В централното фоайе на Регионална библиотека „Сава Доброплодни“- Сливен на 21 октомври ще бъде открита изложба от портрети, озаглавена „Бележити възрожденци от Сливенския край“ на художника Петър Станимиров. Това съобщиха от културната институция.
В експозицията са включени портрети на Георги С. Раковски, д-р Петър Берон, Добри Желязков, Добри Чинтулов, воеводите Хаджи Димитър и Панайот Хитов, Сава Доброплодни, д-р Иван Селимински, Иван Добровски, д-р Георги Миркович и др.
Международният проект „Колони на приятелството“ (Pillars of Friendship) на художника Златин Орлов беше представен днес в концептуално пространство „Дом" в София. Инициативата се осъществява в сътрудничество с Посолството на Албания в София.
Целта на „Колони на приятелството" е изграждане на публични скулптури, които да бъдат разположени в централните градски части на страните от Балканския полуостров.
Скулптурите представляват поставени един върху друг каменни квадри, които образуват деветметрова колона с квадратно сечение. Върху колоните има гравирани релефни изображения, като на втората подред квадра от земята нагоре е разположен двуезичен надпис “Колона на приятелството” и две приятелски ръкостиснати ръце, се посочва на официалния сайт на проекта.
Дарявайки по една колона на всяка от балканските държави, авторът на проекта ис
„Две обиколки на парка“ от Мърей Шизгал е първата за новия сезон премиера в театър „Българска армия“, съобщават от трупата.
По думите им това е забавна комедия за любовта, самотата и вторите шансове. Режисьор е Стефан Спасов.
В първата част, актьорът Леон (Георги Къркеланов) и полицайката Маргарет (Полина Недкова) се срещат случайно, но зад техните забавни сблъсъци се крият дълбоки страхове и самота. Въпросът е какво може да се случи, когато две различни съдби се сблъскат заради оплакване от силна музика. Смехът и искрящите реплики летят във въздуха, но зад тях се крие тъга и желание за близост, които и двамата отчаяно търсят.
Във втората част, Еди (Стефка Янорова) и Гас (Георги Кадурин) – двойка, която се е
Ватиканските музеи представиха реставрацията на мраморна скулптура „Аполон Белведерски“ на гръцкия бог Аполон от II в., предаде Ройтерс.
Експертите по реставрация работят години наред върху „Аполон Белведерски“, като поправят фрактури в коленете и краката, почистват цялата статуя с лазери и монтират стълб към основата , за да се увеличи стабилността.
„Този тип реставрация е израз на това, което искаме да бъдат Ватиканските музеи - баланс между традиция, лингвистика и изследване, с поглед, който гледа към бъдещето“, каза Барбара Ята, директор на музеите.
Ватиканските музеи, в които се съхраняват някои от най-големите шедьоври на Ренесанса, както и древноримски и египетски артефакти, са най-надеждният източник на приходи за Светия престол. Те се посещават от около седем милиона посетители годишно и генерират приходи
Киномания гостува във Варна от 15 ноември до 1 декември, показва програмата на домакините от Фестивалния комплекс в града.
Откриването е с документалния филм Let’s Get Lost Starring Chet Baker на Брус Уебър, който разказва за Чет Бейкър и живота му чрез интервюта, проследявайки кариерата на музиканта от 50-те години на миналия век, когато свири с джаз величия като Чарли Паркър, Гери Мълиган и Ръс Фрийман, до 80-те години, когато пристрастяването му към хероина и хаосът в личния му живот го подтикват да се премести да живее в Европа.
На 20 ноември ще се състои прожекция и среща с екипа на документалния филм „Отвъд предела“, посветен на житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън в Антарктида. Историята, разказана от Еленко Касалийски, проследява дългия път, изминат пр
„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.
Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.
В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други.
На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена
Портретите на възрожденците са символи на национална чест и гордост, посочват от библиотеката. Чрез прецизната техника на реалистичния портрет на художника Станимиров, е постигната неповторима индивидуалност и изразителност на рисунъка. Поради отдалечеността на времето, в което тези бележити личности за живели и оскъдните описания за голяма част от тях запазени в документални материали, портретите са рисувани по стари снимки, което допринася не само за максималната точност, но и за живото и одухотворено присъствие на образите, поясняват от културната институция.
Петър Станимиров е носител на наградата "Константин Константинов" за цялостен принос в детското книгоиздаване за 2023 година. Идеята за изложбата е на директора на регионалната библиотека Росица Петрова.
Италианската актриса Стефания Сандрели е сред гостите на „Киномания“ тази година, съобщиха на пресконференция днес организаторите на фестивала.
Фестивалът ще има свои издания в Пловдив и Варна.
Ще бъде показан един нов филм „Марчело мой“ – с нейно участие, както и класиката „Развод по италиански“. Гостуването на звездата е част от петото издание на Фестивала на италианското кино.
Фестивалът на френския филм бе представен от Едуар Марно, аташе по културното сътрудничество във френското посолство у нас. Тази година е подготвена програма, посветена на известни романтични фигури – Равел, Шарл Азнавур, Марчело Мастрояни, Изабел Аджани, Франсоа Трюфо. Този фестивал за нас олицетворява ценностите, които ние разпространяваме &
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
Милица Гладнишка и Симеон Лютаков ще са гост актьорите в новия спектакъл, подготвян от Ямболския драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт. Премиерното заглавие е „Среща в Санлис“ по едноименната комедия от френския драматург Жан Ануи. В пиесата участва и почти цялата трупа на театъра в Ямбол.
Романтика и изневяра, приятелство и използвачество, богатство и бедност, пистолети и силни питиета се преплитат в пиесата на Жан Ануи, но в крайна сметка истинската любов побеждава, разказват от ДТ „Невена Коканова”. Пиесата, писана през 40-те години на миналия век, е поставена за първи път у нас през 2018 г. на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.
Своя прочит на произведението сега в Ямбол представя режисьорът Стоян Радев, актьор и режисьор от Варненския театър. Сценографията е поверена на Констант
Юрий Ковачев подрежда нова изложба в столичната галерия „Минерва“.
Експозицията живопис ще бъде открита на 12 ноември и ще продължи до 8 декември, съобщават организаторите.
Юрий Ковачев е роден през 1961 г. в Русе. Първият му учител е художникът Кирил Станчев. През 1990 г. завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия в София с магистърска степен по архитектура. През периода 1992-1998 г. работи като асистент-професор, след което напуска университета, за да посвети живота си на живописта. През 2000 г. Ковачев прави първата си самостоятелна изложба. Негови картините са притежание на частни колекции и публични институции в страна и чужбина.
/ВСР
Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном
Освен портретите, в шест витрини със снимки, документални материали и книги, са представени животът и делото на личностите, включени в изложбата.
След закриване на изложбата колекцията портрети ще се влее във фондовете на РБ “Сава Доброплодни“.
Събитието е част от програмата за отбелязване на празника на Сливен - Димитровден.