Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.
Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора.
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Татяна Тодорова – виола, и Светлана Станчева – цигулка.
В началото с тях е и Стоян Божков – виолончело, но след две години идва Димитър Тенчев, водач на „Софийски солисти“. Пианистката Дарина Василева остава в Белгия след едно от турнетата. Във формацията на нейно място работят Христо Казаков, Лора Чекоратова, Людмил Ангелов, Надежда Цанова...
„Радвам се, че Quarto стана като емблема към Софийската филхармония. Хората ни познават и ни търсят, което е фантастично. Аз не съм се и надявал на подобно
Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София.
Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т
След концерти в Добрич, Варна, Шумен, Бургас и Пловдив, Цецо Елвиса и бендът му се завръщат в София. Шоуто Viva Las Vegas ще бъде представено на 8 ноември в Sofia Live Club, съобщават от екипа на изпълнителя.
Освен хитове на Елвис Пресли, в концерта звучи най-доброто от Том Джоунс, Франк Синатра, Енгълбърт Хъмпърдинг, Рой Орбисън, The Beatles, редом с любими български песни, познати от репертоара на Георги Минчев, Васил Найденов, „Щурците“.
„Това не е просто концерт, а вълнуващо пътешествие назад във времето, когато мелодиите разказваха истории и вдъхновяваха цели поколения“, казва Цецо Елвиса.
Рапърът Ийт за първи път в кариерата си оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Изпълнителят си осигури първенството, след като от албума му Lyfestyle за едноседмичния период на отчитане бяха продадени 89 000 еквивалентни единици.
Lyfestyle е петият пореден албум на Ийт, който намира място в Топ 10 на чарта Билборд 200. Най-високото досега класиране на рапъра беше втората позиция с 2093 през март.
Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше четвъртото място, се е изкачила до втората позиция със 79 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet.
Първенецът от миналата седмица Джели Рол е отстъпил на трето място с 68 000 продадени еквивалентни единици от тавата Beautifully Broken.
Челната петица в албумната класация Билборд 200 се допълва от рапъра Род Уейв с Last Lap (67 000 продадени е
В Перник предстои провеждането на Ноемврийските музикални дни, съобщиха организаторите на традиционната проявата от Общински комплекс "Дворец на културата".
Събитието води началото си от 80-те години на миналия век и е сред най-значимите в културния живот на миньорския град.
Програмата ще започне на 10 ноември с концерт "На учителя с любов" в памет на именития оперен певец, режисьор и педагог проф. Павел Герджиков. Той ще се състои в Художествена галерия (ХГ) "Любен Гайдаров", а участие в него ще вземат студенти от Вокалния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".
На 17 ноември любителите на класическата музиката ще чуят концерт-матине на Камерен оркестър "Орфей" под диригентството на маестро Райчо Христов и солисти Николай Маринов (пиано), Галина Койчева - Мирчева (цигулка) и Даниела Дикова (пиано). Музикалната проява, която ще се
Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.
Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядолетия и интересната им пластична структура няма как да не развълнува един художник, смята той.
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.
Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.
"Този концерт е сам по себе си по-специален, защото с него се закрива турнето в страната.
Остава големият концерт на 14 декември в София. Тоест Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година", каза Николай Недеков - асистент и мениджър на Лили Иванова.
Последният концерт на примата в Сандански е бил през 2022 година отново в културният дом в града. Билетите за концерта утре, който е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика са разпродадени много преди дата на събитието.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Сандански утре вечер ще излязат музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орл
Съвместна изложба с произведения на художници, участвали в традиционния Международен пленер по живопис "Перник - дух и колорит" беше открита тази вечер в галерия "При Кмета" към Община Перник.
Пленерът, състоял се за 27-и път, се организира по повод Деня на града.
В това издание изкуството си демонстрираха десет художници от България, Сърбия и Турция. Гости на откриването на изложбата бяха областният управител на Перник Людмил Веселинов и заместник-кметът на общината Стефан Кръстев.
"Този пленер започна с една далечна идея и с едно желание за комуникация между художниците. В началото канехме много колеги от побратимените градове и сме имали гости от Португалия, Китай, Русия, Беларус, Гърция, Турция. Пленерът беше в по-широк мащаб, с повече дни и хора. Макар че през трудните години имаше малко намаляване, пленерът успя да просъществува и за създава чудесни конта
Изложба, посветена на 120-та годишнина на художника Бочо Донев, се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 14 ноември, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Бочо Донев е основоположник на троянската живописна традиция, посочи тя. Над 90 негови творби се съхраняват във фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Част от творбите, включени в изложбата, ще бъдат показани за пръв път, уточняват организаторите от музея. Народно читалище „Наука – 1870 г.“ – Троян и Средно училище „Св. Климент Охридски“ в града също ще предоставят платна за експозицията.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книгата на Бочо Донев „Автобиографични бележки“, чийто ръкопис дълги години се съхранява в архива на Музея на занаятите.
Като творец Донев рисува предимно пейзажи, битови композиции,
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.
Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.
Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.
Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.
В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело
Скулпторът проф. Кирил Мескин е тазгодишният носител на наградата „Свети Пимен Зографски“.
Отличието бе връчено тази вечер при откриване на традиционния Есенен салон на плевенските художници в Арт центъра в Градската градина.
За мен е голяма чест, че получавам тази награда на името на свети Пимен Зографски. Аз имам и други награди – и национални, и световни, но да получа точно тази - на един от най-великите български художници, основоположник на гилдията на нашите художници, за мен е голяма радост и чест, каза проф. Мескин.
Наградата се присъжда с решение на жури, в което влизат представители на Дружеството на плевенските художници и от Община Плевен. Тази година то бе в състав: Николай Неделчев, председател на плевенското дружество, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев&ld
Други сюжети в картините му са насъщният ни хляб и потирът с тялото и кръвта Христови.
Освен художник, Няголов е преподавател в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив. В работата си с учениците, винаги им напомня, че в натюрморта откъсваш един обект от неговата среда и го слагаш в друга, но трябва да създадеш илюзията, че той продължава да е в своята среда, а не е камара от предмети. Според него това се отнася и за пейзажа, защото се състои от неща, които са част от природата.
Той подчерта, че с младите хора следват задължителна програма за тяхната подготовка за висше образование, която е много важна, но в същото време им дава и огромна свобода да творят. През годината се организират поне две сериозни групови изложби, а връзката със сценичните изкуства обогатява заниманията с дейности, сред които дори компютърна анимация.
Той е завършил керамика в Художественото училище за приложни изкуства в Троян, след което графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Попитан къде са те в настоящите му занимания, той изрази мнение, че в изкуството всичко се оплита и е взаимосвързано и керамиката присъства в интереса му към живописта и я допълва.
Николай Няголов има реализирани над 30 самостоятелни изложби в софийски и пловдивски галерии, както и в Берлин, Виена, Лондон, Лос Алтос, Белмонт и Пало Алто в САЩ. Участва в национални и международни изложби, представящи съвременното българско изкуство в чужбина като „Културен мост Германия-България”, „Балканска среща” в Охрид, „Български художници” на остров Св. Ахилеос в Гърция, „Съвременно българско изкуство” в Белмонт, САЩ. Член е на Съюза на българските художници и на Дружеството на пловдивските художници.