NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис
1733
Под прожектора

Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН)

| 17 Октомври 2024, 10:43 ч.
Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис
Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис
Снимка © DFA

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).

Публиката в Истанбул бе във възторг от концерта на Хосе Карерас и съпровождащите го музиканти от Националния музикален театър във вечерта на 20 септември в Истанбул, Турция, съобщиха от екипа на театъра.

Оркестърът на Националния музикален театър изпълни програмата на концерта в Истанбул от прощалното световно турне (The Farewell Tour) на великия испански тенор Хосе Карерас.

На диригентския пулт бе маестро Давид Хименес. Оркестърът беше избран лично от самия Хосе Карерас и Давид Хименес - поредно потвърждение за високата професионална класа на изпълнителите от Националния музикален театър.

Концертът се състоя в зала Ülker Sports and Events Hall. Той бе доста по-различен от обичайните концерти, защото бе под формата на мултимедийно шоу с гигантски екрани, върху които бяха п

Художникът Евгени Колев излага 21 живописни картини, рисувани през последните две години.

Откриването е на 24 октомври, съобщават от галерия „Астри“, домакин на изложбата до 15 ноември.

„За своите почти 70 години, Евгени Колев реализира десет самостоятелни изложби. И нито един творчески компромис. Към никого. Минавали са години – 8, 15, 5, 4 ..., преди да бъде извървян пътят и достигната онази лична, дълбоко терзаеща, но и мотивираща цел на художника, позволяваща му да изложи произведенията си пред очите ни. Тази десета изложба съдържа 21 картини, номерирани от художника и подредени в галерията, в хронологичен ред – така, както са били рисувани и извеждани в продължение на последните две години, в които ги е рисувал. Това за художника и за общия смисъл на изложбата е съществено“, коментира галер

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

В Перник предстои провеждането на Ноемврийските музикални дни, съобщиха организаторите на традиционната проявата от Общински комплекс "Дворец на културата".

Събитието води началото си от 80-те години на миналия век и е сред най-значимите в културния живот на миньорския град.

Програмата ще започне на 10 ноември с концерт "На учителя с любов" в памет на именития оперен певец, режисьор и педагог проф. Павел Герджиков. Той ще се състои в Художествена галерия (ХГ) "Любен Гайдаров", а участие в него ще вземат студенти от Вокалния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

На 17 ноември любителите на класическата музиката ще чуят концерт-матине на Камерен оркестър "Орфей" под диригентството на маестро Райчо Христов и солисти Николай Маринов (пиано), Галина Койчева - Мирчева (цигулка) и Даниела Дикова (пиано). Музикалната проява, която ще се

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. 

„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представиха идеята си за изложба, посветена на древна Тракия, която да е част от организиран от музея „Гети“ цикъл, посветен на различни части от древния свят. Към настоящия момент са се състояли „Египет и античния свят“ (2018 г.) и „Древен Иран и античния свят“ (2022 г.), а предстоят изложби за Финикия и Анатолия“, казва доц. д-р Маргарит Дамянов от НАИМ при БАН.

По думите му Антична Тракия заема естественото си място в този амбициозен план, който в рамките на едно десетилетие представя на световната общественост взаимодействията на различни култури в Средиземноморието и извън него. „Тъй като ядрото на древните тракийски земи съвпада с територията на днешна България, от музея „Гети“ потърсиха партньорство с Министерството на културата на Република България (МК), както и с НАИМ при БАН като най-стара и водеща институция в сферата на изследването на древното културно наследство на страната. След продължителен подготвителен етап и забавяне заради пандемията от Ковид-19, през април 2023 г. беше подписано тристранно споразумение между музея „Гети“, МК и НАИМ при БАН, според което двете български институции са официални съорганизатори на изложбата“, обяснява доцентът от НАИМ-БАН. 

