Художникът Цветан Казанджиев откри тази вечер в ямболската галерия LP-Art бутикова изложба.
Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.
В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.
Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов.
Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.
Това беше поредното заглавие от афиша на Летен
Всеки предмет в изложбата в музея „Гети“ в Лос Анджелис е ценен - ако не със скъпоценния си материал или естетическите си качества, то с историческата информация, която носи. Това каза кураторът на експозицията доц. Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН).
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“. Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Доц. Дамянов отбеляза, че „Древна Тракия и античният свят“ е част от цикъл изложби, организирани от музея „Гети“, озаглавен „Античният свят в контекст“. Той представя
Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.
Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.
В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък.
Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.
За първа година отличията ще бъдат повече от едно.
Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели
Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.
Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.
През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен".
"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.
Фестивалът "Вода" се организира
Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.
Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.
Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.
Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.
По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната
С нея майсторът на четката прави реверанс към почитателите на неговото изкуство навръх своя 64-и рожден ден. Това каза Цветан Казанджиев.
В изложбата са подредени 54 творби, предимно миниатюри, които са непоказвани до момента.
„Форматът не е решаващ в случая, или пък по принцип. Заложих на техниката на визията, на композицията, на занаята – това, което мога и правя“, посочи художникът.
Експозицията е синтез от акварел, графика, рисунка и живопис. Могат да бъдат разгледани и негови графики от средата на 80-те години, които Казанджиев с усмивка нарече „изнамерени антики от моите папки“.
„Това са неща, с които съм участвал по национални изложби и такива в чужбина. Когато ги рамкирах върнах лентата назад, изплуваха неща, които дори ме просълзиха. Това е плодът на моя живот, на моя труд, неща с които съм започнал, и които ме доказват като график“, посочи художникът.
Изложба в Париж предлага на посетителите да открият вкуса на галско-римското вино, да помиришат древногръцки парфюми, да усетят аромати от минали времена с помощта на френски археолог от Колеж дьо Франс, предаде АФП.
Археологът Жан-Пиер Брон изследва 50 години икономиките на Античността, като проучва занаятчийските квартали в Помпей, винопроизводството в Галия и възпроизвежда химическия състав на парфюми от Древна Гърция.
Лувърът предоставя за изложбата амфори, коркови тапи, маслени лампи и вази за парфюми, както и преси за вино. Показани са макети и на винарски изби и транспортни кораби.
Парфюмите, които са използвани за козметика, масажи, медицински процедури, дълго време са оставали загадка. Известни са рецепти, например от гръцкия лекар и фармаколог от I век Диоскорид. "Но всичко това беше малко абстрактно", казва кураторът на изложбата,
Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.
Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.
Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.
Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.
Заподозреният остава в ареста.
Втори заподозрян,
Виенският музей „Леополд“ посвещава цялостна ретроспектива на многостранното творчество на Рудолф Вакер (1893-1939) - един от най-значимите австрийски представители на новата предметност в Европа.
С близо 250 експоната експозицията „Рудолф Вакер. Магията и бездните на реалността“ проследява развитието на художника от Форарлберг, осветлява тематичните акценти в неговото творчество и демонстрира художествената стойност и техническото съвършенство на работите му като цяло. Интересите на Вакер са съсредоточени върху непосредственото му обкръжение, „магията на ежедневието“, кондензирана в неговите натюрморти, австрийски пейзажи, актови изображения на женско тяло и автопортрети.
Животът и творчеството на Вакер са неразривно преплетени със социално-политическите събития от 10-те до 30-те години на ХХ век. През 1914 г. Първата световна война
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.
Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.
Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид.
Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.
„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа
„Око“ представя програмата на българското си издание. Международният фестивал на етнографското кино ще се проведе от 8 до 15 ноември в София, съобщават организаторите.
Тази година екипът е подготвил над 100 заглавия от 61 държави. От тях 53 филма са украински, създадени в копродукция или от украински режисьори, които ще имат премиерни прожекции в България.
Ще бъдат показани 88 филма в четири конкурсни секции. Под името „Нашето око“ ще има два национални конкурса – за пълнометражен и за късометражен филм, и Oko Global – два международни конкурса за пълнометражен филм и за късометражен филм. „Важно е да се отбележи, че международният конкурс за късометражен филм вече се състоя по време на кинофестивалното издание в Болград, Украйна, (от 8 до 15 септември),
Показани са и творби, правени през последната година.
„Днес виждам един Казанджиев, който в годините се обогатява – като настроение и философия. Мисля, че този Казанджиев, който аз помня в годините назад, се различава много от сегашния, който е по-изстрадал, помъдрял, по-реален. Това, мисля, се вижда и в творбите ми“, допълни той.
Цветан Казанджиев каза, че всяка творба е изстрадана: „Човек трябва да си върви по своята пътечка. Не да бяга, а бавно, с постъпателно движение, капка по капка. Пришпорването на нещата никога не води до някакъв резултат, до нещо положително. Просто трябва да бъдат нещата изстрадани.“
На търпение и дисциплина го е научила графиката. С нея се занимава над 30 години в една от най-трудните техники – метална графика. „Научи ме на ред, стилистика, философия. Графиката е елитарно изкуство, не е за всеки – фино като бижутерия. При графиката не можеш да шикалкавиш, да прикриеш, да не бъдеш себе си“, посочи Цветан Казанджиев.
В изложбата са представени произведения от различни периоди в творчеството на Цветан Казанджиев. „Всъщност обхващат самото развитие на художника. Той е много добре познат на широката публика, на изкуствоведите, за него е писано, говорено много“, каза художничката и собственичка на галерия LP-Art Лилия Парушева.
„Цветан Казанджиев се отнася към работата си винаги като перфекционист. За него няма малка или пренебрегната работа. Всяка една негова работа е съвършенство. И по този начин представени – голяма експозиция от малки работи, показва колко уникална е всяка една негова творба“, допълни тя.
По думите в миниатюрите най-ясно си личи прецизността на Цветан Казанджиев и неговият неподправен почерк. „Този непрекъснат труд, тази непрекъсната отговорност към работата, това изживяване на работата – всичко това създава явлението Цветан Казанджиев“, каза още галеристът Лилия Парушева.
На изложбата присъстваха десетки почитатели на изкуството на Цветан Казанджиев, а пред галерията се образува опашка от чакащи да влязат, за да разгледат експозицията и да поздравят рожденика.
Изложбата ще остане в галерия LP-Art в Ямбол до 6 ноември.