Българската национална телевизия (БНТ) представя документален филм „Треньорът на България“, посветен на Иван Абаджиев.
Калифорнийската хип хоп формация Delinquent Habits ще се завърне в България на 5 септември, на лятната сцена на клуб „Маймунарника“. Kато специален гост към шоуто на групата ще видим и легендарният Sick Jacken от Psycho Realm, съобщават организаторите.
Delinquent Habits е в състав – Ивс Ире, Сик Джкън, DJ Invincible. Освен познатите хитове, като Tres Delinquentes, Lower Eastside, This Is L.A, Return of the Tres, Feel Good, California, се очакват те да изпълнят и тракове от Sick Jacken.
Сръбската рап кор формация Iskaz ще се присъедини към концерта. Групата е създадена през 2006 г. и има пет издадени албума. Свирила е на повечето от съществуващите в момента фестивали в Сърбия, Черна гора, Словения, Босна, Хърватия, както и на турнета в Гърция, Румъния
Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.
Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.
По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.
Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.
Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.
Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.
Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.
„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.
В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о
Филмът „Смелата Ваяна 2“ оглави боксофис класацията на Северна Америка, предаде Асошиейтед прес.
Премиерата на продължението на анимацията „Смелата Ваяна 2“ бе на 27 ноември, като през първите пет дни постави рекорд с приходи от 221 млн. щатски долара в киносалоните в САЩ и Канада. През уикенда филмът печели 135 млн. щатски долара от продажба на билети.
Първоначално планиран като телевизионен сериал, анимационният филм разказва за Ваяна, която се отправя на мисия в далечните морета на Океания, след като неочаквано е призована от предците си. Приключението в „опасни, отдавна изгубени води“ е съвсем различно от всичко, с което главната героиня се е сблъсквала досега.
Главните герои Ваяна и Мауи са озвучени от Аули’и Кравальо и Дуейн „Скалата“ Джонсън. Анимацията е режисирана от Дейв Дерик младши и включв
Юбилейна изложба подреди художникът Василий Похомов във Варна.
Творбите в нея датират от различни периоди и най-точно отразяват моето творчество, посочи авторът на откриването.
По думите му това са най-важните сюжети за него, както личи и от заглавието „Варна, морето и още нещо“. За своите реалистични пейзажи използва много етюди и скици, правени от натура. Картините му изобразяват както Варна и околностите й, така и емблематични места от Северното Черноморие като Фара в Шабла, нос Калиакра, село Тюленово.
Художникът обясни, че обича да рисува Морската градина, гледки край Варненското езеро, лодки, различни пейзажи, любими неща, които са го впечатлили. Би искал да ги предаде на зрителите, за да ги почувстват. Според него работата на художника е да направи творбата до завършен вид, а после тя си има свой път и среща с хората. „Картината е живо
Премиерата е на 28 октомври в кино „Влайкова“, съобщават от обществената телевизия.
В портрета се изследват ранният живот на Абаджиев и пътят му във вдигането на тежести. Поставен е акцент върху таланта, дисциплината и трудолюбието като ключови стълбове на неговия треньорски стил, разказват от БНТ.
Филмът дава поглед върху личния живот на Абаджиев, изследва неговата мотивация, вдъхновение и предизвикателствата, пред които е изправен като треньор.
Режисьор на „Треньорът на България“ е Деси Томбушева, сценарист - Ники Николов, а оператор – Калоян Божилов.
Филмът е част от портретната документална поредица на обществената телевизия „БНТ представя“.
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата.
„Наобратно“ е импровизиран криминален трилър, който разказва една история, но отзад напред. Първо бива прочетен и изигран финала, който е специално написан за формата (един от три текста), а след това актьорите създават на момента, заедно с публиката началото на историята.
Премиерата е на 26 ноември в „Топлоцентрала”.
След създаването на формата „ОнтарбоаН“, в края на 2023 г. и предизвикателството пред актьорите, тази година решихме да си го направим още по-сложно и да включим драматурзи. На конкурсен принцип избрахме трима текстописци, които да създадат специално за нас три финала, на три отделни пиеси. Това
На 29 октомври в габровската зала „Възраждане“ с вход свободен ще бъде представен документалният филм „От другата страна“ с автор журналистът Мартин Георгиев.
„Лентата е на продуцентска къща „Телеман“ и „Пламар Студио“.
Документалният филм „От другата страна“ е един различен разказ за войната в Украйна, сниман в Русия, Донецк и новозавладените територии. Действието във филма се развива през месец април 2023 г.“, посочи Мартин Георгиев.
„Журналистът Мартин Георгиев е допуснат от другата страна на фронта в Украйна. Той вече беше ходил в Одеса, Николаев и Киев, в началото на войната, когато всички украинци бягаха в обратна посока. И още тогава поиска да види и другата страна – Русия, Донецк, а защо не и Мариупол. Тъй като Мартин е журналист от страна, член на НАТО - обя
В Самоков бе открито 11-ото издание на националния фестивал на любителските театри.
„Театралното изкуство има своята публика, и то немалка. Нашата публика ще има възможността да види над 20 любителски състава“, каза пред журналисти преди официалното откриване Стоян Пашов, председател на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор.
Според него понякога любителите актьори полагат повече усилия, отколкото професионалистите и се получава много приятно за гледане.
По време на откриването Пашов посочи, че всички, които са дошли за фестивала, ще могат да опознаят и града и това е също едно от положителните неща на събитието. Той пожела успех на всички и каза, че колкото по-трудна бъде работата на журито, толкова по- успешен е фестивалът.
В приветствието си кметът на община Самоков инж. А
Цигуларката Дорина Маркова ще свири за първи път в София от 20 години насам – на 4 декември в галерията на столичната улица „Оборище“ 5, съобщават от екипа .
Тя ще представи своя формат Bring Up the Music, в който обединява жанрове на музиката от различни епохи.
Събитието е посветено на 35 години от падането на Берлинската стена. То събира на едно място още Любо Киров, Орлин Павлов, Mилен Кукошаров, Краси Куртев, Брус Уайт, Иън Бърдж, Чарли Браун, Софи Алоуей, Христо Стамбулиев и др., разказват от екипа на цигуларката. Допълват, че в проекта ще се включат изтъкнати учени, художници, юристи, режисьори, хора от бизнеса и млади таланти.
Дорина Маркова е част от Abbey Road Studios в Лондон и оркестъра Saint Martin in the Fields. Участвала е в седем оркестъра във Великобритания, включително в Лондонската филхармония, Кралския филхармоничен оркестър
Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция.
В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.
В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет", "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин". В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.
На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки