NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Авансцена Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
1552
Авансцена

Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас

| 23 Октомври 2024, 12:36 ч.
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Снимка © Милена Стойкова / БТА

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Новата българска куклена постановка „Кой ме гъделичка?“ ще „оживее“ за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев – Жоро“ в Ямбол.

Пиесата на Румен Николов ще бъде поставена под режисурата на Евелина Кьосовска.

Премиерата ще е в началото на ноември, съобщи на пресконференция директорът на театъра Елена Дойчева.

„Кой ме гъделичка“ пренася в два фантастични свята с приключенията на „гъделчетата“ и „прахундерчетата“. Първите карат хората да се усмихват и да бъдат щастливи, а вторите искат всичко да е мрачно, сиво, скучно и мрънкащо, разказа режисьорът Евелина Кьосовска, повдигайки леко завесите на спектакъла в аванс.

„Това са и най-крайните състояния, които ние като хора изпитваме. Идеята на спектакъла е да припомним на децата, а може би и техните родител

Очакват се около 740 000 души да посетят 10-те концерта на попзвездата Адел в Мюнхен, предаде ДПА. 

Първоначално се очакваше поредицата от извънредни концерти да бъде гледана от общо 800 000 зрители, по 80 000 на концерт. "Тази бройка обаче бе намалена поради предприетите мерки за сигурност", каза промоутърът Марек Либерберг. Той допълни, че 95% от билетите вече са продадени, но все още има свободни места. 

Британската изпълнителка ще пее 10 вечери между 2 и 31 август на специално проектирана и построена за нея сцена в изложбения център на южния германски град.  

Властите в Мюнхен не участват в разходите около провеждането на концертите, възлизащи на повече от 100 милиона евро, но очакват поредицата от представления да увеличат ръста на икономиката на града. Според Клеменс Баумгартнер, ръководител на отдел „Икономически въпроси“ в Мюнхен, ко

От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация. 

Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.

Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.

Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите. 

Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.

Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния сектор и на частни инициативи.

Организатори на форума са Институтът по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

Според министър Тодоров дипломация и култура са неразривно свързани. В приветственото си слово той спомена и мотото на Европейския съюз, което често бива забравяно, а именно  - ``eдинни в разнообразието``.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Kогато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, oтбеляза министър Тодоров.

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

Театър „София“ започва сезон, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър, съобщават от трупата.

Откриването на сезона е в Деня на София, 17 септември, със спектакъла „Перфектни непознати“ в театър „Сълза и смях“. „Освен едно незабравимо преживяване в празничния ден, екипът е подготвил и специален подарък за всеки присъстващ на представлението“, уточняват от театъра.

След двойния празник започват репетициите на Шекспировата класика „Комедия от грешки“. Режисьор на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията е на Свила Величкова, а премиерата е в края на ноември.

На 27 септември спектакълът „Покана за вечеря“ има юбилей. Пиесата на Оля Стоянова печели конкурса на театър „Софи

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят

Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud. 

Финиъс О`Конъл е известен като  продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.

Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.

Националното турне от концерти с кауза „С  песен и стих в сърцата“ ще има спирка в Габрово на 24 септември, в Дом на културата "Емануил Манолов". Това съобщиха организаторите. 

Публиката ще чуе хитове на български изпълнители, сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дует "Шик", дует Wеil, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), lокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ", информират организаторите.

Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ е Веселин Пренеров.

Събитието се организира от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт mроджект" с подкрепата на Община Габрово, а специални гости ще са децата

Според него без култура дипломацията винаги ще има проблем, а без дипломация човешката цивилизация няма да оцелее.

“Без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно”, каза Найден Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни.“ Това каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Темата на конференцията не би могла да бъде по- актуална, особено на фона на влошения международен климат, на който сме свидетели, и на въоръжените конфликти и човешки жертви, които са тъжната реалност, недалеч от нашите граници“, каза тя.

По думите й в сложния и все по-фрагментиран свят, в който живеем, културният обмен, човешкото общуване и контакти могат да са ключ към мир, толерантност и разбирателство.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева.

Тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика в международните отношения. Ролята й е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

“По отношение на подобряване на координацията като институции на национално ниво, в областта на българската културна дипломация, значение има и подписаното през декември 2023 г. Споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, чиято основна цел е да бъдат обединени усилия за по- ефективна културна политика и присъствие на България зад граница”, отбеляза Невяна Митева.

“Националната галерия притежава голяма колекция на изкуство, не само от България, но и от другите страни. Всяко колекциониране и всяко събиране, за разлика от другите дейности, е резултат от дипломация и преговори. Няма музей, който да е изграден без уменията на дипломацията, възможностите на преговарящите, и базисната представа за това, че светът е много по-голям отколкото е една локация, на която се намираме”, отбеляза директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова.

Тя акцентира, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

“Прекрасно би било да се сещаме, че това, което ние правим днес, влиза в историята, и в бъдещето ще го разглеждаме по един много особен и критичен начин“, каза Ярослава Бубнова. Тя изрази увереността си, че културната дипломация е онова нещо, което ще помогне на човешкото общество и ще даде  възможност на хората да се разбират един друг в рамките на  едни много по-големи мащаби.

 “Заедно само можем да постигаме успешни проекти и да показваме, че вървим в една посока”, каза Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България. Тя бе модератор на първия панел на конференцията. Участниците в него, ръководители на международни организации, на които и България е член, обясниха как културната дипломация и културата е част от техния дневен ред.

Андрю Манинг, директор на Европейската мрежа на националните културни институти (EUNIC), разказа за изграждането на доверие и международно разбирателство чрез културата. В своята презентация той представи работата на Европейската мрежа на националните културни институти.

Проф. Мариам Маджид Ал Саад, генерален секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), представи перспективите и постиженията на GPDNet в областта на публичната дипломация.

/Следва/

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес. "Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална зв ...
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл „Как хубаво лошо живяхме“ на театър „Ателие 313“, съобщават от трупата. Използв ...
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Американският изпълнител и автор на песни Шабузи оглавява класацията „Хот 100“ на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy) за 15-ата седмица, съобщи сайтът на изданието ...
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските ра ...
В Плевен известни български изпълнители участваха в концерт, посветен на две каузи
Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Джакомо Пучини става "суперзвезда" на операта благодарение на медиите на своето време
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съо ...
Левент Море. Да се оцветим
Изложбата „Да се оцветим“ на Левент Море ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 26 октомври. Това съобщиха от културния институт в официалната си фейсбу ...
Мотко Бумов. Поглед към ателието
С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в & ...
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.  Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музикат ...
Нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадените във въображението
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите ...
Тикер в 14:00 ч.
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операт ...
Начало Авансцена
1552
Авансцена

Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения.Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура.

| 23 Октомври 2024, 12:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Найден Тодоров: С повече култура гарантираме по-малко конфликти
Снимка © Милена Стойкова / БТА

"Темата за културната дипломация е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях е повишаването на собствената ни култура. С повече култура гарантираме по-малко конфликти."

Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който се включи в официалното откриване на международната конференция на тема "Културната дипломация и Балканите - постижения и предизвикателства в съвременната епоха". Събитието се провежда в панорамната зала на ``Квадрат 500``.

Новата българска куклена постановка „Кой ме гъделичка?“ ще „оживее“ за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев – Жоро“ в Ямбол.

Пиесата на Румен Николов ще бъде поставена под режисурата на Евелина Кьосовска.

Премиерата ще е в началото на ноември, съобщи на пресконференция директорът на театъра Елена Дойчева.

„Кой ме гъделичка“ пренася в два фантастични свята с приключенията на „гъделчетата“ и „прахундерчетата“. Първите карат хората да се усмихват и да бъдат щастливи, а вторите искат всичко да е мрачно, сиво, скучно и мрънкащо, разказа режисьорът Евелина Кьосовска, повдигайки леко завесите на спектакъла в аванс.

„Това са и най-крайните състояния, които ние като хора изпитваме. Идеята на спектакъла е да припомним на децата, а може би и техните родител

Очакват се около 740 000 души да посетят 10-те концерта на попзвездата Адел в Мюнхен, предаде ДПА. 

