NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“
5913
Под прожектора

Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“

Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц

| 18 Октомври 2024, 17:26 ч.
Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“
Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“
Снимка © БТА

Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц. д-р Христо Попов. 

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми” обобщава и допълва творческите действия и концептуалните тези от предходни експозиции, реализирани във Велико Търново и Стара Загор

Фотоизложба, съвременно оръжие и екипировка са представени в Плевен в района на Военния клуб днес. 

Експозицията от снимки е под наслов „Сухопътните войски - ние сме там, където има нужда от нас“ и представя дейността на цивилните служители и военнослужещите от всички формирования на Сухопътни войски. Утре изложбата ще гостува и в Белене. 

Освен нея, плевенчани и гостите на града могат да разгледат експозиции на открито, под общото название „Съвременно оръжие и екипировка на военнослужещите от Сухопътните войски”. Представени са снайперови пушки, радиостанции и тактическо снаряжение, РПГ-7, 7,62 мм и др.

За гражданите, които искат да научат повече за живота в армията, е прожекцията на филма „138 години Сухопътни войски – по пътя на традицията”. Свой щанд има и Военното окръжие, откъдето дават насоки за кандида

Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.

На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.

Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.

"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Три фестивала, музикална програма и световни премиери предстоят на сцените в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа на регионалния център за съвременно изкуство. 

„Цирколюция! Мини арт фест 13“, 14-и „АСТ – фестивал за свободен театър“ и кино-литературния „Синелибри“ са фестивалите, които се срещат на една локация

Музикалната програма на 3 октомври представя проекта на Любомир Брашненков и Ангел Додов - Saturated Pixels.

Артистите експериментират с електронен звук и акустични инструменти на фона на впечатляващи визии и преливащи се картини на художниците Спартак Йорданов и Ралица Тонева. Същия ден е концертът „Септет“ – уникална комбинация между барокова и джаз музика, из

Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата. Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) е основен организатор от българска страна, отбеляза той. 

„Договорът, който е подписан между Министерството на културата (МК), музея „Гети“ в Лос Анжелис и НАИМ-БАН е тристранен. На нас са ни възложени основните функции, както за организирането на изложбата, но и за общата организация и за логистиката на българска територия и координацията между всички български институции“, обясни той.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г. 

Като организатор и координатор на българската експозиция в Лос Анджелис доц. Христо Попов отговори на въпросите за връзката с музея „Гети“, за подбора на експонатите в изложбата, приноса на НАИМ-БАН в нея и каква е техническата част по транспортирането и подготвянето на паметниците за изложбата.

ПЪТЯТ ДО МУЗЕЯ „ГЕТИ“

За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.

Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев. 

"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.

По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не

Популярната тенденция за привличане на туристи в музеите е сценографирането на пространствата, каза Мартина Венкова, проектант на музейни експозиции и участник в конференцията „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", която се състоя днес в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново.

Според нея най-важното нещо при оформянето на съвременните музейни експозиции е намирането на добрия баланс между очакванията на посетителите и това, което музеят трябва да разкаже.

Понякога може да се получи противоречие между двете неща, защото музеите могат да бъдат доста консервативни, от друга страна съвременната публика иска да се забавлява, но това не означава музеите да се превръщат в атракциони.

Съвременните технологии, дизайн и експозиционна практика са само част от подходите за подобряване на привлекателността на музеите и

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

„Колкото и нескромно да звучи, ролята ни наистина е водеща и това е още от самото начало през 2018 година, когато дойдоха за първи представители на фондация „Гети“, на музея „Гети“, за да споделят какви идеи имат. Дойдоха първо при нас като национален институт и музей, след като направихме контакта с Министерството на културата и всички неща започнаха стъпка по стъпка да се случват, след като намерихме обща цел и общо желание това да се случи“, обясни доц. Попов.

Като основен координатор и организатор за България, до голяма степен той определя кои от българските музеи да участват в тази експозиция. „Идеята беше двамата куратори доц. Маргарит Дамянов и Джефри Спиърс от музея „Гети“ да обиколят музеите в страната с цел да подберат експонати, които да се вписват в концепцията на проекта. След това провериха доколко те могат да пътуват, каква е възможността да участват в изложбата и от един по-широк кръг от паметници лека-полека го стеснихме до 180.

