NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“
5221
Калейдоскоп

Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов. Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“. Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов. Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“

| 19 Октомври 2024, 21:38 ч.
Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“
Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“
Снимка © БТА

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в Прага, Чехия. Такова представяне имаше и през април в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.

"С ласкавото съдействие на Градската библиотека в Прага и нейният отдел "Изкуство" беше дадена възможност за експониране на световния аукционен каталог МAYER в пространството на галерията на Българският културен институт, между колекцията от творбите ми", каза авторът.

В този каталог е заведено името и на Румен Саздов.

В изложбата са включени 204 творби, като всеки ден нещо ново се довършва и експонира, а произведенията са в посока класически и модерен кубизъм.

В колекцията на Саздов е застъпена традиционна живопис, рисунки, колажи и живопис на дърво с маслен

Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.

Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време  майсторите  се опитват да  разширят възможностите  на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.

В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини,  съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.

В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена  с морета от  три страни, художниците разполагат с богат избор

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.

Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.

От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.

Преди години той участва в заснемането на доку

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.

Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.

Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.

Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско майсторство е да създаде свободно творческо пространство, в което операторите да представят своите продукции и филми, а безплатните прожекции осигуряват равен достъп на различните публики до културните ценности.

В конкурсната програма на поредното издание бяха включени 32 филма: игрални – пълнометражни и късометражни филми, документални и студентски продукции.

Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.

Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.

Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.

Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден

В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което носи името „Малка пеперуда“ (Le petit papillon). 

Това е стара мечта, но може би трябваше да узрее, за да се осъществи, каза галеристката Виктория Митева . Идеята ни е да в новата зала, която има топла връзка с основната галерия, да се излагат колекции по-дълго време, да има паралелни изложби на различни автори или повече място за една експозиция, обясни тя. Искахме да имаме възможност за излагане на съвременно изкуство с по-голям фокус върху всяка работа, създавайки усещане за нейната уникалност. Според нея „Малката пеперуда“ позволява зрителят да си представи как дадена творба би стояла в дома му, защото предлага уют. 

Организацията на новото пространство е

В Лондон се състоя световната премиера на филма „Падингтън в Перу“, предаде АФП. Седем години след излизането на втората част за мечето Падингтън, то се завръща на големия екран за нови приключения. 

На световната премиера на филма „Падингтън в Перу“, режисиран от Дугал Уилсън, в Лондон присъстваха актьорите Оливия Колман, Хю Боневил и Антонио Бандерас.

Този път емблематичното мече в синя канадка и червена шапка се завръща в родината си, Перу, на почивка, за да посети леля си Люси. Придружавано от приемното си семейство Браун, то е въвлечен в невероятни приключения в търсене на митичния изгубен град Ел Дорадо. Актьорът Хю Боневил отново е в ролята на г-н Браун. Неговата съпругата този път играе Емили Мортимър. Във филма участват още носителката на „Оскар“ Оливия Колман в ролята на капризна монахиня и Антонио Бандерас - приключенск

Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.

Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.

„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.

Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун

Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.

В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ –  с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.

Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.

По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –

През отминаващата седмица жителите и гостите на Попово имаха възможност да се потопят в света на седмото изкуство и да изгледат продукции, създадени през последните две години. Организаторите традиционно отличават хората от другата страна на камерата. Наградата за цялостно творчество журито отреди на оператора Радослав Спасов.

Присъдени бяха две награди – почетен диплом с плакет на творческия тандем Георги Богданов и Борислав Мисирков, и за Иван Вацов. „Меджик шоп“ отличи студента Веселин Менкаджиев за филма „Лазар“. Операторът на филма „Клопка“ Кирил Проданов бе отличен от Съюза на българските филмови дейци.

Наградата на Община Попово е за оператора Антони Стоев за филма „Моят чичо Любен“. Община Попово отличи със специална награда и оператора Делян Георгиев за лентата „Балканска черна кутия“. Първа награда на Община Попово получи операторът Мартин Балкански за игралния филм „Диада“.

Фестивалът „Златното око“ е организиран от Община Попово, Съюза на българските филмови дейци и с безвъзмездна финансова помощ на Държавен фонд „Земеделие" и Местна инициативна група – Попово. Културното събитие традиционно се провежда с подкрепата на местни спонсори.

В края на церемонията концертът на Плевенската филхармония със солисти Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов потопи публиката още веднъж в света на киното.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
5221
Калейдоскоп

Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.

| 19 Октомври 2024, 21:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“
Операторът Веселин Христов спечели статуетката на фестивала „Златното око“
Снимка © БТА

С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.

Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в Прага, Чехия. Такова представяне имаше и през април в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.

"С ласкавото съдействие на Градската библиотека в Прага и нейният отдел "Изкуство" беше дадена възможност за експониране на световния аукционен каталог МAYER в пространството на галерията на Българският културен институт, между колекцията от творбите ми", каза авторът.