Първоначално се очакваше поредицата от извънредни концерти да бъде гледана от общо 800 000 зрители, по 80 000 на концерт. "Тази бройка обаче бе намалена поради предприетите мерки за сигурност", каза промоутърът Марек Либерберг. Той допълни, че 95% от билетите вече са продадени, но все още има свободни места. 

Британската изпълнителка ще пее 10 вечери между 2 и 31 август на специално проектирана и построена за нея сцена в изложбения център на южния германски град.  

Властите в Мюнхен не участват в разходите около провеждането на концертите, възлизащи на повече от 100 милиона евро, но очакват поредицата от представления да увеличат ръста на икономиката на града. Според Клеменс Баумгартнер, ръководител на отдел „Икономически въпроси“ в Мюнхен, ко

От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация. 

Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.

Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.

Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите. 

Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.

Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр

Изложбата „Въздух. Вода. Земя. Огън“ чрез живописни изображения прави ретроспекция на етапите на „Голямото пътешествие“ на Европа, (Grand Tour), от 18-и век в Южна Италия, изминато отново от неаполитанската художничка – Адриана Пинятели Мангони

Проектът ще бъде представен на оградата на резиденцията на италианското посолство на софийската улица „Париж“ от 5 септември до 20 декември, съобщават от посолството.

Авторката, в сътрудничество с Антонело Мильоци и Марко Марота, изминава очертания от огъня маршрут на активните в наши дни вулкани. Започва от Флегрейските полета и Везувий, преминава през подводната в голямата си част дъга, включваща активните вулкани на островите Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна.

Изображенията се

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

Конференцията събира участници от четири континента, повечето от които са за първи път в България. Сред тях са представители на международни организации, на академичния сектор, на културния сектор и на частни инициативи.

Организатори на форума са Институтът по балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерство на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

Ако не можем да приемем собственото си усамотение, ние използваме другите като щит срещу самотата си. Хората не са щит. Те имат душа и мисия, за която са тук. Това казва певецът Жан Мар по повод новата си песен Halo, чияго концертна премиера ще бъде на 17 октомври в „Тънка червена линия“ (София), когато освен бендът на Жан Мар, на сцена ще се качат и музикантите от Jin Monic.

„Halo е песен е за откриването на моята сила, моят ореол. Това, което осмисля живота ми, защото много често се губя в абсурдните изкривявания на нашата реалност“, казва Жан Мар.

Текстът и музиката са на Жан Мар, който пише Halo в период на емоционален рестарт. „За да може един човек изцяло да се свърже с друг, първо трябва да се е свързал със себе си. С демоните си, болката и антидота &

Театър „София“ започва сезон, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър, съобщават от трупата.

Откриването на сезона е в Деня на София, 17 септември, със спектакъла „Перфектни непознати“ в театър „Сълза и смях“. „Освен едно незабравимо преживяване в празничния ден, екипът е подготвил и специален подарък за всеки присъстващ на представлението“, уточняват от театъра.

След двойния празник започват репетициите на Шекспировата класика „Комедия от грешки“. Режисьор на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията е на Свила Величкова, а премиерата е в края на ноември.

На 27 септември спектакълът „Покана за вечеря“ има юбилей. Пиесата на Оля Стоянова печели конкурса на театър „Софи

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят

Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud. 

Финиъс О`Конъл е известен като  продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.

Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.

Националното турне от концерти с кауза „С  песен и стих в сърцата“ ще има спирка в Габрово на 24 септември, в Дом на културата "Емануил Манолов". Това съобщиха организаторите. 

Публиката ще чуе хитове на български изпълнители, сред които Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Петя Буюклиева, Милена Славова, Росица Ганева, дует "Шик", дует Wеil, Искрен Пецов, Коцето Калки, Дует с кауза (Галя Георгиева и Наско Лазаров), lокално трио Déjà Vu (Мирослав Станчев, Дражо Бошнаков и Бранимир Недков), група „Спринт", група „Хоризонт", Красимир Недялков, група „ЖестиМ", информират организаторите.

Концертите се провеждат под съпровода на оркестър „София“. Водещ е Веселин Пренеров.

