своята презентация той представи работата на Европейската мрежа на националните културни институти.

Проф. Мариам Маджид Ал Саад, генерален секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), представи перспективите и постиженията на GPDNet в областта на публичната дипломация.

/Следва/

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Филмът "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка
Филмовата адаптация на известния бродуейски мюзикъл "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка в един от най-добрите дебюти на годината, изпреварвайки дългоочакван ...
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
За двадесет и трета поредна година Международният филмов фестивал за планини, екстремни спортове и приключения „Банско филм фест“ пренесе публиката до кътчета от планет ...
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка“ 6, съобщават органи ...
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Густав Климт рисува монументалната картина "Медицина" в края на 19-и и началото на 20-и век. Картината, замислена като една от т.нар. "факултетски картини", е унищожена по време н ...
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
В изложбата си Raw Perspectives Тодор Рабаджийски поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Това съобщават от ...
Ричард Клайдерман пристига отново в България
Ричард Клайдерман пристига в България за концерт по покана на „Кантус фирмус“, съобщават организаторите. По думите им пианистът обещава и комплимент  към българск ...
Юбилейна изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“
Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника. Експозицията ще е в музей-галерия „А ...
Тикер в 21:00 ч.
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията ...
Начало Авансцена
3115
Авансцена

Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения.Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура.

| 23 Октомври 2024, 12:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Снимка © Милена Стойкова / БТА

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция, предадоха АФП и Ройтерс.

"Портретът на Мафео Барберини" изобразява бъдещия папа Урбан VIII, който произхожда от голямата римска благородническа фамилия Барберини. Роден през 1568 г., заможният хуманист и фигура от римското висше общество, е избран за папа през 1623 г. Урбан VIII остава глава на Римокатолическата църква до смъртта си през 1644 г.

Автентичността на картината е потвърдена през 1963 г. от художествения критик Роберто Лонги, специалист по творчеството на Караваджо - прозвището, с което е известен Микеланджело Меризи (1571-1610). 

Според Лонги картината, за която липсват каквито и да е било документи, в продължение на векове е била част от колекцията на фамилия Барбе

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Във Венеция започна дефилето на звездите по червения килим на кинофестивала, който се открива официално по-късно тази вечер, съобщиха световните осведомителни агенции.

Сред първите звезди, пристигнали в града за откриването, бяха забелязани Уинона Райдър и Майкъл Кийтън.

Те участват във филма "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, с чиято премиера в 20 ч. българско време тази вечер се открива 81-вото издание на кинофестивала.

Освен тях Джена Ортега, Катрин О`Хара и Моника Белучи са сред звездите на продукцията, които ще минат по червения килим.

 

Режисьорът Джон Фавро представи нов филм от поредицата "Междузвездни войни", озаглавен The Mandalorian And Grogu ("Мандалорецът и Грогу"), съобщи ДПА. 

Във филма участва актьорът Педро Паскал. 

Дванайсет хиляди фенове посрещнаха актьора пред центъра "Хонда" в Калифорния. Публиката успя да види тийзър на новата лента. 

Фавро каза, че снимките на новата продукция са започнали преди няколко седмици. Премиерата на филма би трябвало да бъде през май2026 г. 

Междувременно творческият директор на "Пиксар" Пийт Докттър обяви, че е започнала работата по анимационния филм "Феноменалните 3".  Игралният римейк на "Лило и Стич" би трябвало да излезе по кината през лятото на 2025 г.

Непоказвани творби от частни колекции на Марио Жеков ще бъдат подредени в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6.

Експозицията е озаглавена „Непознатият Марио Жеков (1898 – 1955)“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 1 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е проф. Марин Добрев, а графичният дизайн е дело на Ева Тенева-Зайков. По думите на организаторите основна цел на изложбата е да разшири познанията на публиката за многопосочния талант на Марио Жеков. 

„С тези непоказвани досега произведения се прави опит да бъдат обхванати всички периоди на творчеството на художника между 1920 и 1955, както и любимите му сюжети от Константинопол, Париж и Френската Ривиера, Прага, от Българското Черноморие и Дунава“, отбелязват от екипа.

В колекцията на изложбата са предст

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния сектор и на частни инициативи.

Организатори на форума са Институтът по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

Американският рапър Тейлър дъ Криейтър е начело на британската класация за албуми с продукцията си Chromakopia, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Това е осмият студиен албум на изпълнителя от Калифорния, който се изявява и като музикален продуцент. За първи път Тейлър дъ Криейтър успя да стъпи на върха на британската класация за албуми. Chromakopia излезе на пазара на 28 октомври.