В този каталог е заведено името и на Румен Саздов.

В изложбата са включени 204 творби, като всеки ден нещо ново се довършва и експонира, а произведенията са в посока класически и модерен кубизъм.

В колекцията на Саздов е застъпена традиционна живопис, рисунки, колажи и живопис на дърво с маслен

Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.

Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време  майсторите  се опитват да  разширят възможностите  на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.

В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини,  съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.

В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена  с морета от  три страни, художниците разполагат с богат избор

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.

Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.

От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.

Преди години той участва в заснемането на доку

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.

Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.

Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.

Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.

Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.

Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден

В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което носи името „Малка пеперуда“ (Le petit papillon). 

Това е стара мечта, но може би трябваше да узрее, за да се осъществи, каза галеристката Виктория Митева . Идеята ни е да в новата зала, която има топла връзка с основната галерия, да се излагат колекции по-дълго време, да има паралелни изложби на различни автори или повече място за една експозиция, обясни тя. Искахме да имаме възможност за излагане на съвременно изкуство с по-голям фокус върху всяка работа, създавайки усещане за нейната уникалност. Според нея „Малката пеперуда“ позволява зрителят да си представи как дадена творба би стояла в дома му, защото предлага уют. 

Организацията на новото пространство е

В Лондон се състоя световната премиера на филма „Падингтън в Перу“, предаде АФП. Седем години след излизането на втората част за мечето Падингтън, то се завръща на големия екран за нови приключения. 

На световната премиера на филма „Падингтън в Перу“, режисиран от Дугал Уилсън, в Лондон присъстваха актьорите Оливия Колман, Хю Боневил и Антонио Бандерас.

Този път емблематичното мече в синя канадка и червена шапка се завръща в родината си, Перу, на почивка, за да посети леля си Люси. Придружавано от приемното си семейство Браун, то е въвлечен в невероятни приключения в търсене на митичния изгубен град Ел Дорадо. Актьорът Хю Боневил отново е в ролята на г-н Браун. Неговата съпругата този път играе Емили Мортимър. Във филма участват още носителката на „Оскар“ Оливия Колман в ролята на капризна монахиня и Антонио Бандерас - приключенск

Момчил Цветков показва изложба пастел, малка пластика и керамика в галерия „Лик“.

Експозицията ще бъзе изложена от 16 октомври до 5 ноември, съобщават организаторите.

„Искам да отправя отново взор към твореца Момчил Цветков и неговите образи на жените. Любовта между мъжа и жената са сякаш архетипи в палитрата на вдъхновението му. Преплетени тела, обвързани в танца на любовта изплуват и от живописните му платна – „Еротика“, „Докосване“, „Първа любов“. Тези тела се появяват, както в бронза, така и в керамичната му скулптура“, казва Елена Виденова.

Момчил Цветков е роден през 1960 г. в гр. София. Завършва художествената академия през 1983 г., специалност „Керамика“ при проф. Венко Колев. В България има 12 самостоятелни изложби и участия в много общи. Има реализирани изложби в Дортмун

Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.

В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ –  с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.

Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.

По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –

Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско майсторство е да създаде свободно творческо пространство, в което операторите да представят своите продукции и филми, а безплатните прожекции осигуряват равен достъп на различните публики до културните ценности.

В конкурсната програма на поредното издание бяха включени 32 филма: игрални – пълнометражни и късометражни филми, документални и студентски продукции.

През отминаващата седмица жителите и гостите на Попово имаха възможност да се потопят в света на седмото изкуство и да изгледат продукции, създадени през последните две години. Организаторите традиционно отличават хората от другата страна на камерата. Наградата за цялостно творчество журито отреди на оператора Радослав Спасов.

Присъдени бяха две награди – почетен диплом с плакет на творческия тандем Георги Богданов и Борислав Мисирков, и за Иван Вацов. „Меджик шоп“ отличи студента Веселин Менкаджиев за филма „Лазар“. Операторът на филма „Клопка“ Кирил Проданов бе отличен от Съюза на българските филмови дейци.

Наградата на Община Попово е за оператора Антони Стоев за филма „Моят чичо Любен“. Община Попово отличи със специална награда и оператора Делян Георгиев за лентата „Балканска черна кутия“. Първа награда на Община Попово получи операторът Мартин Балкански за игралния филм „Диада“.

Фестивалът „Златното око“ е организиран от Община Попово, Съюза на българските филмови дейци и с безвъзмездна финансова помощ на Държавен фонд „Земеделие" и Местна инициативна група – Попово. Културното събитие традиционно се провежда с подкрепата на местни спонсори.

В края на церемонията концертът на Плевенската филхармония със солисти Хилда Казасян, Васил Петров и Теодосий Спасов потопи публиката още веднъж в света на киното.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.