Надписът от Пистирос или така нареченият „Ветренски надпис“ от фонда на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" в град Септември е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Торино&Пашата записаха песен с гръцкия певец Кириакос Георгиу. „Идеята да направим S’Agapao дойде спонтанно, след наше общо участие. Буквално се затворихме в една хотелска стая и след няколко часа имахме визия за песента“, разказва Павел Денов-Пашата.
По думите му S’Agapao е вдъхновена от вечни житейски теми, с нееднозначни отговори. Гръцкият текст създават Кириакос Георгиу и Никос Хатсиапостолис, а българските думи пишат Димитър Марианов, Тодор Димитров-Торино и Павел Денов- Пашата.
S’Agapao е по музика на Димитър Марианов, Иван Тишев-Tish3V, Торино и Пашата и Кириакос Георгиу, а аранжиментът на Леонидас Цицас.
Кристиян Русев е режисьорът на видеото, в ко
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия.
„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&
Кукленият театър в Търговище представя премиерно спектакъла „Приключения с Карлсон“.
Най-малките зрители и техните родители са поканени на едно вълшебно пътешествие в света на фантазията и приключенията на 4 октомври, когато на сцената ще „оживее“ любимата на поколения история за Карлсон, който живее на покрива, съобщиха от културната институция.
Зад завесата на театъра в Търговище наднича един нов герой. Но кой е той и съществува ли наистина ще разберат дошлите на премиерното представление.
Публиката ще се запознае с най-добрия приятел на малкия Сванте, който обича да похапва кюфтета и печени сладки. Обича пакостите, игрите и приключенията. А дори има перка на гърба си, която използва, за да лети в небето, разкрива режисьорът на „Приключения с Карлсон“ Веселин Бойдев. И обещава един незабравим спектакъл, изпълнен с въл
На 12 ноември в зала 1 на НДК е софийската премиера на мюзикъла „Дух“ – история за вечната любов, изкуплението и надеждата, вдъхновена от едноименния филм, съобщават от „Монте мюзик“.
Оригиналният филм „Дух“ (1990), с участието на Патрик Суейзи в ролята на Сам, Деми Мур като Моли и Упи Голдбърг в ролята на медиума Ода Мей Браун, се е превърнал в класика. Мюзикълът улавя същността на тази вълнуваща история и внася нова енергия и емоция на сцената, коментират от екипа.
Композитори са Дейвид Шварц и Глен Бърнс, а за написването на либретото към тях се присъединява Брюс Джоб.
Лицензът за сценично изпълнение в България е предоставен на Държавната опера във Варна от R&H Theatricals.
„О
Световни хитове от класическата и филмовата музика ще прозвучат в Разградската филхармония утре вечер. Концертната изява е част от инициативите, с които Разград чества Деня на независимостта.
На сцената ще гостуват едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин. Диригент ще бъде Левон Манукян, а концертмайстор ще е Божанка Николова, информираха от културната институция. Публиката ще чуе музиките от популярните филми „Хари Потър“, „Карибски пирати“, ще прозвучат и произведения на Бетовен, Чайковски и др, отбелязаха от филхармонията.
Георги Черкин е роден в София в семейство с музикални традиции. Още на шест години започва да свири на пиано. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. Атанас Куртев. Репертоарът на Георги Черкин включва пов
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
През 1988 г. в землището на град Ветрен, община Септември, започват разкопки на обект, намиращ се на левия бряг на р. Марица, довели до откриването на голям търговски център, емпорион Пистирос, изиграл огромна роля в икономическия и културния живот на древна Тракия.
Името на емпориона става известно благодарение на открития през 1990 г. надпис на старогръцки език - Надписът от Пистирос.
Археологическите находки свидетелстват, че Пистирос е основан по време на първите царе на Одриската държава, Терес или Ситалк. По времето на Аматок I емпорионът вече съществува и поддържа широки търговски контакти. При Котис I (383/2-359) и неговите наследници търговците от Тасос, Аполония и Маронея получават гаранции за неприкосновеността на живота, имуществото и дейността си, отразени във Ветренския надпис. Това съвпада с периода на най-голям разцвет на Пистирос.
Археологически музей „Проф. М. Домарадски” е и един от 17-те български музеи, участвали със свои експонати в изложбата „Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България”, в Лувъра, Франция през 2015 г.
Куклен театър „Весел“ продължава серията от спектакли за семейна публика във Велико Търново.
Проектът за съботните спектакли за семейна публика на трупата се реализира с подкрепата на Община Велико Търново, в партньорство с читалище „Искра“, съобщиха организаторите.
В съботния афиш, на 9 ноември, в читалище „Искра” във Велико Търново, кукленият театър от Пловдив ще изненада търновските зрители с един по-различен и забавен поглед към приказката „Житената питка” по Ангел Каралийчев.
Сценичната адаптaция е на Ирослав Петков, сценографията – на Мария Ибришимова, а музиката – на Кристиян Бояджиев. Участват актьорите Соня Ботева и Панайот Добрев-Понко. Постановката е дело на Ирослав Петков.
В основата на спектакъла
Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите.
Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.
Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.
В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара
Обявиха филмите, които ще се борят за наградите на Sofia DocuMental. За пета поредна година фестивалът за документално кино с фокус върху човешките права ще отличи най-добър филм на жена режисьор, припомнят от екипа.
Международното жури ще определи победителката, а наградата е осигурена, благодарение на подкрепата на Български фонд за жените. И тази година зрителите ще могат да гласуват за най-добър филм, който ще бъде отличен с „Награда на публиката”.
Тази година претенденти за наградите са копродукцията между Гърция, Швейцария, Италия, България – „Без посока“ на Елина Псику, която ще има своята българска премиера на официалното откриване на фестивала на 30 октомври под куполите на софийското ларго; разказът за нископлатения мигрантски труд в „Границите
Националният дарителски фонд (НДФ) „13 века България“ приветства присъждането на Националната награда за скулптура „Акад. Иван Лазаров“ на българска скулпторка Снежана Симеонова. Освен забележителните си изяви в областта на скулптурата, Симеонова е дарител на Фонда, съобщават от екипа на НДФ.
Симеонова е автор, който е с по-голяма популярност в чужбина, отколкото в собствената си страна, отбелязват от НДФ "13 века България". Тя има в биографията си участие в повече от 55 международни експозиции на произведения от камък, бронз и дърво и над 20 самостоятелни изложби.
Основната причина за това името й у нас да не известно в степента, в която е в чужбина, е специфичният афинитет на Снежана Симеонова към реализация на монументални форми, които в България, с изключение на поръчкови паметникови реализации, са изключение. Така авторовото присъствие, кое
На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.
Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .
Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв
Надписът от Ветрен е един от акцентите в изложбата, а заедно с него гостуваха още 30 експоната – монети на тракийски владетели, част от колективната монетна находка, предмети, свързани с торевтиката и ювелирството, както и с етническия състав на емпоритите.
Повече за артефакта от град Септември разказва в интервю директорът на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" Виолета Дунева.
(СЛЕДВА)