Втората позиция в подреждането е за групата "Кортийнърс" и продукцията им, озаглавена Pink Cactus Cafe. Това е седмият албум на британската формацията и още с дебюта си в чарта стъпи на второ място. 

Трета тази седмица се нарежда американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август. Миналата седмица тя беше начело на британската класация за алб

Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.

Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.

Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet  на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.  

Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.

На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit

Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител.

По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с премерена доза хип хоп и фънк емоция, и е преход към следващите музикални проекти на артиста. 

„Тази песен е провокирана от пренареждането на моя личен вътрешен свят и откриването на нови хоризонти. Донякъде „Промяната“ повдига и една много важна не само за мен, но и за цялото общество днес, тема – тази за психичното здраве“, казва изпълнителят.

Той е автор на музиката и текста, а по аранжимента работи заедно с Емилио Мархолев, Христо Нейчев. Парчето е записано в Sing Song Studio, където с гласовете си като беквокали се присъединяват и Миглена Русева от трио Trinity,

Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .

Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т

Портрети на известни личности – актьори, музиканти, модели, са представени във фотографска изложба под наслов The Iconografer в Плевен. Автор е популярният британски фотограф Анди Готс. Организатор на експозицията е фондация MadePro с подкрепата на Община Плевен.

Изложбата бе открита лично от Анди Готс в София през месец април, каза Ивелин Илиев, един от учредителите на фондация MadePro. "Поканихме го на наша фотографска конференция, която организираме вече няколко години, и нямаше как да дойде такава знаменитост и да не организираме негова изложба. Костваше ни страшно много усилия, но си заслужава", допълни той.

В експозицията са включени общо 45 портрета. "Много труден беше изборът кои портрети да бъдат показани, защото Анди Готс е снимал над 7000 знаменитости и трябваше да курираме тези, които биха се харесали на българската публика", каза още Илиев. Сред избр

Според министър Тодоров дипломация и култура са неразривно свързани. В приветственото си слово той спомена и мотото на Европейския съюз, което често бива забравяно, а именно  - ``eдинни в разнообразието``.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Kогато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, oтбеляза министър Тодоров.

Според него без култура дипломацията винаги ще има проблем, а без дипломация човешката цивилизация няма да оцелее.

“Без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно”, каза Найден Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни.“ Това каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Темата на конференцията не би могла да бъде по- актуална, особено на фона на влошения международен климат, на който сме свидетели, и на въоръжените конфликти и човешки жертви, които са тъжната реалност, недалеч от нашите граници“, каза тя.

По думите й в сложния и все по-фрагментиран свят, в който живеем, културният обмен, човешкото общуване и контакти могат да са ключ към мир, толерантност и разбирателство.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева.

Тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика в международните отношения. Ролята й е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

“По отношение на подобряване на координацията като институции на национално ниво, в областта на българската културна дипломация, значение има и подписаното през декември 2023 г. Споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, чиято основна цел е да бъдат обединени усилия за по- ефективна културна политика и присъствие на България зад граница”, отбеляза Невяна Митева.

“Националната галерия притежава голяма колекция на изкуство, не само от България, но и от другите страни. Всяко колекциониране и всяко събиране, за разлика от другите дейности, е резултат от дипломация и преговори. Няма музей, който да е изграден без уменията на дипломацията, възможностите на преговарящите, и базисната представа за това, че светът е много по-голям отколкото е една локация, на която се намираме”, отбеляза директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова.

Тя акцентира, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

“Прекрасно би било да се сещаме, че това, което ние правим днес, влиза в историята, и в бъдещето ще го разглеждаме по един много особен и критичен начин“, каза Ярослава Бубнова. Тя изрази увереността си, че културната дипломация е онова нещо, което ще помогне на човешкото общество и ще даде  възможност на хората да се разбират един друг в рамките на  едни много по-големи мащаби.

 “Заедно само можем да постигаме успешни проекти и да показваме, че вървим в една посока”, каза Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България. Тя бе модератор на първия панел на конференцията. Участниците в него, ръководители на международни организации, на които и България е член, обясниха как културната дипломация и културата е част от техния дневен ред.

Андрю Манинг, директор на Европейската мрежа на националните културни институти (EUNIC), разказа за изграждането на доверие и международно разбирателство чрез културата. В своята презентация той представи работата на Европейската мрежа на националните културни институти.

Проф. Мариам Маджид Ал Саад, генерален секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), представи перспективите и постиженията на GPDNet в областта на публичната дипломация.

/Следва/

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Филмът "Злосторница" оглави боксофис класацията на Северна Америка
„Банско филм фест“ пренесе публиката в света на ектремните преживявания
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Цветни аспекти
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Под прожектора
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.