„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“.
Режисьорът Тим Бъртън ще получи звезда на Алеята на славата в Холивуд, пише "Форбс", позовавайки се на Холивудската търговска палата.
Бъртън - човекът, на чието въображение и новаторство почитателите на киното дължат филми като "Едуард Ножиците" и "Бийтължус", ще бъде почетен на церемония на 3 септември.
На откриването на звездата на Тим Бъртън на Алеята на славата се очаква да присъстват актьорите Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, съобщава Ен Би Си - Лос Анджелис.
Кийтън и Райдър са част от актьорския състав на "Бийтълджус Бийтълджус" - продължението на оригиналния филм от 1988 г., който ще излезе на екран на 6 септември. Звездата от "Бийтълджус" Катрин О`Хара също участва в продължението заедно с Джена Ортега, Уилям Дефо, Моника Белучи и Джъстин Теру.
Тим Бъртън дебютира като режисьор с "Голямото приключение на Пий-Уий" (1985). Той
Новият проект на Васко Василев – филмовата премиера на Vasko & The Violin, предизвика голям интерес. Това провокира екипът му да потърси решение за желаещите да видят първи продукцията, затова е обявена нова, допълнителна в клуб Joy Station на 4 ноември, ден преди напълно разпродадената зала 1 на НДК, съобщават от екипа на цигуларя..
Турнето носи името на документалния филм Vasko & The Violin, продуциран от компанията Mad in BG, с автори Лора Крумова, Мария Йотова, и оператора Добромир Иванов. Филмът проследява животът и кариерата на Васко Василев от детството му до днес с богат архивен материал, през образованието му в Москва до последните му ангажименти в Лондон, Испания, Италия, Япония и България.
След София концертите на В
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.
Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.
На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис.
Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.
Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.
"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.
Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.
Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл
Дебютният албум на групата "Оейзис", озаглавен Definitely, Maybe, се завърна на върха на британската класация 30 години след издаването му, предадоха Ройтерс и АФП.
Това се случва, след като Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че ще се съберат отново за серия от концерти през следващата година и предизвикаха силно вълнение сред почитателите си.
Когато излезе през 1994 г., Definitely, Maybe стигна директно до първата позиция в чарта. Сега отново е на върха, подкрепен от луксозно издание по случай 30-ата му годишнина.
От компанията, която съставя британските класации, заявиха, че интересът към Definitely, Maybe е довел до "408% ръст на седмична база", а продукцията на "Оейзис" оглавява подреждането за винилови албуми, като повече от половината от седмичния резултат е в резултат на продажбата на албума на този носител, отбелязва Ройтерс.
Групата заема също трето
В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.
Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят Димитър Иванов има нелеката задача да влезе едновременно в няколко роли – на солист с музиката на Вивалди и Пиацола, на концертмайстор за другите композиции от програмата – Клавирен концерт №11 от Моцарт и Шубертовата Соната „Арпеджионе“, както и на водач на оркестъра, коментират от „Кантус фирмус“.
По този повод Иванов казва, че да бъде диригент е доста изискващо, тъй като неговото образование не включва тези умения, но в концертната си кариера много често му се е случвало да ръководи оркестъра, макар и от първия пулт на концертмайстора.
Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.
„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други.
Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н
Започна 19-ото издание на изложбата-базар „Родопски занаятчии“ в Народно читалище „Орфееви гори – 1870“. Свои творби представят 13 майстори занаятчии от цялата Смолянска област.
Изложбата-базар е традиционна и се прави два пъти годишно – през май и през октомври.
Всички творби са изработени ръчно и са уникални. Тази година имаме много гоблени, терлици, всякакъв вид украси. Сред творбите има плъст-картини и акварел, много магнити, бижута, гипсови форми и ароматизирани свещи.
За първи път от много години има бродерии, каза председателят на читалището Цветанка Илиева.
Всички майстори много обичат да се събират на тези срещи, за да видят кой докъде е стигнал със своето изкуството, обменят си информация за материали.
Всички участници в изложението получиха грамоти.
Изложбата-базар ще бъде експонирана
Единадесет скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи на Дона Стоянова ще бъдат показани в зала „София“ на Столична библиотека.
Експозицията е озаглавена „Лица“ и ще бъде открита на 4 ноември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че повечето от творбите са създадени по време на пандемията от КОВИД-19.
„Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени. Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Ето... дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, „на свобода“. Това е и мотото на моята изложба“, казва авторката.
Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника, която я привлича с топлотата на харти
Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“.
Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.
Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.
Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна тв