NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури
5025
Творчески отражения

Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе. АВТОРЪТ Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews

| 19 Октомври 2024, 13:00 ч.
Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури
Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури
Снимка © Ваня Сухарова, специален пратеник на БТА

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.

Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.

Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.

Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо

Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.

Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който  в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.

Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в  забавна бъркотия в приказната  гора.

Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа. 

„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.

„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци, изхвърлени на брега.

ПРОЕКТЪТ

„Въпросите, повдигнати от творбите му, резонират с нашето съвремие. Жулиен Крьозе бе избран и заради хоризонтите, които очертава, преодолявайки противопоставянето между идентичност и универсалност“, казват за Крьозе от Комисията за подбор на френския павилион, цитирани от Artnews.

Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.

Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.

"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.

Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.

Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.

Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

Холивудската звезда Никълъс Кейдж ще бъде инкогнито в Гърция, но не на ваканция, а за снимките на филм със заглавие „Синът на дърводелеца“, сценарият на който се развива около чудесата на Иисус Христос, съобщава гръцкото издание „Еспресо“ в ексклузивен репортаж от мястото на снимките, цитиран и от други гръцки медии.

Подготовката на избраната локация край столицата Атина тече в пълна секретност. Снимките ще бъдат сред красив природен пейзаж в пещерите и проломите на местността Крифтес край град Мегара.

Световните медии писаха за предстоящия филм още през април, но гръцкото издание е първото, което успява да се озове на локацията. Според публикацията освен Кейдж във филма ще участва цяла плеяда известни актьори.

За нуждите на снимките с помощта на техника, предоставена от община Мегара, ще бъде изградено цяло село. Преди около два месеца общината е получила от г

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

Според изданието Designboom Жулиен Крьозе превръща френския павилион в мултисензорно потапяне, създавано от  макари с въжета, висящи пружини, екрани и цветни аромати. На 60-ото Венецианско биенале на изкуствата инсталацията отразява карибските корени и френското възпитание на художника и препраща към океански пътешествия и културен синкретизъм – сложен разказ, съответстващ на тазгодишната тема „Чужденци навсякъде“, пише изданието.

Авторът на материала описва проекта на Жулиен Крюзе като духовен, съзерцателен и натоварен със социално-политически въпроси за миграцията, другостта и маргиналността. „Чрез мултимедия, скулптура, поетични колажи и обонятелни възприятия, френско-карибският художник провокира диалог с основополагащите мечти и митове на нашите хибридни общества. В тази творба водата, моретата и океаните са проводници на неговата визия за историята, за движението на хора, идеи и форми. Препратките, които Крьозе черпи от различни географски области около Карибите, Латинска Америка и Западна Африка, намират своя отглас на европейския континент и във Венеция. Изграждайки мостове между ярки култури, неговата органична перспектива показва дълбоките извори на нашата човечност“, пише изданието Designboom.

 ПАВИЛИОНЪТ

„Открит през 1912 г. във Венецианските градини, френският павилион намира своето място до павилионите на великите нации от онова време. Всяка година се редуват визуален артист и архитект като част от събитията, организирани от Венецианското биенале", отбелязват от Френския институт (Institut Francais). 

Френският институт стопанисва френския павилион за международни биеналета на изкуството (от 1948 г.) и архитектурата (от 1980 г.) под двойното ръководство на Министерството на Европа и външните работи и Министерството на културата.

„Днес всяка държава, голяма или малка на световната сцена, знае колко е важно да участва във Венеция. Наистина, биеналето, разглеждано като инструмент за влияние, е уникална възможност за държавите да покажат своята национална културна сцена пред хиляди посетители всяка година“, посочват от института. 

В рамките на Архитектурното биенале през 2023 г. екипът започна да изчислява въглеродното въздействие на френския павилион, като измерването представлява референтна стойност при измерване на бъдещите резултати. Освен това през 2025 г. сградата ще бъде ремонтирана, за да се подобрят нейните енергийни характеристики и възприемането й от обществеността, казват от екипа. Те отбелязват, че Френският институт активно обсъжда въпросите на екологичния преход с кураторите на другите национални павилиони на Венецианското биенале, за да стимулира колективната динамика.

Павилионът може да бъде разгледан до 24 ноември във Венецианските градини.

Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
5025
Творчески отражения

Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале.Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

| 19 Октомври 2024, 13:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури
Карибско-френският скулптор Жулиен Крьозе преплете различни култури
Снимка © Ваня Сухарова, специален пратеник на БТА

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Музейните експозиции в Кюстендил ще са с безплатен вход за младежи до 29 години за Международния ден на младежта, съобщиха от музея. 

Младежи безплатно ще приемат на 12 август археологическата зала "Асклепий", зала "Стримон" и временната изложба "В света на митологията и демонологията", както и музейният комплекс "Свети Георги". 

На 13 август безплатно за младежи ще бъдат отворени изложбената зала в джамията "Ахмед Бей", Пирговата кула и къщата- музей "Ильо Войвода".

Международният ден на младежта се отбелязва за първи път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от 2007 година. Чрез различни обществени и художествени прояви денят на

Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна ще отбележи 80-годишнината на проф. Стоимен Стоилов с юбилейна изложба, съдържаща знакови произведения от различни периоди на неговото творчество.

Събитието е на 27 октомври и е под патронажа на кмета на града Благомир Коцев, с подкрепата на областния управител проф. Андрияна Андреева, съобщават от екипа на културната институция.

Художникът, който е носител на Хердерова награда, ще покаже в родния си град цикъла живопис „Човешките права” създаден и представен във Виена по време на среща на върха на Европейския съюз по случай 50-годишнината от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН.

