Алберт Мамриев открива 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.
Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.
„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.
В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.
В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.
„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд
Продължението на филма от 2019 година, донесъл "Оскар" на Хоакин Финикс - "Жокера: Лудост за двама", е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните за изминалата седмица. Партньорството между Финикс и Лейди Гага са оценили вече 17 440 зрители, а приходите от билети са 261 326 лева.
На второ място е анимацията "Трансформърс: Първият", която е вече трета седмица в кината. Как братята по оръжие Орион Пакс и Д-16 се превръщат в заклети врагове са разбрали 14 786 зрители, а приходите от билети са 207 052 лева.
Втората премиера от миналия петък - германският "Училището на магическите животни 2", е на трето място по зрителски интерес. Как Ида и Йо се мотивират да участват в училищния мюзикъл с техните магически животни са гледали вече 2 967 зрители и приходите от билети са 34 831 лева.
Четвърта в топ 10 е третата премиера от уикенда - "Дивият робот
Третата част на поредицата за Венъм - "Последният танц" оглави боксофис класацията на Северна Америка, макар и приходите да са под очакванията, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
С приходи от 51 млн. щатски долара през уикенда "Венъм: Последният танц" е далеч от 96-те милиона долара, спечелени от "Венъм: Време е за Карнидж". Излизането на филма обаче съвпадна с началото на дългоочаквания финал на първенството по бейзбол в Северна Америка между "Лос Анджелис Доджърс" и "Ню Йорк Янкис" - два особено популярни отбора.
За пореден път Том Харди влиза в ролята на недоволен журналист, който се превръща в ужасяващо извънземно с остри зъби. Партнират му Чиуетел Еджиофор, Джуно Темпъл и Рис Ифанс. Рецензиите за филма обаче не са добри (36 процента "свежо" в сайта "Ротън томатоус", а отзивите на публиката също са с ниската оценка "Би" в "Синемаскоър").
До Хел
Тазгодишното издание на пленер "Хартията" на Художествена галерия в Добрич е под наслов "Хартията - същност и намеса", съобщават от културния институт в социалните мрежи.
Художественият пленер ще се проведе от 28 август до 6 септември в залите на галерията.
Десет дни в Художествена галерия - Добрич ще творят художниците Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо.
"Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага. Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи", допълват от културния институт.
Проектът се осъществява с финансов
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.
В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder Abendstern из „Танхойзер“, Lohengrins Verweis an Elsa из „Лоенгрин“, Ballade из „Летящият холандец“ и „Santo Spirito Cavaliere“ из „Риенци“, както и собствени разработки на Вагнер.
Както информирахме, на 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург. На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов. На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пианист Иван Мелон Люис. На 2 ноември гостува италиански квинтет, в който са Епифанио Комис – пиано, Енцо Лигрести – цигулка, Джовани Анастазио – цигулка, Алберто Саломон – виола, и Бенедето Мунцоне – виолончело. Събитието на 29 октомври е в камерна зала „България“, на 31 октомври – в Sofia Live Club, останалите са в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват фестивал, чийто артистичен директор е Людмил Ангелов.
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.
На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.
Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.
"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която
Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.
Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.
Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин Сърменов, директор на трупата. Участват Александра Сърчаджиева, Николай Луканов, Явор Борисов и Стела Ганчева, съобщават от екипа на театъра.
„Много често, в опитите си да постъпим правилно, забравяме да се вгледаме в човека, заради когото са всичките ни усилия. Слагаме собствените си представи пред нуждите, чувствата и емоцията на другия. Тоест, да забравим за себе си, за да можем да разберем човека, когото твърдим, че обичаме. Най-трудни са простите формули“, уверяват артистите.
Сценографията е на Ванина Цандева, композитор и музикална среда – Диана Чернева, пла
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествен ...
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както вин ...
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.
„Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Алберт Мамриев открива 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан.
С клавирен рецитал на Алберт Мамриев тази вечер започва 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”, съобщават от екипа на международния фестивал.
Пианистът, диригент и музикален продуцент Алберт Мамриев е роден в Дагестан. Учи при баща си – известният музикант Янкел Мамриев, при проф. Александър Бакулов и проф. Николай Костилев в Централното музикално училище на Московската консерватория „Чайковски“, както и при проф. Сергей Доренски, при професор Арие Варди в Музикалната академия „С. Рубин“ към университета в Тел Авив и в Хановерския университет за музика, драма и медии.
„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.
В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.
В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.
„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд
Продължението на филма от 2019 година, донесъл "Оскар" на Хоакин Финикс - "Жокера: Лудост за двама", е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните за изминалата седмица. Партньорството между Финикс и Лейди Гага са оценили вече 17 440 зрители, а приходите от билети са 261 326 лева.
На второ място е анимацията "Трансформърс: Първият", която е вече трета седмица в кината. Как братята по оръжие Орион Пакс и Д-16 се превръщат в заклети врагове са разбрали 14 786 зрители, а приходите от билети са 207 052 лева.
Втората премиера от миналия петък - германският "Училището на магическите животни 2", е на трето място по зрителски интерес. Как Ида и Йо се мотивират да участват в училищния мюзикъл с техните магически животни са гледали вече 2 967 зрители и приходите от билети са 34 831 лева.
Четвърта в топ 10 е третата премиера от уикенда - "Дивият робот
Третата част на поредицата за Венъм - "Последният танц" оглави боксофис класацията на Северна Америка, макар и приходите да са под очакванията, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
С приходи от 51 млн. щатски долара през уикенда "Венъм: Последният танц" е далеч от 96-те милиона долара, спечелени от "Венъм: Време е за Карнидж". Излизането на филма обаче съвпадна с началото на дългоочаквания финал на първенството по бейзбол в Северна Америка между "Лос Анджелис Доджърс" и "Ню Йорк Янкис" - два особено популярни отбора.
За пореден път Том Харди влиза в ролята на недоволен журналист, който се превръща в ужасяващо извънземно с остри зъби. Партнират му Чиуетел Еджиофор, Джуно Темпъл и Рис Ифанс. Рецензиите за филма обаче не са добри (36 процента "свежо" в сайта "Ротън томатоус", а отзивите на публиката също са с ниската оценка "Би" в "Синемаскоър").
До Хел
Тазгодишното издание на пленер "Хартията" на Художествена галерия в Добрич е под наслов "Хартията - същност и намеса", съобщават от културния институт в социалните мрежи.
Художественият пленер ще се проведе от 28 август до 6 септември в залите на галерията.
Десет дни в Художествена галерия - Добрич ще творят художниците Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо.
"Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага. Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи", допълват от културния институт.
Проектът се осъществява с финансов
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
В Софийската градска художествена галерия той ще изпълни творби от Р. Вагнер/Ф. Лист – Feierlicher Marsch из „Парсифал“, Walhall из „Пръстенът на нибелунгите“, O du mein holder Abendstern из „Танхойзер“, Lohengrins Verweis an Elsa из „Лоенгрин“, Ballade из „Летящият холандец“ и „Santo Spirito Cavaliere“ из „Риенци“, както и собствени разработки на Вагнер.
Както информирахме, на 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург. На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов. На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пианист Иван Мелон Люис. На 2 ноември гостува италиански квинтет, в който са Епифанио Комис – пиано, Енцо Лигрести – цигулка, Джовани Анастазио – цигулка, Алберто Саломон – виола, и Бенедето Мунцоне – виолончело. Събитието на 29 октомври е в камерна зала „България“, на 31 октомври – в Sofia Live Club, останалите са в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.
На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.
Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.
"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която
Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.
Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.
Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве
Сатирата започва новия сезон с две премиери в един ден – 3 октомври. „Креват за двама“ от автор Рене Фройнд в превод на Владко Мурдаров е постановка на Калин Сърменов, директор на трупата. Участват Александра Сърчаджиева, Николай Луканов, Явор Борисов и Стела Ганчева, съобщават от екипа на театъра.
„Много често, в опитите си да постъпим правилно, забравяме да се вгледаме в човека, заради когото са всичките ни усилия. Слагаме собствените си представи пред нуждите, чувствата и емоцията на другия. Тоест, да забравим за себе си, за да можем да разберем човека, когото твърдим, че обичаме. Най-трудни са простите формули“, уверяват артистите.
Сценографията е на Ванина Цандева, композитор и музикална среда – Диана Чернева, пла
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват фестивал, чийто артистичен директор е Людмил Ангелов.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.