NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Биография: Жорж Папазов
4519
Авансцена

Биография: Жорж Папазов

Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция. Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция. Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа

| 18 Октомври 2024, 11:55 ч.
Биография: Жорж Папазов
Биография: Жорж Папазов
Снимка © DFA

Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т

Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.

Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но остава самобитен и разпознаваем. Като всички европейски творци, работили от началото на ХХ век, той преминава през различни течения, прави различни експерименти, за да достигне до зрелия си стил, който го прави разпознаваем, посочват организаторите на изложбата. Самият Жорж Папазов споделя пред Кирил Кръстев: „Всичко опитвах експресионизъм, инстинктивна живопис, пясъчна живопис, абстракционизъм, „блъскани бои“ (ташизъм), за да изразя моите блянове, мечти и видения, което са същност на моите разбирания за живопис.“

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г., в семейството на търговец на едро на жито, вино и бакалски стоки. Той е най-малкото от шест деца и е отгледан с грижите на братята и сестрите си. Всички залагат големи надежди за развитието му и правят възможно заминаването му в чужбина, къде той успява да улови духа на времето и да се оформи като художник със своя физиономия. Образованието му преминава през Инженерно-техническото училище в Прага, където следва за паркостроител и строител на вили (1913 – 1918), а по-късно (1918) посещава в Мюнхен частната художествена школа на Ханс Хофман.

Следващите няколко години (1920 – 1924) работи в различни европейски столици – Виена, Берлин, Париж. От 1924 г. Франция се превръща във втора родина за Жорж Папазов. Веднага след установяването си там, той започва активно да участва в художествения живот на страната. Прави самостоятелни изложби, както и участва в общи такива и в други европейски държави, както и в Ню Йорк. Франция е мястото, където той намира кончината си през 1972 г. и прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс.

През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа. След години той с горчивина ще сподели пред Кирил Кръстев: „Не бях очарован от приема ми през 1934 – 1935 г. и мисля, че и сега не ме разбират. (...) Тук все пак правя нещо за името на България, която ми е на сърцето.“

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh. Концертът е предвиден за 30 ноември в Експозиционен център "Флора", съобщават организаторите от "Арт ателие". 

Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само две от пиесите - Mood in the Club и Tell Me Something не биват включени в лентата.

Музиката е записана в студио "Радио Варна" и отразява характерното звучене на JP3, съставен от Живко Петров на пиано, Димитър Семов - барабани и Димитър Карамфилов - бас.

Както информирахме, при представянето на албума във Варна по-рано тази година Живко Петров коментира, че филмът "Плът" е посветен на значението на плътта като нещо, по което единствено може да се определи как е преминал един чов

Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.

От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции. 

 „Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.

Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.

„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

Американската хореографка Фей Дрискъл и драматуржката Дейджес Кеатес ще представят резултатите от творческа резиденция в София.

Събитието е на 18 октомври, на сцена „Апостол Карамитев“ в Народния театър (НТ), съобщават от театъра. 

Модератор на срещата ще е Мира Тодорова, главен драматург на НТ. 

Фей Дрискъл гостува за пръв у нас по покана на НТ и платформата „Нови драматургии“. По време на престоя си тя работи по бъдещето си представление Ghost Light („Призрачна светлина“).  

„Родителите ми бяха артисти от хипи поколението – любящи, даващи свобода, небрежни, често под въздействието на опиати. Бяха се отрекли от строгото си католическо възпитание, затова и аз не бях отгледана с никаква религ

Въпреки желанието да сподели изкуството си със своите сънародници, Жорж Папазов остава неприет и непознат до края на дните си. Години по-късно творчеството му се оценява високо от специалистите, но въпреки това то остава непознато за широката публика. В последните десетилетия все повече се повдига завесата над творбите му, те придобиват популярност и постепенно Жорж Папазов заема нужното място на сцената на българските творци, посочват още от ямболската галерия.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
4519
Авансцена

Биография: Жорж Папазов

Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика.

| 18 Октомври 2024, 11:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Жорж Папазов
Биография: Жорж Папазов
Снимка © DFA

Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.

Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.

Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100. 

I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.

На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно

Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“,  част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.

В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.

Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол. 

Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала т

Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но остава самобитен и разпознаваем. Като всички европейски творци, работили от началото на ХХ век, той преминава през различни течения, прави различни експерименти, за да достигне до зрелия си стил, който го прави разпознаваем, посочват организаторите на изложбата. Самият Жорж Папазов споделя пред Кирил Кръстев: „Всичко опитвах експресионизъм, инстинктивна живопис, пясъчна живопис, абстракционизъм, „блъскани бои“ (ташизъм), за да изразя моите блянове, мечти и видения, което са същност на моите разбирания за живопис.“

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г., в семейството на търговец на едро на жито, вино и бакалски стоки. Той е най-малкото от шест деца и е отгледан с грижите на братята и сестрите си. Всички залагат големи надежди за развитието му и правят възможно заминаването му в чужбина, къде той успява да улови духа на времето и да се оформи като художник със своя физиономия. Образованието му преминава през Инженерно-техническото училище в Прага, където следва за паркостроител и строител на вили (1913 – 1918), а по-късно (1918) посещава в Мюнхен частната художествена школа на Ханс Хофман.

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh. Концертът е предвиден за 30 ноември в Експозиционен център "Флора", съобщават организаторите от "Арт ателие". 

Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само две от пиесите - Mood in the Club и Tell Me Something не биват включени в лентата.

Музиката е записана в студио "Радио Варна" и отразява характерното звучене на JP3, съставен от Живко Петров на пиано, Димитър Семов - барабани и Димитър Карамфилов - бас.

Както информирахме, при представянето на албума във Варна по-рано тази година Живко Петров коментира, че филмът "Плът" е посветен на значението на плътта като нещо, по което единствено може да се определи как е преминал един чов

Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.

От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции. 

 „Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.

Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.

„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

Американската хореографка Фей Дрискъл и драматуржката Дейджес Кеатес ще представят резултатите от творческа резиденция в София.

Събитието е на 18 октомври, на сцена „Апостол Карамитев“ в Народния театър (НТ), съобщават от театъра. 

Модератор на срещата ще е Мира Тодорова, главен драматург на НТ. 

Фей Дрискъл гостува за пръв у нас по покана на НТ и платформата „Нови драматургии“. По време на престоя си тя работи по бъдещето си представление Ghost Light („Призрачна светлина“).  

„Родителите ми бяха артисти от хипи поколението – любящи, даващи свобода, небрежни, често под въздействието на опиати. Бяха се отрекли от строгото си католическо възпитание, затова и аз не бях отгледана с никаква религ

Следващите няколко години (1920 – 1924) работи в различни европейски столици – Виена, Берлин, Париж. От 1924 г. Франция се превръща във втора родина за Жорж Папазов. Веднага след установяването си там, той започва активно да участва в художествения живот на страната. Прави самостоятелни изложби, както и участва в общи такива и в други европейски държави, както и в Ню Йорк. Франция е мястото, където той намира кончината си през 1972 г. и прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс.

През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа. След години той с горчивина ще сподели пред Кирил Кръстев: „Не бях очарован от приема ми през 1934 – 1935 г. и мисля, че и сега не ме разбират. (...) Тук все пак правя нещо за името на България, която ми е на сърцето.“

Въпреки желанието да сподели изкуството си със своите сънародници, Жорж Папазов остава неприет и непознат до края на дните си. Години по-късно творчеството му се оценява високо от специалистите, но въпреки това то остава непознато за широката публика. В последните десетилетия все повече се повдига завесата над творбите му, те придобиват популярност и постепенно Жорж Папазов заема нужното място на сцената на българските творци, посочват още от ямболската галерия.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.