NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения "Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди
4624
Творчески отражения

"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.  "Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта

| 19 Октомври 2024, 10:56 ч.
"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди
Снимка © Държавна опера - Русе

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.

Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.

Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Т

Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.

Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.

Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра

Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в  Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.

Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.

От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen  и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.

При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.

В изложбата са показани

Йордан Леков представя изложбата си „Маврографии“ в столичната галерия-книжарница „София прес“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, съобщават организаторите.

„Взаимодействието на материалите – хартията, туша и водата, разглеждани като начала, са в основата на моите търсения и причина за случването на тази изложба. Рисунката, която в най-чист вид олицетворява стремежа към свобода на изразяване и отвореност към света, провокира възприятията и най-вече въображението на зрителя. Абстракцията за мен е начин за преживяване на света — потискайки познатите визуални образи, да се съпреживее настоящето“, казва Йордан Леков. 

Арх. Йона Лекова казва, че в противовес на логоцентризма произведенията на Йордан Леков не се стремят да разказват, обясняват или илюстрират — те канят в едно по-първичн

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с

Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева. 

"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.

В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.

Кратко съдържание:

Първо действие – „Дуелът“

Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа. 

Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов. 

Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.

Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.

Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.

"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах

Нора Ампова, Любен Домозетски и Александър Лазарков са авторите, с които Little Bird Place ще участва в първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair – от 4 до 6 октомври в „София тех парк“, съобщават организаторите.

Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес. То ще бъде официално открито от кмета на София – Васил Терзиев, който е и патрон на събитието.

В следващите четири дни над 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.

Александър Лазарков е роден през 1999 г. През 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства в НХА, София. През 2021 г. участва в

Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.

Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.

Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Първа картина. Замъка на граф ди Луна. Преди полунощ стражите, уморени и полузаспали, очакват смяната на караула. За да ги разсъни, началникът на дворцовата стража Ферандо разказва история отпреди двайсет години – старият граф имал двама сина – единият е днешният граф, а другият – негов по-малък брат. Веднъж до люлката на по-малкия се доближила стара циганка. Незабавно я прогонили, но оттогава детето започнало да линее. Всички били сигурни, че е омагьосано. Графът заповядал циганката да бъде заловена и изгорена като магьосница. Дъщеря ѝ се заклела да отмъсти. Тя отвлякла по-малкия син на графа. Дълго търсили детето, ала не успели да го открият. Понеже в пепелта от кладата, на която била изгорена старата циганка намерили детски кости, решили, че момченцето е мъртво. Старият граф не можал да преживее загубата на детето си и скоро умрял. На своя смъртен одър той заклел по-големия си син да намери своя брат. Трагичната история започнала да се забравя, останало само поверието, че духът на старата магьосница се е превърнал в кукумявка, която често прелита над замъка. Точно в полунощ над замъка прелита кукукмявка. Стражите са смъртно уплашени.

Втора картина

Дворцова градина. Леонора с нетърпение очаква срещата с любимия си – трубадура Манрико. Тя разказва на приятелката си Инес как на един турнир поднесла наградата на победителя Манрико. Оттогава двамата се влюбили един в друг. Става късно, а него все още го няма. Леонора със съжаление се прибира. В градината се появява граф ди Луна, който е влюбен в красивата девойка и копнее тя да бъде негова. Внезапно наблизо прозвучава любовната песен на трубадура. Радостната Леонора излиза и се хвърля в обятията на граф ди Луна, когото е взела за своя любим. В далечината в светлината на показалата се иззад облаците луна, тя съзира Манрико и се отскубва от прегръдките на графа. Граф ди Луна, обзет от безумна ревност, се хвърля срещу неканения гост с извадена шпага. Непознатият рицар също вдига шпагата си. С мъка Леонора разтървава двамата съперници. Те се заклеват да се срещнат отново. 

