Лувърът посвещава изложба на лудостта в изкуството - от Средновековието до Романтизма, съобщи АФП.
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.
Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.
Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.
Според него Родопите са благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.
Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити
Камелия Тодорова и Васил Петров, с Биг бенда на Националната музикална академия с ръководител Михаил Йосифов, дадоха старт на 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“ с концерта „Джаз и легенди“.
Тази година във фестивала участват над 130 изпълнители от 18 държави, а концертите в рамките на осемте фестивални дни са 23.
В първата вечер на сцената излизат още „Мишел Сахрауи трио“ и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс със своя „Лисабонски електрик 4тет“.
Фестивалът откри официално кметът на планинския град Стойчо Баненски, който преди началото на тазгодишните джаз концерти каза пред журналисти, че и тази година програмата е разнообразна и богата, с редица акценти.
Банско е не само пазител на традициите, но и създател на такива, каза Баненски и допълни, че това включва и джаз фестивала. Една от тях е всяка година в рамките н
Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.
Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт.
Престижното музикално списание Gramophone определя изпълненията на Сойонг Юн като „прецизни и изключително дисциплинирани“, а критиците на The Guardian заявяват, че „нейното техническо съвършенство винаги е поставено в услуга на музиката“.
Свири на цигулка на Джовани Батиста Гуаданини, изработена в Торино през 1773 г.
Сойонг Юн е родена на 28 октомври 1984 г. в Сеул. Носителка е на награди
Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.
Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.
„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни.
Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илчев в свое съобщение до медиите.
Една от новите песни е озаглавена "Татко мой" и публиката ще може да види видеоклипа към нея. Композицията е посветена на бащата на Стефан Илчев, който от десет години не е сред живите. Нейни автори са композиторът Ефтим Чакъров , Росен Парлапанов и Радомира Михова.
Специален гост на концерта му ще е певицата Маргарита Хранова, с която двамата ще изпълнят за първи път съвместната си песен "В тази свята нощ". Дуетът им е по музика на композитора Милен Македонски.
Във фокуса на подредените произведения са нормалността и и маргиналността в живота на артиста, коментира Лоранс де Кар, директор на музея.
Изложени са над 300 ръкописа, печатни книги, ценни вещи, тъкани, живопис, скулптура, заети от 90 френски институции, както и от такива от други държави в Европа и от САЩ.
Сред експонатите има картини на Йеронимус Бош и Брьогел.
С настъпването на 14-и век шутът в двора - антитеза на мъдрия крал, се институционализира, критичното и ироничното говорене се приемат, казват организаторите на изложбата.
Лудостта провокира персонажи в различните игри и в картите таро, появили се през 15-и век в Европа. Лувърът излага пред публика първото тесте, познато в историята.
Българското дуо Woomb е сред 15-те имена, номинирани за наградите Music Moves Europe, показва официалният сайт Мmeawards.eu.
Новината е съобщена по време на Ирландската музикална седмица в Дъблин и едновременно – на музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect – в Бърно.
Номинирани са още артисти от Швеция, Италия, Норвегия, Финландия, Испания, Ирландия, Белгия, Чехия, Дания, Нидерландия, Естония, Австрия, Франция и Германия.
Петима изпълнители ще бъдат избрани за победители от международното жури и ще получат 10 000 евро, а носителят на голямата награда на журито – и допълнителен ваучер за турне на стойност 5000 евро. Победителят в категорията MME Choice Award ще получи 5000 евро.
Церемонията ще се състои на 16 януари 2025 г. п
На 20 ноември е премиерата на „Солунските атентатори“ от Георги Данаилов в Армията, съобщават от трупата на театъра.
„В сумрака на 20-и век, когато една малка част от Европа живее в мир, а друга се задушава в сенките на империи, в Солун се запалва огънят на едно от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. „Солунските атентатори“ ни среща с групата на „гемиджиите“– млади мъже, готови на всичко, за да променят съдбата на своя народ. Те живеят с осъзнаването, че свободата е недостижима без жестока саможертва, но въпреки всичко продължават напред, движени от безкомпромисен идеализъм и обич към родината“, разказват от театъра.
Режисьор е Иван Урумов. Сценографията и костю
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни
На 3 ноември в столичната зала "България" ще се състои "Гала концерт на българския талант", организиран от фондация „Йордан Камджалов“ и Столична Община, съобщиха от екипа на фондацията.
Концертът е в чест на Деня на народните будители - 1 ноември, и събира на сцената млади таланти в класическата музика - лауреати в международни конкурси, заедно с Gеnesis Orchestra под диригентството на артистичния директор на фондацията - маестро Йордан Камджалов.
Музикантите - ще изпълнят произведения на европейски композитори, ще прозвучи премиерно за България и композиция от Южна Америка.
Българска телеграфна агенция е медиен партньор на събитието.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
Изложбата, която се открива днес, включва и прочутата картина на Гоя "Дворът на лудите". Няма филм по "Парижката Света Богородица" на Виктор Юго отдава почит на героя Квазимодо.