Събитието се организира от сдружение „Независими автори, музиканти и продуценти“ (СНАМП) и студио „Спринт mроджект" с подкрепата на Община Габрово, а специални гости ще са децата

Според министър Тодоров дипломация и култура са неразривно свързани. В приветственото си слово той спомена и мотото на Европейския съюз, което често бива забравяно, а именно  - ``eдинни в разнообразието``.

“Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Kогато можем това, тогава дипломацията ще бъде винаги успешна“, oтбеляза министър Тодоров.

Според него без култура дипломацията винаги ще има проблем, а без дипломация човешката цивилизация няма да оцелее.

“Без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно”, каза Найден Тодоров.

“Всеки един от нас обикновено си представя мястото, на което се намира, за центъра на света. Това донякъде е нормално, но в същото време, поради концепцията за кълбото, всички са равно отдалечени от центъра. Действително, държавните граници са в известен смисъл изкуствени, тъй като изкуството и културата не боравят с тях. Те са единствените пространства, където ние можем да взаимодействаме, да водим диалог, дори да не сме съгласни.“ Това каза д-р Александра Миланова – научен координатор на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

Заместник-министърът на външните работи Невяна Митева, приветства провеждането на конференцията от името на служебния министър на външните работи Иван Кондов.

“Темата на конференцията не би могла да бъде по- актуална, особено на фона на влошения международен климат, на който сме свидетели, и на въоръжените конфликти и човешки жертви, които са тъжната реалност, недалеч от нашите граници“, каза тя.

По думите й в сложния и все по-фрагментиран свят, в който живеем, културният обмен, човешкото общуване и контакти могат да са ключ към мир, толерантност и разбирателство.

“Културното многообразие и общуване в европейски и глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева.

Тя посочи, че културната дипломация е сред най-ефективните, но и недостатъчно използвани инструменти на външната политика в международните отношения. Ролята й е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

“По отношение на подобряване на координацията като институции на национално ниво, в областта на българската културна дипломация, значение има и подписаното през декември 2023 г. Споразумение за сътрудничество между Министерство на външните работи и Министерство на културата, чиято основна цел е да бъдат обединени усилия за по- ефективна културна политика и присъствие на България зад граница”, отбеляза Невяна Митева.

“Националната галерия притежава голяма колекция на изкуство, не само от България, но и от другите страни. Всяко колекциониране и всяко събиране, за разлика от другите дейности, е резултат от дипломация и преговори. Няма музей, който да е изграден без уменията на дипломацията, възможностите на преговарящите, и базисната представа за това, че светът е много по-голям отколкото е една локация, на която се намираме”, отбеляза директорът на Националната галерия Ярослава Бубнова.

Тя акцентира, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

“Прекрасно би било да се сещаме, че това, което ние правим днес, влиза в историята, и в бъдещето ще го разглеждаме по един много особен и критичен начин“, каза Ярослава Бубнова. Тя изрази увереността си, че културната дипломация е онова нещо, което ще помогне на човешкото общество и ще даде  възможност на хората да се разбират един друг в рамките на  едни много по-големи мащаби.

 “Заедно само можем да постигаме успешни проекти и да показваме, че вървим в една посока”, каза Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България. Тя бе модератор на първия панел на конференцията. Участниците в него, ръководители на международни организации, на които и България е член, обясниха как културната дипломация и културата е част от техния дневен ред.

Андрю Манинг, директор на Европейската мрежа на националните културни институти (EUNIC), разказа за изграждането на доверие и международно разбирателство чрез културата. В своята презентация той представи работата на Европейската мрежа на националните културни институти.

Проф. Мариам Маджид Ал Саад, генерален секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), представи перспективите и постиженията на GPDNet в областта на публичната дипломация.

/Следва/

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личност на годината на фондацията "Мюзикеърс"
По четири пиеси на Людмила Петрушевска е създаден новият спектакъл на „Ателие 313“
Шабузи оглавява класацията на "Билборд" за сингли за 15-а седмица
Шест студентски рисунки на Кристо са част от пътуващата изложба "Вечният конферанс"
В Плевен известни български изпълнители участваха в концерт, посветен на две каузи
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Джакомо Пучини става "суперзвезда" на операта благодарение на медиите на своето време
Калейдоскоп
Левент Море. Да се оцветим
Калейдоскоп
Мотко Бумов. Поглед към ателието
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.