Второ действие – „Циганката“

Трета картина. Цигански табор в Бискайските планини. Разсъмва се. Веселите циганки, пеейки, довършват работата си. Те ще слязат в полето, за да продадат изработените предмети. Около огъня остават старата циганка Азучена и нейният син – трубадурът Манрико. Азучена потъва в тъжни спомени. Тя разказва как старият граф ди Луна наредил да изгорят майка ѝ и как тя, за да отмъсти, откраднала сина му. Циганката искала да го изгори, както са сторили с майка ѝ, но направила ужасна грешка – неволно хвърлила в огъня своето собствено дете. Манрико е потресен от току-що чутата история. Младият мъж разбира, че не е син на циганката. Азучена го моли да не страда – независимо от всичко тя го обича и винаги ще се грижи за него като за роден син. Манрико осъзнава защо е пощадил живота на граф ди Луна при един дуел. Точно когато е трябвало да забие шпагата си в гърдите на поваления граф, като че ли някаква невидима ръка го е спряла. Пристига вестител, изпратен от Руиц, приятел на Манрико, и съобщава, че Леонора, научила, че Манрико е убит на дуел с графа, е решила да постъпи в манастир. Трубадурът се сбогува с Азучена и бързо тръгва към своята любима.

Четвърта картина      

В Манастира. Граф ди Луна е убеден, че в двубоя си с Манрико е убил врага си и сега, с група приближени, е дошъл в манастира, за да отведе Леонора. Скрити в сянката на дърветата, те наблюдават прощаването на девойката с вярната ѝ приятелка Инес. За Ленора е невъзможен щастлив живот без Манрико. Заедно с монахините тя тръгва към олтара, но пред нея внезапно се изправя граф ди Луна. Той няма да допусне тя да стане монахиня – тя трябва да бъде негова жена. Неочаквано пристига и Манрико. Извън себе си от щастие, Леонора се спасява в неговата прегръдка. В настъпилия двубой графът е обезоръжен, а влюбените избягват.

Трето действие – „Синът на циганката“

Пета картина      

Военният лагер на граф ди Луна край крепостта Кастелор. Графът е решил на разсъмване да нападне крепостта, в която се намират Манрико и Леонора. Духът на всички е приповдигнат от сигурната победа. Идват войници, които са заловили подозрително навъртаща се около лагера циганка. Азучена обяснява на графа, че е търсила сина си – трубадура Манрико – и моли да я освободят. Ферандо обаче разпознава в нейно лице отдавна търсената циганка, която е откраднала и изгорила по-малкия брат на графа. Тържествуващ, че най-сетне му се предоставя възможност да отмъсти за брат си, а и да накаже своя най-голям враг, граф ди Луна я осъжда да умре на кладата.

Шеста картина   

Замъка Кастелор. Леонора и Манрико са щастливи. Любовта и надвисналата над тях опасност ги свързват още по-силно. Всичко е готово за тяхната сватба. Трябва единствено да дочакат края на обсадата на крепостта от войските на граф ди Луна. Скоро ще започне сражението, но нищо не е в състояние да уплаши Манрико. Втурва се разтревоженият Руиц с новината, че Азучена е пленена от неприятеля и ще бъде изгорена на кладата. След като разкрива на Леонора, че пленената и осъдена на смърт от графа е неговата майка, Манрико се впуска в атака, за да я спаси.

 Четвърто действие – „Наказанието“

Седма картина. Затворническа кула край замъка на граф ди Луна. Войската на Манрико е разбита, а той е пленен. Руиц е успял да спаси Леонора и сега, в непрогледната нощ, те се приближават до кулата. Тя иска да помогне на любимия си да избяга. Руиц се страхува да остави Леонора сама, но тя не се бои – носи пръстен, пълен с отрова. Чуват се стъпки и Леонора се скрива. Жаждата за мъст е довела тук и графа. Той е успял да залови Манрико, но търси Леонора. Граф ди Луна заповядва Манрико и циганката да бъдат незабавно изгорени. Внезапно  пред него се изпречва Леонора. Напразни остават опитите ѝ да предизвика милосърдието на графа. Той е непоколебим в решението си да унищожи своя враг. Тогава отчаяната девойка заявява, че ако графът изпълни молбата ѝ да пощади трубадура, тя ще стане негова жена. Единственото ѝ условие е да ѝ позволи да се сбогува с Манрико. Граф ди Луна с въодушевление се съгласява и нарежда да пуснат Леонора в затворническата кула. В същото време тя изпива скришом отровата. Младата жена се заклева на графа, че това ще бъде последната ѝ среща с трубадура.