Той уточни, че като обем това не е най-голямата изложба, посветена на Древна Тракия, която е била правена от българска страна. „Но бих казал, че е една от най-важните“, отбеляза доцентът.

По думите му България има водеща роля по отношение на тракийското културно наследство, защото древните тракийски земи съвпадат с днешните български територии, но в същото време важни и големи части от Древна Тракия са на територията на днешни Турция, Гърция, Румъния.

„И е много хубаво, че в този проект, в който 90% от експонатите са от български музеи, все пак участват важни институции и музеи от съседни страни“, каза директорът на НАИМ-БАН и допълни, че в експозицията ще се включат и големи световни музеи, до които са стигали паметници на древната тракийска култура, каквито са Лувърът, музея в Берлин, музея „Метрополитън“ в Ню Йорк. 

ЕКСПОНАТИТЕ ОТ НАИМ-БАН

Доц. Попов казва, че не знае точната бройка на експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата. „Мисля че са повече от 50“, отбелязва той.

„Ние започваме разказа от по-ранни времена, от времената на бронзовата епоха, когато се формира тракийския етнос. Първият от основните паметници, с които НАИМ-БАН участва, е Вълчитрънското съкровище“, разказва той. Доц. Попов уточнява, че това е най-голямото златно съкровище от  бронзовата епоха в Европа. А и понастоящем най-голямото златно съкровище в България.

Освен това участват някои важни експонати, свързани с късната бронзова епоха – въоръженията от тези времена – мечове, рапири. От самата тракийска епоха участваме с важни експонати от знаковия некропол при Дуванлии край Пловдив, с прекрасния златен нагръдник от Мезек, от гробницата също открита през 30-те години на миналия век. Участваме с една прекрасна бронзова хидрия от некропола на античната Месамбрия, както и с един експонат, който беше много сериозно логистично предизвикателство за целия екип и пътува за първи път в чужбина. Това е каменната стела на Дейнес, която е от некропола на Аполония, разказва директорът на НАИМ-БАН.

По думите му стелата на Дейнес заедно с металната рамка с опаковката тежи над 700 кг и самата тя е много обемна. „Можете да си представите какво логистично предизвикателство е да бъде транспортирана, укрепена и това все пак да се случи в едни сигурни и добри условия – максимално щадящи паметника“, казва доц. Попов.

Сред експонатите, които НАИМ-БАН изпраща в Лос Анджелис, е и надписът от Севтополис – един от основните писмени паметници, свързани с класическа елинистическа Тракия, сребърната амфора с позлата от Кукова могила и сребърният накит от Букьовци, познат и участвал в много изложби до този момент. Един от най-красивите накити от тракийската древност, който познаваме и понастоящем.

По думите на директора на НАИМ-БАН един от основните и водещи паметници, които дават линията на разказа, е безспорно бронзовата глава на Севт Трети от Голямата Косматка край Казанлък. „Това е един от най-красивите, да не кажа най-красивият паметник, който се съхранява в Националния археологически музей – шедьовър от наистина световно ниво, с който всеки един световен музей може да се гордее“, каза доц. Попов. Той отбеляза, че в музея „Гети“ ще бъде показан и комплектът от гробните дарове, които са открити вътре в самата гробница Голямата Косматка. Те са експонати на музея в Казанлък, уточни той.

Доц. Попов посочва още, че в експозицията може да бъдат видени съкровището с позлата от Галиче и два паметника, вече свързани с римската епоха и времената, когато Тракия се превръща в Римска провинция – една голяма каменна стела на тракийския конник и една от най-красивите находки на колесници от Римската епоха. Това е находката от село Шишковци край Кюстендил, отбелязва той.

Според него е хубаво, че изложбата се вписва в една линия от поредица от изложби, която „Гети“ организира през последните няколко години и намира идеята за доста сполучлива.

ПОДБОРЪТ

Със сигурност подборът е комплексен. Предварително ни беше казано колко трябва да бъде пространството в музея „Гети“, витрините, които се предвижда да бъдат поставени за тази изложба, потенциално какъв брой експонати и колко теми могат да бъдат представени в едно такова пространство, разказва доц. Христо Попов.

