NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката
5492
Тонът на времето

Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката

Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“. Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.  Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола Хаджитанев.  За първи път към фотографския проект има кратък филм „Изправени пред сянката“, в който „говорят“ сенките на творците

| 18 Октомври 2024, 17:59 ч.
Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката
Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката
Снимка © „Арт проджектс“

Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.

На 4 октомври започва Sofia Guitar Fest – тридневен фестивал с вход свободен, който събере родни китаристи и любители-музиканти, съобщават организаторите.

По думите им кулминацията на събитието е на 5 октомври, когато ще има майсторски класове на проф. д-р Цветан Недялков от „Ку-ку бенд“ и Димитър Кърнев от D2. 

В същия ден е предвиден китарен флашмоб в парка на НДК пред кино „Кабана“, в което участниците ще свирят редом с музикални звезди. Организаторите ще предоставят предварително изпратени ноти на всички записали се и гарантират място за всички регистрирани. Участниците трябва да носят личните си китари, за да се включат в преживяването. В програмата ще се включат групи, сред които P.I.F. с вокалист Владо Михайлов, Dee Stoned – новият проект на Деян Кам

Световноизвестният художник на графити Банкси представи поредната си нова творба в Лондон, изобразяваща два слона, които подават глави от бели прозорци, предаде ДПА.

Уличният творец от Бристол сподели във вторник в Инстаграм снимка на стенописа, на който са изобразени два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи.

Произведението се намира в югозападната част на Лондон, близо до Челси, и изглежда е нарисувано отстрани на къща, отбеляза ДПА.

Това се случва, след като Банкси показа рисунка на планинска коза близо до моста Кю в Ричмънд.

Творбата изобразява силует на животното, като от мястото, на което е стъпило, падат камъни.

Банкси не е оставил надпис към нито една от публикациите в Инстаграм, което кара феновете да спекулират за значението на творбите, отбелязва ДПА.

Произведенията на изкуството следват инсталацията на художник

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап

Джейсън Джеймс ще режисира комедията All Night Wrong (“Нощта на грешките”) с участието на Мария Бакалова в главна роля, съобщава сайтът „Дедлайн“.

Филмът е продуциран от независимата компания Resonance Film & Video, базирана във Ванкувър, Канада. Нейно дело са предишни филми на основателя й, режисьора Джеймс, като „Изгнаник“ (Exile, 2023) и „Това особено чувство“ (That Burning Feeling, 2014), носител на наградата на Фестивала във Ванкувър през същата година. Копродуцент е британската независима компания Big Safari Productions.

„Винаги съм бил почитател на магическия реализъм в киното и харесвам филми като „Блясъкът на чистия ум“ или „Невероятната съдба на Амели Пулен“, споделя Джеймс в ин

Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.

Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното. 

Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.

Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз. 

Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч

Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите. 

Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола Хаджитанев

За първи път към фотографския проект има кратък филм „Изправени пред сянката“, в който „говорят“ сенките на творците. В него буквално и визуално режисьори, актьори и драматурзи се изправят пред собствената си сянка и говорят за чувствата и емоциите си.

За Явор Гърдев сянката е „нещо като лакмус за изминалото време“. Христо Петков споделя, че „сянката е двойникът, а двойникът в театъра има много голяма роля“.

Юлиан Вергов казва, че никога не се страхува от неговата собствена сянка, но от сянката на героя си – винаги. За Владимир Карамазов сянката е „тялото на душата“. Весела Бабинова разказва, че „ако познаваш сянката си, тя може да е ценност и суперсила“. За Луиза Григорова-Макариев „тъмната страна е убежище“ и лично пространство, в което може да открива отново и отново себе си.  Александър Секулов вярва, че „театърът пак ще се научи да открива героите, защото сега се занимава предимно със сенките“. 

Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.

Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.  

„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
 
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.

Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.

Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. 

По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.

Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.

През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.

Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал

Творчески директор на 12-ата „Нощ на театрите“ е Александър Таралежков. Във фотографската серия Диляна Флорентин и Цветан Игнатовски работят със Слав Анастасов, Любомир Петров и екипа на продуцентска компания Shoot

„Нощните персонажи“ ще бъдат показани само онлайн и на мониторите на метростанциите в София. От 2023 г. „Нощ на театрите“ започва своята зелена програма за намаляване на въглеродния отпечатък и организаторите се обединиха около решението фотосите да не бъдат отпечатвани на хартиен носител, а да бъдат представени само в дигитален формат.

През 2024 г. „Нощ на театрите“ в България е на 16 ноември. Програмата със събития ще предложи както представления на живо, така и съпътстващи активности, 5-часов live cam от София и Пловдив, срещи с творци, изложби, пърформанси в различни часове от съботния ден в десетки локации в няколко български града.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 03:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
5492
Тонът на времето

Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката

Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите.

| 18 Октомври 2024, 17:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката
Посланиците на „Нощ на театрите“ разказват за сянката
Снимка © „Арт проджектс“

Деветнадесет творци се „срещат“ със сянката си в инициативата „Нощни персонажи“, част от на европейската „Нощ на театрите“.

Популярни лица на театралното и балетното изкуство в България за поредна година подкрепят проекта, който се превърна в една от най-очакваните и вдъхновяващи културни инициативи, коментират организаторите. 

На 4 октомври започва Sofia Guitar Fest – тридневен фестивал с вход свободен, който събере родни китаристи и любители-музиканти, съобщават организаторите.

По думите им кулминацията на събитието е на 5 октомври, когато ще има майсторски класове на проф. д-р Цветан Недялков от „Ку-ку бенд“ и Димитър Кърнев от D2. 

В същия ден е предвиден китарен флашмоб в парка на НДК пред кино „Кабана“, в което участниците ще свирят редом с музикални звезди. Организаторите ще предоставят предварително изпратени ноти на всички записали се и гарантират място за всички регистрирани. Участниците трябва да носят личните си китари, за да се включат в преживяването. В програмата ще се включат групи, сред които P.I.F. с вокалист Владо Михайлов, Dee Stoned – новият проект на Деян Кам

Световноизвестният художник на графити Банкси представи поредната си нова творба в Лондон, изобразяваща два слона, които подават глави от бели прозорци, предаде ДПА.

Уличният творец от Бристол сподели във вторник в Инстаграм снимка на стенописа, на който са изобразени два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи.

Произведението се намира в югозападната част на Лондон, близо до Челси, и изглежда е нарисувано отстрани на къща, отбеляза ДПА.

Това се случва, след като Банкси показа рисунка на планинска коза близо до моста Кю в Ричмънд.

Творбата изобразява силует на животното, като от мястото, на което е стъпило, падат камъни.

Банкси не е оставил надпис към нито една от публикациите в Инстаграм, което кара феновете да спекулират за значението на творбите, отбелязва ДПА.

Произведенията на изкуството следват инсталацията на художник

Компютър, създаден в София преди 42 години, е сред машините, изложени в Националния студентски дом като част от експозицията „Ретро графични редактори, интерфейси и компютърни екрани“. 

Сред експонатите са „Правец“ 82, „Правец“ 8М, ИМКО 2, „Правец“ 16, Apple IIe, iMac G3, iMac G4 и SGI Indу. 

„Изложбата е ориентирана към показване на развитието на интерфейсите и графичните редактори, ретро графични редактори, ретро интерфейси и разбила се – ретро компютри. Тук може да видите не само този ретро софтуер как се е развил преди 40, 30, 20 години, но може да видите и как са се развивали дисплеите, графичните режими на дисплеите“, каза Росен Петков, ръководител на Студентско общество за компютърни изкуства.