Публиката ще види както пастели, графики и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна на Стоилов като „Фреска” от 2003 г. и „Средиземномо

Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.

Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който  в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.

Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в  забавна бъркотия в приказната  гора.

Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така

Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.

От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.

„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.

В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из

Sofia Documental за втора поредна година ще има и онлайн издание в една от най-големите български платформи за видеосъдържание. „От 28 септември до 20 октомври почитателите на документалното кино от цялата страна ще имат възможност да гледат 16 пълнометражни филма, включени в петото издание на фестивала“, съобщиха от екипа. 

„Тази година имаме приятна изненада за всички почитатели на документалното кино. Откриващият филм на Sofia Documental – „Без посока“, ще бъде достъпен онлайн само няколко часа след официалната си премиера на физическото издание“, казаха организаторите. „Без посока“ е копродукция между Гърция, България, Швейцария и Италия.

„Нови новини от друго вкъщи“, закриващият филм на Sofia Documental, също ще бъде достъпен онлайн, малко след

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци, изхвърлени на брега.

Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.

Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.

"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.

Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.

Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.

Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

Холивудската звезда Никълъс Кейдж ще бъде инкогнито в Гърция, но не на ваканция, а за снимките на филм със заглавие „Синът на дърводелеца“, сценарият на който се развива около чудесата на Иисус Христос, съобщава гръцкото издание „Еспресо“ в ексклузивен репортаж от мястото на снимките, цитиран и от други гръцки медии.

Подготовката на избраната локация край столицата Атина тече в пълна секретност. Снимките ще бъдат сред красив природен пейзаж в пещерите и проломите на местността Крифтес край град Мегара.

Световните медии писаха за предстоящия филм още през април, но гръцкото издание е първото, което успява да се озове на локацията. Според публикацията освен Кейдж във филма ще участва цяла плеяда известни актьори.

За нуждите на снимките с помощта на техника, предоставена от община Мегара, ще бъде изградено цяло село. Преди около два месеца общината е получила от г

Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ в Амстердам, предаде Ройтерс .

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, като използват различни техники и изкуствен интелект. Процесът се извършва пред посетителите на музея в остъклено пространство. Целта на експертите е да отстранят слой лак върху шедьовъра, за да разкрият оригиналния цвят. 

„Рембранд рисува с много ясен контраст между светлината и сенките. Това обаче не е очевидно в картината „Нощна стража“. Затова смятам, че след като бъде реставрирана, тя ще придобие много по-голяма дълбочина и фигурите в картината ще оживеят“, каза директорът на музея Тако Дибиц.

Експертите започват да се подготвят да работата по карти

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

ПРОЕКТЪТ

„Въпросите, повдигнати от творбите му, резонират с нашето съвремие. Жулиен Крьозе бе избран и заради хоризонтите, които очертава, преодолявайки противопоставянето между идентичност и универсалност“, казват за Крьозе от Комисията за подбор на френския павилион, цитирани от Artnews.

Според изданието Designboom Жулиен Крьозе превръща френския павилион в мултисензорно потапяне, създавано от  макари с въжета, висящи пружини, екрани и цветни аромати. На 60-ото Венецианско биенале на изкуствата инсталацията отразява карибските корени и френското възпитание на художника и препраща към океански пътешествия и културен синкретизъм – сложен разказ, съответстващ на тазгодишната тема „Чужденци навсякъде“, пише изданието.

Авторът на материала описва проекта на Жулиен Крюзе като духовен, съзерцателен и натоварен със социално-политически въпроси за миграцията, другостта и маргиналността. „Чрез мултимедия, скулптура, поетични колажи и обонятелни възприятия, френско-карибският художник провокира диалог с основополагащите мечти и митове на нашите хибридни общества. В тази творба водата, моретата и океаните са проводници на неговата визия за историята, за движението на хора, идеи и форми. Препратките, които Крьозе черпи от различни географски области около Карибите, Латинска Америка и Западна Африка, намират своя отглас на европейския континент и във Венеция. Изграждайки мостове между ярки култури, неговата органична перспектива показва дълбоките извори на нашата човечност“, пише изданието Designboom.

 ПАВИЛИОНЪТ

„Открит през 1912 г. във Венецианските градини, френският павилион намира своето място до павилионите на великите нации от онова време. Всяка година се редуват визуален артист и архитект като част от събитията, организирани от Венецианското биенале", отбелязват от Френския институт (Institut Francais). 

Френският институт стопанисва френския павилион за международни биеналета на изкуството (от 1948 г.) и архитектурата (от 1980 г.) под двойното ръководство на Министерството на Европа и външните работи и Министерството на културата.

„Днес всяка държава, голяма или малка на световната сцена, знае колко е важно да участва във Венеция. Наистина, биеналето, разглеждано като инструмент за влияние, е уникална възможност за държавите да покажат своята национална културна сцена пред хиляди посетители всяка година“, посочват от института. 

В рамките на Архитектурното биенале през 2023 г. екипът започна да изчислява въглеродното въздействие на френския павилион, като измерването представлява референтна стойност при измерване на бъдещите резултати. Освен това през 2025 г. сградата ще бъде ремонтирана, за да се подобрят нейните енергийни характеристики и възприемането й от обществеността, казват от екипа. Те отбелязват, че Френският институт активно обсъжда въпросите на екологичния преход с кураторите на другите национални павилиони на Венецианското биенале, за да стимулира колективната динамика.

Павилионът може да бъде разгледан до 24 ноември във Венецианските градини.

Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.