Изложба живопис на смолянската художничка Росица Палийска бе открита тази вечер в зала "Петър Стайков" в Клуба на дейците на културата в Смолян.
Японският пианист Масахико Сато идва за първия си концерт в София.
Събитието е на 23 октомври в зала „Сингълс“ на НДК и е част от „Аларма пънк джаз“, съобщават организаторите.
По думите им месечната програма на концертната поредица през октомври е с акцент „Азия“.
Масахико Сато е роден през в 1941 г. в район Сумида, Токио. Той излиза на професионалната сцена като пианист още на 17-годишна възраст. През 1959 г. е вече част от групата на барабаниста Джордж Кавагучи, заедно със саксофонистите Садао Уатанебе и Акира Миядзауа. Завършва университета „Кейо“ и през 60-те заминава за колежа „Бъркли“.
В края на десетилетието се завръща в Япония и записва първия си авторски албум - Palladium (1969), заедно с барабаниста Масахико Тогаши (1940-2007). Още на следващата година излиза и албумът му
Изкуството е велико, но не е по-голямо от живота, каза художникът Александър Василев – Василевса, който е роден във Враца.
На 3 ноември се отбелязва Денят на българския художник.
Според Василев неговите стил и техника са уникални – мозаечна живопис с маслени бои и кварцов пясък. "В мои платна има над 10 000 фрагмента", казва той.
Творбите му са вдъхновени от абстрактния експресионизъм. Той е самоук, но негови произведения са част от частни колекции във Великобритания, Италия, Канада, Белгия, Нидерландия и САЩ.
Българската публика тепърва ще преоткрива абстрактния експресионизъм и абстрактното изкуство. Мисля, че вкусът към стиловете и техниката в изкуството се възпитава, казва Василев.
„Започнах да рисувам на тридесет и седем години. Преди това не съм проявявал никакъв интерес към изкуството. Учил съм право. Моят ед
Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.
Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея.
Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.
Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с
Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.
Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .
Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
Изложбата на Росица Палийска е своеобразна илюстрация на метафорите на поети и писатели, че Родопите са магична планина, каза при откриването актрисата Миряна Найденова.
Пейзажите и творбите на Палийска са изригване на цветове, на красота и светлина, каза още актрисата.
В изложбата са събрани платна на художничката, създадени в 10-годишен период, а част от картините не са показвани досега.
Авторката на творбите каза, че картините разкриват Родопите в цялата им необятна палитра, от дълбоко синьо до облачно пурпурно. Родопите са моето вдъхновение, каза Палийска. Тя е завършила Художествената академия със специалност „Стенопис“.
Нейни стенописи могат да се видят в обществени сгради в Смолян и с. Момчиловци, като едно от творбите е църковен стенопис в параклиса „Св. Илия“.
Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София.
Откриването е на 16 септември в Столичната библиотека, съобщават организаторите.
Експозицията е в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и представя различни аспекти от дейността на инж. Иванов като кмет, както и политиките му в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.
В изложбата са включени карикатурни ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община, разказват от библиотеката.
По думите им интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София - „Отчети и бю
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г.
През кариерата си на телевизионен водещ и сценарист той има 31 номинации за наградите „Еми“, като е спечелил пет пъти.
Изпълнителните продуценти на церемонията Радж Капур и Кати Мълън изразиха ентусиазма си, като изтъкнаха доказаните качества на О`Брайън в телевизията на живо и уникалното му чувство за хумор. „Конан притежава всички качества на страхотен водещ на „Оскар"-ите - той е невероятно остроумен, харизматичен, забавен и се е доказал като майстор на телевизионните събития на живо“, увериха те.
О`Брайън има 20-годишен стаж като водещ на вечерни предавания, сред които Late Night With Conan O`Brien, The Tonight Show With Conan O`Brien и Conan. Преди да се издигне в телевизията, той гради кари
Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.
Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.
Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо немат
Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.
Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872".
Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.
По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо
Преподавател е в Художественото училище в Смолян. Росица Палийска определя професията на художника като създадена да носи щастие и радост.