Най-старият сред експонатите е ИМКО 2, произведен през 1982 година. Малко след това зап

Джейсън Джеймс ще режисира комедията All Night Wrong (“Нощта на грешките”) с участието на Мария Бакалова в главна роля, съобщава сайтът „Дедлайн“.

Филмът е продуциран от независимата компания Resonance Film & Video, базирана във Ванкувър, Канада. Нейно дело са предишни филми на основателя й, режисьора Джеймс, като „Изгнаник“ (Exile, 2023) и „Това особено чувство“ (That Burning Feeling, 2014), носител на наградата на Фестивала във Ванкувър през същата година. Копродуцент е британската независима компания Big Safari Productions.

„Винаги съм бил почитател на магическия реализъм в киното и харесвам филми като „Блясъкът на чистия ум“ или „Невероятната съдба на Амели Пулен“, споделя Джеймс в ин

Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.

Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното. 

Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.

Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз. 

Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч

Главни герои са режисьорите Явор Гърдев и Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Теодора Духовникова, Владимир Пенев, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Ованес Торосян, Деян Ангелов, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Константин Еленков, Боряна Братоева, Мартин Димитров, примабалерината Марта Петкова и премиерсолистът Никола Хаджитанев

За първи път към фотографския проект има кратък филм „Изправени пред сянката“, в който „говорят“ сенките на творците. В него буквално и визуално режисьори, актьори и драматурзи се изправят пред собствената си сянка и говорят за чувствата и емоциите си.

Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.

Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.  

„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
 
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.

Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.

Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“. 

По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це

Цикълът „Невидима София" за 2024 година ще завърши с изложба, посветена на движимото културно наследство под наслова „Занаятчиите на София“, съобщи Цветана Кулинска, член на организаторите от „Програмата“.

Събитието ще се състои на 21 ноември в Централни хали.

През 2025 година ще продължим да разкриваме непознати аспекти от материалното и нематериалното културно наследство на София с още изложби, отбеляза Цветана Кулинска.

„Работим по няколко проекта, които ще фокусират вниманието върху знакови културни институции, като театрите на София и емблематични фигури от българската театрална сцена. Продължаваме да търсим вдъхновение в скритите, но значими символи на града, които често остават незабелязани“, каза тя.

Тази вечер цикълът „Невидима София“ продължава с фотографската изложба „Старите квартал

За Явор Гърдев сянката е „нещо като лакмус за изминалото време“. Христо Петков споделя, че „сянката е двойникът, а двойникът в театъра има много голяма роля“.

Юлиан Вергов казва, че никога не се страхува от неговата собствена сянка, но от сянката на героя си – винаги. За Владимир Карамазов сянката е „тялото на душата“. Весела Бабинова разказва, че „ако познаваш сянката си, тя може да е ценност и суперсила“. За Луиза Григорова-Макариев „тъмната страна е убежище“ и лично пространство, в което може да открива отново и отново себе си.  Александър Секулов вярва, че „театърът пак ще се научи да открива героите, защото сега се занимава предимно със сенките“. 

Творчески директор на 12-ата „Нощ на театрите“ е Александър Таралежков. Във фотографската серия Диляна Флорентин и Цветан Игнатовски работят със Слав Анастасов, Любомир Петров и екипа на продуцентска компания Shoot

„Нощните персонажи“ ще бъдат показани само онлайн и на мониторите на метростанциите в София. От 2023 г. „Нощ на театрите“ започва своята зелена програма за намаляване на въглеродния отпечатък и организаторите се обединиха около решението фотосите да не бъдат отпечатвани на хартиен носител, а да бъдат представени само в дигитален формат.

През 2024 г. „Нощ на театрите“ в България е на 16 ноември. Програмата със събития ще предложи както представления на живо, така и съпътстващи активности, 5-часов live cam от София и Пловдив, срещи с творци, изложби, пърформанси в различни часове от съботния ден в десетки локации в няколко български града.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.