Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.
Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.
Театър "Молтхаус" в Мелбърн, Австралия, ще постави пиеса за основателя на "Уикилийкс" (WikiLeaks) Джулиан Асандж през 2025 г., пише в. "Гардиън".
Това каза в интервю за изданието авторката на постановката "Истина" (Truth) Патриша Корнелиъс. Пиесата ще обхване основните етапи от биографията на журналиста, включително младостта му в Мелбърн, създаването на "Уикилийкс", укриването му в еквадорското посолство в Лондон и лишаването му от свобода в британски затвор.
Патриша Корнелиъс казва, че не се е консултирала с Джулиан Асандж при създаването на постановката, но той е запознат с работата й. Премиерата на постановката ще бъде през февруари.
Актьорският състав ще включва петима души, като самият Асандж ще бъде изигран от различни артисти, които понякога ще се появяват на сцената едновременно.
Асандж беше обвинен в С
Иван Иванов представя днес следобед самостоятелна изложба с живопис в Шумен. Платната са експонирани на първия етаж в Народно читалище "Напредък - 1869".
Художникът каза, че изложбата е подкрепена финансово от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен и в нея са включени 21 платна. Той допълни, че е използвал средствата, за да осигури рамки за картините, включени в художествената експозиция.
Изложбата представя натюрморти, пейзажи, портрети, като картините са рисувани в различни периоди, каза Иванов. Той съобщи, че от една година е приет в групата на шуменските художници и това е повод да се старае, но по думите му продължава да се занимава и с фотография.
Той обясни, че избира да представи изкуството си в салона на Народно читалище "Напредък - 1869", защото според него това е една от най-посетените зали в областния град и е в центъра на Шумен. "Всяка вечер има
Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.
Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.
„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.
Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския
Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992).
Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.
След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.
ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ
Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов
Три фестивала, музикална програма и световни премиери предстоят на сцените в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа на регионалния център за съвременно изкуство.
„Цирколюция! Мини арт фест 13“, 14-и „АСТ – фестивал за свободен театър“ и кино-литературния „Синелибри“ са фестивалите, които се срещат на една локация
Музикалната програма на 3 октомври представя проекта на Любомир Брашненков и Ангел Додов - Saturated Pixels.
Артистите експериментират с електронен звук и акустични инструменти на фона на впечатляващи визии и преливащи се картини на художниците Спартак Йорданов и Ралица Тонева. Същия ден е концертът „Септет“ – уникална комбинация между барокова и джаз музика, из
Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десетилетия е свързан с „Леседра“, още от началото на галерията. „Никола Станчев създава от гранитен камък своето творение, работейки с чука и длетото почти месец. И, разбира се, със своето творческо въображение – така се създава скулптурата, наречена условно "Черният гранит". "Черният гранит" по никакъв начин не е повлиян или взет назаем от черните графити на Петър Дочев. Напротив – двамата автори имат различно отношение както към материала, с който работят, така и към творческия процес. Днес, 25 години по-късно, самият Никола Станчев сякаш е изненадан как е могъл да създаде своя черен шедьовър. Закономерно и неслучайно тази работа сега е центърът на представянето на автора“, казва още Колев.
Стефан Гълъбов е архитект по образование. Вече пет десетилетия е запален по живописта, има няколко изложби.
От 9 до 11 септември Силистра ще е домакин на шестото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди“. Това съобщих от община Силистра, които заедно с музикалната компания "Сенс Мюзик" са организатори на проявата.
Вече са известни членовете на журито, което ще оценява изпълненията на младите таланти. Това са певицата Мими Иванова, композиторът Светослав Лобошки, музикалният продуцент и аранжор Николай Текелиев, певицата Дивна и Георги Дюлгеров. Специален гост на събитието ще бъде телевизионният водещ Костадин Филипов.
Програмата на конкурса започва на 9 септември с тържествено откриване на Площад "Свобода". На 10 септември ще се проведат конкурсните изпълнения в Драматичния театър в Силистра, а вечерта на ще има концерт под надслов "Пеещото жури" с участието на членовете на журито и лауреати от предишни издания на конкурса
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
Съвместна изложба с произведения на художници, участвали в традиционния Международен пленер по живопис "Перник - дух и колорит" беше открита тази вечер в галерия "При Кмета" към Община Перник.
Пленерът, състоял се за 27-и път, се организира по повод Деня на града.
В това издание изкуството си демонстрираха десет художници от България, Сърбия и Турция. Гости на откриването на изложбата бяха областният управител на Перник Людмил Веселинов и заместник-кметът на общината Стефан Кръстев.
"Този пленер започна с една далечна идея и с едно желание за комуникация между художниците. В началото канехме много колеги от побратимените градове и сме имали гости от Португалия, Китай, Русия, Беларус, Гърция, Турция. Пленерът беше в по-широк мащаб, с повече дни и хора. Макар че през трудните години имаше малко намаляване, пленерът успя да просъществува и за създава чудесни конта
Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.
Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.
Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.
На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.
Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.
Съобщението за преформатирането н
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
Никола Станчев има няколко самостоятелни изложби през 90-те години на миналия век, а през 1999 година участва в летния пленер на галерията в село Лесидрен. „Както българските художници, така и тези от Южна Корея и Германия, всички са впечатлени от присъствието на Петър Дочев. Художникът, който се е завърнал в родното си село и в ателието му се преплитат земни и космически енергии, излъчвани от тъмните графитени структури на неговите произведения“, посочва Колев.
/ВСР