От българска страна в нея участват 14 музея. Най-голям дял имат Националният археологически музей в София, РАМ Пловдив и Исторически музей „Искра“ в гр. Казанлък, като предмети предоставят още РИМ-Бургас, РИМ-Велико Търново, РИМ-Враца, ИМ Карнобат, РИМ-Ловеч, Националният исторически музей, музей „Старинен Несебър“, АМ „Проф. Мечислав Домарадски“ – гр. Септември, ИМ Стрелча, АМ Созопол и РИМ-Търговище.

„Представени са емблематични за древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят“, разказва доц. Дамянов.

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".

Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала. 

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш. 

Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.

Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за

Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.

Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.

"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите. 

Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета

С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.

Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова. 

Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт. 

"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова. 

Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

По думите му водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции: музеят „Лувър“ в Париж, Британският музей, музеят „Метрополитън“ в Ню Йорк и самият музей „Гети“.

Според него мащабният замисъл на изложбата „Древна Тракия и античния свят“  доведе до много положителен прецедент в сферата на международното сътрудничество в изследването на тракийското културно наследство. Тъй като древните тракийски земи се простират и извън съвременните граници на Република България – върху части от днешна Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Северна Македония, за първи път в подобна изложба участват и експонати от Гърция и Румъния. 

„Научното значение на включените предмети е голямо. От гръцка страна, музеите на Самотраки и Александруполис участват с надписи на тракийски език с гръцки букви от егейското крайбрежие на Тракия, свидетелстващи за съжителството на елини и траки. Заедно с тракийския каменен надпис от Кьолмен, Шуменско, и този върху златния пръстен от Езерово, Пловдивско, изложбата в музея „Гети“ за първи път в историята ще събере на едно място всички най-важни съхранили се писмени паметници на тракийски език“, казва доцентът. 

Той посочва, че Националният исторически музей в Букурещ участва с находките от надгробната могила при Аджигьол в Северна Добруджа. Паралелите на предметите препращат към световноизвестни находки от България, например сребърните наколенници от Могиланската могила във Враца и Голямата могила при Маломирово и Златиница, Елховско. Надписите по сребърни съдове от Аджигьол споменават тракийския цар Котис и свидетелстват за мощта на Одриското царство през IV в. пр.Хр.

„Това регионално сътрудничество, акцентиращо върху общото културно наследство на Балканите, е само един от аспектите, които превръщат изложбата „Древна Тракия и античния свят“ в много значимо културно и научно събитие. Великолепният каталог в тираж 5000 екземпляра, събрал текстове на изтъкнати български специалисти, но и на учени от Великобритания, САЩ, Румъния и Гърция, ще получи широко разпространение и ще представи по достоен начин пред света съкровищата на древна Тракия и постиженията на българските институции, що се отнася до тяхното опазване и изследване“, казва още доц. д-р Маргарит Дамянов.

/ВСР                               

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
1733
Под прожектора

Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж.От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.

| 17 Октомври 2024, 10:43 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис
Четиринадесет музея от България участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис
Снимка © DFA

Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).

От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. 

Публиката в Истанбул бе във възторг от концерта на Хосе Карерас и съпровождащите го музиканти от Националния музикален театър във вечерта на 20 септември в Истанбул, Турция, съобщиха от екипа на театъра.

Оркестърът на Националния музикален театър изпълни програмата на концерта в Истанбул от прощалното световно турне (The Farewell Tour) на великия испански тенор Хосе Карерас.

На диригентския пулт бе маестро Давид Хименес. Оркестърът беше избран лично от самия Хосе Карерас и Давид Хименес - поредно потвърждение за високата професионална класа на изпълнителите от Националния музикален театър.

Концертът се състоя в зала Ülker Sports and Events Hall. Той бе доста по-различен от обичайните концерти, защото бе под формата на мултимедийно шоу с гигантски екрани, върху които бяха п

Художникът Евгени Колев излага 21 живописни картини, рисувани през последните две години.

Откриването е на 24 октомври, съобщават от галерия „Астри“, домакин на изложбата до 15 ноември.

