Баща и син фотографи, живеещи в САЩ, представят самостоятелни изложби в Градската художествена галерия „Борис Георгиев” във Варна.
Музеят "Пикасо" в Париж открива във вторник изложба, посветена на ранните години от творчеството на американския майстор Джаксън Полък (1912–1956), белязани от влиянието на Пабло Пикасо и стенописите от мексиканската школа, съобщи АФП.
Това е първата изложба във Франция от 2008 г. на американския представител на абстрактния експресионизъм и триумфа на американското изкуство преди началото на Втората световна война. Експозицията включва сто творби, сред които и такива, собственост на Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк, каза Джоан Снреш, кураторка на изложбата "Джаксън Полък: ранните години (1934-1947) ".
"Пикасо означава много за Полък и за цяло поколение художници. Те никога не са се срещали, но големият брат на Джаксън Полък – Чарлз (също художник - бел.ред.) му изпращал списания с репродукции на творби на Пикасо. Той бил първият посредник между съврем
Френският режисьор Клод Льолуш ще бъде отличен със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award на кинофестивала във Венеция, съобщи „Холивуд рипортър“.
Клод Льолуш е режисьор на „Един мъж и една жена“, „Честита Нова година“, „Клетниците“ и много други. Той ще бъде удостоен с наградата на 2 септември. Това ще се случи преди прожекцията на най-новия му филм Finalement, в който участват Кад Мерад, Елса Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
„Клод Льолуш е един от най-добрите режисьори на френското кино. Той създава над шестдесет пълнометражни филма, автор е на късометражни филми, както и музикални видеоклипове, оператор, сценарист, актьор и продуцент“, каза творческият директор на фестивала Алберто Барбера. Той определи Льолуш като нетипичен режисьор, като изтъкна филма му „Един мъж и една жена“ от 1966 г
Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.
Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.
„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.
По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Борисова, която ще се срещне с публиката след края на спектакъла, съобщават организаторите.
По думите им младите актьори говорят за любовта брутално, откровено, без цензура и без задръжки по начин, по който никой досега не е правил.
„Те са млади, талантливи, красиви и разказват за мъжката гледна точка на този емоционален водовъртеж, в който всички рано или късно попадаме. Хитовият спектакъл успява да ни развълнува, да ни разплаче и разсмее до сълзи, защото смисълът му е да освети всичко онова, което ни е срам да признаем в реалността“, коментират организаторите.
Яна Борисова припомня, че
С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.
Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт.
"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова.
Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия
Веселин Вълчев и Делян Вълчев са подготвили серии от по двадесетина творби, които са подредени в различни зали.
И двамата участват с документална фотография, която по думите на Веселин Вълчев на Запад се нарича street photography и е направление, в което работят много и изключителни майстори. Двамата варненски автори също се изявяват в този стил.
Изложбата на Делян Вълчев е наречена „Ню Йорк хайку” с идеята, че зрителят може да си състави своя малка история по снимките.
Веселин Вълчев е озаглавил своята колекция „Чешити от Таймс скуеър”. За него това е емблематично място в Ню Йорк, където се събират много хора не само от цял свят, но и от вътрешността на Щатите.
По думите му Америка има огромно количество жители, които почти никъде не са пътували и често идват в Ню Йорк на разходка. Има и туристи от Канада. от Азия и други места. Често по улицата се срещат нюйоркчани, които са облечени нетрадиционно или имитират някого и позволяват да се снимаш с тях, разказа още българинът.
След като е "реализирала всичките си мечти", Силви Вартан, една от най-известните френскоезични певици, ще изнесе последните си шест концерта на 80 години през ноември тази година и януари догодина в Париж, предаде АФП.
Легендарната певица от епохата "йе-йе" слага окончателно точка на 63-годишната си кариера, в която е издала около 50 албума, има 40 милиона продадени диска и е снимана 2000 пъти за корици на списания - повече от другите френски звезди Брижит Бардо и Катрин Деньов.
Последните концерти на звездата с български корени ще бъдат от 8 до 10 ноември в арената Dome de Paris и от 24 до 26 януари в Двореца на конгресите.
