Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.
Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.
Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.
„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.
Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo
Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.
Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“.
„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.
Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.
Фил
Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.
Тази вечер е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София.
Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап
Криско обяви втори концерт в „Арена 8888 София“ – 2 март 2025 г. Той се превръща в първия поп изпълнител с концерти в два поредни дни, в най-голямата зала в България, коментират организаторите.
По думите им две шоута, наречени „Старият Криско“, ще бъдат с различна програма и различни гости, което прави всеки от тях уникален по своя характер.
„Шоуто на 2 март е продължение на историческото двойно честване на 18-годишнината от кариерата на Криско. Това не е просто концерт – това е кулминация на годините, в които неговата музика е част от живота на стотици хиляди хора. Това ще бъде последната възможност за феновете да преживеят нещо толкова епично в два поредни дни. Организаторите са предвидили графика така, че посетителите на втория концерт да могат да се насладят на преживяванет
Симфониета Шумен ще изнесе днес концерт под диригентството на Димитър Косев в зала „Проф. Венета Вичева“.
Солист ще бъде Симеон Гошев. Концертът е под мотото "Майстори на пианото II", в програмата са включени Концерт за пиано и оркестър No. 1 от Ференц Лист и Симфония No. 7 от Лудвиг ван Бетовен, съобщиха от Симфониета Шумен.
"Симеон Гошев е новоизгряваща звезда на европейската музикална сцена, носител на международни награди от клавирни конкурси. Завършил е музикалното си образование в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн. През 2021 г. е защитил докторска степен в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”, с дисертация върху клавирните версии на балетите на Игор Стравински. През 2022 г. е издал своя първи солов диск &
В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.
След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в критични моменти.
Новозеландско-белгийската писателка Кристин Льоненс ще представи лично в София последния си роман „По дирите на Амбър“ – емоционална и завладяваща история за любов, загуба, обсесия и разрушителни избори, преплетени със сеизмични политически събития. Събитието е на 23 октомври от 19:00 ч. на сцена „Централни хали“ с модератор Велина Минкова.
Почетен член на журито в основния конкурс е и германският писател Даниел Келман. Романистът, драматург, поет, публицист и актьор ще представи в София новия си роман - „Светлина и сянка“, издаден от „Колибри“ в превод на Жанина Драгостинова. Своеобразна биография на филмовия режисьор Георг Вилхелм Пабст, книгата поставя въпроса колко струва творчеството на артиста, който не може да устои на ухажването на властта и позволява да бъде харесван от чудовища. В рамките на срещата с Даниел Келман на 24 октомври в „Гьоте институт“ ще бъде представено и новото българско издание на световния бестселър „Измерването на света“ – история за гениалността и свободата, написана с бликаща фантазия и чувство за хумор.
Както информирахме, на 26 и 27 октомври, в рамките на "Синелибри", ще се състои и първият форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books) с участието на 15 изявени личности от 10 страни в качеството им на спийкъри и дванайсет проекта за пичинг. В дискусионната част ще се включат и арбитрите в конкурса за пълнометражен игрален филм Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио. Към панелистите тази година се присъединява и американският актьор Брайън Краус, известен у нас най-вече с участието си в приключенската романтика „Завръщане в Синята лагуна“ (1991) и с ролята на Чарлз Брейди във филма на ужасите „Сомнамбули“ (1992).
Галаконцертът "Български баси за Борис Христов" ще бъде изнесен на 24-и октомври тази година в Доходното здание в Русе.
Той е по повод на 110 години от рождението на оперния певец Борис Христов. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
С арии от репертоара на великия бас на концертната сцена ще излязат Петър Бучков, Делян Славов, Деян Вачков, Евгений Арабаджиев, Момчил Миланов и Юлиян Константинов. Диригент ще бъде маестро Димитър Косев.
"Програмата включва както солови изпълнения, така и съвместни ансамбли, в които артистите ще се впуснат в своеобразно музикално "надпяване", демонстрирайки вокалното си майсторство", обясни Димитрова.
Идеята, сценарият и режисурата са дело на директора на Русенската опера Пламен Бейков, който е един от последните ученици на великия бас Борис Христов.
"В този концерт надмощието пр
„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.
Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.
Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р
Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.
„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров. По думите му това било най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. „Вие го правите“, обърна се Тодоров към младите цигулари.
„Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща.
Романовата фентъзи поредица "Игра на тронове" ще бъде адаптирана и за големия екран, съобщи АФП, позовавайки се на "Холивуд рипортър" и "Дедлайн".
Оригиналният телевизионен сериал на Ейч Би О се превърна в глобален културен феномен с огромна публика в периода на излъчване от 2011 до 2019 г. и с 59 спечелени награди "Еми".
Сагата на писателя Джордж Р. Р. Мартин вдъхнови и създаването на сериала "Домът на дракона". Подготвят се и други адаптации за малкия екран. Досега обаче "Уорнър брос" отказваше да адаптира франчайза за киноекрана, въпреки че писателят и сценаристите вече са обсъждали създаването на кинофилми, посветени на вселената на Вестерос.
Според "Холивуд рипортър" студиото е променило решението си и планира поне един игрален филм по `Игра на тронове".
Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин през 2025 г., предадоха ДПА и АФП, като цитираха организаторите на форума.
Той е известен с филми като "Далеч от рая" и "Май, декември" с участието на Джулиан Мур и Натали Портман.
Режисьорът, която е на 63 години, е също сценарист и продуцент. Хейнс е работил с носителите на награда "Оскар" Крисчън Бейл и Кейт Уинслет, както и с други актьори.
"Тод Хейнс е поразително талантлив сценарист и режисьор с впечатляващ размах", казва Триша Тътъл, директор на Международния филмов фестивал в Берлин.
"След като дебютният му филм "Отрова" спечели наградата "Теди" през 1991 г., "Берлинале" следи и обича неговото кино. Щастливи сме, че той се присъединява към фестивала като председател на международното жури за 75-ото ни издание".
"Берлинале" е планирано