Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.
Тематична презентация по повод 50 годишнината от пуска на първи блок на Атомната електроцентрала (АЕЦ) „Козлодуй“ беше представена в Регионален исторически музей (РИМ) – Враца. Уредникът в отдел „Най-нова история“ в РИМ Велик Клюнков каза , че България е първата страна и единствена до момента на Балканския полуостров с работеща атомна електроцентрала.
Направихме тази тематична презентация, която разказва за подготовката за строежа и самото изграждане, както и политическите настроения в тогавашна България, допълни Клюнков.
След представяне на данните всички гости посетиха постоянната експозиция „Първа атомна“, където бяха поднесени цветя в памет на Митко Янков – дългогодишен служител и ръководител в АЕЦ „Козлодуй“ и един от основните инициатори за създаването на експозицията в РИМ – Враца.
Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.
Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.
На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв
Италианското камерно дуо Дженаро Кардарополи (цигулка) и Алберто Феро (пиано) гостува в четвъртия концерт от „Камералия“, съобщават от фестивала, организиран от маестро Людмил Ангелов.
Събитието е на 5 октомври в Софийската градска художествена галерия.
Концертът е част от проекта „Млади италиански таланти по света“, популяризиран съвместно с музикалната академия „Киджана“, международната фондация „Академия ди Имола“ и CIDIM – Италианския национален комитет по музика.
Събитието се осъществява с подкрепата на Италианския културен институт в София и има за цел да подпомогне първите стъпки на най-добрите млади италиански таланти на националната и международната музикална сцена.
Ще бъдат изпълнени
Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.
Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.
В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат
Виенският музей „Леополд“ посвещава цялостна ретроспектива на многостранното творчество на Рудолф Вакер (1893-1939) - един от най-значимите австрийски представители на новата предметност в Европа.
С близо 250 експоната експозицията „Рудолф Вакер. Магията и бездните на реалността“ проследява развитието на художника от Форарлберг, осветлява тематичните акценти в неговото творчество и демонстрира художествената стойност и техническото съвършенство на работите му като цяло. Интересите на Вакер са съсредоточени върху непосредственото му обкръжение, „магията на ежедневието“, кондензирана в неговите натюрморти, австрийски пейзажи, актови изображения на женско тяло и автопортрети.
Животът и творчеството на Вакер са неразривно преплетени със социално-политическите събития от 10-те до 30-те години на ХХ век. През 1914 г. Първата световна война
Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“.
Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на българските художници, сдружение „Изкуство днес“ и сдружение „Графично ателие“. От 2017 г. преподава в НУИИ „Илия Петров“ – София. Автор е на 15 самостоятелни и участва в множество групови изложби. Негови произведения са притежание на Градска художествена галерия – Пловдив, Градска художествена галерия – Стара Загора, колекция „Вутен“ – Белгия, колекция „Дом Витгенщайн“ – Виена, Австрия и частни колекции в България, Германия, Франция, Япония и САЩ.
/ВСР
Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен
Художничка Кристина Вътова изследва крехкостта и силата на човешкия живот в изложбата „(Не)сигурност” от 10 до 28 септември в галерия „Нюанс“, съобщават от галерията.
„С фокус върху нежността на съществуването, Кристина Вътова изразява красотата на преходността. Изложбата разкрива вътрешните търсения на художничката, вдъхновена от стремежа на човека да съхрани себе си в свят, изпълнен с неопределеност. Тя разглежда начина, по който изграждаме защитни бариери около нашите уязвими части, опитвайки се да запазим целостта на своя вътрешен свят“, допълват от галерията.
„Една от главните цели на всеки от нас - през целия си живот се стремим към сигурна работа, сигурен дом, сигурна връзка, сигурно приятелство, подсигурени старини… Възможно ли е човек да до
Юндер Ремзи ще открие първата си самостоятелна изложба в сградата на Радио Шумен на 30 октомври, съобщи Деница Мичева, организатор в Центара за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Обединен детски комплекс (ОДК) "Анастас Стоянов".
Ремзи е дългогодишен възпитаник на "Арт" школата с ръководител Теменуга Христова. Шестокласникът е носител на редица престижни национални и международни отличия в областта на изобразителното изкуство.
От 2020 г. всяка година до сега е част от Клуб "Успелите деца на България" на Фондация "Димитър Бербатов", допълни Мичева.
През изминалата учебна година Юндер Ремзи участва в представителна изложба на ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Министерството на образованието в София, в пленерите с Международно участие "Мостове на приятелството" в Шумен и "Силата на природата" в Синая, Румъния. Рисунки на Юндер са селектирани за участи
Галаконцертът "Български баси за Борис Христов" ще бъде изнесен на 24-и октомври тази година в Доходното здание в Русе.
Той е по повод на 110 години от рождението на оперния певец Борис Христов. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
С арии от репертоара на великия бас на концертната сцена ще излязат Петър Бучков, Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов и Юлиян Константинов. Диригент ще бъде маестро Димитър Косев.
"Програмата включва както солови изпълнения, така и съвместни ансамбли, в които артистите ще се впуснат в своеобразно музикално "надпяване", демонстрирайки вокалното си майсторство", обясни Димитрова.
Идеята, сценарият и режисурата са дело на директора на Русенската опера Пламен Бейков, който е един от последните ученици на великия бас Борис Христов.
"В този концерт надмощието пр
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си.
Откриването беше част от тазгодишното издание на Празници на Стария град, а експозицията може да бъде разгледана до 27 септември в Къщата на Верен Стамболян.
В изложбата са показани дърворезби, представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване (ПГГСД) "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия. Произведенията, които са изложени, са били избрани чрез конкурс.
"Това са дърворезбени илюстрации по "Диви разкази". Проведохме конкурс в ПГГСД "Николай Хайтов". В продължение на шест месеца учениците работиха върху дърворезбите, всеки си избра