След това е направен предварителен списък, от който се избира първо доколко е важен конкретният паметник за разказа на самата изложба, доколко важна информация за историята на древна Тракия може да онагледи за посетителите.

„Разбира се, не толкова водещо е дали един предмет е от злато или от сребро и каква е неговата застрахователна стойност, а по-скоро каква е неговата културно-историческа стойност и доколко информацията, която той носи, е важна, за да бъде вписана в общия разказ на изложбата“, уточнява доц. Попов.

Оттам насетне вече трябва да се прецени състоянието на паметниците, има ли някаква пречка те да пътуват. Ако има – каква и може ли да бъде преодоляна, обяснява той и отбелязва, че някои от паметниците са реставрирани с помощта и финансирането на „Гети“ през последните две години и половина. „И тяхното състояние значително беше подобрено“, казва още той.

След като се уточнява списъкът с избраните паметници, се започва работа с музеите, в чиито фондове са те, за намиране на съгласие техните експонати да участват в изложбата.

„Разбира се, че имаше и такива, които за съжаление бихме искали да участват, но по една или друга причина не можаха. Например Боровското съкровище, което е много важно, понастоящем участва в друга голяма изложба в музей в Чикаго, така че то не можа да бъде представено в изложбата“, казва той. И посочва, че около 80% от предварително избраните експонати все пак ще бъдат показани в Лос Анджелис.

ПЪТЯТ ДО ЛОС АНДЖЕЛИС

По думите на директора на НАИМ-БАН въпросът за сигурността, който е и голяма част от застраховката, винаги е бил водещ при работата по изложбата. Все пак чисто от логистична гледна точка правенето на тази изложба  е сериозно предизвикателство. Както и необходимостта едни много важни за българското културно историческо наследство експонати да бъдат транспортирани при добри условия, максимално щадящи експонатите, буквално до другия край на света, обяснява доц. Попов.

Има и технологични въпроси с транспорт, с опаковка, с консервация и реставрация, с укрепване, с условия на пътуване. Те са важна част от процеса, в който участват десетки, да не кажа стотици хора, допълва той.

НА ФИНАЛНАТА ПРАВА

„Седем години работим по тази изложба. Минахме през КОВИД-19, минахме през забавяния по различни причини. В крайна сметка бяха намерени верните решения и изложбата, живот и здраве, вече е на път да се случи“, отбелязва доц. Христо Попов.

От десет дни експонатите вече са в Лос Анджелис, чуваме се редовно с нашите работни екипи, които са там. Заедно с колегите от музея „Гети“ работят по създаването на самата експозиция, тъй като това също е тежък технологичен процес, който изисква време и умения, подходящи условия. Знам, че самите колеги от музея „Гети“ за последните няколко месеца работят основно за това - витрини, дизайн, важни елементи от една модерна съвременна експозиция, отбелязва доцентът.

„Чакаме всеки момент да дойде каталогът, в който основният принос, 70-80% от текстовете, принадлежат на водещи български учени“, казва директорът на НАИМ-БАН.

Доц. Христо Попов има магистърска степен по история, специализации по стара история, палеобалканистика, тракология и археология от СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е стипендиант на Австрийската програма за академичен обмен през 1999 г., на фондациите „Херти“ и „Александър фон Хумболт“ (стипендия за млади учени „Роман Херцог“). От декември 2018 г. е директор на НАИМ при БАН. Специалист е по селищна археология и археология на минното дело и използването на минерални ресурси през различни исторически периоди. Бил е научен ръководител на проучванията на различни археологически обекти. През 2016 г. доц. Попов е избран за член-кореспондент на Немския археологически институт.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
5913
Под прожектора

Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“

Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж.Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата.

| 18 Октомври 2024, 17:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“
Бронзовата глава на Севт Трети и Вълчитрънското съкровище са сред експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата в музея „Гети“
Снимка © БТА

Вълчитрънското съкровище, каменната стела на Дейнес и бронзовата глава на Севт Трети са сред експонатите, с които Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) ще участва в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Това каза директорът на институцията доц. д-р Христо Попов. 

Ние не само сме един от четиринадесетте български музея, които участват в изложбата. Националният археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН) е основен организатор от българска страна, отбеляза той. 