„За своите почти 70 години, Евгени Колев реализира десет самостоятелни изложби. И нито един творчески компромис. Към никого. Минавали са години – 8, 15, 5, 4 ..., преди да бъде извървян пътят и достигната онази лична, дълбоко терзаеща, но и мотивираща цел на художника, позволяваща му да изложи произведенията си пред очите ни. Тази десета изложба съдържа 21 картини, номерирани от художника и подредени в галерията, в хронологичен ред – така, както са били рисувани и извеждани в продължение на последните две години, в които ги е рисувал. Това за художника и за общия смисъл на изложбата е съществено“, коментира галер

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

В Перник предстои провеждането на Ноемврийските музикални дни, съобщиха организаторите на традиционната проявата от Общински комплекс "Дворец на културата".

Събитието води началото си от 80-те години на миналия век и е сред най-значимите в културния живот на миньорския град.

Програмата ще започне на 10 ноември с концерт "На учителя с любов" в памет на именития оперен певец, режисьор и педагог проф. Павел Герджиков. Той ще се състои в Художествена галерия (ХГ) "Любен Гайдаров", а участие в него ще вземат студенти от Вокалния факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

На 17 ноември любителите на класическата музиката ще чуят концерт-матине на Камерен оркестър "Орфей" под диригентството на маестро Райчо Христов и солисти Николай Маринов (пиано), Галина Койчева - Мирчева (цигулка) и Даниела Дикова (пиано). Музикалната проява, която ще се

Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.

Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.

„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа. 

По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.

Сред участниците в акцията са какт

„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представиха идеята си за изложба, посветена на древна Тракия, която да е част от организиран от музея „Гети“ цикъл, посветен на различни части от древния свят. Към настоящия момент са се състояли „Египет и античния свят“ (2018 г.) и „Древен Иран и античния свят“ (2022 г.), а предстоят изложби за Финикия и Анатолия“, казва доц. д-р Маргарит Дамянов от НАИМ при БАН.

По думите му Антична Тракия заема естественото си място в този амбициозен план, който в рамките на едно десетилетие представя на световната общественост взаимодействията на различни култури в Средиземноморието и извън него. „Тъй като ядрото на древните тракийски земи съвпада с територията на днешна България, от музея „Гети“ потърсиха партньорство с Министерството на културата на Република България (МК), както и с НАИМ при БАН като най-стара и водеща институция в сферата на изследването на древното културно наследство на страната. След продължителен подготвителен етап и забавяне заради пандемията от Ковид-19, през април 2023 г. беше подписано тристранно споразумение между музея „Гети“, МК и НАИМ при БАН, според което двете български институции са официални съорганизатори на изложбата“, обяснява доцентът от НАИМ-БАН. 

С музиката си се стараем да предадем позитивно послание на младите хора. Това каза рапърът I.N.I по повод Международния ден на младежта, който бе отбелязан тази вечер с хип-хоп концерт в столичния район Банкя.

Рапърът обясни, че около хип-хоп изпълнителите има стереотипи, затова неговата цел е да помогне в разчупването им и да промени общественото мнение относно тяхното творчество.

„Тази вечер отбелязваме деня на младите в Банкя“, каза заместник-кметът на Банкя Александра Александрова. Тази вечер има хип-хоп парти, част от проекта „Слушай Банкя“, който е по програмата „София – град на младите и активните“ на Столична община, обясни тя. Александрова добави, че идеята за проекта е на актрисата Маргарита Костова, която беше един от участниците в събитието тази вечер. Сред останалите артисти на концерта бяха рапърът I.N.I

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".

Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала. 

Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш. 

Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.

Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за

Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.

Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.

"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите. 

Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета

С пърформанс Русенската опера ще постави началото на празничните събития по повод на 75-годишнината си.

Той ще бъде представен на 11 ноември тази година пред сградата на културния институт. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова. 

Събитието ще включва атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта "Травиата", която през ноември 1949 година е първото заглавие от програмата на новосъздадения културен институт. 

"Солисти, хористи, музиканти и диригенти на Държавната опера в Русе ще грейнат преобразени в изящни костюми, разкриващи изобилието на богатия гардероб на свидния ни оперен дом. Нека не забравяме, че Русе е един от малкото градове в България, който се радва на свой собствен оперен театър", обясни Димитрова. 

