Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.
Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.
Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.
Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.
"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.
Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.
За разлика от традиционните филмови премиери, лентата де
Модерен балет „Вега“ от Търговище ще участва в международен артденс фестивал в Румъния. Това е първо излизане на състава, който работи към Центъра за младежки дейности и инициативи, извън граница в над 30-годишния му творчески път. Домакин на проявата е Националният дворец на децата в Букурещ, съобщи художественият ръководител на състава Марианна Савова.
Представянето на талантите от Търговище идва след покана от организаторите на фестивала - представители на световната танцова организация за деца, непрофесионалисти. Търговищките творци получават поканата след участието си на фестивала „Трикси“ в Балчик през летните месеци. Тогава танцьорите на Савова печелят Гран при и три първи награди и завладяват сърцата на публиката и на професионалистите в областта на танцовото изкуство.
За северната ни съседка ще отпътува група от 31 деца и мл
Фестивалът на американското кино в Довил, Франция, отбелязва 50-годишнината си със стил, след като бе разтърсен от спорове около отстраняването на френско-ливанския тромпетист Ибрахим Маалуф от журито, предаде АФП. През лятото Од Eсбер бе назначена за нова директорка на фестивала, след като замени Бруно Бард, който се оттегли след обвинения в сексуално посегателство, публикувани във френския разследващ сайт „Медиапар“.
Фестивалът започва в петък, 6 септември, и ще продължи до 15 септември. Председател на журито на кинофестивала в Довил ще бъде френският актьор Беноа Мажимел. Почетни награди ще получат Майкъл Дъглас, Натали Портман, Мишел Уилямс и Джеймс Грей.
Режисьорът Франсис Форд Копола ще представи най-новия си филм „Мегалополис“, а Шон Бейкър ще покаже продукцията „Анора“, тазгодишният победител на фестивала в Кан. Зрители
Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много т
На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.
Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант. Операта &bdquo
Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.
Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.
Спектакълът „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер ще постави край на Фестивала на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора утре вечер, 4 декември. Постановката е на Софийската опера и балет, режисьор е акад. Пламен Карталов, а зад диригентския пулт е Евън-Алексис Крист, информират организаторите на културния форум.
В спектакъла ще вземат участие и ученици от Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“.
„Рейнско злато“ е първата част от „Пръстенът на нибелунга”, а премиерата на спектакъла е през 2010 г. Останалите три заглавия са „Валкюра“, с което бе закрито миналогодишното издание на ФОБИ, „Зигфрид“ и „Залезът на боговете“.
Базирана на митове, тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ е една политическа парабола за разрушението на човешкот
Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г. скулпторът и художник Ставри Калинов, от чието рождение днес се навършват 80 години.
ОТ ШАМПИОН ПО КАНУ ДО ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО
Ставри Никифоров Калинов е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин, където завършва и средното си образование. Известно време тренира колоездене и вдигане на тежести, а по-късно и гребане. Най-големият му спортен успех е шампионска титла за юноши на 10 км кану.
От 1966 до 1968 г. три пъти безуспешно кандидатства „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия). Приет е при четвъртия опит през 1969 г. в катедра „Дърворезба“, която завършва през 1977 г. при п
„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.
Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.
Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх
Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.
„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров. По думите му това било най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. „Вие го правите“, обърна се Тодоров към младите цигулари.
„Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща.
Историческият музей в Стрелча представя изложбата „Моите сърдечни поздрави и Одрин е български вече“, съобщават от културната институция.
Изложението е съвместна инициатива с Регионален исторически музей - Велико Търново, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства – Казанлък по повод 111 години от превземането на Одринската крепост от българската армия в хода на Балканската война (1912 – 1913 г.), уточняват още те.
Таблата към изложбата ще дадат възможност на местните жители и гости на града да видят различни епизоди, запечатани във фотографии, документи и вещи, свързани с град Одрин и превземането му.
От фонда на Историческия музей – Стрелча ще бъдат извадени непоказвани до момента експонати и фотографии на стрелчани, участвали в Балканските войни. Сред тях по-интересни са параден мундир на офицер от Генералния щ
Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дълго пред екрана. Ние често губим време и представа, каза Анна Иванова, която беше сред гостите на откриването тази вечер.
Замисълът на изложбата „Пред екрана“ била да постави на фокус информационните техники и технологии, както и начина на тяхното използване, казаха организаторите.
Изложбата е реализирана чрез най-различни художествени техники като масло върху платно, акрил върху платно, смесени техники, графики, изработени с класически графични техники, дигитална графика и печат, скулптури от метал и стъкло, фотографии, пространствени и видео инсталации, както и звуково изкуство.
Събитието е част от културната програма на Община Пазарджик за популяризиране на международното сътрудничество в сферата на изкуството и културата, поясняват от местната администрация.
Изложбата ще бъде представена в София от 17 декември.