Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград.
Второто издание на 8(ocho) Latín Fest ще се състои на 28 септември на софийската улица „Триадица“, която ще бъде затворена за коли. Програмата е подходяща за всякакви възрастови групи, уточняват организаторите.
По думите им събитието набляга над представянето на авторска музика с висока художествена стойност, изпълнена от професионални музиканти. Програмата включва работилници, танцови класове, музика на живо, занимания за деца. Участие ще вземат групите Free4All , Banda del Padre, DJ Bululú, Calandria и Tropical B.
Целта е да се популяризира културата на Латинска Америка в България чрез музика, танци, типична храна, пресъздавайки карнавалната атмосфера на топлите страни. Ще има уъркшоп перкусии с Buny, Piero and Dizzy и аfro-latin уъркшоп с Maria Cossa, зумба с Ramó
Примата Лили Иванова пя тази вечер в препълнената зала „Борис Гюдеров“ в Перник.
Двучасовият концерт не спираше да предизвиква от публиката бурни аплодисменти след всяко изпълнение. Перничани не спираха да скандират името й.
Концертът бе част от националното турне на Лили Иванова.
Тя излезе на сцената облечена в черно и бяло. С примата бяха музикантите от "LI Orchestra" – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио "LaTiDa" (беквокали).
Екзалтираната публика не спираше да пее заедно с Лили любимите песни на всички поколения „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“.
„Не мога да повярвам, че видях на живо Лили Иванова. На
„Митове за крал Макбет“ по Шекспир в превод на Валери Петров е четвъртата за новия сезон премиера в „Сфумато“.
Премиерата е на 9 ноември, съобщават от театралната работилница.
„Макбет“ е легенда за зараждане на злото, мистичен хорър за света, останал без ценности и идеали; кошмар, в който виденията са единствено за земен ад, кървава чернилка, която се пропива в почвата, която витае из въздуха, която се просмуква в кожите. „Макбет“ е мит за човеците, извършили най-ужасяващия грях, престъплението, което провокира онзи чудак на Ницше да завика сред тълпата: „Къде е Бог? Ще ви кажа! Ние го убихме – аз и вие!“, казва режисьорът Дарий Чавдаров.
По думите му „Макбет“ е предупреждението на Барда къ
Изложбата Liminal на художничката Мариана Смит ще гостува в галерия "Ателие" на бургаския филиал на Националната художествена академия. Откриването е предвидено за 7 октомври, съобщават от висшето учебно заведение в морския град.
Експозицията включва пейзажи, свързани с различни места като Венеция, пространствата Burren в Ирландия, калифорнийските секвои, както и творби, базирани на лични спомени.
В поредицата от творби за Венеция тя прави подобие на колаж от историите за преместване на основата на собствените си преживявания и на колекцията от есета за Венеция Watermark от Йосиф Бродски, създадени по време на резиденции в Международното училище за графика във Венеция, Италия.
"Вече бях прочела творбата на Бродски преди първата си лична среща с Венеция, където бях поразена от необичайното усещане, че имам спомени за място, което виждам за първи път. Фрагментира
Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.
Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.
„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.
Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198
В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи.
По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши дни. Всяко дете ще има възможност да опита различни антични настолни игри, играни от връстниците им в миналото. Ще редят пъзели, ще се снимат с египтяни и викинги и ще узнаят факти, които не присъстват в учебниците по история, като например кои са били първите откриватели на Америка, как римляните са управлявали толкова дълго своята империя, защо най-голямата пирамида в Гиза се нарича „Хеопсова“ и откъде произлиза съвременната технология „Bluetooth“.
Това са само част от любопитните въпроси, игри и изненади, които очакват посетителите на Етнографския музей.
Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.
Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.
Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент
Проектът „Музиката на Гершуин“ се приема с голям успех и кара публиката да си тръгва истински щастлива от нашите концерти. А нас, които сме на сцената, това ни радва много, каза Хилда Казасян.
На 17 октомври концерт-спектакълът „Да обичаш Гершуин“, част от национално турне на екипа на Хилда Казасян и Плевенската филхармония, ще гостува и на разградската публика. Заедно с певицата на сцената ще са отново Теодосий Спасов, Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов. Те ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенската филхармония с диригент Борислав Йоцов.
"Щастлива съм, че ще можем да представим този спектакъл в Разград. Не е случайно, че градът е един от първите, където гостуваме с музиката на Гершуин. При представянето на другите ни два филмови проекта – „Да послушаме кино&ld
Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.
Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.
Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния
Британската рок група "Оейзис" се събира отново след 15 години, като братята Ноел и Лиъм Галахър планират серия от концерти през 2025 г., съобщават световните осведомителни агенции.
Групата, чийто дебютен албум Definitely Maybe беше издаден преди 30 години, се раздели през 2009 г., когато китаристът и основен автор на песни Ноел каза преди концерт в Париж, че повече не може да работи със своя брат и фронтмен на "Оейзис" Лиъм.
Още преди разпадането братята отдавна бяха в обтегнати отношения и според съобщения не са си говорили години наред след като групата се раздели.
Въпреки че оттогава Лиъм и Ноел Галахър не са свирили заедно, двамата редовно изпълняват песни на "Оейзис" на соловите си концерти. Освен това всеки от тях не пропускаше да отправя критики към другия в пресата.
"Това е, случва се", написа групата в социалната мрежа Екс, обявявайки, ч
Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т