Ретро компютри и български „ретро“ игри ще бъдат показани в изложбеното фоайе на Националния студентски дом. Експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“ може да бъде разгледана от 24 до 26 октомври, съобщават организаторите.
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н
Коледната елха, която ще се издига в "Рокфелер център", беше докарана в Ню Йорк, което поставя началото на празничния сезон в Голямата ябълка, предаде Асошиейтед прес.
23-метровият норвежки смърч беше доставен в Манхатън, където беше издигнат в цял ръст с помощта на кран. Дървото ще бъде украсено със 50 000 разноцветни ЛЕД лампички, с обща дължина на кабелите от 8 километра. Диметърът на дървото е 13 метра. Върху него ще бъде поставена звезда корона на "Сваровски", в която греят 3 милиона кристала.
Високото иглолистно дърво, дарено от семейство Албърт в Уест Стокбридж, Масачузетс, беше отсечено в четвъртък сутринта и натоварено на камион със специална платформа. Това е първата коледна елха в "Рокфелер център", която идва от Масачузетс от 1959 г. насам.
В Ню Йорк смърчът беше посрещнат от ентусиазирано множество. Церемонията по запалването на лампичките на дървото
Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.
Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1
Гръцкият изпълнител Трендафилос поздрави концерт жителите и гостите на Несебър. Поводът е отбелязването на празника на града навръх Успение Богородично – 15 август.
Минути преди началото на концерта, който се проведе пред крепостните стени на Стария град, вече се беше събрала многохилядна публика в очакване на изпълнителя. Концертът откри бендът на Трендафилос, който успя да подгрее публиката преди появата на певеца.
Със стъпването на сцената, 47-годишният изпълнител от о. Родос предизвика бурни реакции от страна на присъстващите. Той изпълни най-популярните си песни, сред които “Spao Ta Rologia” и “Hronia Polla Gia Ta Genethlia Sou”. Представи и песни от последния си студиен албум „Adrenalini”, издаден през 2020 г. Част от репертоара бяха песните “Kala Mas Kaneis”, “To Pio Gliko Koritsaki” и р
На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков.
Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса.
Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев.
До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.
Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето българ
На 26 октомври ще се проведе семинар, съпровождащ изложбата, който ще представи по-подробно историята на експонатите и техните графични софтуери и дисплеи.
По думите на екипа изложбата показва гама от ретро компютри и техните дисплеи, които представят някои от ключовите моменти в историята и развитието на компютрите и компютърната графика, както от глобална, така и от регионална гледна точка.
„Няма как да не се обърне внимание на „Правец“ 82, който следвайки компютърната архитектура на Apple II, изиграва важна роля за въвеждането на персоналните компютри в Източна Европа. Заедно с него върви и ИМКО 2, който може да се нарече по-ранната му версия. Изложбата включва и други модели от серията „Правец“, като „Правец“ 8M и „Правец“ 16, които представят усилията да се създадат мощни, но достъпни компютри за образователни и бизнес цели през 80-те години на миналия век“, разказват организаторите на събитието.
По думите им от своя страна Apple II е крайъгълен камък на революцията на персоналните компютри на Запад, редом до него са цветният и иновативен iMac G3 и неговият наследник, iMac G4, който представя смел нов подход към дизайна и използваемостта на персоналните компютри в края на 90-те и началото на 2000-те.
„Професионални работни станции като Silicon Graphics Indy и Sun SPARC допълват гамата, представяйки възможността за високочестотни изчисления, които са били от решаващо значение за развитието на области като компютърната графика и анимация, дизайн и научни изследвания. Не на последно място, изложбата е посветена и на графичните редактори на тези компютри. Ще бъдат демонстрирани и някои български „ретро“ игри“, казват още те.
Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.
Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.
Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.
„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.
По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска
Два концерта ще представят тази седмица музикантите на Хилда Казасян и Плевенска филхармония - премиерният спектакъл "Да обичаш Гершуин" - на 3 октомври в Пазарджик, и проектът "Световното кино в музика" - на 4 октомври в Асеновград, съобщиха от екипа на певицата.
Проектът "Да обичаш Гершуин" - продължение на двата филмови проекта "Да послушаме кино" (с музика от български кино-ленти) и "Световното кино в музика" (с мелодии от световните ленти), съдържа едни от най-красивите мелодии на композитора, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика от неговото време.
Солистите Хилда Казаасян, Теодосий Спасов и Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти.
Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .
Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.
Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс.
"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.
Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.
"Всички фрагменти бяха от
Достъпът е безплатен, но се изисква предварителна регистрация чрез сайта computerspace.org , „Вземи покана за събитието“, уточняват от екипа.
/ВСР