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми” обобщава и допълва творческите действия и концептуалните тези от предходни експозиции, реализирани във Велико Търново и Стара Загор

Фотоизложба, съвременно оръжие и екипировка са представени в Плевен в района на Военния клуб днес. 

Експозицията от снимки е под наслов „Сухопътните войски - ние сме там, където има нужда от нас“ и представя дейността на цивилните служители и военнослужещите от всички формирования на Сухопътни войски. Утре изложбата ще гостува и в Белене. 

Освен нея, плевенчани и гостите на града могат да разгледат експозиции на открито, под общото название „Съвременно оръжие и екипировка на военнослужещите от Сухопътните войски”. Представени са снайперови пушки, радиостанции и тактическо снаряжение, РПГ-7, 7,62 мм и др.

За гражданите, които искат да научат повече за живота в армията, е прожекцията на филма „138 години Сухопътни войски – по пътя на традицията”. Свой щанд има и Военното окръжие, откъдето дават насоки за кандида

Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.

На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.

Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.

"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Три фестивала, музикална програма и световни премиери предстоят на сцените в „Топлоцентрала“, съобщават от екипа на регионалния център за съвременно изкуство. 

„Цирколюция! Мини арт фест 13“, 14-и „АСТ – фестивал за свободен театър“ и кино-литературния „Синелибри“ са фестивалите, които се срещат на една локация

Музикалната програма на 3 октомври представя проекта на Любомир Брашненков и Ангел Додов - Saturated Pixels.

Артистите експериментират с електронен звук и акустични инструменти на фона на впечатляващи визии и преливащи се картини на художниците Спартак Йорданов и Ралица Тонева. Същия ден е концертът „Септет“ – уникална комбинация между барокова и джаз музика, из

„Договорът, който е подписан между Министерството на културата (МК), музея „Гети“ в Лос Анжелис и НАИМ-БАН е тристранен. На нас са ни възложени основните функции, както за организирането на изложбата, но и за общата организация и за логистиката на българска територия и координацията между всички български институции“, обясни той.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г. 

За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.

Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев. 

"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.

По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не

Популярната тенденция за привличане на туристи в музеите е сценографирането на пространствата, каза Мартина Венкова, проектант на музейни експозиции и участник в конференцията „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", която се състоя днес в рамките на Международното изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново.

Според нея най-важното нещо при оформянето на съвременните музейни експозиции е намирането на добрия баланс между очакванията на посетителите и това, което музеят трябва да разкаже.

Понякога може да се получи противоречие между двете неща, защото музеите могат да бъдат доста консервативни, от друга страна съвременната публика иска да се забавлява, но това не означава музеите да се превръщат в атракциони.

Съвременните технологии, дизайн и експозиционна практика са само част от подходите за подобряване на привлекателността на музеите и

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Темата на следващото издание на годишния бал на "Метрополитън" и звездните му домакини вече са известни - Фарел Уилямс, Люис Хамилтън, Колман Доминго, Ей Ес Ей Пи Роки и Леброн Джеймс ще помогнат на музея да открие изложба, посветена на черния стил в мъжкото облекло през вековете, предаде Асошиейтед прес.

Уилямс и Хамилтън присъстваха на обявяването.

Пролетната експозиция Superfine: Tailoring Black Style ще бъде открита на 5 май по време на бала на "Метрополитън".

Точният дрескод за звездите, които ще бъдат поканени на галата, съобразен с темата на изложбата, ще бъде обявен в началото на следващата година. 

Това е първата модна изложба в "Метрополитън" от над 20 години, фокусирана изключително върху мъжкото облекло, което обяснява почти изцяло мъжкия състав на домакините.

Към тях ще се присъедини организаторката на проявата - легендарната г

Като организатор и координатор на българската експозиция в Лос Анджелис доц. Христо Попов отговори на въпросите за връзката с музея „Гети“, за подбора на експонатите в изложбата, приноса на НАИМ-БАН в нея и каква е техническата част по транспортирането и подготвянето на паметниците за изложбата.

ПЪТЯТ ДО МУЗЕЯ „ГЕТИ“

„Колкото и нескромно да звучи, ролята ни наистина е водеща и това е още от самото начало през 2018 година, когато дойдоха за първи представители на фондация „Гети“, на музея „Гети“, за да споделят какви идеи имат. Дойдоха първо при нас като национален институт и музей, след като направихме контакта с Министерството на културата и всички неща започнаха стъпка по стъпка да се случват, след като намерихме обща цел и общо желание това да се случи“, обясни доц. Попов.

