Съвместна изложба „Палитра“ бе открита в Търговище, като представя преподаватели-художници от партньорски университети в Шумен и Истанбул.
Със спектакъла „Елементарни частици” на режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.
В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.
В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.
Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри
Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“
Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.
Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече и
Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.
Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872".
Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.
По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо
Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.
АВТОРЪТ
Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.
Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,
Домакин на експозиция е Художествена галерия „Никола Маринов“. В нея са подредени повече от 70 платна на общо 16 творци.
Представени са шестима автори от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и десет от университета „Гилешим“ в Истанбул. Показани са творби на живописта, графиката, дигитални принтове.
Куратори на изложбата са съответно проф. Димитър Чолаков от българското висше учебно заведение и проф. д-р Исмет Чавушоглу от партньорския университет.
Събитието откри директорът на галерията в Търговище Пламен Проданов. Той обяви, че чрез изложба „Палитра“ пространството на Художествена галерия „Никола Маринов“ става пресечна точка на две националности, на два университета и на техните творци-преподаватели. А това се случва в града поради личната обвързаност с Търговище на кураторите на двете групи художници – проф. д-р Исмет Чавушоглу и проф. Димитър Чолаков, отбеляза той.
Авторите от Шуменския университет, участващи в изложбата, са Димитър Балкански, Валери Чакалов, Димитър Чолаков, Камен Теофилов, Светозар Чилингиров и Румен Богданов. Университетът в Истанбул е представен от Исмет Чавушоглу, Метин Куш, Айсун Джанчат, Нури Сезер, Мустафа Гюнай, Ердем Чагла, Ахмет Озел, Джерен Ирен, Дилара Матараджи и Шермин Айше Тепе.
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.
Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.
Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси
Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г.
Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.
Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От
Кънтри звездата Келси Балерини се готви да издаде петия си студиен албум тази есен и усилено работи по него, предаде Асошиейтед прес.
Певицата оповести, че албумът й, озаглавен Patterns, ще излезе на музикалния пазар на 25 октомври.
Балерини описва новата си колекция от песни като "точна снимка" на живота си. В отговор на любопитството към албума - дали той ще отразява новата й любов, изпълнителката казва, че историята, която хората ще получат, не е очакваната.
"Мисля, че всички вероятно очакват от мен този наистина щастлив, изпълнен с любов, сладникав запис. Това не е така. И аз наистина се гордея с това. Мисля, че щеше да е лесно просто да събера наистина красивите части от живота си, които съм изтупала от прахта и съм открила през последните няколко години", казва Келси Балерини пред Асошиейтед прес.
В известен смисъл тя има предвид
„Национални кино дни“ ще има за първи път – на 14 и 15 септември, съобщават организаторите от Асоциацията на българските киносалони.
По думите им събитието ще се състои в избрани киносалони в цялата страна, а инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство.
„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможността на масовия зрител да посети любимия си киносалон на невероятно атрактивна цена. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех. Българската асоциация на кината пренася опита на европейските колеги в България, като се надяваме това да зарадва зрителите и да даде един силен старт на предстоящия много интересен есенно-зимен сезон, когато ни очаква изключително силна филмова програма. За този сезон кината в цялата страна са подготвили много
Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама. Датирано е от първ
Ректорът на Шуменския университет проф. д-р Наталия Витанова бе сред ценителите на изобразителното изкуство, дошли за откриването на изложбата. „Светът, в който живеем е изключително противоречив – свят на войни, на разделение, динамичен свят, а изкуството е призвано не само да размива границите, а да ни обединява“, каза тя. И цитира думи на Ги дьо Мопасан: „Ние хората сме ненаситни и вечно търсим красота. Намираме я. Пак я губим и все я търсим до смъртта“.
Проф. Витанова пожела на художниците да не престават да търсят красотата в заобикалящия ни свят, която чрез творбите си да предадат на хората, които не са художници, възможността да се насладят на тази красота, която да топли душите и сърцата им.
С думи на признателност към домакините се обърна и представителят на ръководството на турския университет „Гилешим“ и изрази готовност за нови съвместни изяви.
От своя страна кметът на Търговище Дарин Димитров благодари на участниците в изложбата, за приноса им към културното развитие на града.