Следва цялото интервю на АФП:
Решихте се на последен поклон. Окончателно ли е това?
- Окончателно, да. Живея върху вулкан, откакто започнах преди 63 години. Направила съм толкова много, че в еди
В Кюстендил представиха пълнометражният документален филм „Ваятелят на светове“, в който писателя акад. Владимир Зарев разказва за живота и работата си.
Филмът е документален портрет за твореца и човека Владимир Зарев, който в немскоезичния литературен и читателски свят е наричан „Българския Балзак“.
Писателят откровено разказва за своето детство, за семейството си, за първите си опити да пише проза и лирика, за бурната си младост, за призванието да бъдеш писател.
Благодарение на разказите и впечатленията на близки, приятели и колеги на Владимир Зарев авторите на филма „Ваятелят на светове“ създават богата и пъстра мозайка на духовния и житейски свят на твореца. Разказ за творчеството на Владимир Зарев, за работния му процес, като форма на духовност, за темите, които го вълнуват.
„Този филм беше замислен о
В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.
Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.
Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.
След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар
Директорът на Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“в Перник - Екатерина Кънчева, заедно с нейния заместник Таня Тошева, проведоха за първи път театрална работилница в град Брезник, съобщи Кънчева.
Двете се превъплътиха в ролите на Катето и Танчето, за да потопят в магията на изкуството малките жители на областния град.
Със съдействието на Общински исторически музей, в експозиционната зала, децата направиха първи стъпки в театър чрез четенето на приказка, изработването и воденето на кукли.
„Ние им показахме как любимите герои, които създаваме, могат да оживеят в куклено-театрално представление“, каза още Екатерина Кънчева.
Малките участници в работилницата са имали възможност сами да нарисуват куклите – момиче от четвърти „а“ клас и момче от четвърти „б“ клас. Импровизирали са в различни сцени от люб
Изложба по повод 105 години от рождението на Николай Хайтов представя 17 пана със снимки на рисунки по творби и филми на автора.
Експозицията в народното читалище "Алеко Константинов - 1907", в село Марково, община Родопи, бе открита от сина на писателя - Здравец Хайтов, и кмета на селото Десислава Терзиева.
"Изложбите по повод годишнината са три. Идеята е те да пътуват и да бъдат представяни в различни части на Родопите. Това са изложби с плакати по класическите филми и пиеси на Хайтов, дърворезби и илюстрации на ученици, избрани след конкурси на фондация "Памет". Публиката от Смолян, Чепеларе, с. Яврово и Куклен вече се запозна с творбите, предстои те да бъдат представени на още места“, каза Здравец Хайтов.
По думите му творбите на учениците са съвременният прочит на разкази, писани преди повече от 50 години.
През 2017 година фондацият
По тази причина градът за него е благодатно място да търси образи.
В изложбата му доминират портрети на впечатляващи хора, зад които според него има някаква история. Фотографът не използва обработващи програми, не режисира и не променя нищо в кадрите си, документира естественото поведение на своите герои.
Веселин Вълчев работи като професионален фотограф в Thornton Classic studio в Ню Йорк повече от 20 години. Ангажиран е с фотосесии на дипломиращи се абитуриенти и студенти. В свободното си време напоследък е изкушен от документалната фотография, т.нар. street photography. Смята я за своеобразно хоби извън фотографската професия. Преди заминаването му за Америка има успешен осемгодишен период на професионален фотограф в България. Работил е за рекламни кампании на курорти и различни компании. Участва в редица фотоизложби у нас и в чужбина, има и четири самостоятелни изяви, едната от които в Линц, Австрия.
Делян Вълчев е роден през 1984 г. в Русе. През 2000 г. заминава с родителите си Веселин и Пролет Вълчеви в Ню Йорк, където живее и досега. Завършва Baruch College в Ню Йорк като бакалавър по изкуствата и Графичен дизайн в Shillington College в Ню Йорк. В периода 20132021 г. е фотограф на свободна практика. През 20162017 става асистент преподавател в Международен център по фотография в Ню Йорк. Осъществил е проект In Transit с портрети от нюйоркското метро, който е представян във Варненската галерия през 2021 г.