Близо двучасов концерт изнесе тази вечер във Враца Лили Иванова. Публиката изпращаше с дълги аплодисменти и викове „Браво, Лили!" и „Обичаме те“ песните . Овациите бяха за „Студ“, „Сълза“, „Покруса“, „Бурната река“, „Този свят е жена“, „Невероятно“ и други нейни хитове, изпълнени пред пълната зала в Драматично-кукления театър в града.
Концерти, изложба и спортен празник са включени в програмата за празника на Твърдица - Петковден, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Празничните прояви ще започнат на 11 октомври на градския стадион, където ще се състои спортен празник "Децата на Твърдица спортуват" с участието на ученици от Средно училище "Неофит Рилски" и деца от детските градини "Щастливо детство" и "Васил Левски".
На 12 октомври в читалище "Св.Св. Кирил и Методий" ще бъде открита археологическа изложба "Богатства от могилата" на Исторически музей - Твърдица. В читалището ще бъде представен концерт "Обич и песен" с участието на Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Йорданка Христова, Мими Иванова и Развигор Попов.
Празничният Петковден ще започне с литургия в храм "Св. Петка", на централния площад "Свобода" сутринта ще отвори врати базар на изкуствата, а в следобедните часове на пл
Изложба на художника Живко Седларски гостува във Фестивалния комплекс във Варна.
Авторът, който живее във Франция, е известен като „рицарят на стоманените дами“.
За изявата си в крайморския град той е избрал да покаже част от своите известни пластики рокли, стоманени дървета, каквито прави до 2008 г., и произведения от серия „Море - земя“, реализирана във Франция. Редом със скулптурите са представени и рисунки на твореца, които са част от работния му процес по осмислянето на една скулптурна работа, сподели той.
Изложбата се нарича Haute couture - Haute soudure (Висша мода - Висша заварка) и предшества традиционния Салон на изкуствата в НДК, чиято програма с различни жанрове ще присъства и във Варна през 2025 г. Седларски гостува в крайморския град веднага след представянето си в София. По време на откриването тази вечер ще бъде пре
В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе".
Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".
По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.
Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен
Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.
Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.
„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа.
Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.
„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза Валентин Узунов, директор на художествената галерия.
Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов
Примата излезе на сцената с елегантен черен панталон, блейзър в същия тон и бяла риза. Традиционното бурканче с мед беше до певицата, заедно с букети цветя. Тя изказваше благодарности на почитателите си след всяка песен.
„Тук не е много равно", пошегува се Лили Иванова, ходейки по сцената и представяйки лично своите музиканти. Характерно за певицата, тя отправи персонална благодарност към хората от екипа и музикантите от Li Orchestra. „Не зная защо, но съм чувала, че винаги любимецът на ученичките е барабанистчето, така казват", засмя се Иванова от сцената и благодари на Росен Ватев (ударни и перкусии). „Сега ще излезе един човек, от нашата група. Смея се, но и вие ще се го направите. Днес му подарихме нещо и той сега ще си го сложи на главата и ще излезе с него", каза Лили Иванова, а до нея се нареди Ангел Попов, мониторен тонрежисьор, с каска за мотоциклет.
„Цигулка, две китари, аранжор на цялата ми програма и на тази, която ще дойдете и ще чуете с по-голям оркестър в София през декември е Ангел Дюлгеров. Благодаря ти, Ангел", каза певицата. В концерта участие взеха още музикантите Орлин Цветанов – цигулка, Иван Йорданов-Чери – китари, Христо Михалков – бас китара, Огнян Енев – пиано, тромпет, саксофон и триото LaTiDa – бек вокали.
„Моята молба към Вас е заедно да попеем", обърна се Лили Иванова към феновете си и запя „Щурче", след което „Детелини" и залата беше на крака.
„Ветрове" прозвуча след първия бис, с който публиката върна Лили Иванова на сцената. Изпълненията на музикантите дадоха малко въздух на певицата, за са се върне след втори бис на сцената и да изпълни за финал на публиката във Враца Camino (Камино/Път). Португалската народна песен е единствената, която Лили Иванова не е спирала да пее от първия запис, още през 60-те години.
Латино музиката завладя света през последните няколко години. В платформи като Спотифай и Епъл Мюзик броят на слушателите се покачи стремглаво, превръщайки я в най-бързо развиващия се стрийминг жанр в САЩ.
Тази година наградите "Грами" за латино музика отбелязват своята 25-годишнина и по този повод се завръщат в Маями, предаде Асошиейтед прес.
Отличията, присъждани от Латиноамериканската звукозаписна академия, работят за признаване и популяризиране на латиноамериканската музика в световен мащаб. Тази година академията пренася звездното си тържество в Маями - сърцето на латиноамериканската култура в САЩ, където е и нейната централа.
Годишните награди "Грами" за латино музика ще бъдат раздадени на 14 ноември в центъра "Касея" в Маями.
За втора поредна година с най-много номинации за отличията е продуцентът и автор на песни Едгар Барера, известен с р
Актьорите Киану Рийвс и Алекс Уинтър, които изпълняват главните роли в трите филма „Бил и Тед“, се завръщат за нова съвместна работа - този път на Броудей , предаде Асошиейтед прес.
Двамата ще участват в пиесата „В очакване на Годо“
Премиерата е планирана за есента на 2025 г. Режисьор е Джейми Лойд, номиниран четири пъти за награда „Тони“.
„В очакване на Годо“ е написана от драматурга Самюъл Бекет през 1949 г. В нея се разказва за Владимир и Естрагон, които очакват идването на мистериозния персонаж Годо, но той така и не пристига. Рийвс ще изиграе Естрагон, а Уинтър - Владимир.
Пиесата е представена за първи път на Бродуей през 1956 г. Оттогава е играна още три пъти, последно през 2013 г. с участието на Иън Маккелън и Патрик Стюарт.
С тази роля Киану Рийвс ще дебютира на Бродуей, докато Уинтър вече два пъти е участвал – през 70-те години н
Участие в престижния Балкански театрален фестивал в Благоевград и гостуване в Македония планира през ноември трупата на Врачанския театър, съобщиха от културната институция.
Турнето на трупата ще започне на 2-ри ноември в Благоевград, където ще бъде представен провокативния
Спектакъл „Добре дошли в България-2“, написан специално за ДКТ-Враца. Той е сред седемте селектирани постановки, включени в Балканския театрален фестивал. Акцент в програмата на театъра през ноември ще е и международното турне в Македония от 26 до 28 ноември, с комедията „Гимнастика за бременни“. То се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а целта е да се установят трайни културни отношения с театрите във Велес и Скопие, съобщават от театъра.
През следващия месец ДКТ-Враца ще продължи и с националното си турне. През настоящия трупата е пос
Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.
Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.
На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.
Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската
За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас.
Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.
Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.
„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С
Утре е концертът в Перник, на 14 ноември - в Панагюрище, на 18 ноември - в Кюстендил, на 20 ноември - в Сандански. На 14 декември в Арена София е кулминацията на тазгодишното турне на певицата. Тогава Лили Иванова ще излезе на сцената с оркестъра на Софийската опера и балет с диригент Константин Добройков.