Като основен координатор и организатор за България, до голяма степен той определя кои от българските музеи да участват в тази експозиция. „Идеята беше двамата куратори доц. Маргарит Дамянов и Джефри Спиърс от музея „Гети“ да обиколят музеите в страната с цел да подберат експонати, които да се вписват в концепцията на проекта. След това провериха доколко те могат да пътуват, каква е възможността да участват в изложбата и от един по-широк кръг от паметници лека-полека го стеснихме до 180.

Той уточни, че като обем това не е най-голямата изложба, посветена на Древна Тракия, която е била правена от българска страна. „Но бих казал, че е една от най-важните“, отбеляза доцентът.

По думите му България има водеща роля по отношение на тракийското културно наследство, защото древните тракийски земи съвпадат с днешните български територии, но в същото време важни и големи части от Древна Тракия са на територията на днешни Турция, Гърция, Румъния.

„И е много хубаво, че в този проект, в който 90% от експонатите са от български музеи, все пак участват важни институции и музеи от съседни страни“, каза директорът на НАИМ-БАН и допълни, че в експозицията ще се включат и големи световни музеи, до които са стигали паметници на древната тракийска култура, каквито са Лувърът, музея в Берлин, музея „Метрополитън“ в Ню Йорк. 

ЕКСПОНАТИТЕ ОТ НАИМ-БАН

Доц. Попов казва, че не знае точната бройка на експонатите, с които НАИМ-БАН участва в изложбата. „Мисля че са повече от 50“, отбелязва той.

„Ние започваме разказа от по-ранни времена, от времената на бронзовата епоха, когато се формира тракийския етнос. Първият от основните паметници, с които НАИМ-БАН участва, е Вълчитрънското съкровище“, разказва той. Доц. Попов уточнява, че това е най-голямото златно съкровище от  бронзовата епоха в Европа. А и понастоящем най-голямото златно съкровище в България.

Освен това участват някои важни експонати, свързани с късната бронзова епоха – въоръженията от тези времена – мечове, рапири. От самата тракийска епоха участваме с важни експонати от знаковия некропол при Дуванлии край Пловдив, с прекрасния златен нагръдник от Мезек, от гробницата също открита през 30-те години на миналия век. Участваме с една прекрасна бронзова хидрия от некропола на античната Месамбрия, както и с един експонат, който беше много сериозно логистично предизвикателство за целия екип и пътува за първи път в чужбина. Това е каменната стела на Дейнес, която е от некропола на Аполония, разказва директорът на НАИМ-БАН.

По думите му стелата на Дейнес заедно с металната рамка с опаковката тежи над 700 кг и самата тя е много обемна. „Можете да си представите какво логистично предизвикателство е да бъде транспортирана, укрепена и това все пак да се случи в едни сигурни и добри условия – максимално щадящи паметника“, казва доц. Попов.

Сред експонатите, които НАИМ-БАН изпраща в Лос Анджелис, е и надписът от Севтополис – един от основните писмени паметници, свързани с класическа елинистическа Тракия, сребърната амфора с позлата от Кукова могила и сребърният накит от Букьовци, познат и участвал в много изложби до този момент. Един от най-красивите накити от тракийската древност, който познаваме и понастоящем.

По думите на директора на НАИМ-БАН един от основните и водещи паметници, които дават линията на разказа, е безспорно бронзовата глава на Севт Трети от Голямата Косматка край Казанлък. „Това е един от най-красивите, да не кажа най-красивият паметник, който се съхранява в Националния археологически музей – шедьовър от наистина световно ниво, с който всеки един световен музей може да се гордее“, каза доц. Попов. Той отбеляза, че в музея „Гети“ ще бъде показан и комплектът от гробните дарове, които са открити вътре в самата гробница Голямата Косматка. Те са експонати на музея в Казанлък, уточни той.

Доц. Попов посочва още, че в експозицията може да бъдат видени съкровището с позлата от Галиче и два паметника, вече свързани с римската епоха и времената, когато Тракия се превръща в Римска провинция – една голяма каменна стела на тракийския конник и една от най-красивите находки на колесници от Римската епоха. Това е находката от село Шишковци край Кюстендил, отбелязва той.