Осма картина

В затвора. Манрико се опитва да успокои изтерзаната Азучена. Мъката е помрачила разума на циганката. Само нежността на Манрико ѝ помага да усети покой и да затвори за малко очи. Неочаквано вратата на тъмницата се отваря и вътре се втурва Леонора. Тя пада в обятията на своя любим и радостно му съобщава, че е спасен. Щастието изпълва и него, но съвсем за кратко – до мига, в който трубадурът си задава въпроса как Леонора е успяла да го спаси. Напразно тя го моли да бяга – Манрико настоява незабавно да узнае цената на своето избавление. Изпълнен с ревност и вече убеден в измяната на своята любима, той горчиво я упреква, че е нарушила своята клетва. Такава свобода, откупена по този начин, той не желае! В същото време погълнатата отрова постепенно отнема и последните сили на Леонора. Манрико проумява каква всъщност е истината. Влиза графът и вижда мъртвата Леонора в обятията на своя съперник. Обзет от ярост, той заповядва Манрико да бъде незабавно екзекутиран. Когато извеждат трубадура, Азучена се пробужда. Напразни остават опитите на циганката да попречи на графа – той тържествуващо сочи на Азучена пламтящата клада. Но скоро, потресен, разбира от нея, че самият той е станал причина за ужасната гибел на родния си брат.Най-сетне майката на Азучена е отмъстена…

Първо изпълнение: 19 януари 1853 година, те атър „Аполо“ – Рим.

Първо изпълнение в България: 20 януари 1914 година от Оперната дружба в София под диригентството на русенския музикален деец Тодор Хаджиев, а режисьор-постановчик е Константин Михайлов-Стоян.

Първо изпълнение в Русе: 14 ноември 1956 година. Диригент е Ромео Райчев, режисьор – Евгени Немиров художник – Мариана Попова, а хормайстор е Николай Николаев.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
4624
Творчески отражения

"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.

| 19 Октомври 2024, 10:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди
Снимка © Държавна опера - Русе

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева. 

Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.

Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.

Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Т

Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.

Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.

Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра

Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в  Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.

Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.

От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen  и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.

При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.

В изложбата са показани

Йордан Леков представя изложбата си „Маврографии“ в столичната галерия-книжарница „София прес“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, съобщават организаторите.

„Взаимодействието на материалите – хартията, туша и водата, разглеждани като начала, са в основата на моите търсения и причина за случването на тази изложба. Рисунката, която в най-чист вид олицетворява стремежа към свобода на изразяване и отвореност към света, провокира възприятията и най-вече въображението на зрителя. Абстракцията за мен е начин за преживяване на света — потискайки познатите визуални образи, да се съпреживее настоящето“, казва Йордан Леков. 

Арх. Йона Лекова казва, че в противовес на логоцентризма произведенията на Йордан Леков не се стремят да разказват, обясняват или илюстрират — те канят в едно по-първичн

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.

„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с

"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.

В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.

Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа. 

Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов. 

Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.

Изложба на участниците в 24-тото издание на пленера „Св. Лука“ беше открита в незавършената част на художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил.

Тази година в пленера участват Гергана Минкова, Димитър Каратонев, професор Димитър Чолаков, Матей Матеев, Миглена Александрова, Надя Петрова, Петър Беляшки, Слав Недев, Тереза Зиковска и Цветелина Стефанова.

"По време на пленера се случиха добри неща – събраха се едни хора, които се познават, състуденти, съквартиранти, съзаклятници. Открита беше и изложба на Даниел Атанасов в Кюстендил – събитие от национален мащаб. Родиха се и тези картини, които показваме днес в кюстендилската галерия", каза организаторът на пленера-кюстендилският художник Георги Андонов. "Радваме се, че продължава едно събитие, с което и ние оставаме в бъдещото със създадените от нас творби", изтъкнах

Нора Ампова, Любен Домозетски и Александър Лазарков са авторите, с които Little Bird Place ще участва в първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair – от 4 до 6 октомври в „София тех парк“, съобщават организаторите.

Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес. То ще бъде официално открито от кмета на София – Васил Терзиев, който е и патрон на събитието.

В следващите четири дни над 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.

Александър Лазарков е роден през 1999 г. През 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства в НХА, София. През 2021 г. участва в

Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.

Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.

Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Кратко съдържание:

Първо действие – „Дуелът“

Първа картина. Замъка на граф ди Луна. Преди полунощ стражите, уморени и полузаспали, очакват смяната на караула. За да ги разсъни, началникът на дворцовата стража Ферандо разказва история отпреди двайсет години – старият граф имал двама сина – единият е днешният граф, а другият – негов по-малък брат. Веднъж до люлката на по-малкия се доближила стара циганка. Незабавно я прогонили, но оттогава детето започнало да линее. Всички били сигурни, че е омагьосано. Графът заповядал циганката да бъде заловена и изгорена като магьосница. Дъщеря ѝ се заклела да отмъсти. Тя отвлякла по-малкия син на графа. Дълго търсили детето, ала не успели да го открият. Понеже в пепелта от кладата, на която била изгорена старата циганка намерили детски кости, решили, че момченцето е мъртво. Старият граф не можал да преживее загубата на детето си и скоро умрял. На своя смъртен одър той заклел по-големия си син да намери своя брат. Трагичната история започнала да се забравя, останало само поверието, че духът на старата магьосница се е превърнал в кукумявка, която често прелита над замъка. Точно в полунощ над замъка прелита кукукмявка. Стражите са смъртно уплашени.

Втора картина

Дворцова градина. Леонора с нетърпение очаква срещата с любимия си – трубадура Манрико. Тя разказва на приятелката си Инес как на един турнир поднесла наградата на победителя Манрико. Оттогава двамата се влюбили един в друг. Става късно, а него все още го няма. Леонора със съжаление се прибира. В градината се появява граф ди Луна, който е влюбен в красивата девойка и копнее тя да бъде негова. Внезапно наблизо прозвучава любовната песен на трубадура. Радостната Леонора излиза и се хвърля в обятията на граф ди Луна, когото е взела за своя любим. В далечината в светлината на показалата се иззад облаците луна, тя съзира Манрико и се отскубва от прегръдките на графа. Граф ди Луна, обзет от безумна ревност, се хвърля срещу неканения гост с извадена шпага. Непознатият рицар също вдига шпагата си. С мъка Леонора разтървава двамата съперници. Те се заклеват да се срещнат отново. 

Второ действие – „Циганката“

Трета картина. Цигански табор в Бискайските планини. Разсъмва се. Веселите циганки, пеейки, довършват работата си. Те ще слязат в полето, за да продадат изработените предмети. Около огъня остават старата циганка Азучена и нейният син – трубадурът Манрико. Азучена потъва в тъжни спомени. Тя разказва как старият граф ди Луна наредил да изгорят майка ѝ и как тя, за да отмъсти, откраднала сина му. Циганката искала да го изгори, както са сторили с майка ѝ, но направила ужасна грешка – неволно хвърлила в огъня своето собствено дете. Манрико е потресен от току-що чутата история. Младият мъж разбира, че не е син на циганката. Азучена го моли да не страда – независимо от всичко тя го обича и винаги ще се грижи за него като за роден син. Манрико осъзнава защо е пощадил живота на граф ди Луна при един дуел. Точно когато е трябвало да забие шпагата си в гърдите на поваления граф, като че ли някаква невидима ръка го е спряла. Пристига вестител, изпратен от Руиц, приятел на Манрико, и съобщава, че Леонора, научила, че Манрико е убит на дуел с графа, е решила да постъпи в манастир. Трубадурът се сбогува с Азучена и бързо тръгва към своята любима.

Четвърта картина      

В Манастира. Граф ди Луна е убеден, че в двубоя си с Манрико е убил врага си и сега, с група приближени, е дошъл в манастира, за да отведе Леонора. Скрити в сянката на дърветата, те наблюдават прощаването на девойката с вярната ѝ приятелка Инес. За Ленора е невъзможен щастлив живот без Манрико. Заедно с монахините тя тръгва към олтара, но пред нея внезапно се изправя граф ди Луна. Той няма да допусне тя да стане монахиня – тя трябва да бъде негова жена. Неочаквано пристига и Манрико. Извън себе си от щастие, Леонора се спасява в неговата прегръдка. В настъпилия двубой графът е обезоръжен, а влюбените избягват.

