От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.
Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.
Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.
Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.
The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.
През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest. На 13 се
Очакваното продължение на филма на Ридли Скот отпреди 24 години - "Гладиатор II" застана начело на зрителския интерес у нас, сочат обобщените данни от киносалоните.
Развиващото се действие години след смъртта на Максимус, в което дейно участие взема внукът на Марк Аврелий Луцила, изправил се срещу тираничното управление на Каракала и Гета, са проследили 41 009 зрители, като приходите са 622 131 лева.
На втора позиция е "Гунди - Легенда за любовта", който е вече пета седмица на екраните. Биографичния филм за футболиста Георги Аспарухов е гледан от 579 916 зрители, а приходите са вече 7 705 818 лева.
Трето място заема "Код: Червено" с Дуейн Джонсън в главната роля. Екшън-комедията, която се опитва да представи Коледа и издирването на главния участник в нея - Дядо Коледа по приключенски начин, е вече втора седмица в кината и е гледана от 22 526 зрители, като има 3
Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички, стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово.
Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов.
„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо
Певицата Хилда Казасян ще представи програмата „Да обичаш Гершуин“ в Габрово на 5 декември в зала „Възраждане“. Това съобщават организаторите на събитието.
Проектът „Да обичаш Гершуин“ съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.
Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Концертът е продължение на двата изключително успешни филмови проекта – „Да послушаме кино“ и „Световно кино в музиката“, посочват от екипа на певицата.
Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.
Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.
„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.
Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.
„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя
Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.
В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.
Народният театър ще продуцира три нови проекта в рамките на втората „Отворена покана за артистични идеи“, съобщават от театъра.
На сцена „Апостол Карамитев“ ще бъдат поставени „Там (Locus Amoenos)“ на Деян Георгиев, „Жената – Конбини“ на Марий Росен и „Топ потребител/Екстремни идентичности“ на Радослав Петкашев.
Инициативата е част от програмата „Апостол Карамитев“, създадена в чест на актьора, който през 1968 г. инициира създаването на третата сцена на Народния театър.
Днес сцена „Апостол Карамитев“ е място за театрални експерименти и нови сценични форми, а едноименната програма цели да даде възможност за нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър.<
Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище.
Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си.
В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели.
В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения.
„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в
Хорърът "Усмивка 2" зае челното място в боксофис класацията на Северна Америка, измествайки от върха първенеца от миналата седмица "Терифайър 3", съобщават Асошиейтед прес и АФП.
"Усмивка 2" на "Парамаунт пикчърс", който разказва историята на поп звезда (Наоми Скот), застигната от зловещо проклятие, събра 23 милиона долара през дебютния си уикенд на голям екран - "отличен старт" за втора част на подобен франчайз, отбелязва анализаторът Дейвид А. Грос от "Франчайз Ентъртейнмънт Рисърч" (Franchise Entertainment Research).
Оригиналният хорър "Усмивка", също режисиран от Паркър Фин, събра 22,6 милиона долара при излизането си през 2022 г. и в крайна сметка реализира общи приходи от 217 милиона долара в световен мащаб.
Второ място в северноамериканския боксофис заема анимационният филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" с постъпле
Програмата за единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ и събития, предназначени за деца, ученици, възрастни и любители на джаза, бяха представени на брифинг в община Шумен от Павлинка Марева от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Тя коментира, че шуменското читалище организира няколко събития.
Утре, 25 септември, ще бъде срещата с писателя от Русе и издател на фентъзи литература Явор Цанев. Срещата му ще бъде с деца, предимно третокласници от Средно училище "Панайот Волов".
"В четвъртък ще открием изложба на художничката Мариана Петкова. Тя ще представи във фоайето на Концертната зала на читалището експозиция "Импресии" с 16 творби, които отразяват живота на старата улица "Араста". Картините ще бъдат съпътствани от нейни стихове и фотографии от Даниела Вичева, която работи в културния отдел
Не съм по равносметките. Общо взето не съм от хората, които често се обръщат назад. Гледам напред. На мен ми е интересно днес и още по-интересно да си представям утре какво ще бъде.
Това каза проф. Георги Янков, който тази вечер открива юбилейната си изложба „Нео Ренесанс“ в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ).
Човек, като тръгне да става на 60 години, започват да го питат близките: Ти няма ли да направиш нещо за годишнината си? Аз в началото отговарях: Ами, че то какво по-различно, като си на 59 или на 60 години, разказва проф. Янков.
„Само че те вече ми пуснаха тази идея и реших, че трябва да направя нещо. И имах цяла година време да мисля как да я реализирам тази изложба. В началото мислех, като за една такава годишнина да бъде като равносметка – една ретроспекция. Но след това реших, че е мног
Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“. Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".
„Възстановяваме Международния клавирен конкурс „Класика и съвременност“, който имаше кратка пауза покрай КОВИД пандемията. През годините ние не направихме онлайн версия на конкурса. Дали беше за добро или не, ще видим. Но тръгваме отново с този конкурс, който вече е утвърден. Това ще бъде неговото 11-о издание, т.е. отваряме неговото второ десетилетие“, каза директорът на учебното заведение Красимир Къшев.
Конкурсът е създаден е през 1998 г. като Национален клавирен конкурс „Виенска класика“. Третият конкурс през 2002 г. носи вече названието „Класика и съвременност“. В регламента се включва и изискването за изпълнение на съвременни творби, както и нова категория – клавирни дуети на четири ръце. От 2004 г. конкурсът е открит за международно участие.
Следващите издания продължават тенденцията за обогатяване на конкурсната програма в търсене на равностойно съчетание на съвременната тематика с непреходната класика и постигане на стилов баланс между отдалечените музикално-исторически епохи.
В регламента на конкурса са включени творби на виенските класици и на техни последователи, свободен избор на съвременни творби от XX, XXI век, българска творба по избор.
Постигната е оптималната форма, разкриваща най-доброто от творческия потенциал на изпълнителите във всеки етап от артистичното им развитие.
Конкурсът е част от богатата програма за отбелязване на 50-ата годишнина от създаването на НУМСИ "Христина Морфова".