Тя дибави, че културният институт кани всички, които желаят, да се включат във фотосесия

Опитвам се да се отличавам от другите артисти със стил и техника, а не със сюжет. Това каза художникът Танер Мерт, който гостува за първи път в Бургас.

Той ще представи на 19 август живописната си изложба „Бриз от цветове“ в галерия „Богориди“. Това е 27 самостоятелна експозиция на твореца.

Тя представя общо 23 различни по стилове, тематика и размер картини - вече познати творения, а също и непредставяни досега. Част от творбите са създадени през тази година, а други са плод на неговото творчество от изминалото десетилетие. „Изложбата е микс от моите творби, която цялостно представя мен като артист“, посочи Мерт.

Танер Мерт рисува предимно със специална шпатула и използва техника, подобна на съчетание между поантилизъм и постимпресионизъм.

„Много от артистите, които рисуват с шпатула, предпочитат да тв

От българска страна в нея участват 14 музея. Най-голям дял имат Националният археологически музей в София, РАМ Пловдив и Исторически музей „Искра“ в гр. Казанлък, като предмети предоставят още РИМ-Бургас, РИМ-Велико Търново, РИМ-Враца, ИМ Карнобат, РИМ-Ловеч, Националният исторически музей, музей „Старинен Несебър“, АМ „Проф. Мечислав Домарадски“ – гр. Септември, ИМ Стрелча, АМ Созопол и РИМ-Търговище.

„Представени са емблематични за древна Тракия открития като Вълчитрънското златно съкровище, Панагюрското златно съкровище, комплексът предмети от могилата Голяма косматка край гр. Шипка, съдове от Рогозенското съкровище и много други. Включените в изложбата артефакти обхващат период от над две хилядолетия – от късната бронзова епоха (II хил. пр.Хр.) до времето на Римската империя – и илюстрират важното място на Тракия в древния свят“, разказва доц. Дамянов.

По думите му водещи световни музеи също са предоставили предмети от своите колекции: музеят „Лувър“ в Париж, Британският музей, музеят „Метрополитън“ в Ню Йорк и самият музей „Гети“.

Според него мащабният замисъл на изложбата „Древна Тракия и античния свят“  доведе до много положителен прецедент в сферата на международното сътрудничество в изследването на тракийското културно наследство. Тъй като древните тракийски земи се простират и извън съвременните граници на Република България – върху части от днешна Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Северна Македония, за първи път в подобна изложба участват и експонати от Гърция и Румъния. 

„Научното значение на включените предмети е голямо. От гръцка страна, музеите на Самотраки и Александруполис участват с надписи на тракийски език с гръцки букви от егейското крайбрежие на Тракия, свидетелстващи за съжителството на елини и траки. Заедно с тракийския каменен надпис от Кьолмен, Шуменско, и този върху златния пръстен от Езерово, Пловдивско, изложбата в музея „Гети“ за първи път в историята ще събере на едно място всички най-важни съхранили се писмени паметници на тракийски език“, казва доцентът. 

Той посочва, че Националният исторически музей в Букурещ участва с находките от надгробната могила при Аджигьол в Северна Добруджа. Паралелите на предметите препращат към световноизвестни находки от България, например сребърните наколенници от Могиланската могила във Враца и Голямата могила при Маломирово и Златиница, Елховско. Надписите по сребърни съдове от Аджигьол споменават тракийския цар Котис и свидетелстват за мощта на Одриското царство през IV в. пр.Хр.

„Това регионално сътрудничество, акцентиращо върху общото културно наследство на Балканите, е само един от аспектите, които превръщат изложбата „Древна Тракия и античния свят“ в много значимо културно и научно събитие. Великолепният каталог в тираж 5000 екземпляра, събрал текстове на изтъкнати български специалисти, но и на учени от Великобритания, САЩ, Румъния и Гърция, ще получи широко разпространение и ще представи по достоен начин пред света съкровищата на древна Тракия и постиженията на българските институции, що се отнася до тяхното опазване и изследване“, казва още доц. д-р Маргарит Дамянов.

/ВСР                               

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.