Трето действие – „Синът на циганката“

Пета картина      

Военният лагер на граф ди Луна край крепостта Кастелор. Графът е решил на разсъмване да нападне крепостта, в която се намират Манрико и Леонора. Духът на всички е приповдигнат от сигурната победа. Идват войници, които са заловили подозрително навъртаща се около лагера циганка. Азучена обяснява на графа, че е търсила сина си – трубадура Манрико – и моли да я освободят. Ферандо обаче разпознава в нейно лице отдавна търсената циганка, която е откраднала и изгорила по-малкия брат на графа. Тържествуващ, че най-сетне му се предоставя възможност да отмъсти за брат си, а и да накаже своя най-голям враг, граф ди Луна я осъжда да умре на кладата.

Шеста картина   

Замъка Кастелор. Леонора и Манрико са щастливи. Любовта и надвисналата над тях опасност ги свързват още по-силно. Всичко е готово за тяхната сватба. Трябва единствено да дочакат края на обсадата на крепостта от войските на граф ди Луна. Скоро ще започне сражението, но нищо не е в състояние да уплаши Манрико. Втурва се разтревоженият Руиц с новината, че Азучена е пленена от неприятеля и ще бъде изгорена на кладата. След като разкрива на Леонора, че пленената и осъдена на смърт от графа е неговата майка, Манрико се впуска в атака, за да я спаси.

 Четвърто действие – „Наказанието“

Седма картина. Затворническа кула край замъка на граф ди Луна. Войската на Манрико е разбита, а той е пленен. Руиц е успял да спаси Леонора и сега, в непрогледната нощ, те се приближават до кулата. Тя иска да помогне на любимия си да избяга. Руиц се страхува да остави Леонора сама, но тя не се бои – носи пръстен, пълен с отрова. Чуват се стъпки и Леонора се скрива. Жаждата за мъст е довела тук и графа. Той е успял да залови Манрико, но търси Леонора. Граф ди Луна заповядва Манрико и циганката да бъдат незабавно изгорени. Внезапно  пред него се изпречва Леонора. Напразни остават опитите ѝ да предизвика милосърдието на графа. Той е непоколебим в решението си да унищожи своя враг. Тогава отчаяната девойка заявява, че ако графът изпълни молбата ѝ да пощади трубадура, тя ще стане негова жена. Единственото ѝ условие е да ѝ позволи да се сбогува с Манрико. Граф ди Луна с въодушевление се съгласява и нарежда да пуснат Леонора в затворническата кула. В същото време тя изпива скришом отровата. Младата жена се заклева на графа, че това ще бъде последната ѝ среща с трубадура.

Осма картина

В затвора. Манрико се опитва да успокои изтерзаната Азучена. Мъката е помрачила разума на циганката. Само нежността на Манрико ѝ помага да усети покой и да затвори за малко очи. Неочаквано вратата на тъмницата се отваря и вътре се втурва Леонора. Тя пада в обятията на своя любим и радостно му съобщава, че е спасен. Щастието изпълва и него, но съвсем за кратко – до мига, в който трубадурът си задава въпроса как Леонора е успяла да го спаси. Напразно тя го моли да бяга – Манрико настоява незабавно да узнае цената на своето избавление. Изпълнен с ревност и вече убеден в измяната на своята любима, той горчиво я упреква, че е нарушила своята клетва. Такава свобода, откупена по този начин, той не желае! В същото време погълнатата отрова постепенно отнема и последните сили на Леонора. Манрико проумява каква всъщност е истината. Влиза графът и вижда мъртвата Леонора в обятията на своя съперник. Обзет от ярост, той заповядва Манрико да бъде незабавно екзекутиран. Когато извеждат трубадура, Азучена се пробужда. Напразни остават опитите на циганката да попречи на графа – той тържествуващо сочи на Азучена пламтящата клада. Но скоро, потресен, разбира от нея, че самият той е станал причина за ужасната гибел на родния си брат.Най-сетне майката на Азучена е отмъстена…

Първо изпълнение: 19 януари 1853 година, те атър „Аполо“ – Рим.

Първо изпълнение в България: 20 януари 1914 година от Оперната дружба в София под диригентството на русенския музикален деец Тодор Хаджиев, а режисьор-постановчик е Константин Михайлов-Стоян.

Първо изпълнение в Русе: 14 ноември 1956 година. Диригент е Ромео Райчев, режисьор – Евгени Немиров художник – Мариана Попова, а хормайстор е Николай Николаев.
Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.