Международният конкурс за млади цигулари постави началото на 49-ото издание на Музикалните дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково.
Организацията на ООН за наука, култура и образование (ЮНЕСКО) обяви, че поставя 34 културни обекта в Ливан, застрашени от израелски бомбардировки, под "временна засилена защита" и отпуска спешна финансова помощ за спасяване на културното наследство на страната, предаде АФП.
Тези обекти "сега се ползват с най-високо ниво на защита срещу нападения и използване за военни цели", се казва в разпространено съобщение.
"Неспазването на тези клаузи би представлявало сериозно нарушение на Хагската конвенция от 1954 г. (за защита на културните ценности при въоръжен конфликт) и би дало възможност за съдебно преследване", предупреди ЮНЕСКО.
Израел нанася удари от 23 септември срещу ливанското шиитско ислямистко движение "Хизбула", припомня АФП.
Сред включените в списъка археологическите обекти са Баалбек и Тир, близо до които неотдавна имаше удари, казват от Ю
Ерика Баду бе отличена с наградата "Модна икона" за 2024 г. от Съвета на модните дизайнери на Америка, съобщи Асошиейтед прес.
Носителката на "Грами" Баду получи приза на церемония в Манхатън, Ню Йорк, в понеделник вечерта и каза, че се опитва да завоюва титлата "модна икона", откакто е шестгодишна. Певицата бе облечена в яке на дизайнера Том Браун с качулка, обшита с бижута. Баду отбеляза, че за нея изборът на облекло е нещо като спорт и терапия.
Тя бе поканена на сцената от рапъра Андре 3000, който е баща на сина й.
Певицата е сред най-обсъжданите знаменитости на червения килим през годините, като взривява етикета за официално облекло с личния си афроамерикански стил с високи шапки и шалове на главата, огромни бижута и талисмани и многопластови облекла от пачуърк.
Церемонията за модните награди на Съвета на модните дизайнери на Америка се проведе в Ам
Втори концерт подготвя за края на тази седмица Симфониета – Враца, съобщиха от културната институция.
След като в сряда бе представен концерта „Марио Хосен и приятели“, тази събота публиката ще има възможност да чуе и концерт от цикъла „Солистите на оркестъра“.
Според програмата за този сезон солистите ще са петима - трима от Испания и по един от Англия и Азербайджан.
Испанецът Хорхе Нието е първи тромбон във врачанския оркестър. Завършил е магистърска степен по „Тромбоново изпълнение“ в Консерваторията в Маастрихт, Холандия. Последните му международни награди от конкурси са от 2019 и 2020 година.
Рубен Наваро, туба, също роден в Испания, е завършвил образованието си в Консерваторията в Ротердам. Като професионален изпълнител на туба си е сътрудничел със симфоничните оркестри в Испания, Холандия, бил е член на б
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както
Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.
Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.
В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен.
„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа
Музикалният форум, който се провежда в театър „Иван Димов“, откри кметът на града Станислав Дечев. Той поздрави участниците в конкурса и им пожела успех, а след приключване на Музикалните дни - да разказват за красивия град Хасково по всички точки на света.
По традиция жребият за поредността на участниците в конкурса изтегли най-малкият цигулар тази година в конкурса - седемгодишната Калина Борисова от Пловдив.
Конкурсната програма е в четири възрастови групи. Тази година участват общо 13 цигулари. Те са оценявани от жури с председател проф. Гинка Гичкова - преподавател по цигулка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, София, и членове: проф. Пламен Джуров, проф. Кремена Оксенкруг, доц. д-р Галина Койчева-Мирчева и Людмила Иванова.
Преди началото на конкурса председателят на журито проф. Гинка Гичкова се обърна към младите цигулари с призив да покажат красотата на музиката.
От днес до неделя в театъра ще има и вечерни концерти с вход "свободен" за ценителите на класическата музика на Симфониета - Враца и Камерен оркестър – Хасково със солист д-р Галина Койчева-Мирчева и диригент Цанислав Петков, на Надежда Кузманова - пиано, Красимира Паурова – цигулка, Христо Илиев – виола, и Йордан Вичев – виолончело и на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".
Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала.
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш.
Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.
Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за
Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.
Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.
Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде
Утвърдени и дебютиращи актьори събира на една сцена новият спектакъл на Драматичен театър „Невена Коканова” - Ямбол.
През декември трупата представя комедията „Среща в Санлис” на френския драматург Жан Ануи. За избора на пиесата и на екипа, нагърбил се с нейното поставяне, разказва режисьорът Стоян Радев.
Ще се опитаме да разкажем чистосърдечно и искрено историята, която Жан Ануи ни е предложил. „Среща в Санлис” е не просто чудесна пиеса, тя е великолепна пиеса и в това се убеждаваме, колкото повече я четем, анализираме и разработваме сега при репетициите, сподели пред журналисти в Ямбол Стоян Радев, режисьор и актьор от Варненския театър.
Поканата за поставянето именно на това произведение идва от театъра в Ямбол. Радев признава, че доскоро не е познавал творбата на Ануи и е решил, че ще поеме ангажимент само ако пиес
Ценността на Витоша за София е огромна, каза председателят на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков при откриването на изложбата по повод 90 години от обявяване на планината за природен парк. Експозицията е озаглавена „Метаморфози“.
Неслучайно Витоша присъства в герба на София, посочи ахр. Диков. Утре се навършват 90 години от обявяването на Витоша за природен парк.
Настоящето на Витоша не е особено добро и искахме да отбележим тази годишнина като стъпка към поставяне на въпроса към по-широка основа. Подготвяме конференция на 2 декември, на която ще се опитаме да разгледаме от всички страни проблемите и начините, по които може да се решат. Проблемите са доста, а се говори за тях частично и решения не забелязваме, каза ахр. Диков.
Според него първа стъпка трябва да бъде анализ на наличното състояние, кои са причините за това, че Вито
Художничката Велислава Гечева откри първата си самостоятелна изложба във Варна. Тя представя колекция живописни платна, озаглавена „Тихи напасвания“, в галерия A&G Art meeting.
Произведенията, главно пейзажи, са създадени специално за варненската публика след поканата за гостуване, отправена от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман, каза авторката. Това са моменти и впечатления от обикновени неща в живота, които събирам и превръщам после в картини, добави тя. Местата, които е изобразила, са във Варна, Обзор, Шкорпиловци и Балчик.
Вдъхновяват я морето и крайбрежието, светлината и водата. Светлината за нея е метафора на яснота и посока. Казва, че тя минава по различен начин през пейзажите й. Някъде е дифузна, което се дължи на отдръпването на боя, а при други е ясна и категорична, вижда се в отраженията и във водата. За нея светлината нос
В неделния ден ще станат ясни и имената на лауреатите от 49-ото издание на конкурса на името на бележитата българска цигуларка, родена в Хасково, проф. Недялка Симеонова.