Според него е хубаво, че изложбата се вписва в една линия от поредица от изложби, която „Гети“ организира през последните няколко години и намира идеята за доста сполучлива.

ПОДБОРЪТ

Със сигурност подборът е комплексен. Предварително ни беше казано колко трябва да бъде пространството в музея „Гети“, витрините, които се предвижда да бъдат поставени за тази изложба, потенциално какъв брой експонати и колко теми могат да бъдат представени в едно такова пространство, разказва доц. Христо Попов.

След това е направен предварителен списък, от който се избира първо доколко е важен конкретният паметник за разказа на самата изложба, доколко важна информация за историята на древна Тракия може да онагледи за посетителите.

„Разбира се, не толкова водещо е дали един предмет е от злато или от сребро и каква е неговата застрахователна стойност, а по-скоро каква е неговата културно-историческа стойност и доколко информацията, която той носи, е важна, за да бъде вписана в общия разказ на изложбата“, уточнява доц. Попов.

Оттам насетне вече трябва да се прецени състоянието на паметниците, има ли някаква пречка те да пътуват. Ако има – каква и може ли да бъде преодоляна, обяснява той и отбелязва, че някои от паметниците са реставрирани с помощта и финансирането на „Гети“ през последните две години и половина. „И тяхното състояние значително беше подобрено“, казва още той.

След като се уточнява списъкът с избраните паметници, се започва работа с музеите, в чиито фондове са те, за намиране на съгласие техните експонати да участват в изложбата.

„Разбира се, че имаше и такива, които за съжаление бихме искали да участват, но по една или друга причина не можаха. Например Боровското съкровище, което е много важно, понастоящем участва в друга голяма изложба в музей в Чикаго, така че то не можа да бъде представено в изложбата“, казва той. И посочва, че около 80% от предварително избраните експонати все пак ще бъдат показани в Лос Анджелис.

ПЪТЯТ ДО ЛОС АНДЖЕЛИС

По думите на директора на НАИМ-БАН въпросът за сигурността, който е и голяма част от застраховката, винаги е бил водещ при работата по изложбата. Все пак чисто от логистична гледна точка правенето на тази изложба  е сериозно предизвикателство. Както и необходимостта едни много важни за българското културно историческо наследство експонати да бъдат транспортирани при добри условия, максимално щадящи експонатите, буквално до другия край на света, обяснява доц. Попов.

Има и технологични въпроси с транспорт, с опаковка, с консервация и реставрация, с укрепване, с условия на пътуване. Те са важна част от процеса, в който участват десетки, да не кажа стотици хора, допълва той.

НА ФИНАЛНАТА ПРАВА

„Седем години работим по тази изложба. Минахме през КОВИД-19, минахме през забавяния по различни причини. В крайна сметка бяха намерени верните решения и изложбата, живот и здраве, вече е на път да се случи“, отбелязва доц. Христо Попов.

От десет дни експонатите вече са в Лос Анджелис, чуваме се редовно с нашите работни екипи, които са там. Заедно с колегите от музея „Гети“ работят по създаването на самата експозиция, тъй като това също е тежък технологичен процес, който изисква време и умения, подходящи условия. Знам, че самите колеги от музея „Гети“ за последните няколко месеца работят основно за това - витрини, дизайн, важни елементи от една модерна съвременна експозиция, отбелязва доцентът.

„Чакаме всеки момент да дойде каталогът, в който основният принос, 70-80% от текстовете, принадлежат на водещи български учени“, казва директорът на НАИМ-БАН.

Доц. Христо Попов има магистърска степен по история, специализации по стара история, палеобалканистика, тракология и археология от СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е стипендиант на Австрийската програма за академичен обмен през 1999 г., на фондациите „Херти“ и „Александър фон Хумболт“ (стипендия за млади учени „Роман Херцог“). От декември 2018 г. е директор на НАИМ при БАН. Специалист е по селищна археология и археология на минното дело и използването на минерални ресурси през различни исторически периоди. Бил е научен ръководител на проучванията на различни археологически обекти. През 2016 г. доц. Попов е избран за член-кореспондент на Немския археологически институт.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.